Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

katyxq
19. jún 2013

@meleri ovesné mléko se dá používat i normálně na vaření, jogurt jako takový vyloženě nenahradíš, ale koukni se třeba na můj článek Bezmléčné svačinky 😉. Pak bacha na to, mléko a jeho složky jsou ve strašně moc věcech (http://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/bezmle...), taky alergici na BKM obvykle reagují i na hovězí maso a na sóju a jí příbuzný karob (svatojánský chléb). Nemá smysl vynechávat jen něco, je potřeba vysadit fakt vše mléčné komplet (včetně skrytěho mléka - číst složení prakticky všeho, co sní).

meleri
19. jún 2013

@katyxq pani mi rekla, ze to varit nesmim. tak nevim? a normalne krupici v tom uvarit muzu? bude to asi nedobre?

mrknu na clanek....

mam v tom sileny gulas

maly toho moc nesni a ted to vsechno menit, ani nevim jak....zkousim s tim zacit ale nema to u me hlavu ani patu...

veci jako prasek na prani, obleceni atd to se zvladnout da, vynechat syr, to taky ale treba totalne mlecne vyrobky to mi prijde moc. navic deti to prece potrebujou? je to tezke...

kazdopadne dik, jsem strasne nastvana na ten exem.

meleri
19. jún 2013

@meleri hovezi jime dost, a taky kureci, pak perlicka a obcas veprove ale skoro vubec...co je spatne na hovezim?

katyxq
19. jún 2013

@meleri mléko vůbec není nejlepší zdroj vápníků, to je jen masáž (neb minimálně od druhé svétové války je v záoadniích zemích nadproukce mléka, i přes jeho rostlucí cenu je to stále velmi levná surovina) - vápník zde http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clan..., bílkoviny z masa, vajec, luštěnin, quinoy, amarantu, ořechů (samozřejmě jen to, co nevadí) a pak už jen zbývá dostatek tuků http://www.margit.cz/mazani-a-smazeni/ 😉. A z rostlinných mlík já kaše normálně vařím 🙂, lepší jak z vody, navíc od roka děti mumžou i to obohacené vápenatými řasami.

Mléko a hovězí maso - jedno zvíře, řada stejných bílkovin, stejně tak hodně alergikům na vejce vadí kuřecí maso.

oktarina
19. jún 2013

@luthien.k máme být pod strechou, teď je vevnitř 26,5 a venku 31,8... 22 upřímně závidím! 🙂

meleri
19. jún 2013

@katyxq dekuji, mas skvele informace, ty jsou nad zlato;..proctu to vsechno, jsi strasne hodna....

jen nevim jak zacit, opravdu, mam v tom gulas....treba kdyz vynecham uplne vejce, mliko, tak exem teda jako vymizi, ale jakdlouho mam cekat, tri tydny treba, mesic?

u nas je teda hlavne problem s temi syry, mel je moc rad, ale uz je nedavam. vajicka ani neji, davam je jen do "kapani" v rajske polevce...

s tim masem je to marne....nedokazu si predstavit varit jen krocani maso....snad to nevadi....

a ted me treba napada, ze zboznuje ryzovy nakyp, tam je spousta vajec, proste mi prijde nefer ho o to pripravit...

ok krupici zkusim, jaka bude ale ja nemam kasi, ja delam tu klasickou krupici, ktera se vari pomerne chvili.....

danielita7
19. jún 2013

@katyxq Jenom pro informaci, když jsem tohle řekla mudr. Fuchsovi, tak ten mi řekl, že v tomhle žádná spojitost není...myslím teď to, že malá má alergii na vajíčka ( bílek a žloutek ) 10x větší než na mlíko. Ptala jsem se ho na spojistost s kuřecím masem, a ten nám řekl do očí, že prej je to blbost 😒 můžeme prej malé dávat kuřecí. No ale já stejně dávám krůtu...Jestli to mám ověřený, ano mám, nevšimla jsem si, že by na kuřecí maso reagovala, ale zase ho má opravdu hodně málo ( spíš vyjímečně když dělám např. kuře pro nás ).

katyxq
19. jún 2013

@meleri ono jde o to, nejdřív najít, co mu ekzém spouští (obvykle se začíná právě "jen" s vyřazením nejčastějších alergenů" - mléko, hovézí, sója, karob, vejce, kuře), dieta se drží cca 2-3týdny, vhodné je brát probiotika (nonstop, každý den), měl by ekzém vymizet (pokud ne, vyŕazují se další potraviny jako ryby, ořechy, pšenice, kořenová zelenina, atd, ale to zatím neřeš) a pka se postupně začnou znova zavádět a sledují se reakce, jedna ěc několik dní po sobě - třeba jeden den lžíce jogurtu, druhý den půl jogurtu, pak celý jogurt, pak jogurt plus kousek sýra, pokud zareaguje, tak se potravina zase vyřadi, pokud je to OK i po týdnu, tak danou potravinu nejpíš snáší

meleri
19. jún 2013

@katyxq a co musli a takove ty krupky co se snida rano? protoze on ma rano prave jogurt, a kdyz mu dam misto toho musli s tim ovesnym mlikem, nebo ty krupky?

