Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

kam.zyk
22. aug 2010

@denuska82 No jistě že to souvisí!!! Takže: honem genciánu na bradavky, obě - ono to musí i bolet nebo svědit, ne? Nejsou ragády? Nejlíp by bylo ještě to zaléčit vnitřně, podpořit obranyschopnost organismu, aby se s tím vyrovnal - Candida miluje cukr, čili nepřehánět to s ním, nasadit probiotika, jíst dost bílého zelí, zeleniny, a nejl.ještě kys.kaprylovou (lze ve formě panenského kokos.oleje - dávat třeba do salátů, atd.) nebo něco, co pomůže Candidu vyhladit- třeba Greposept kapky jsou dobré. Ten panenský kokosový olej bych se nebála dávat vnitřně i malým dětem, pokud je ekzém infikovaný Candidou nebo jiné plísňové onemocnění. Je to jedna z mála možností, jak se s mykózami vyrovnat, jsou teď docela rozšířené...

bianka234
22. aug 2010

ahojte, môj nový objav- ichtiol púder, super rýchlo stiahne zápal, lepší ako masť. Je ako tekutý púder, zarába sa v lek. a tušim je na predpis. 😉

stipa
24. aug 2010

kam.zyk - zdravím Vás, chtěla jsem se zeptat na pár věcí. Malému dávám probio kapky Bio Gaia, ale teď se mu pěkně vysypaly tváře, má je rudé a už se mu začínají dělat pupínky, puchýřky, tak jsem chtěla namazat Holtovu mastí, ale nemají ji. Tváře jsem mu tedy namazala zinkovou mastí, aby se mu tváře vysušily. Nevím, zda dělám správně, zítra chci jít ke kožní, ať mu něco na to dá. Určitě mu dá kortikoidy, můžete mi říct co mu mám na to dávat? Celé tělo má zatím uklidněné, jen na jedné paži a na hrudníčku trochu více růžová ložiska, ale tváře má úplně červené. Mazala jsem mu to i Biodermou PP, ale žádná změna. Prosím poraďte co s ním mám dělat, zatím to moc neškrábe, ale chci tomu předejít. Ještě k té doktorce, když mi bude psát kortikoid, tak pro nejnutnější případ jaký je nejlehčí stupeň nebo spíše nejslabší pro kojence 9. měsíců? Chci ještě podotknout, že teď zpětně jedl Osmizrnou kaši od Nestlé, takže pokud to není z kapek, tak je to určitě z té kaše. Může být alergický asi na lepek, že?? No, to doufám, že raději ne!!! Celiakii za trest! Dnes jsem mu tedy tuto kaši nedávala, dala jsem mu pouze rýžovou s kukuřicí od Sunaru od 4. měsíce. Tak uvidíme ráno, jestli tváře budou uklidněné. Raději mu asi dávat kaše bez lepku a to jsou jen do 4. měsíce, vidťe ☹ Nebo co a jak radíte VY??? Mnohokrát děkuji za pomoc a radu.

kam.zyk
24. aug 2010

@stipa celiakie a alergie na lepek jsou dvě různé věci, dle popisu to celiakii neodpovídá vůbec, neboli celiakii lze vyloučit - reakci na osmizrnou kaši (nemusí jít ale o alergii na lepek) bych ověřila tím, že teď dát cca 10 dní od ní pauzu a pak znovu dát a sledovat reakci. Reakci na probiotické kapky lze taky vyloučit. Spíš než na reakci na potraviny to ovšem vypadá na infekci- nechme na kožním lékaři, ať posoudí, zda infekce je a případně o jakou infekci se jedná - pokud ano, napíšou se buď kortikoidy s antimykotikem nebo kort.+ATB (kožní bude umět posoudit, zda jde o infekci bakteriální nebo mykotickou). Kortikoidu bych se v případě inf.ekzému nebála, naopak, pokud by byla infekce v rozšířenějším stádiu, je to vhodné. Co se týče volby kortikoidu, kožní by měla napsat kort.vhodný na oblast tváře, čili ne mineralokortikoid typu Hydrokortizon atd. - předpokládám, že stejně bude poředěn, takže sílou kortikoidu a skupinou účinnosti bych se netrápila. (takový poředěný Beloderm, který je v 3.skupině účinnosti je např.na obličej lepší než Hydrokortizon, byť jde o skupinu o 2 řády nižší co do síly kort.). Ověření lepku ovšem taky považuju za důležité - lze ozkoušet tu osmizrnnou kaši po cca 10ti denní pauze, jak jsem psala, ale spíš bych začala tím, že bych nejdřív dala jednotlivé lepky - začala bych HIPP ovesnou kaší, pak špaldovou kaši, atd.atd., prostě jedn.obilniny po jednom. Tak hodně štěstí 🙂

