Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

jancip
27. sep 2011

Ahoj, nečetla jsem diskusi, ale ráda bych se podělila o svoji zkušenost. Jsem exematik od narození. Vyzkoušela jsem úplně vše od sádla přes indulonu, hormonální i nehormonální mastě až po hypermangan a různé alternativní metody. A závěr? Člověk se musí postupně naučit znát, co to zhoršuje a čím si může ulevit, protože u mě jako mnoha dalších to vyléčit nelze. Jako malá jsem mívala stavy, kdy jsem to škrabávala nožem, což mi v ten moment sice pomohlo, ale pak to bylo ještě horší. Pak jsem se v 10ti letech dostala poprvé k moři. Hrozně to štípalo, naštěstí jsem ale milovala vodu, takže jsem to vydržela a už první pobyt mi ohromně prospěl. Nyní už mám exem jen v mírnější formě na rukou, ale je v zimě docela dost znát, když ten rok jedu v létě k moři. Je to snad jediná věc (ještě tedy poušť), která mi opravdu pomáhá...Jinak hypermangan jsem nesnášela, vysušoval, ale mamka mi ho celkem nutila a já jen to slovo slyšela, tak mi stály vlasy na hlavě.

nantarika
27. sep 2011

@luthien.k dakujem, no skusim to pohladat....

valentynkaa07
27. sep 2011

@jancip jako bych to psala já 🙂 ještě teď cítim pach dehtové masti 😔

luthien.k
27. sep 2011

@jancip
@valentynkaa07
Měly jste děvčata tu smůlu, že ještě neexistoval internet a tato diskuze 😀

Ne vážně, s atopickým ekzémem u dětí se dá hodně udělat, úpravou jídelníčku, potr. doplňky (probiotika zejména), úpravou domácího prostředí, skutečně vhodným mazáním (tj. správná kosmetika pro dané stádium ekzému)... Takto komplexně vám to ale bohužel žádný lékař nenastaví.

lojzina
27. sep 2011

@luthien.k to mas velkou pravdu,nenastavi 😖 😖 😠 .jinak ahoj 🙂 .SEm ucinilahokus pokus-zacala sem SEbikovi davat jogurt,uz ho ji asi 14 dnu a bez reakce.nechci se tak brzy uchlacholit,ale vypada ze mu nic nedela 🙂

jancip
27. sep 2011

@luthien.k Ani internet by tomu nepomohl. Ono i všude na kožním bylo, co jíst, co ne, v čem chodit oblékaná, v čem ne. Každý měl zaručené rady. A ani žádná mast není zaručená, dokonce i lékaři to dělají stylem pokus-omyl. Vždy když jsem přišla k jinému, pokaždé se mě zeptal, co jsem už vyzkoušela, a co mi pomáhalo...prostě pokud k tomu má někdo dispozice, tak to úplně vyléčit nelze, lze to pouze zmírňovat. Třeba já mám někdy úplně hladké ruce, pak ale stačí jednou oloupat brambory, k tomu se ještě přidá mráz a exem se zase hlásí. ..Na druhou stranu je ale hodně dětí, které to mají opravdu jen v dětství. Ale to není dáno léčbou ale formou exemu a těmi dispozicemi.

jancip
27. sep 2011

@valentynkaa07 Ono se celkem těžko vysvětluje někomu, kdo s tím nežije, že žádná zaručená rada neexistuje, že člověk si prostě musí sám na sobě vypozorovat, co mu dělá dobře a co ne, že? Že jsou jen univerzální doporučení, jak si ulevit.

luthien.k
27. sep 2011

@jancip , mluvím o dětech, u dospělých je to poněkud o něčem jiném. Samozřejmě nejde aplikovat na druhého, co vyhovuje prvnímu, ale jsou základní principy, které když se upraví na konkrétní dítě, tak se dá udělat opravdu hodně, věř nebo ne 😉, i když "vyléčit" samozřejmě ne, to také netvrdím. Nicméně pár zkušeností už tu s tím máme... 😉
Perfektně to popisuje ve svých článcích kam.zyk, jak na to: https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam.zyk/ Matkám (nebo ještě lépe těhotným) atopičkám doporučuju dobře prostudovat 😉

luthien.k
27. sep 2011

Jinak jsem sepsala pár mýtů o atopii, co jsem posbírala a které se některým maminkám těžko vymlouvají 🙂

https://www.modrykonik.cz/fotoblog/luthien.k/cl...

luthien.k
27. sep 2011

@lojzina , to už by se projevilo! Zkus ještě jiné typy mléčných výrobků - UM a tvrdý sýr 🙂

lojzina
27. sep 2011

@luthien.k jo tak syr tvrdy uz taky mel a dobry,tak jeste to mliko teda...ted pijeme ryzove napul s nutr.AC....mam tedy zkusit obyc nutrilon????

luthien.k
27. sep 2011

@lojzina jdi do něj! 🙂 Nebo jakékoli jiné UM, já doporučuju bio Babylove z DMka.

kaja73
27. sep 2011

@luthien.k Preco prave babylove z DMka?
Podla coho to hodnotis? Moj ho totiž tiež pije a som zvedava preco ho volis ty. 🙂

lojzina
27. sep 2011

@luthien.k takovy existuje,jo? 😅 .tak ho zkusime,diky.Jeste ze te mame 😵 😵 😵 😵

valentynkaa07
27. sep 2011

@luthien.k před tim, co děláš ty a Věra fakt klobouk dolu, já z těch rad hodně čerpám, pro malou, ale co se týče těhotných tak mám názor ten, že to je prostě ´genetika, viz já, první těhotenství jsem jedla s prominutim jak prase, samé slané oříšky, cola, pom. džus, no hrůůůůůzaaaa a dítě úplně v pohodě a druhé jsem jedla velmi zdravě a nealergicky a holka má kůži naprd. Takže asi tak 🙂 jinak moc děkuji za všechny rady a velký zájem.

