Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

lucinenka001
29. okt 2010

Maminy,

neviete poradit prosim Vas co na aftu na jazyku? Nemate skusenost co nam zaberie? Lebo tu na internete kazda mamina radi nieco ine a ja neviem co vyskusat pre Adama ☹
Docitala som sa, ze treba potom vymenit vsetky cumliky aj cumle na flasiach, ale neviem co skusit na tu afktu na jazyku.

stipa
30. okt 2010

@lucinenka001 🙂 asi po slovensky chrumky? 😅

stipa
30. okt 2010

@luthien.k - no, on je měl s bramborem a krůtím. Samotné ne 😉 druhý den jsem mu to úplně rozmixovala a nechtěl to. Tak zkusím znova, ale vím, že tenkrát mu také 😝 🤐
No knedlík sice 😝 ale tetu bych 😠 😠 😉

stipa
30. okt 2010

@lucinenka001 - super je genciánová violeť - maže fialově, takže pozor! 😉

nesetrilek
30. okt 2010

Ahojte! zapojuji se diskuze, protoze muj syn uz ma delsi dobu osklivy ekzem a bojim se, aby z nej nebyl tez atopik ☹ . Prvni ataka ekzemu zacala v jeho pul roce. Byli jsme u jednoho lecitele, po te mu ekzem zmizel, zustalo pouze takove blede ohraniceni toho nejvetsiho loziska. Ted mame ekzem zpet, a rekla bych ze v mnohem horsi podobe ☹ Musim se znovu objednat k tomu lecitelovi, jenze ten mi rekl, ze to ma z meho stresu... Ma po celem tele ervene vysusene fleky, nejvice toho ma kolem zadecku a stehynek.

Ja uz asi mesic vynechavam ze sve stravy BKM, ale neprijde mi, ze by to melo nejaky vliv. Mleko jsem vysadila z duvodu dloho trvajicich prujmu a boleni briska, v dobe vysazeni mleka a vsech vyrobku z nej byl ekzem jeste jakz takz, to mel jen par suchych mistecek, ale mezitim se to poŕadne rozjelo. Ted jeste vazne uvazuji o vysazeni vajec, ale nevim, jestli to ma smysl, nejak zacinam propadat beznadeji. Mazat jsem se snazila pouze prirodni kosmetikou, ale nakonec jsem najela na lipobazi, excipial, biodermu.

Prikrmy jsem zacala zarazovat az po dokonceni sedmeho mesice, az po tom odezneni prvni vlny ekzemu. A ted, v 10m jime stale pouze na kasi (ryze, jahly, polenta), zeleninova polevka, presnidavky . Lepek jeste nezarazuji, maso take ne. Kojim stale da se rict plne.

Mate nekdo zkusenosti s cinskou medicinou? Hodne o tom uvazuji..

@stipa podle me je genciana karcinogenni?! I kdyz je fakt, ze mimina v nemocnici tim stale oznacuji, tak nechci delat famy...

kam.zyk
30. okt 2010

Ahoj, jsem tu jen na skok, na vypůjčeném PC - v novém bytě ještě pořád nemůžeme přebývat, aniž bychom se tam já a dcera neudusily (novota= nové koberce, nábytek, atd. = různé pryskyřice, lepidla, atd. = těžká alerg.reakce nás obou), neboli jsme trvale na návštěvě u našich a celkově je to dost šílené, naše živ.situace teď.

Prolítla jsem příspěvky, hezky si navzájem radíte, jen tak dál. Takže taky přispěju radou:

strana 171 - ekzém v podkolenních jamkách foto - když bude ekzém takto vypadat, namazat místo napřed Atodermem PP (lze i Atoderm PO Zinc) a pak Bubchenem na opruzeniny. Nemazat genciánou, to se mažou ložiska, která jsou červená (větš.se zapářkou nebo pupínky, puchýřky) - když už jsou odrudlá, jako v případě tohoto ekzému, tak mazat tím, co jsem psala. (kvasinku odhalí právě barva + někdy- když je citlivý noc- i spec.zápach)

kam.zyk
30. okt 2010

Ahoj, jsem tu jen na skok, na vypůjčeném PC - v novém bytě ještě pořád nemůžeme přebývat, aniž bychom se tam já a dcera neudusily (novota= nové koberce, nábytek, atd. = různé pryskyřice, lepidla, atd. = těžká alerg.reakce nás obou), neboli jsme trvale na návštěvě u našich a celkově je to dost šílené, naše živ.situace teď.

