Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

stipa
16. okt 2010

@uankab - ne, to určitě ne 🙂 já jen že si psala toto - nechaj to napucat cca 20 minut - a já říkám, že jsem napucnutá tomu, že jsem se dobře najedla 😀 nic víc 😉

mauska
16. okt 2010

luthien: moc dík. ten bubchen máme myslím ještě z loňska 😉

tygrous
16. okt 2010

@stipa 😀 No ja behem te HA diety zhubla desne, vazim ted o 5kg min nez pred tehu a kazdy (tj.mamka a tchyne) mi rika, ze vypadam nezdrave😅 A pritom jsem si dobroty ala palacinky a ty buchty,co jsem psala, delala furt😉 Takze kojeni a HA dieta jsou enjlepsi na hubnuti! Ale za par mesicu bych rada zase byla tehu, tak bych asi mela trochu pribrat, at mam pak zas co hubnout😀

uankab
16. okt 2010

@stipa , zlata cestina 😀 ... je par slov, ktore maju uplny iny vyznam v slovencine a cestine a dost dobre sa na nich da zabavit 😀 ... ja som schudla na svoju predtehu vahu, tak som rada 😉 ...
baby, robili ste uz niekto kysnute cesto zo spaldovej muky? ja som dnes piekla vianocku a nechapem preco, ale strasne sa mi rozliala pocas pecienia.. mala som ju krasne nakysnutu a takto dopadla 😖 ... ale magdalenke chuti, to je hlavne 🙂

modra1
16. okt 2010

@uankab _ to bude asi obsahom lepku, sama som neskúšala. Ja vždy miešam múky tak, aby bola aspoň polovica pšeničnej, ale nám pšenica nevadí.

modra1
16. okt 2010

@tygrous _ veru, môžem poďakovať malej za ekzém, ja som schudla o 8 kíl z predtehu váhy, spokojná som 😀 . Bude to mliekom, lebo tiež ti pečiem sladké a ja celkom nezdravo s bielym cukrom. Akurát ho nikdy nedávam toľko ako sa píše v receptoch.

valentinuska
17. okt 2010

holky tak já vám fotku toho našeho exému nepošlu - normálně se nám to hodně zlepšilo a na pohled to není vidět 🙂 malá má teda ještě tu pokožku takovou suchou a to promašťuju dál Biodermou, která jí nepálí a nám oběma zatím vyhovuje ...
dietku jsem ještě nestihla ani pořádně rozjet, říkala jsem si že počkám do pondělí až si koupím ten vápník ... mezitím jsem ale úplně vysadila alespoň mléko v té tekuté podobě a vyloženě mléčné výrobky, jako jogurty ...
jinak jsem jedla dort, sýr a máslo, takže mléko do mě v nějaké podobě šlo a i přes to to bylo lepší - takže teď nevím, jestli mám prostě zkusit vypít sklenici mléka a pozorovat jestli se to zase zhorší?

stipa
17. okt 2010

@tygrous - jéé, tak to je hezký, že chceš další mimi 🙂 mě to zlobidlo teda stačí!!! 😉 Myslela jsem si, že se to vše upraví, ale ten náš ďábel chce mlíko i v noci každé 2 hod. a když nechce mlíko nebo chvíli nespí, tak zase brečí, hlady ale ne , vzteky, že se nemůže uvelebit, že je přikrytý a tak. Ale to je řev, že si sousedi asi myslí, že ho vraždím!!! ☹ Je to hrůza!! Do toho ten AE, přes den za ním taky stále lítám 🙂 takže toho mám až až 😉 😉 Jo, jinak palačinky už mám v sobě 😝 😝 díky

stipa
17. okt 2010

@uankab - to nevím, ale kam.zyk tady psala, že má víc lepku, než normální mouka, takže by těsto držet mělo 😒

stipa
17. okt 2010

@kam.zyk - prosím tě a jak může takový prcek dostat kvasinku?? A hlavně infikovaný AE? Jak se to podaří?? Že si to škrábe a pak se tam třeba dostane prach nebo tak? Jinak jsem ho tou genc. potřela, dnes potřu znova, a pak zítra mám již ta místa potírat Bubch.? Nebo mám počkat až se to smeje? Ale to bude trvat nějaký ten den. A tváře jsem již dnes natřela také Bubch. místo Sudocreamem, už jsou suchá, světle růžová.

