Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

xmalij
16. mar 2012

@ozujskova nedame bez nej ani ranu 🙂, mam dokoupena jeste trika s dl. rukavem co jdou prehrnout pres tapky a taky dobry. Tocime je, kdyz je overalek vyprany a taky jsou super na cesty..uz kvuli prijemnymu naterialu jako prvni vrstva a pak se daji neposedne rucicky hladce schovat. Tak preju at ho moc nevyuzijete... 😉.

xmalij
16. mar 2012

@ucitelka70 mas to vsechno shrnute v tabulce, koluje to tu kazdou chvili..mrkni o kousek vys

ucitelka70
16. mar 2012

našla som ten v pdf formáte?

xmalij
16. mar 2012

@ucitelka70 presne tak

luthien.k
17. mar 2012

@slivka3 co se týče mazání, tak jak postupovat je zde: http://www.proalergiky.cz/aktuality/129.html

Při zhoršení se používají léčebné pasty (s oxidem zinečnatým, taninem či ichtamolem) - zinková mast, Sudocrem, Ichtyo care pasta, I care pasta atd.

Jinak je to na delší povídání, u takových výsledků testů. Jenom podotýkám, že s alergií na roztoče bývá často spojená potr. alergie na vejce/kuřecí maso, což u vás jak vidno je, takže striktně se vyhýbat vejcím i kuřecímu masu.

dana_l
17. mar 2012

pre mamicky ktore by chceli najst nejake recepty. nasla som tuto stranku. niektore veci sa mozno musia obmenit podla tej tabulky co tu koluje - ako napriklad: pisu kuracia polievka - tak dajte morku, a podobne. ale mozno to da napady a pomoze pri vytvarani jedalneho listka.
http://www.eatingwithfoodallergies.com/allergyf...

dana_l
17. mar 2012

tato je tiez dobra, mozete si "zaskrtnut" ktore potraviny chcete vylucit z jedalnicka a vyhodi len "safe" recepty
http://www.foodallergy.org/recipes

slivka3
17. mar 2012

@luthien.k Ďakujem za odpoveď,skúsim teda kúpiť niektorú s týchto mastí.....

lyongirl
17. mar 2012

@dana_l škoda, že sú v AJ, to by som dlho maturovala a prekladala 😒

dana_l
17. mar 2012

@lyongirl poslem ti par prelozenych 😉

dana_l
18. mar 2012

tuna je slovenska tabulka povolenych a nebezpecnych potravin.
ak ma niekto problemy s cestinou (ako ja) 😉 😀
http://www.nutrilon.sk/sk/alergia-a-starostlivo...

dana_l
18. mar 2012

ak su tam nejake odchylky s tou ceskou tak prosim napiste. ja som to nekontrolovala. ale malo by to byt to iste.

dana_l
18. mar 2012

su tam aj recepty - v svk. prajem dobru chut
http://www.nutrilon.sk/sk/prikrmy/prikrmy-o-pri...

dana_l
18. mar 2012

toto nie je pre maminky ale pre ich deticky - babatka.
http://www.simeshop.sk/prikrmy-prikrmovanie/

dana_l
18. mar 2012

tieto su tiez pre deticky ale ved aj my by sme z nich nieco "mohli" 😉
http://www.dojcenskavyziva.sk/sk-SK/Vyziva-diet...

luthien.k
18. mar 2012

@dana_l nerada kazím Tvé nadšení, ale jen letmo jsem prolétla ty recepty a při eliminační dietě je většina nevhodná, obsahují mrkev, kuřecí maso, Sinlac kaši (karob vadí asi 30% alergiků na BKM), banány jsou potenciální závažný alergen (autorka toho skutečně osvědčeného postupu, kam.zyk, má atopickou dceru, která měla po banánu anafylaktický šok a já znám mnoho dětí, co jim vadí a zhoršuje ekzém), jsou tam i ryby - silné alergeny - prostě pro tuto dietu samé nevhodné věci.

Taktéž tabulka, kuřecí a hovězí není vhodné, už jen název té kolonky - nealergizující - je zavádějící, alergizovat může vše, jenom něco s menší pravděpodobností.

luthien.k
18. mar 2012

Takže pokud chcete skutečně vidět nějaké výsledky, držte se postupu z článků, na které jsem dávala odkaz já a které psala Bc. Ing. Věra Zíková alias kam.zyk.

dana_l
18. mar 2012

@luthien.k dakujem za prispevok

dana_l
19. mar 2012

este raz k tym receptom a tej slovenskej tabulke potravin
ako @luthien.k napisala, su tam nejake odchylky. skontrolujte si ich prosim a ak budete pozerat na tie recepty tak som to tam dala ze by ste mali napady co a ako varit. ze su tam uz nejake veci nahradene tymi nahradnymi potravinami. ale su tam aj potraviny ktore nie su vhodne. takze tie potom vynechat alebo obmenit niecim inym.

dana_l
19. mar 2012

@luthien.k odfotila som maleho. ono je to len trochu cervene, skor sa to da citit ze pokozka je velmi sucha a drsna.