dalilenka
24. aug 2010

Ahojky, už jsem tu dlouho nebyla🙂. Ale mám na Vás prosbu, minule jsem řešila vyrážku či ekzém mého syna. Naštěstí to zmizlo po pár dnech a byl klid. Ale teď se opět dostal k čokoládovým oplatkům, když jsme tu měli návštěvu a do rána se mu opět vyrážka či ekzém objevil na bříšku a vzadu na ramínkách. Ale asi po třech dnech je to pryč. Tak nevím, jestli je opravdu alergický na tu čokoládu? No, takže budu pěkně ostřízím okem sledovat, aby se nic čokoládového k němu nedostalo. 😀 Ale proč píšu, už je mu 15 měsíců a tak si říkám, že bych mu občas nějaké jídlo ochutila, trošku soli nebo můžeme používat nějaké koření? Přece jen mám trošku strach, aby se zas neprojevil nějaký ekzém, tak prosím o radu, jestli můžu něco kromě soli používat? Děkuji za odpověď. 🙂

stipa
25. aug 2010

@kam.zyk - jéé, tak to jsem si oddychla, myslela jsem, že je to jedno a to samé!!! 😉 JInak jak jsem včera psala, dnes už to má o 80% lepčí, již to má krásné!!!! Osmizrnou kaši jsem již večer nedávala, pouze jsem natřela večer Biodermou PP a dnes paráda! Určitě to bylo po té kaši. Udělám to jak říkáte, teď mu budu dávat kaši, kterou máme již vyzkoušenou a vím, že je o.k. a pak začneme postupně např. tou ovesnou, atd. Moc děkuji za Vaši odpověď. Jste zlato, ale nesmím to říkat moc nahlas, aby Vás někdo neukradl!!! 😉 😀 Ještě že tu s luthien.k. jste, držíte lidi nad vodou!!! 🙂 🙂 🙂 Krásný den a díky 😉

mima3
25. aug 2010

ahojte, chcem sa spýtať, či môžem dať malému ryžový nápoj Zajíc, keď tam je v zložení napísané, že obsahuje aj sóju a my sme ju ešte netestovali. totiž mám jeden recept na chlieb, kde sa má pridať jedna lyžica tohto nápoja.... ?????

luthien.k
26. aug 2010

@mima3, Zajíc se doporučuje až od tří let věku, kromě té sóji je tam taky bohužel dost éček (protispékavé a jiné látky, když tak koukám na složení, asi už ho kupovat nebudu 😖 ) Dej raději Ovesmilk, ten má lepší složení, ačkoli je tuším také až od tří let věku... Když jde o jednu lžíci, tak by to šlo i vynechat, ne? 😉

mima3
26. aug 2010

luthien.k - díky za odpoveď, tak to som nevedela, tak som raz zase kúpila niečo, čo mi je nanič 😒 nemohla by som ho spotrebovať aspoň pre seba? ale stále malého kojím, tak neviem... ??? a ešte som kúpila ovsené mlieko v DM-ke, lebo nemali ryžové bez kalcia a plánovala som malému z neho urobiť puding.. tak to tiež nemôžem? aj to je až od troch rokov? som myslela, že keď bez problémov papá ovsené vločky, tak toto mlieko môže kľudne, keďže je tam len ovos, voda a tuším nejaká soľ.... ??? díky