stipa
17. okt 2010

@luthien.k. holky, @kam.zyk - chtěla jsem se vás zeptat, jaký dort měl váš prcek, když mu byl 1 rok? Budeme slavit koncem listopadu a já bych chtěla nějaký upéct, vím, že prcek, ho jíst nebude, ale znáte to, pak vidí, že jí všichni a bude chtít ochutnat. Máte nějaký receptík? Nemusí dostat nic, jako nedostane naše jídla, i když u nás sedí nebo stojí jako pes 😉 ale alepn lžičku bych mu dala, ať z toho dortu něco má 😀 a ne jenom tu svíčku s 1kou 😉 Co si o tom myslíte? Nebo mám asi počkat na ty 2 roky, co? 😒

luthien.k
17. okt 2010

@stipa, dort samozřejmě upéct můžeš, měli bychom tu jeden HA 🙂 a prcek i může ochutnat 🙂 Tady je recept, je od @uankab, s mými poznámkami, tak je to československy 😀:

Korpus:

1 1/2pohara muky (která nevadí, já dala špaldovou plus pohankovou), 1 pohar cukru (nebo o něco méně třtinového), 3 lyzice kakaa, 5 lyziciek oleja,1 lyzicka sody, 1/2 lyzicky soli, 1 lyzicka vanilky
1 lyzica octu, 1 pohar vody... zmiesat dokopy, piect cca 40min
ja som namiesto kakaa dala 3lyzice muky... a tu sodu tam bolo v samotnej piskote dost citit (ale nie v kombinacii s plnkou), ale nabuduce by som asi radsej dala 1/2lyzicky sody a 1/2lyzicky prasku do peciva (toho z vinného kamene ze zdravé výživy 🙂)...

Vanilka nemusí být, já dala vanilkový pudink (půlku) a doporučila bych pro lepší spojení aspoň lžíci až dvě kukuřičného škrobu. Vyjde poněkud hutnější korpus, ale to neva 🙂

Krém:
http://www.varimezdrave.cz/svatecni-ovesna-buchta - dole je recept na rýžový krém...
Do kremu som pouzila ryzove mlieko (500ml) a bolo to uplne v pohode, vodu som uz potom nedavala... Já dodám, že té rýžové mouky klidně víc, aby to bylo dost husté, mně stejně vyšla spíš taková hustší poleva, ale nevadilo 🙂 Sladila jsem zase třinovým cukrem, ale klidně dejte rýžový slad, sladěnku aj. podle chuti 🙂

Korpus rozkrojit, namazat borůvkovou marmeládou, poklást rozkrojenými banány, pak trochu krému a zaklopit druhou půlkou korpusu. Navrch namazat krémem a poklást třeba borůvkami a je to moc dobré, tak si holky dejte a prckové také mohou ochutnat 🙂

stipa
17. okt 2010

@luthien.k - no super!!! Já nemám slov 🙂 holky, vy jste prostě nejlepší, i když nejlepší je přece Ferda - od Berušky 😀
Díky moc 😉

bianka234
17. okt 2010

@luthien.k ahoj, čo to praví s mojim malým ten ocot, ja ho nedávam ani do chleba, lebo sa bojím. O pár dní má 2 roky, tak tiež riešim čo preňho, len on už nebude stáť ako psík, on už hrabe všetko čo dočiahne, tak nech moje malilinké chudiatko prvýkrát v živote ochutná nejaký koláč. A toho cukru sa mi zdá strašne veľa nebolo to zbytočne sladké?

