Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

irinka.j
12. dec 2011

@dalilenka zdravím, mě o pár řádků výš poradila lojzina prát v jadrovém mýdle.....

bleble
12. dec 2011

skuste napriklad kaucukove hracky - hryzatka alebo hracky do vody, bez pridanych farbiv, BPA , PVC a ftalatov, navyse vsetko v eko obaloch - znacka Hevea je konecne aj na slovensku

nina_m
14. dec 2011

@luthien.k ani excipial kids nie je vhodny? mala ma 3 mesiace, od jej 5 tyzdnov bojujeme s ekzemom aj som vysadla mlieko a nliecne vyrobky, pijem ryzove z DM, aj vajcia a psenicu a ziadne zlepsenie. Dnes nam vzali krv na testy, u nas to bude pravdepodobne alergickeho povodu, kedze mala ma aj sopliky a vytery su negativne. Excipial kids pouzivam na nohy a ruky, na tvar biodermu po zinc a kupeme v balneu. Male sa to presuva po tele, vies poradit co je najlepsie na akutny zapal? Suche a mierne zacervenane zvladame s biodermou, ale na nove akutne loziska nestaci a kortikoidne maste nechcem davat.

katrenka111
15. dec 2011

Ahojte babulky, mne dnes kožná oznamila že mam atopický ekzém mam to na krku a dala mi na to kortikoidovu masť....no ja som moc tým neni nadšená....kedže cakam babo a mam este aj trombofiliu..
Vyskytlo sa to aj u niektorej z Vás?? Co Vám na to pomahalo???

mummy01
15. dec 2011

Ahojte maminky,a uz ste boli niektora s dietatkom na lieceni?Moj syncek sa s ekzemom uz narodil,rok sme sa velmi trapili,mal aj komplikacie-stafylokokove infekcie koze,stale bol na kortikoidoch a antibiotikach a nic nepomohlo....ja mozem liecenie len vrelo odporucat,nam zachranilo kozu-doslova.Mam vela skusenosti s ekzemom,podarilo sa mi ho u synceka dostat pod kontrolu spravnou starostlivostou.

luthien.k
15. dec 2011

@nina_m , s Exc. Kids nemám zkušenosti a nemůžu najít jeho přesné složení (mají pěnu, lotio a krém), ale zřejmě tam podle popisu nebude urea a to je to, co dost dětem na Exc. U lipolotio nebo U hydrolotio vadí (někomu to ale naopak vyhovuje). Takže jestli dělá dobře, tak ano, proč ne.
Kde vám brali ty odběry, na alergologii? Jedině tam to totiž má smysl...
Akutní ložiska - jsou to červené fleky nebo mokvavé plošky?

luthien.k
15. dec 2011

@katrenka111 myslím, že atopický ekzém je proti trombofilii procházka růžovým sadem... Ty jsi měla jako dítě problémy s kůží nebo máš nějaké alergie, astma? U matek atopiček je velmi časté, že se ekzém objeví po dlouhé době právě v těhotenství a při kojení, je to daň za hormonální změny v těle.
Jak přesně Tvůj ekzém vypadá?

luthien.k
15. dec 2011

@mummy01 na léčení například v Trávnici jsou skvělé reference 🙂

katrenka111
15. dec 2011

@luthien.k No praveže som nikdy nemavala take niečo..len raz asi pred 5 rokmi take suche cervenkave lisaje v laktových jamkach.... a teraz to mam na krku asi 3x6cm... take cervene, suche...
Co by som si mala na to dat...tie kortikoidy teda nechcem....

nina_m
15. dec 2011

@luthien.k mala ma cervene flaky aj suche za uskami a naopak mokvajuce pod kolenami :( a pozerala som zlozenie excipialu kids - neobsahuje ureu a na suche miesta bez zacervenania je super. Odbery nam vzali na gastroenterologii lebo malej sa obcas objavi krvavy pasik v stolici, tak je podozrenie na alergiu na BKM...ale ja nejem ziadne mlieko a ani mliecne vyrobky, davam si pozor aj na zlozenie napr. chleba a aj tak sa krv obcas objavi. tak ju testuju na mliecne aj nemliecne alergeny. Na alergo este len ideme.

luthien.k
15. dec 2011

@katrenka111 nějaký emolient určitě, pokud by to bylo hodně zlé, tak sem tam máznout kortikoid u dospělého není až taková tragédie, lepší, než to nechat rozjet a riskovat zanesení infekce atd.