mima3
26. aug 2010

baby, ak by ste mali nejaké dobré recepty pre ročné bábo, ktoré zatiaľ papá: hrušky, jablká, marhule, čučoriedky, červený melón, kukuričné veci, ryžu, zemiaky, cuketu, tekvicu, kaleráb, mrkvu, brokolicu, ovsené vločky, pšenicu, špaldu, morčacie, zajačie mäso, - toto už máme otestované, teraz stagnujeme, lebo mu išli zúbky a budúci týždeň máme ísť na očkovanie, tak by som nemala smerodatné výsledky.

veľmi, veľmi by mi pomohli nejaké receptíky, nech mu oživím jedálniček - hoďte mi ich, prosííííííím do IP, lebo odtiaľto sa mi nedá kopírovať. ďakujem 🙂 🙂 🙂

luthien.k
26. aug 2010

@mima3, já myslím, že to tekuté ovesné mléko z DM bys mohla zkusit, já s ním nemám pro malého zkušenost, dávám raději rýžové (nás ovesné vločky prohání). Problém je s těmi sušenými 😉
Jinak můžeš použít i rýžové s kalciem, ale tak dvě deci denně pro dítě, abys nemělo moc jódu, o který je to díky obsahu mořských řas také obohaceno.

sano1
26. aug 2010

ahoj mima3 aky puding robiš malemu??mam tiež ročneho synčeka tak by som mu tiež skušala už davať.dik

mima3
27. aug 2010

RÝŽOVÝ PUDING:
0,4 l rýžového mléka (Reis drink - mají v DM), půlka ovocné přesnídávky, 1 pol. lžíce rýžového sirupu nebo glukózy, 4 vrchovaté lžíce kukuřičného škrobu (Gustin, Maizena), špetička soli

Postup:
V mléce rozmícháme nejdřív ovocnou přesnídávku, pak škrob a rýžový sirup. Můžeme přidat pár zrnek soli. Za stálého míchání přivedeme k varu a vaříme alespoň 3 minuty, aby byl škrob dobře provařený. Navrch můžeme posypat kukuř.lupínky, rozinkami, ozdobit zbytkem ovocné přesnídávky.

mima3
27. aug 2010

@sano1 ahoj sano, ten ryžový puding, čo som uviedla v predchádzajúcom príspevku som ešte nerobila, ale aj ten vyzerá super, skúsim ho nabudúce, len nemali u nás v DM-ke teraz ryžové mlieko natur.

ja som zatiaľ robila tento s marhuľovou šťavou od HIPP a veľmi malému chutil, mal super desiatu:

Pudink č.2

150ml ovocné šťávy (meruňková HIPP, jablečnohroznová HIPP, hrušková HIPP, atd.), 2 lžíce kukuřičného škrobu (Gustin, Maizena, atd.), 1-2 lžíce instantní kaše (rýžová HIPP, SINLAC, atd.), kojenecká voda.

Zahřejeme ovocnou šťávu a přidáme kukuřičný škrob rozmíchaný ve vodě. Vaříme cca 3 minuty do zhoustnutí (pokud to máme moc řídké, chce to napříště přidat více kukuř.škrobu). Necháme 15 min odpočinout. Přidáme instantní kaši a důkladně promícháme. Navrch můžeme posypat kukuř.lupínky, rozinkami, ozdobit ovocnou přesnídávkou.

tieto recepty mám tuto od dievčat - to aby som sa nepýšila cudzím perím 😉

mima3
27. aug 2010

viete mi, prosím, niekto poradiť, že keď môj malý znáša bez problémov ryžu a ryžové kaše, či môžem dať do jedla bez obáv ryžové mlieko natur z DM?? alebo ho musím tiež zvlášť testovať?? ďakujem, pekný deň všetkým.