luthien.k
17. okt 2010

@bianka234, no máš pravdu, bylo to sladké dost, to už jsem zapomněla, klidně uberte 😉 Ten ocet fakt nevím... Možná by tam být nemusel 🙂

stipa
17. okt 2010

@kam.zyk - tak hlásím, že dnes je 7 den, kdy jsem zkoušela ovesnou kaši a myslím, že o.k. Fota jsem Ti zaslala, o reakci na oves si nic neříkala 🙂 jen že ta ložiska ...jsou asi s kvasinkou... ☹ tak uvidíme.
Jo, ještě k těm ložiskům, žádná nová se neudělala, tamta maličká, co jsem na fotu označila se nezmeněla ani nezvětšila, neosypal se. Jen jedna věc, na loketních jamkách se mu trošku ten AE zvětšil - ložiska jsou světlá, suchá - může to být také ta kvasinka? To natírám Bubchenem 😒 tak nevím...
Teď se chci ještě zeptat, co mám na prckovi zkoušet dál? Kaši z pšenice, kuřecí nebo vejce-žloutek? Říkala si, že oves a vejce jsou pro dítě velmi nutričně důležité, tak nevím.
Napiš mi tedy co a jak mám zkoušet dál, prosím. Děkuji Ti 🙂

luthien.k
17. okt 2010

@valentinuska, to je dobrá zpráva 🙂 Ještě bych vydržela s omezeným přísunem mléčného, ale uvidíš, co Ti řekně kam.zyk, až se objeví 😉

kam.zyk
18. okt 2010

Ženské, nějaký čas tu nebudu, mám zdrav.komplikaci s dcerou. Obracejte se prosím na @luthien.k - je to plnohodnotná náhrada za mě. Dnes už jen krátce:

@stipa reakce na oves není, podkolenní jamky maž genciánou a nech dva dny být, pak (ještě to bude fialové, ale to nevadí) potírej Bubchenem nebo Sudocremem, trochu zapátrej, co je lepší, vypadá to spíš na ten Bubchen, ale můžeš zjistit, že někde je lepší to a jinde ono. Je to holt kvasinka, charakteristická právě pro místa ohybů. Po genciáně se vyhojí krásně. (kvasinky jsou v každém okamžiku všude kolem nás, třeba na tobě jsou jich teď miliony, stejně jako v tvém krku je teď mnoho stafylokoků, streptokoků, když je zub.kaz, tak hnedle Strept.mutans, atd. - a ti prckové nemají ještě tak vyvinutou imunitu, taky proto má každý druhý prcek moučnivku - soor, je to norm.) Teď bych ozkoušela žloutek, pak kuřecí a pak pšenici. Žloutek dávej opět stejnou dobu, cos dávala oves, a dívej se jednak, jestli se nezvětšují stará ložiska a hlavně- zarudnutí a pupínkování je známka akutní reakce na potravinu. Jinak, ten dort- někde jsem měla recept, ale protože teď nepíšu ze svého PC, tak ho teď nemám po ruce. Myslím ale, že tady je nějaká mamina, která ho bude mít. Kdyžtak jukni na

http://www.potravinova-alergie.info/recepty-vyh...

Já vlastně dělala piškotový korpus s tím, že jsem nahradila norm.mléko Reis drinkem a vejce kukuř.škrobem, mouky- špaldová a rýžová půl napůl, a krém byl z pudinků a margarínu Alsan a bylo to. A taky jsem dělala domácí karamel do toho dortu

http://knedlik.pise.cz/2009-jak-na-karamel-z-cu...

jako tuk jsem použila opět margarín.

@valentinuska klidně udělej test s tím, že vypiješ mléko (pij 4 dny+další mléčné výrobky klidně taky můžeš jíst v rámci testu - kdyby byla reakce dřív, vysaď mléko samozřejmě dřív a netestuj 4 dny). Vždycky je dobré vědět, na čem jsme.