@nina_m , těch alergenů u dětí je víc - ryby, ořechy (jsou na vzestupu), taky sója... Jak jsem psala v IP, to by chtělo víc rozebrat a u ekzému určitě vidět fotky...

stavba
19. dec 2011

Ahoj maminky,moc prosím o radu. Mám 5-ti měsíčního syna a zhruba od 2. měsíce má na tvářích (u uší) červené fleky.Nejsem si jistá,zda to je přímo ekzém.Nemokvá to,dělají se mu na tom suché šupinky.Mazali jsme zatím jen volně prodejnými mastmy jako např. Sudocrem,po něm se to malinko zlepšilo.Pak mi poradila lékárnice Ambiderman,ale ten nám to hrozně zhoršil.Tak jsme byli u naší pediatričky,která mu na to předepsala nějakou zelenou mast,kterou mu míchali přímo v lékárně,takže nevím název.Naštěstí to zatím nejsou kortikoidy a zdá se,že to i trochu pomáhá.Problém je když jdeme ven,má to pak překryté čepičkou a asi se i zpotí a pak se to opět zhorší. Začínám být zoufalá.Chci se zeptat:1)čím to umývat,jestli převařenou vodou nebo nějakým odvarem z bylinek? 2)jak to řešíte s čepičkama,musí být nějaká bio bavlna nebo něco podobného? 3)co vašim dětem na ekzém nejlépe pomáhá? Předem moc děkuji za rady a tipy jak to řešit.

luthien.k
19. dec 2011

@stavba určitě si zajdi na kožní pro diagnózu, to je základ, pak pokud se ví, s čím se bojuje (může to být atopický ekzém, ale taky seborrhoická dermatitida atd.), tak se s tím může i dál něco vymýšlet. Pokud máte v rodině alergie/astma/ekzém, mohlo by se o atopický ekzém jednat a pak je na prvním místě potřeba řešit stravu (pokud kojíš, tak Tvojí). Obecně - byliny - potenciální alergeny - vše nutné zkoušet na malém kousku kůže. Na zánět lze řepík, dubovou kůru. Čepice stačí bavlněná (třeba spodní bavlna, na to fleece atd. Odpověď na třetí otázku se odvíjí od toho, co je to za kožní projev.

stavba
19. dec 2011

@luthien.k díky za radu.Taky už jsem si říkala,že na tohle asi pediatr stačit nebude.Hned po novém roce tam zajdeme.Nechci dělat z malého "pokusného králíka" co se týká různých krémů a mastí,abych mu spíš neuškodila než pomohla.Tak snad na kožním zjistí,co to má.Manžel se léčil s ekzémem do svých cca 20-ti let,takže dispozice syn určitě má.Navíc jsme oba alergici.Ještě stále kojím,i když už jsme museli začít i dokrmovat Nutrilonem,dala jsem mu pro jistotu Allergy Care,kdyby měl alergii na kravské mléko.Nevíš,na jaké potraviny konkrétně si mám dávat pozor?Vím o tom mléku,pak jsem slyšela med,ořechy,čokoláda,kyselé a konzervované potraviny?Mám docela velkou spotřebu mléka a jogurtů,tak jestli to úplně vypustit?

luthien.k
19. dec 2011

@stavba alergy care výborná volba! Měl už problémy při plném kojení? Genetické dispozice k atopii tam samozřejmě jsou...