Prolítla jsem příspěvky, hezky si navzájem radíte, jen tak dál. Takže taky přispěju radou:

strana 171 - ekzém v podkolenních jamkách foto - když bude ekzém takto vypadat, namazat místo napřed Atodermem PP (lze i Atoderm PO Zinc) a pak Bubchenem na opruzeniny. Nemazat genciánou, to se mažou ložiska, která jsou infikována kvasinkou, tj.červená (větš.se zapářkou nebo pupínky, puchýřky) - když už jsou odrudlá, jako v případě tohoto ekzému, tak mazat tím, co jsem psala. (kvasinku odhalí právě barva + někdy- když je citlivý noc- i spec.zápach)

Genciána není karcinogenní, nebylo to SZÚ potvrzeno (a testovalo se to důkladně a někoikrát). Proto se nadále užívá v porodnicích, při léčbě sooru, atd.

@nesetrilek Syn je atopik zcela jistě, když už měl atopický projev. Ale to není nic, co by tě mělo nějak znepokojovat, v souč.je v populaci 40% atopiků (za pár let budou skoro všichni). Atopos = atypická reakce imunity, ekzém = klasický projev této atopie. Ze stresu...je to blbost, ze stresu může sice nastat ekzém, ale spíše u dospělých jedinců- u dětí je to na 95% stravou. Musíš vynechat těch alergenů více - více napíše @luthien.k - já jsem v takové situaci teď, že nemůžu radit, musím nejdřív pomoci sama sobě. Příkrmy - taky se budeš řídit seznamem, který jsem sestavila (seznam HA a neHA potravin) - a tenhle seznam ti právě taky poskytne @luthien.k , která už to všechno zná a taky umí poradit. Obrať se na ní s důvěrou. Pošli fota, tam poradím já, hned jak přijdu na PC. Jako stěžejní mazání ale bude Bioderma Atoderm PP, vzhledem k suchosti ekz.ložisek to ale budeme kombinovat s mastnějším externem, Leciderm je dobrá volba.

Čínskou medicínu klidně zkus, když narazíš na dobrého odborníka, předepíše stejné dietolog.rady (viz seznam portavin, co pošle @luthien.k), jako já 😉



nesetrilek
30. okt 2010

@kam.zyk díky moc, že sis udělala čas na odpověď. Nevím sice, jakou situací procházíš, ale přeji, ať se vše co nejdříve v dobré či lepší obrátí. Mysli na to, že i po těžké noci přijde ráno 😉

Budu ráda ,když mi @luthien.k poradí 🙂. Foto pošlu hned, jak se mi podaří toho neposeu vyfotit a hlavně odeslat to. chvíle u PC si musím doslova ukrást...
Ještě k té dietě, už jsem hodně omezila i příjem lepku, alespoń na jeho přijatelnější podobu, takže jím převážně špaldovou mouku.

Problém je u nás asi i v tom, že chodíme na plavání. I když v létě mně přišlo, že po plavání to měl vždy o trochu lepší?! (plaveme ve slané vodě). Proto jsem s tím nepřestala, i když jsem o tom uvažovala. Ale teď už mi nepřijde, že by to tak dobře působilo.