Musím končit, kdyby něco - @luthien.k 🙂

kam.zyk
18. okt 2010

@modra1 @valentinuska Jo a lidi, nebojte se Biominu H, je bezpečný stejně jako Caltrate, jsou to rozdrcené pražené skořápky, proto ta vynikající vstřebatelnost. Je jeden rozdíl mezi Caltrate a Biominem- Biomin ordinuju tam, kde je v stravě příliš málo Ca (u obzvlášť náročných diet, např.bezvaječná, bezBKM, bez řady druhů zelenin a semínek a ořechů, atd.), Caltrate větš.tam, kde toho ve stravě tolik nechybí. Jinými slovy- když je denní příjem Ca cca 400mg Ca a víc nic, tam už kojící matka musí Biomin H, nebo Caltraty 2 tbl denně. (nebo 1tbl Calcichew a 1 tbl Caltrate) Když je cca 800mg, stačí 1 tbl Caltrate. Záleží na konkrétním jídelníčku, chce to spočítat si příjem Ca, koj.matka ho potřebuje 1500mg denně.
@tygrous tvarohový sýr- u atopiků hazard do roka života,a navíc- i u neatopiků- zátěž pro ledviny jako hrom. To UM- nejdřív bych zkusila HA, kdyby ani to nevadilo, není proč nedávat normální UM, třeba klas.Bebu. Ať se nastolí tolerance.

stipa
18. okt 2010

@kam.zyk - děkuji moc, holky tady taky jeden recept nechaly 🙂 vlastně to byla luth. A držím palce s dcerkou!!!

stipa
18. okt 2010

@luthein.k. - ahoj, prosím Tě, kam.zyk mě odkázala na Tebe 🙂 páč seš její pravá ruka 🙂 Mám teď na prckovi testovat vejce - respektive žloutek opět 7 dní, jako jsem na něm testovala oves. Chci se zeptat, mám mu ze začátku dávat jen 1/2 vařeného žloutku do jídla a pak asi množství zvyšovat, že. Nebo zatím jen 1/4? Co myslíš, chci být raději opatrnější. A mohu mu udělat polévku, do té rozkvrdlat syrový žloutek a nechat ho hodně dlouho povařit? Nebo raději zkoušet jen s vařeným? Takže brambor, zelenina a místo masa tedy žloutek, viď. 😉 Jo a bílek můžu sníst já nebo raději vyhodit? A nebo jinak, můžu si dát také vejce? Ale asi jen také žloutek, viď - bílek raději jíst nemám ☹ aby se nedostal do MM, třeba? ☹ Víš co, raději to prosím až budeš mít čas napiš strůčo 😀 co ano a co ne, ju. Díky moc 😉 🙂

stipa
18. okt 2010

@kam.zyk . jo, ještě k tomu červenání a pupínkování - ty tváře co měl prcek červená a pak s pupínky, bylo to tedy ještě před testováním ovsa, ale i během testování se tváře úplně nevyléčily ale také nezhoršily - to by mohla být asi ale reakce na počasí, vid. Vlastně fota si viděla. Tak to bude asi o.k. jak si psala. Jsem ráda, že oves prošel 🙂

luthien.k
18. okt 2010

@stipa, se žloutkem to udělej tak, že nejdřív čtvrt žloutku do jídla (uvařila bych zvlášť, nevím, jak bys čtvrt žloutku oddělovala za tekuta 🙂), nejpozději na oběd, druhý den půl, pak tři čtvrtě, pak celý, a to každý den až do konce toho sedmého dne (už se to tu testovalo, tak si to snad pamatuju dobře, ale je lepší postupovat pomalu). Bílek vyhoď, přes MM by to mohlo zkreslit testování, nebo udělej manželovi sněhové pusinky 😀
Pupínky - no ochladilo se, tak to mohlo být tím 😉

stipa
18. okt 2010

@luthien.k 😀 😀 😀 jasně, jsem to asi blbec blbě napsala 😀 😀 uvařím vejce na tvrdo a pak oddělím, já to myslela pak do polévky a to je fakt blbost 😀 to jedině až bych pak věděla, že není na žloutek alergický a později mu dělala polévku 😀 😀 já jsem pako!!! O.k. takže na bílek 😝 a na manžela také, 😉 to mu raději dám pusu a je to. Člověku to zabere míň času než sněhové pusiny 😀 😉 K pupínkůk - snad ano, reaguje na změny.