to maso je fakt drsne, maso on ji casto a hodne, a prave to teleci a kureci, je to prakticky velka cas jidelnicku...to fakt nevim, co dat, treba leco, fazole, a pak uz me ani nic nenapada..... 😅

a co kompot? varim domaci..

je to asi tak: rano snida bily jogurt. plus kakao
v deset svacina - kompot (domaci jabko, jahoda, banan, maliny, v zime jen jabko, banan obcas hrusky)
obed: polivka zeleninova nebo rajska nebo vyvar, atd, druhe jidlo zelenina, maso priloha a nebo ruzne smesi - r rizoto, spagety

svacina: jogurt nebo cokoladova rolka, nebo oplatek a kousek jablka (odmita syrove ovoce krome jablka)
vecere krupice

obcas zhresim s gumidky, cokoladou. dortiky neji.

meleri
19. jún 2013

jeste jeden dotaz:: muze byt ukazatel treba stolice?

dost casto ma takovy jakoby slabsi prujem, s kusy jidla prijde mi jakoby to byla prave reakce na neco co mu vadi.

treba dneska mel bolognske spagety a mel prujem, treba mu opravdu vadi to hovezi mlete maso? nebo rajcata?

jeste si vybavuji ze jednou mel zeleninovou polevku a pak leco a opet prujem, ve kterem jsem rozeznala leco.

ale napr kdyz varim rajskou polevku s kapanim tak nic.

luthien.k
19. jún 2013

@danielita7 no vidíš, a přitom Věrka Zíková má jiný názor, nicméně alergie na hovězí je asi jen u 10% alergiků na BKM, jestli si to dobře pamatuji právě z knihy dr. Fuchse. Ale při elminační dietě já chci mít jistotu, že že ani těch 10% tam to riziko nebude... Pak ať se to klidně otestuje. To samé s kuřecím.

lucinenka001
19. jún 2013

Ahoj, dobry vecer.

Prosim Vas poskodim velmi malemu ked mu kupim opalovaci krem ak mozem, napisem znacku Eucerin faktor 50? Ci mu staci 25? Mame hnedu pokozky , peknu, pigmet ok 🙂
Staci 25 faktor prosim?

Dakujem

lucinenka001
19. jún 2013

Ide o tento opalovaci krem:
http://www.parfums.sk/eucerin/sun-kids-lahky-sp...

minuleho roka sme mali Biodermu, ale maly mal z nej mrvenicu po tele.

luthien.k
20. jún 2013

@lucinenka001 zkusila bych Alverde ultra sensitive, je to SPF 30 a má čistě minerální filtry, zatím jsem nenarazila na nikoho, kdo by ho špatně snášel...

demo
20. jún 2013

@meleri kase varim z tychto rastlinnych napojov bezne. vyborna je ovsena varena s ovsenym mliekom, krupicovu robievam so spaldovym ml., ale kludne by som urobila aj s ovsenym. s ovsenym mliekom sa da urobit aj kukuricna a vseliake ine. je to v pohode, z toho by som paniku nemala. syr nenahradis, to je bohuzial fakt, syn bol tiez milovnikom syrov. nenahradis ani tvaroh, vsetko ostatne uplne v pohode. smotanove veci varievam s ovsenou smotanou (oatly), alebo s mandlovou smotanou., u nas to ma uspech a chuti to aj nealergikom. jedina nevyhoda malicka je to, ze tieto jedla, ako napr. perkelt a svieckova,musim trocha viac posolit a urobit celkovo chutovo vyraznejsie. Vselijake spaldove pukance a podobne veci, teda aj muesli su dobre zaliate ryzovym mliekom.

vrtulka81
20. jún 2013

HOlky tak deme dneska na to doočkování hexou,sem an to zvědavá,hlavně co do ní narvou.Prolízám synův očkovák a nestíhám se divit,jeho očkovali uplně jinýma vakcínama a nebyl problém,ikdyž pročítám nežádoucí účinky..... nevím,jestli to nebylo lepší nebo ne,každopádně mě nepřijde,že by tohle očkování mělo být nějak šetrnější,nebo že by mělo nějakého očkování být míň,jemku pichli místo hexa vakcíny Alditepera a žádný prevener k tomu nebyl,nebylo toho očkování nijak míň než te´d.Asi budu v nemocnici zase za debila,budu je bombardovat otázkama,snad mě nevyhodí z ordinace 🙂

vrtulka81
20. jún 2013

je tohle složení hexa ? http://www.gskkompendium.cz/spc-infanrix-hexa-i...
tohle synovi očkovali v pěti letech,asi už byla zrušena ta první vakcína a nahradili ji tady tímto

luthien.k
20. jún 2013

@vrtulka81 prevenar k tomu není anit teď, to je dobrovolné očkování.