Co se týká Biodermy, tak jí používáme od včerejška a zatím se mi zdá, že mu moc dobře nedělá. těsně po namazání mu naskakuje čevená krupice, tak uvidíme..

nesetrilek
30. okt 2010

@kam.zyk ale my už jsme u doktorky od té doby byli několikrát a o AE nic neříkala 😕 . Komentovala jen to, že má dost vysušenou kůži a dala nám na to Lipobázi a Linolu do koupele. Ale je fakt, že jsem ji na to nijak neupozorňovala ze strachu před kortikoidy 😉

stipa
30. okt 2010

holky, tak jsem si ještě koupila vazelínu, i když mažeme Biodermou PP a na teď velmu suchá místa používám Leciderm. @luthien.k ale chci se zeptat, zda nevíte, jestli je velký rozdíl mezi bílou a žlutou vazelínou? V lékárně mi lékárnice tvrdila, že žádný 😒 Na krabiččce stojí složení: extra jemná, bílá vazelína DAB 1999 tak nevím 😒

luthien.k
30. okt 2010

@kam.zyk, to jsem ráda, že sis našla chvilku času přijít sem 🙂
To víš, s tím mazáním, to je prostě trochu problém, v tom se Ti nemůže nikdo rovnat... Kéž bych to z fotek dokázala poznat jako Ty 🙂

@nesetrilek, základ od kam.zyk už máš 🙂 Co se týče toho jídla - lepek nepřechází do mateřského mléka, takže ten si omezovat nemusíš 🙂 Jinak lepek obvykle nebývá ten hlavní problém (když už, tak nejvíc vadí klasická pšenice), nejčastější alergeny u takto malých dětí jsou (v pořadí od nejčastějšího): kravské mléko (a vše, co kolem něj jen prošlo plus hovězí maso), vejce (hlavně bílek a také kuřecí maso - zkřížená alergie), sója, ořechy, ryby a mořské plody. Takže ty bych u Tebe určitě vysadila zcela a nekompromisně.
Potraviny je vhodné vybírat z tohoto seznamu: http://www.potravinova-alergie.info/clanek/bezp...
S tím mlékem - je třeba držet opravdu poctivě, BKM je skrytá v pečivu (balené se složením je jistota), ve sladkostech a sušenkách, v uzeninách... I když tak nějak tuším, že to u Tebe nebude problém 🙂 Náhrady za mléčné výrobky dám do dalšího příspěvku.
Vejce se dá při pečení nahradit také, a to jednou lžící kukuřičného škrobu.
Bioderma - pokud naskakuje reakce, tak určitě nemazat! Je možné jako alternativu vyzkoušet A-Derma Exomega Creme.
Plavání - hlavně aby to nebylo horší, pak bych to raději oželela, my chodili do slané vody a bylo to dobré, ale to je individuální.

luthien.k
30. okt 2010

I když už mléko nepoužíváš, přesto kvůli pestrosti stravy ještě dodám, co je dobré čím nahrazovat:

máslo: na vaření kvalitní olej (olivový atd.) nebo sádlo (dobré i třeba na drobenku na koláč), ve studené kuchyni Perla light, Flora vitamíny, Bio Vive nebo Alfa Vital, Alsan, máslo Ghí
mléko: obilné nápoje ze zdravé výživy (sušené): Oves milk, Kokos milk, Kukuřičný nápoj; pak přímo obilná mléka, Reis drink Calcium nebo Natur nebo Hafer drink (ovesný) z DM drogerie
smetana: já sypu do jídel Oves milk na zjemnění podle chuti 🙂
jogurty: zkus pudink z některého z obilných mlíček
vejce: do těsta vždy jednu lžíci kukuřičného škrobu jako náhrada za jedno vejce
kuřecí a hovězí maso: krůtí maso, králičí, jehněcí

Tabu jsou i výrobky z kozího a ovčího mléka, 90% dětí, co reagují na BKM, reagují i na tyto bílkoviny.

luthien.k
30. okt 2010

@nesetrilek, ještě napiš, jakou zeleninu a ovoce dáváš malému, ju?