luthien.k
18. okt 2010

@stipa 😀 S Tebou se tu člověk vždycky pobaví 🙂

Jinak jsem s kam.zyk v kontaktu a určitě na ně moc myslete a posílejte pozitivní energii, i když na to moc nevěřím(e), ale co kdyby 😉 Sem bude prý chodit, dokud se to nezlepší, spíš jen se odreagovat, tak uvidíme, jak to bude často...

luthien.k
18. okt 2010

Jinak plnohodnotná náhrada na kam.zyk samozřejmě nejsem, navíc je tu zkušených maminek víc, třeba @modra1 atd. 🙂 Zajímalo by mě, kam se ztratila @vinifera třebas, že by byli bez potíží??? 😉

ella26
18. okt 2010

Ahoj holky, jdu vás taky poprosit o radu. Mám skoro půlročního chlapečka, v osmi týdnech se osypal poprvé na tvářičkách drobné červené pupínky. Ve třech měsících, kdy se mi zdál už skoro čistý, nám na Karláku diagnostikovali AE - žádné rady mi ale nedali, což mě zklamalo. Mazat indulonou, pokud zarudne tak nějakou mastičkou.
Léto bylo v pohodě, malej neměl nikde skoro ani pupínek, tak jsem se radovala, že je to za námi. A to jsem nedržela ni žádnou AE dietu ke kojení. Jedla jsem mléčné výrobky a malej se vůbec nezhoršoval. Jenže zrhuba před dvěma týdny se mu začal dělat ekzém (už ne pupínky, ale spíš takové ložiska) na nožičkách. Zkoušela jsem Trixeru, něco od Biodermy, excipial...ale zdá se mi, že je to po všem spíš horší a šíří se to. Malej je zrhuba dva měsíce téměř na nutrilonu HA - zpočátku jen večer, postupně už téměř nahradil kojení (kojím jen jednou - mléko bohužel nemám). Nevím jestli mu to nezhoršila moje snaha o příkrm kaší (rýžová HA, ale i mléčná)...mléčnou mi poradila pediatrička, že by to zkusila. Jenže stejně jsem do malého nedostala víc než dvě tři lžičky...tak nevím, zda by to mohlo mít vliv. Tento týden jsem začala dávat mrkev, a mrkev s bramborem.
Dnes jsem se při koupání úplně lekla, pod kolínkem má ložicko průměr cca 4 cm, a to samé na druhé nožičce na kotníku. Prosím, poraďte mi, co bych mohla zkusit. Jsem z toho neš'tastná. Moc děkuju...

valentinuska
18. okt 2010

@kam.zyk děkuju za radu a ať je u vás vše v pořádku!

bianka234
18. okt 2010

@kam.zyk a ja teraz neviem ako dlho môžem malého ešte mastiť tou mastičkou 😨 , už je to skoro týžden, čo teraz, bojím sa aby som nemazala dlho, predsa je tam kortikoid, a koža je už pekná, nie na 100% ale oveľa lepšie.
A ako to vlastne po kortikoidoch je? Keď prestanem odrazu, tak sa to vráti, tak čo teraz aby sa to nevrátilo? Sa bojíiíím, už to nechcem zažiť.
@luthien.k vieš? asi to tak strašne neponáhla, ale už som dnes chcela malého oldfotiť že ho sem dám nech sa kamzyk na to mrkne. Ja neviem čím to je, vždy keď sa schyluje k lepšiemu a potrebujem aby rozhodla ako ďalej tak musí do nemocnice, teda neviem či tam je teraz, ale proste je niekde mimo 😔 Ale budem strašne držať palce, a posielať pozitívnu energiu ak nejakú ešte nahrabem 🙂

luthien.k
19. okt 2010

@bianka234, tak jsem psala kam.zyk a směs s kortiko už vysaď (nepsala jak, takže já myslím, že najednou) a u vás to prý bude hodně o zkoušení kosmetiky - prý máš zkusit čistý Bubchen, prostě něco, co mírně vysušuje.