dana_l
19. mar 2012
ozujskova
20. mar 2012

ahojte zienky tak mi znova ideme z kozneho a zasa sme na kortikoidoch...moj maly nema zhorsenie ekzemu po jedle...jedava vsetko bez akeokolvek zmeenia ekzemu...meni sa m vzdy len z vonkajsich vplyvov...ako je vody,maste,pocasie....mam pocit ze aj prasok na pranie nieje dobry...v com periete vy?...som zufala...ma to pekne tyzden dva a potom sa zasa rozskriabe do krvy 😢

didulka85
20. mar 2012

@ozujskova u nas bol problem v prasku. Lovela, Persil sensitive, vsetko to islo do kosa. Dcera vyzerala tak ako maly @dana_l, len to mala ovela cervenske, skor do bordova.
Potom som na radu jednej mamicky vsetko 3 krat preprala bez prasku a na zaver v pracich orechoch a bolo po probleme. Vtedy este nemala 3 mesiace, tak sme samozrejme museli vymenit aj nas prasok, aby s nim neprichadzala do kontaktu cez nase oblecenie.

luthien.k
20. mar 2012

@ozujskova a to je právě ono, je omyl si myslet, že když dáváš dítěti vše, že poznáš, na co reaguje - absolutně ne! Vzhledem k tomu, že největšími alergeny jsou ty potraviny, které běžně denně jíme (mléko a mléčné výrobky, vejce, pšenice), nelze bez hypoalergenní diety vypozorovat naprosto nic. Aby byla reakce vidět, musí si tělo od alergenu alespoň těch 14 dní odpočinout a aby to bylo opravdu znát, nějaké zlepšení, tak je nejlepší vysadit pokud možno všechny hlavní alergeny.
To, že má týden dva dobrý stav je účinek kortikoidů, které zatlačí ten zánět na kůži pod ní a když přestanou působit, tak se to, co bylo skryto, vydere s úlevou na povrch a tak pořád dokola, když se používají kortikoidy a neřeší se ta správná příčina.
Čili můj názor je, že tento bludný kruh je třeba přetnout, vydržet na dietě a bez kortikoidů ve zhoršeném stavu klidně i měsíc, dva a pak se teprve uvidí, zda mají skutečně vliv potraviny nebo ne (o u těch urputných forem ekzému většinou mají). Ten měsíc dva je daň za používání kortikoidů, tak dlouho trvá, než se tělo od jejich vlivu vyčistí a lze smysluplně potraviny testovat. Může to bohužel trvat i déle a málokterá maminka to vydrží, ale ty, co vydržely, nelitují.
Vyměnit prací prášek za mýdlové ořechy nebo obyčejné jádrové mýdly bych samozřejmě také udělala, máchat dvakrát navíc a s octem.

michamicha
20. mar 2012

@dana_l ty jo, takhle slitý to měl Vojta když jsem přijeli vloni v červenci na dovolenou do Chorvatska ☹ pak jsme v srpnu změnili UM za Neocate Advance a teď má tělíčko krásný 😎 ale je pořád na dietě 😉

michamicha
20. mar 2012

@luthien.k Káťo, slyšela jsi něco o nějaké studii, která se zabývala zaváděním lepku, ale i vaječného bílku a ryb mezi ukončeným 4. a 7.měsícem??? 😕 já teď nestačila valit oči, když to řikala nějaká paní v Sama Doma na ČT1 😕 Je tam týden o alergiích, tak na to každý den budu koukat, ale tohle se mi teda moc nezdá...

luthien.k
20. mar 2012

@michamicha no samozřejmě ano, je to tak, podle nových poznatků to tak je, že pozdější zavádění nijak nezmenšuje riziko alergické reakce, naopak.

ozujskova
20. mar 2012

@luthien.k mi sme u boli diagnostikovany aj v Smokovci aj sme boli na diete aj sme presli testami aj nepijeme mlieko..vysledok je ,ze ci tak ci onak sme stale v pohotovosti 😨 dieta je to najmenej lenze u nas to nefunguje...mame len jedno loziskko,niejje to ako z jedla kade tade...tie orechy vyperu aj tazke skvrny? 😨

luthien.k
20. mar 2012

@ozujskova nevím, co to znamená být diagnostikovaný ve Smokovci...? Jediný spolehlivý test na potr. alergie je ten eliminační, že se vše podezřelé opravdu poctivě vysadí. Já samozřejmě netuším, jakou dietu jste drželi, ale vím, že moc maminek dělá zásadní chyby v té dietě a pak nevidí výsledky (například místo mléka dávají sójové nebo kozí či ovčí nebo sice nedávají vejce přímo, ale do těsta ano, neodváží se vysadit komplet pšenici ve všech formách atd..).
Můj syn měl také vlastně jen jedno ložisko, co stálo za řeč a zmizelo se "zmizením" pšenice a dalších potravin z jídelníčku, které se mi vůůůbec nechtělo vylučovat, protože je má rád (banán, mrkev...).

michamicha
20. mar 2012

@luthien.k i ten bílek jo? 😕