stavba
19. dec 2011

@luthien.k ano měl,dokrmujeme teprve od minulé středy.Jé,tak to jsem ráda,že ten nutrilon jsem vybrala dobře.Aspoň něco. 🙂

luthien.k
19. dec 2011

@stavba v tom případě je třeba, abys i ty vysadila vše mléčné, jinak se efekt nedostaví, pokud jde o reakci na BKM a to je cílem diety zjistit 😉

stavba
19. dec 2011

@luthien.k no,to jsi mě moc nepotěšila,jsem totiž mléčný závislák🙂.Samozřejmě pro malého udělám vše,co je třeba.Doktorka mi tvrdila,že kdyby měl alergii na kravské mléko,tak by měl ty ložisky na více místech na těle.Takže to asi není pravda,že?

luthien.k
19. dec 2011

@stavba ne, to není pravda, pediatři toho o alergiích vědí bohužel dost málo (ne všichni, nec hci křivdit, ale ze zkušeností je bohužel většina těch, co pomoci nedokážou...)

stavba
19. dec 2011

@luthien.k hm,taky si myslím,že o tom asi moc nevědí.Díky moc za názor a radu.Přeji krásné svátky.🙂

nasekuratko
20. dec 2011

holky,takx bojujeme s ekzemem. trosku nam zabira krem Exomega a ovesne koupele.

nasekuratko
20. dec 2011

maleho krmim od minuleho tydne nutrilonem. davam mu HA nutrilon. maly ma ale dlouhodobe i rymu, zacinam se obavat,ze je to nejaka alergie,ale nevim na co. ☹ jsem alergik a astmatik,takze geny na to bohuzel ma. nebude nakonec lepsi nutrilon allergy care? jaky je v tom rozdil?

jo a ten ekzem jsou cervene suche fleky ☹

luthien.k
20. dec 2011

@nasekuratko v tomto věku se ekzém nediagnostikuje snadno, láme se to ve 3 měsících, určitě bych zašla na kožní. Ten kožní projev měl už před dokrmem HA mlékem nebo ne?
HA mléko obsahuje částečně štěpenou bílkovinu kravského mléka (BKM), má nižší potenciál alergizovat, ale pokud alergie na BKM je, tak se musí alergy care (tam je BKM plně štěpená).
Ty mléčné jíš normálně?
,

germaine
20. dec 2011

@luthien.k Ahoj, rozhodla jsem se taky zeptat...malému je 7m, od 2m bojujeme s něčím na tvářičce, o čem nám dětšká DR tvrdila (v létě), že jsou to potničky...dostali jsme Pevaryl, který stejně nijak nezabral a tím to haslo..po skončení léta, když jsem opět apelovala, co se nám to pořád dělá mi bylo řečeno, že je to tím, jak malý slintá a hlavně od dudlíku...no prostě asi před 1,5m jsem došla ke kožaři, kde mi řekl, že to jsou počátky atopického ekzému. Zkusil nám napsat nějakou vitamínovou mast (vit.D nebo K, kalcium) bohužel nezabral...následně jsem na jeho podopručení vyzkoušela Halicare, taky nezabral...nyní nám namíchal nějakou lehkou kortikoidovou mast, protože se ekzém zimou, čepičkama apodzhoršil...zhoršilo se to nejen na tvářích (červené suché fleky), které jakoby mokvají a má tam i strupy, ale i po celém tělíčku (bílé suché skvrny). Jo ještě jme měli do vany Balmandol olej, ale ten mi přišlo, že to jen zhoršil. Nyní kožař řekl, že se mu to zdá horší, než se zdálo. Upozorňnuju, že já stále kojím, začaly jsme už se zeleninou, masíčkem, ovocem a kašičkami, ale podle mě to jídlem není...má to od těch 2m, kdy byl jenom kojen. Já už nejím a nepiju...mléko, kakao, med, citrusy, ořechy, čokoládu a stejně to malý má horší. Koupu stále jenom v čisté vodě, jednou týdně umeju vlásky šmaponem, jinak jsem mazala jenom Excipialem nebo Linolou, jenom věcmi z lékárny...můžu dostat nějakou radu, co zkusit? Koukám, že máš hodně zkušeností,..díky Katka

germaine
20. dec 2011

@luthien.k Ještě vkládám dnešní foto tvářičky, takhle na fotce to nevypadá tak hrozně, ale hrozné to je.