luthien.k
30. okt 2010

@stipa, bílá vazelína je čištěná pomocí kyseliny sírové... Dala bych přednost raději té žluté, jinak je to také petrolatum 🙂

mauska
30. okt 2010

@luthien.k díky za rady 🙂 a s tím mlékem v různých věcech - nechápu proč to rvou fakt všude. malá má třeba ráda takové ty křehké plátky (knuspi) a tam je taky. Ale teď jsem objevila nějaké spešl v DM kde není ani vejce ani mléko, takže paráda 🙂 Snažím se vždycky v tom co jí chutná (není toho moc) najít nějakou alternativu s fajn složením, ale je to těžké.

kaja73
30. okt 2010

@luthien.k Mohla by si mi prosim ta poradit,čim mam natierat vysušenu, šupinatu, začervenenu pokožku na prstoch ruk?Malemu idu zubky a stale si dava prsty do ust.No, vyzeraju dost skaredo.Miestami mu koža až praska.Doma mam biodermu pp aj po zink,Exomegu,bepanten,infadolan ,vazelinu,zinkovu niveu na zapareniny,kyselinu mliečnu,krem Hebulka s nechtikom lekarskym,vit.E a pantenolom.Citam si stare prispavky, ale mam v tom zmatok.Inak sa robi pri šupinkach, inak pri začevenani.My mame oboje naraz,nikde to nemokva.Neviem či mam dat zinok,ten odstrani červen ale aj este viac vysuši, mast zas nie je na červen.Prosim ta porad mi.Tiež ma v okoli ust z jednej aj druhej strany rovnake asi 3-4 mm začervenale šupinate fliačiky.Rieši sa to rovnako ako ruky? Dakujem za odpoved.

valentinuska
30. okt 2010

@luthien.k ráda bych se tě ještě zeptala na tu BKM i v uzeninách? já se totiž snažím teď opravdu vše dodržovat a ty uzeniny mě teď zarazily, protože to si občas dám ☹ kupuji si hodně krůtí šunku ... myslíš, že by tedy mohlo něco bý i tam?
ale je pravda, že už si začínám zvykat a jde to 🙂 jenom doufám, že nedělám chyby ... mám problém cereálním pečivem, které je balené, takže si zatím kupuju obyčejný rohlík nebo housku a tam se taky trochu bojím ...
ekzém je zase v klidu a pěkný, ale stolička mi přijde ještě trochu hlenovitá ... nevíš pokud není něco v pořádku, tak tam jsou jako kusy hlenu? nebo je to i tak, že celé je to trochu hlenovité formy? (doufám, že nevadí že se tady na to ptám, ale to taky patří k té alergii)

luthien.k
30. okt 2010

@kaja73, já bohužel nejsem na to mazání dobrá, nemám s tím zkušenosti, jako má kam.zyk, dokážu poradit ohledně diety, teorii kolem alergií mám myslím taky zvládnutou celkem dobře, ale to mazání, to maximálně základy, ale jinak je to prostě věda 😖
Hrozně nerada bych poradila nějakou blbost, vezmu to selským rozumem, co bych myslela já: myslím, že nejdůležitější je zahojit ty prasklinky a zvláčnit to, aby to dál nepraskalo. Neviděla jsi v příspěvcích nějakou směs, která by byla takhle hojivá? Co zkusit smíchat bepanthen a infadolan s vazelínou 1:1:1? Dvě hojivé masti do masťového základu? To samé na obličej... Ale jen pár dní raději, infadolan se nemá používat dlouhodobě, může způsobit zabarvení kůže. Pak, kdyby se to hojilo, tak řešit to zarudnutí? Ber to jako nezávazné nápady a uvidíš, co na to poví Tvůj rozum, případně někoho dalšího zde (@modra1, kde jsi????).