vrtulka81
20. jún 2013

@luthien.k to je,akorát doktoři to předkládají jako by to bylo povinně,aspoň naše dr se ani slůvkem nezmínila že to není povinné

luthien.k
20. jún 2013

@vrtulka81 jak který dr., naše nám ho třeba nedoporučila (jakože konkrétně nám, kvůli atopii, citlivým reakcím atd.) a nedoporučuje ho ani plošně, jen kdo si ho vyžádá. Takže je to o lékaři a jeho přístupu.

katyxq
20. jún 2013

@vrtulka81 jo, je to složení hexy podle českého příbalového letáku (tedy značně nekompletní, ale co čekáš od státu, který očkování má povinné, teda "povinné" - ústavní soud jasně řekl, že musí existovat výjimky z hlediska víry a přesvědčení 🙂), když koukneš do letáku amerického, kanadského, australského, tak je to podstatně zajímavější čtení, ve zkratce tabulka složení tady http://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_2012_13.htm (bovinní = hovězí, VERO buňky - buňky z opičǐch ledvin, ty kultury byly nakaženy rakovinnotvornými a HIV viry, já moc tomu, že by to od nich vyčistli nevěřím)

meleri
20. jún 2013

@demo dekuji, vyzkousim!

modrofuzik11
20. jún 2013

bala som sa, ako bude kubkova pokozka zvladat tieto horucavy. ale zatial ok 🙂 . natierame daylongom, zatial vobec nie je vidiet ani naznaky akehokolvek spalenia a potom klasika, natierame dobrymi mastnymi kremami bepanthen a menalind derm. a pokozka drzi 🙂 ...

mercy253
20. jún 2013

ahoj, ja som pochopila, že pokym je genetika ako hlavny dôvod ekzemu, tak nezmozes nic. my sme to do roka zvladli mastickami na báze elocom a spol. mali sme pokoj dva roky, ale bolo mi vtedy povedane, že pravdepodobnost, že to prejde do stadia plucnych problemov bola vysoka, tak sa aj stalo... dva roky bez akychkolvek problemov a vo veku 4. rokov nam zistili vysoku hodnotu alergie na roztoce, nic ine z testov nevyslo, akkurat roztoce, lekarka ma vydesila vyrokmi, že pokial to nebudem riesit teraz v detstve, tak to v puberte môze v najhorsom stadiu skoncit ako astma
tak to uz druhy rok riesime vakcinou na roztoce a poviem ti, krasa, pohoda, nic sa nedeje...

mercy253
20. jún 2013

@mercy253 a co sa tyka druheho syna, uz minuly rok vo veku 1 rok a 3 mesiace som v termalnej teplej vode pochopila, že to mame opät.., ale pokial som ho v tej vode nemacala, tak to aj samo pomynulo, uvidim ako to dopadne tento rok, opät sa chystame do toho isteho aqua parku..

meleri
21. jún 2013

ahojte,

tak jsem se docetla na strankach pro alergiky, ze hovezi maso vadi, naopak teleci ne, co vy na to?

a ten jogurt co davam, vlastne neni jogurt, ale Nestle mlecna svacinka, obycejne jogurty plus mliko teda uz nedavam. co si myslite o tomto typu "jogurtu"? nemusi byt ani v lednici. syn ho ma velmi rad.

a co klasicke prazene musli? manzel mi nedavno rikal, ze je velice nezdrave, protoze je v nem nejaky nevhodny olej. ja uz ho jim snad pres trinact let a deti to maji taky rady..

jakym kremem nahradit kortikoidy?
dik

meleri
21. jún 2013

@mercy253

termalni voda skodi? tak to jsem prekvapena. doktor mi prave doporucil navstevu nejakych termalnich pramenu, ze pry to velmi pomaha na tu atopickou kuzi...
jak vidim, co clovek, to jina zkusenost.

jedna vec je mi jasna, ze voda z bazenu je desna i pro normalni kuzi, natoz asi co to udela s kuzi atopika...

demo
21. jún 2013

@meleri Nestle mlecna svacinka? Uz v nazve je, ze je mliecna 🙂. Mala by si citat aj drobne pismenka na vyrobkoch,ci neobsahuju srvatku,kazein a pod. Ked uz nazov hlasi, ze je to mliecne,tak zoznam ingrediencii ani citat netreba 🙂.

meleri
21. jún 2013

@demo ja se snazim nepouzivat smetanu, protoze kdyz jsem si precetla slozeni, tak fakt desne, je to same ecko, po otevreni to v lednici vydrzi snad tydny, a uplne nejhorsi je takova ta slazena, ve sprayi, to uz vubec. jak to tak prehodnocuju, tak fakt, co v dnesni dobe je vlastne zdrave?? vsecko je sama chemie, fuj....

demo
21. jún 2013

@meleri Termalna voda podla mojich skusenosti skodi strasne. Najma, ak dieta ma ekzem v akutnom stadiu.Hrozi infikovanie bakteriami,ktorym sa v teplej vode dobre dari. Synovi sa to raz stalo v Besenovej,velmi som si to vycitala. Druhy pripad su termalne kupele napr. v dnes nefungujucich Travniciach, kde vyviera slana voda z tretohor a ma vyrazny ucinok na kozne problemy.