kam.zyk
27. aug 2010

@dalilenka koření - klidně fenykl a kmín, jinak bych koření testovala, tam jsou reakce ohromně individuální a taky dost záleží na množství. Takže zkoušej jednotlivé druhy, neboj se toho, klidně začni tím, že ochutíš sladkou paprikou (dráždí větš.jen ta pálivá) -a testuj a sleduj, pozoruj 🙂 Vyrážka z čoko oplatků- byla na 90% způsobena kakaem, obsahuje dost histaminu, což je dráždič. Nejde o alergii, jde o reakci na histamin obsažený v potravinách, ten drádží - vyplývá z toho do budoucna to, že prcek je háklivější na histaminoliberační potraviny, čili do budoucna - nepřehánět konzumaci citrusů, kakaa, rajčat (hl.uzrálých), kyselého ovoce, jahod, zeleniny. Ve velmi vzdálené budoucnosti může dokonce u na histamin citlivějších jedinců naskočit vyrážka po požití alkohol.nápojů - aspoň jim dítě v budoucnu (puberta...) nebude holdovat 😉

@mima3 Zajíc- soja-vadí. (bohužel i v případě kojící matky...) Ty přídavné látky taková hrůza nejsou, nevstřebávají se do krevního oběhu, ale ta soja, to je stejné jako BKM, takřka totožný alergen. Ať to vypije manžel 🙂 V receptu na chléb bych přidala 1 lžíci Oves milku. Je od 3 let jen z finančních důvodů (potraviny pro děti do 3 let podléhají drahé schval.proceduře, pro některé firmy už je to příliš drahá sranda) - takže Oves milk se rozhodně nebojte dát dětem mnohem mladším, od cca roka klidně. Ovesné mléko z DM klidně dej! A rýžové z DM taky. U prcků silnějších alergiků je vždy potřeba protestovat to Reis drink s extra Ca -mořské řasy taky mohou alergizovat, mojí holku velmi silně alergizovaly, i když jsem to mléko pila já jako kojící (ten Reis drink natur, tj.bez přídavku Ca není třeba testovat- když není reakce na rýži, mléko je OK) .

mima3
27. aug 2010

@kam.zyk ďakujem veľmi pekne za ďalšie cenné rady a potešila si ma, že to nemusím zvlášť testovať.

dalilenka
27. aug 2010

@kam.zyk Děkuji Vám moc za odpověď a za radu. A určitě začnu postupně zavádět a zkoušet. Ještě že tady jste, člověk je pak o něco klidnější a hlavně moudřejší. 😉

bianka234
27. aug 2010

Ahojte, nepoznáte niekoho, kto bol na liečení v Trávnici?

rencalm
27. aug 2010

Ahoj Bianka,
nás tam tiez chcela pediatricka poslat, ked mal malý ten ekzém velmi zlý, ale nastastie sme sa tomu vyhli, lebo sme poznali jednu úzasnú zenu - kam.zyk - týmto sa jej chcem aj takto verejne podakovat - a pod jej vedením sa nám uz po dvoch týzdnoch ekzémik postupne stráca.
Ja som si pozerala tú ich stránku, berú tam vraj uz deticky od narodenia, sú to 21 dnové pobyty, na tých fotkách to nevyzerá zle, ale ja som si to veru nevedela ani prestavit, zeby som tam sla s malým sama. A ktovie, ako by znásal tie liecebné procedúry. Ale urcite tam tiez mnohým pomohli. Tu je este tá ich stránka, ak si ju náhodou este nepozerala: http://www.odlu.sk/.