@jancip já mám exem bohužel od pěti let, kdy už jsem jedla vše, takže těžko hádat od čeho to vzešlo. Co já jsem vyzkoušela zaručenejch rad, to snad ani nespočítám, jak říká čtvrtníček v tý reklamě na chipsy TUNY ! Jasně, něco jsem vypozorovala, zhoršuje to stres, ale v dnešní době bez stresu to leda v hrobě. Nebo se odstěhovat na Floridu nebo jinam kde je jiný klima 😀 už jsem to vzdala a ted budu delat pokusy na dcerunce 😉

luthien.k
27. sep 2011

@kaja73 já věřím, že kráva z ekologického zemědělství je kvalitněji krmena, než ta z normálního chovu, tak proto (obzvlášť v Německu 🙂) Ono co kráve sežeře, to samozřejmě také jde do mléka, takže například plesnivá píce atd. není to pravé ořechové 😖

luthien.k
27. sep 2011

@valentynkaa07 , máš pravdu, geny jsou rozhodující, ale já myslím, že každá možná pomoc k vychýlení té misky vah "atopie - neatopie" má smysl! (Tj. v těhotenství to s alergeny nepřehánět ani se jim nevyhýbat, svou alergii mít pod kontrolou - být stabilizovaná léky atd.).

luthien.k
27. sep 2011

@lojzina a navíc je i cenově dostupné 🙂

kaja73
27. sep 2011

@luthien.k Tiež ma oslovilo to BIO,ale nielen to-zloženie ma uplne jednoduche-ratala som pocet zložiek napr v nutrilone a ten ich ma 2 krat tolko 😝 -tolko chemie nechcem do babena davat.
Radsej niečo jednoduche,menej prechemizovane-ved ma už pestru stravu a aj chutovo a cenovo je super. 😉

martinka1981
27. sep 2011

@kaja73 vidiš nikdy ma nenapadlo davať Miške toto mlieko ☹ Však reklama dobre funguju že jo?!
Aaale ked už bude Viki môcť mliečne tak určite skusim toto mliečko 😉

almi82
28. sep 2011

Ahojte, aj ja sa chcem podeliť s Vami s našou skúsenosťou. Môj maličký mal na líčku dosť škaredý ekzémik - akoby taký lišaj a nám veľmi pomohlo telové mliečko od biodermy.

michaelka83
29. sep 2011

Ahoj holky, nemáte někdo zkušenost s Eucerinem s UREOU? Malý je už sice skoro čistý, ale někde se mu ještě objevují taková plastická jakoby zrohovatělá místa, nemokvá to, nijak se to nemění, ale ne a ne se jich zbavit. Používáme Biodermu PP, ta nám moc pomohla, ale v poslední době nějak přestává účinkovat☹ Tak jsem právě přemýšlela nad A-dermou, anebo nad Eucerinem.

luthien.k
29. sep 2011

@michaelka83 , urea hodně dětem vadí, je to tak 50:50. Zkusila bych raději Eucerin 12% Omega (nebo i tu ureu, ale nejdřív malý vzorek z lékárny a až potom celé drahé balení). A-Derma je hodně podobná Biodermě PP co do účinku, Eucerin 12% Omega je trochu mastnější.

michaelka83
29. sep 2011

@luthien.k no vidíš, a mně ureu hodně doporučovali, že pomáhá 😕 U nás právě je problém v tom,že v lékárnách vzorky nemají (nebo se jim prostě nechtějí dávat) či co. A všechny tyhle krémy (Bioderma, A-derma, atd) mají pouze na objednávku 😠 U tý A-Dermy jsem právě váhala mezi těmi promašťujícími fázemi - jedna má 43%, druhá 23%.

luthien.k
29. sep 2011

@michaelka83 , urea může pomoct, to ano, ale jen když na ni dítě nemá reakci 😉 I vzorky se dají u dealerů objednat!!! To jim můžeš v lékárně poradit 😀

michaelka83
29. sep 2011

no já osobně si myslím,že je spíš mají lékárníci pro vlastní potřebu 😀 než že by je neměli 😀 díky, zkusím se ještě zeptat kožní,jestli nemá vzorky.

lojzina
29. sep 2011

@michaelka83 nam docela sedi excipial krem a a-derma mleko

kakie
29. sep 2011

Ahoj holky, máte některá zkušenost s krémem DEXERYL? U nás k zlepšení pomáhá vynechat kravské mléko, takže pokud malá dlabe výrobky z kozího, je vlastně vše v pořádku až tedy na místy suchou kůži.

lojzina
29. sep 2011

@kakie dexeryl nikdy vice,nam teda nesedl 😖 .Ja si myslim ze ani to kozi neni v poradku,pokud vadi kravske...je to pry dost podobne.Stejne tak sojove.

kakie
29. sep 2011

@lojzina to nevím, nám bylo doporučeno a fakt je, že od té doby, co jsme vynechali kravské a jedem na kozí to má krásné proti tomu jak vypadala. Sojové bych nedávala, může obsahovat plísně. V kozím je spousta skvělích látek a doktorka nám říkala, že je pro atopiky vhodné. http://www.pi-centrum.kvalitne.cz/index.php?pag...
Jak vám nesedl? Malá ho teď dostala místo excipialu na promazávání a kortikoidy, kterým bych se ráda vyhnula...