luthien.k
30. okt 2010

@valentinuska, BKM bývá spíš v těch suchých salámech, ale to myslím není to, co by si kojící maminy nějak dopřávaly 🙂 Nejlepší je prostě si v masně vyžádat složení toho výrobku a je klid a jistota 🙂 Se šunkou mívají problém ti, co mají intoleranci laktózy, ta se na ni používá hodně, ale BKM by obsahovat neměla.
Hlen ve stolici... Myslíš, že má jakoby hlenovitou konzistenci celá, jakože je hutnější než "normální míchaná vajíčka"? Obvykle v té "závadné" stolici bývají kousky hlenu, ale to může být i tím, když je dítě nachlazené, má rýmu, hleny polyká a pak se objeví v plence. A taky - jak dlouho držíš dietu? Ono to může i pár týdnů trvat, než se to upraví 😉

kaja73
30. okt 2010

@luthien.k No to som aj zhruba robila, ale nezaberalo to, mast vraj nejde na čeven .Niekde som tu v prispevkoch dokonca čitala,ak si dobre pamatam,že najprv treba odstanit prave tu červen.No som z toho jelen.Chudaka maleho patlam všetkym možnym a nič.Po tych mastiach to ma vždy viac červene.Ach,jaj. ☹

nesetrilek
30. okt 2010

@luthien.k Tva odpoved je vycerpavajici 🙂 Dekuji vsechno poctive nastuduji😉

Za vyvolavajici faktor tohoto stavu typuji tri veci: amarantovy piskot (vejce) a vanilku (davala jsem proboitika s vanilkovym aroma a jednou dostal ryzovou susenku s vanilkou ☹ a jako posledni nedavno jsme meli plavani 3dny po sobe(foceni a nahrada za chybeni), v te dobe jeste ekzem nebyl, ale asi mu to zrovna nepomohlo ☹

A taky jsem ted hodne zacala jist sojove veci (sojove mleko, sojove jogurty, tofu)-to vsechno ted nesmim? chapu to dobre? 😢

ze zeleniny dávám: mrkev, petrzel, celer (ale ten ted vynehavam), brokolici, brambory, dyni, cuketu, zeli a chystam se na cervenou repu, chtela jsem kapustu, kvuli zelezu, ale tu ted teda zatim jeste asi davat nebudu

luthien.k
30. okt 2010

@kaja37, tak vidíš, já prostě nevím ☹ Zkus vyfotit a poslat @kam.zyk na mail (asi máš, kdyžtak dodám) a popros o radu ji, když bude mít čas, tak se určitě ozve, nebude to nijak rozvláčná odpověď. Doufám, že to bude brzy. Jinak i ona, když už je to opravdu na pováženou a běžně dostupné věci opravdu nezabírají a nelze odstranit příčinu (asi těžko zakážeš dítěti srkat si prsty do pusy), doporučí směs s kortikoidy, na uklidnění situace. Ale to musí ona, já tedy fakt ne...

luthien.k
30. okt 2010

@nesetrilek, tak ta sója - to může být viník zhoršení číslo jedna!!! Je to také velký alergen, stejně jako celer. Mrkni na ta obilná mlíčka pro Tebe (reis drink natur může i malý), sójové určitě ne. Ze zeleniny bych vysadila ještě mrkev i petržel, taky zelí. Kapustu můžeš zkusit, i květák, má hodně vápníku, hodnotný je také fenykl. Ale počkej, až se stabilizuje situace, nechala bych aspoň týden, 14 dní status quo a nové věci nezaváděla. Do té doby by se měl malý zlepšit 🙂 No a pak každou novou potravinu zavádět po dobu nejméně pěti dnů po sobě (samostatně) a sledovat případnou reakci.

Holky, už musím padat 🙂

valentinuska
30. okt 2010

@luthien.k no poctivě už by to mělo být skoro týden, tak jsem si říkala, že už by se mohla vyčistit 🙂
ano, hlenovitá konzistence myslím to, že je celá hutnější než klasická míchaná vajíčka ... včera ráno v plínce byli klasický míchaný vajíčka, jak je znám ze začátku, ale večer a dneska už je to zase hustější ☹
už mě ale moc nenapadá, čím by to mohlo být ☹ ... max. jestli na to nemohlo mít vliv očkování?