leena24
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mima3
30. aug 2010

@kam.zyk prosím ťa a môžem uvariť malému bez obáv aj z toho ovseného mlieka, čo mám z DM? je tam napísané zloženie: voda, celozrnný ovos, slnečnicový olej, morská soľ. tiež to nemusím testovať, keďže ovsené vločky znáša v pohode a papá ich už dlho??? ďakujem

kam.zyk
30. aug 2010

@mima3 Můžeš z DM oves.mléka nebo DM rýž.mléka vařit bez obav 🙂 *V*

mima3
30. aug 2010

@kam.zyk ďakujem moc, si poklad.
dnes som sa dozvedela, že vo štvrtok nás čaká tretie očkovanie hexy 😲 😖 - bojím sa toho. počula som, že je možné urobiť nejaké opatrenia pred očkovaním na zmiernenie následkov. je to tak? a keď áno, tak čo?

kam.zyk
31. aug 2010

Takže: jeslti to ještě neděláš- a já myslím že jo - tak opatření je to, že nejlépe asp.týden před očkováním dávat probiotika dítěti. A co hlavně: máš poměrně dost alerg.dítě, takže doporučuju Fenistil 2-3 dny před očkováním (dávkování dle hmotnosti dítěte-kolik váží?), v den očkování a ještě 2 dny po něm. Nevím, jeslti se sem ještě dostanu dnes a zítra, tak radši napíšu dávkování: když dítě váží 10 kg, dávat 3x denně 6 kapek. Obecně, 10 kg hmotnosti - max.20 kapek rozdělených do 3 dávek denně (vynásob hmotnost dítěte dvěma a dostaneš max.počet kapek, poděl třema na 3 denní dávky)

mima3
31. aug 2010

@kam.zyk ďakujem, áno probiotiká BioGaia už užíva dlhodobo (odkedy si nám ich pradila 😉 ). oki, fenistil máme a uhádla si hmotnosť - má cca 10 kg, takže budem dávať presne ako si písala.
dám potom vedieť ako sme dopadli. momentálne je malý pomerne čistý, tak dúfam, že sa to nezhorší brutálne.

a vám ostatným ako detičky zareagovali na tretiu hexu?

kam.zyk
31. aug 2010

@mima3 Neboj, to bude dobrý. Kluk už je zase větší a silnější než při první a druhé Hexe, bude to OK 🙂

stankako
1. sep 2010

@bianka234 Mozem ti napisat moju skusenost. Boli sme v Travnici v Marci a bola som velmi spokojna. Filipko mal iba pol roka ale uplne sa nam prisposobili mixovali mu zeleninku na obed aj jablcko na olovrant vtedy papal iba tie dve jedla a mliecko ale prsposobia a kazdemu dietatu ked ma na nieco alergiu tak mu daju nahradne jedlo. No a procedura je len jedna za den na pol hodinu sa deticky kupu v liecivej vode ktoru dovazaju z Podhajskej. Potom ich este natru a inak si mozes robit co chces ist na prechadzku alebo ak mas auto aj do mesta. Kazda mamicka je s dietatom sama na izbe su tam aj VIP izby na ktorych mas kupelku a VC a telku. na ostatnych izbach musis chodit na chodbu kde je spolocna kupelna aj VC a v jedalni je telka. Ucinky tej liecivej vody na ekzem su fakt super a deticky su aj menej chore. No a mozu ta prist kedykolvek navstivit lebo 21 dni bez rodiny je dost dlho. Ak budes mat nejake otazky napis.

vinifera
1. sep 2010

@stankako predpokladám že štandard by mal celý preplácať poisťovna. Ako je to s platením VIP?

stankako
1. sep 2010

Dietatu to plati poistovna, Sprievodca s dietatom do troch alebo siestich rokov si plati stravu. Sprievodca dietata nad 6 rokov potom plati viac. Pozri si www.odlu.sk tam maju cennik. Boli tam aj pripady ked sa mamina ocino striedali pri dietati takze aj to je ok alebo ak byvas blizko tak v sobotu odisli na priepustku domov alebo k pribuznym a v nedelu vecer sa vratili. Lebo v nedelu sa nerobi procedura.