veronika81
20. dec 2011

@luthien.k ahoj, neviem či si ma spred roka budeš pamätať v tom množstve mamičiek, ktorým tu radíte..ale komunikovala som s tebou minulú zimu, neskôr som už všetko riešila s Vierkou (kamzyk) cez mail, lebo som aj fotky posielala.
Chcela by som sa iba opýtať takú vec..môžem používať krém z Biodermy Atoderm PP otvorený minulý rok? Na balení píšu 6 mesiacov. Malému sa vyhodilo na tváričke to isté čo vlani, postupujem znova podľa inštrukcií Vierky spred roka, zatiaľ to zaberá..momentálne vysušujeme začervenané miesta Bubchenom. A potom mám používať Atoderm PP spolu s vazelínou. Tak teda či kupovať pre istotu nové balenie.
A ešte otázka k tej vazelíne - minulý rok som používala vazelínu "Flava", pýtala som si ju včera v lekárni, namiešali mi a doma pozerám na kelímku je napísané "Vaselinum aubum" a je to biele, tá Flava bývala žltá. Je to to isté, môžem to používať s tým Atoderm-om?
Ďakujem pekne za rady 😉

luthien.k
20. dec 2011

@germaine ahoj, atopický ekzém, který začne ve dvou měsících, mívá naopak spojistost s jídlem velmi často, troufám si říct, že téměř vždy. Dá se toho udělat hodně, předně nasadit hypoalergenní dietu (oběma, nejíš ani mléčné výrobky ani výrobky s obsahem mléka?, jaké kaše jí malý?), na kožním si nechat zjistit, zda ekzém není infikovaný (ty strupy, jakou mají barvu???), zrevidovat kosmetiku na míru k aktuálnímu stavu ekzému (minimálně podle fotek)... Víc viz. IP.

luthien.k
20. dec 2011

@veronika81 , tu lhůtu bych raději dodržela. Co se týče bílé vazelíny, tak ta je chemicky čištěná, proto není pro citlivé atopiky tolik vhodná, jako žlutá vazelína.

P.S.: Nick je mi povědomý, ale to víš, maminek je opravdu hodně 🙂

katka226
20. dec 2011

@germaine Ahoj, náš malý má na tvári to isté čo tvoj... Má to pravidelne od 6.mesiaca, občas mu to na cca 2-3dni zmizne a potom je to tam zas, hlavne na líčkach, okolo pusinky a na brade. Keď som to riešila s dr., vraj je to len od cumlika a sliniek 😠 . Odporúčala Infadolan, ale ten účinkoval len krátkodobo... Ku kožnej som s ním ísť nechcela, ono tie dr. vačšinou len experimentujú.. Niekde som čítala o domácom prírodnom kréme, ktorý na atop. ekzém pomáha. Je to bambucké maslo s konopným olejom. Asi 2 mesiace to používame, a nastalo viditeľné zlepšenie pri pravidelnom používaní. Natieram celú tváričku 2xdenne, ráno a pred spaním. Keď som si však myslela, že je všetko OK, tvárička čistá, prestala som natierať a po 2týžd. to bolo zas 🙂 . Takže znovu mastíme a mastíme... Aspoń že toto nám pomáha, čo už. A vyhovuje mi, že takýto krémik neobsahuje žiadne chemikálie 🙂