ada11
30. okt 2010

moja mladšia dcére bojuje s atopickým ekzémom od augusta, 2 razy po 4 dni som jej dávala Advantan, ale akonáhle sa vysadil, tak nastalo zhoršenie, potom jej dal jeden lekár Protopic na 3 týždne - je to akoby imunostimulans kože, po 3 týždňoch zase zhoršenie. ten ekzém má okolo pusinky a dosť nápadný, už neviem čo s ním. v novembri ideme na kontrolu, tak som zvedavá čo mi dokin povie. dcére papá stále dookola tie isté potraviny, ja si dávam pozor, lebo ju kojím, ale ešte skúsim aj na svojej strave pritvrdiť.
luthien.k mohla by som Ťa poprosiť o ten zoznam nevhodnej stravy 😉

nesetrilek
30. okt 2010

@luthien.k jeste jena vec me napada, v sobou jsem mela k obedu pstruha, myslis, ze by se to po nem mohlo zhorsit? 😕 Myslela jsem, ze alergenem jsou spise morske ryby, ale v nedeli mel ten ekzem opravdu osklivy. Moje mamka tvrdila, ze to ma z vlnacku, protoze to ma v oblasti zadecku a stehynek, ale od te doby vlnacky nedavam a je to stale...

modra1
30. okt 2010

@luthien.k, @kaja73 _ netrúfam si ani náhodou, radšej naozaj pošli fotky kamzyk. Ja sama by som asi skúsila každý prstík niečím iným niekoľko dní po sebe (ak by bola zlá reakcia, tak samozrjeme nemazať). Bioderma Atoderm PP, Exomega, kys. mliečna, Bepanthen sú myslím dosť bezpečné, ale z vlastnej skúsenosti by som nečakala okamžité zlepšenie.

uankab
30. okt 2010

@luthien.k, dakujem, budem si teda davkovat po troske a uvidime co bude... a este to okyslenie, mohla by som napr pouzit balzamikovy / scherry ocot? nasa paleta zeleniny je velmi chudobna a jedine co viem z nej uvarit je taka klasicka biela polievka, zial normalne zeleninove polievky nemam z coho varit...

@lucinenka001, ano su to chrumky 😉 ... v zdravej vyzive vies kupit nesolene kukuricne, pohankove a ryzove... a same sa rozpustaju v puse, takze babo sa urcite nezadrhne nimi, neboj 😉

kaja73
31. okt 2010

@modra1 dakujem za rady aj luthein.Poslala som IP kamzik a odporuča mi natierat najskor bud sudokremom, alebo bubchenom na zapareniny,asi to ma odstranit tu čeven.

luthien.k
31. okt 2010

@nesetrilek, zapomněla jsem dvě důležité věci - kvůli vysazení BKM u sebe potřebuješ doplnit vápník! Kup si Biomin H nebo Caltrate Plus a užívej každý den na lačno, pak cca dvě hodiny nejíst, nepít, aby se vápník dobře vstřebal. Když kojíš, tak vápníku potřebuješ ještě o 500 mg denně navíc proti běžné doporučené dávce.
Další věc jsou probiotika, jsou velmi prospěšná pro střevní mikroflóru a tím i pro imunitu (velká část imunity "sídlí" ve střevech, v tom nám reklamy nelžou (jako v jedné z mála věcí 😒 )), takže je dobré je u atopika podpořit, a to jak přímo u dítěte (nejlépe kapkami Bio Gaia nebo rozpustným práškem Infants Dophilus) a když kojíš, tak i u Tebe, a to nejlépe Probiosan nebo opět Infants Dophilus.
Ta ryba - je jedno, jestli je to mořská nebo sladkovodní. Jak to tak čtu, tak myslím, že po té dietě by se to u vás mělo hodně zlepšit, je tam dost věcí, které by mohly vadit. Co se týče těch vlňáků, tak ty opravdu raději nedávat, také to mohly zhoršit, atopici bývají citliví na vlnu, resp. lanolín, který vlna obsahuje. Látkovky super, ale raději na ně PUL kalhotky. Já na ven střídám s eko jednorázovkama Alanama z DM drogerie, které obsahují tu nepropustnou membránu i savou vrstvu na přírodní bázi, takže jsou prodyšnější než klasické "hnusky" 🙂 Doporučuju i ostatním 😉