Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

zuziiiicek17
15. apr 2010

Ide mu zadna stolicka .Uz ju citim asi dva tyzdne ,ale nie a nie sa prerezat .Moze to byt tym ? Dost ma to vylakalo ,lebo ked mal sest tyzdnov,tak mal taky ekzem na tvari a hrudniku.

kam.zyk
15. apr 2010

Může to být tím. Jinak jsi nedělala ani nezaváděla do stravy nic nového?

zuziiiicek17
15. apr 2010

Nie nic nove nedostal .Ani ja som nic nejedla take co predtym nie.

kam.zyk
15. apr 2010

Tak to bych podezírala ty zoubky 🙂

zuziiiicek17
15. apr 2010

No dufam,ze to nebude nic horsie 😉 Ono to prejde samo ,ked sa prereze zubok ?

kam.zyk
15. apr 2010

Mělo by 🙂

ela2
16. apr 2010

Ahojky, nasla jsem u nas na diskusi odkaz na toto tema, a tak bych se rada zeptala...mala mela ve 2 mesicich krev ve stolici, nacez Mudra usoudila, ze se pravdepodobne jedna o alergii BKM, take se mi hned osypala na tvarich a v podkolenich jamkach atopickym ekzemem, jako plne kojici jsem tedy omezila prisun mlecnych vyrobku a krev ve stolici a ekzem se vytratil. nyni je Lucce 8 mesicu a Mudra na 8mi mesicni kontrole rekla, ze bych mohla pomalounku zkouset mlecne vyrobky (jogurt , mlecne kase) . Od 6mesicu jsem ji davala kase pouze bezmlecne, nyni jsem zkusila kasi mlecnou a silene se mi zase osypala. chci se tedy zeptat - je mozne michat treba 4 lzice nemlecne a 1 lzici mlecne kase ( a pocet lzic zvysovat) nebo bych to radeji mela nechat az po rocnich narozeninach? nemlecnou kasi mam pripravovat z vody, nebo z UM (Nutrilon Allergy care). Jen chci poznamenat, ze jiz nekojim, uz asi mesic je Lucka na Nutrilon Allergy Care 1 (nemela by uz dostavat dvojku? - Mudra ale rikala, ze ta 1 ji bohate staci) Posledni tyden mi ale Lucka odmita tento Nutrilon pit a uz vubec ho nechce v kasi. Proto se ptam, jestli vubec delam dobre, kdyz pripravuji kasi z Nutrilonu (bezmlecnou) nebo by mela byt jen z vody....Bojim se, ze bude mit nedostatek latek pritomnych v beznych mlecnych kasich a beznem Nutrilonu....Jeste chci rict, ze jsem po vyraseni ekzemu pred 14 dny zkoumala z ceho to ma, no nakonec piplaci vyrazovaci detektivni praci jsem zjistila, ze je to opet po BKM, tyden uz bastime nemlecnou a ekzem uz je zhojeny....je mozne sehnat nejakou publikaci ci odbornou pomoc pro tak male deti alergicke na BKM - navod jak zavadet prikrmy tak, aby se nevyskytla alergie, a zaroven tak, aby si telo zvyklo na BKM, ci na jeji nahradu, pokud by to neslo? diky moc.

ela2
16. apr 2010

a jdu docitat cele vase tema, treba najdu i nejake dalsi tipy. 🙂

kam.zyk
16. apr 2010

Ela2: když je alergie, je velkou chybou podávat alergen, byť v stopovém množství - v tvém případě BKM. Protože imunita nefunguje tak, že organismus si na potravinu zvykne, naopak, každým dalším podáním alergenu stupňuješ alergickou odezvu IgE protilátek a tím oddaluješ možnost vyhasnutí alergie. Jediná možnost, jak podpořit vyhasnutí alergie, které se konat bude, leč později (větš.kolem 2-5ti let dle síly alergie a dle toho, jak brzy se vyskytl), je alergen např.půl roku (či více) nepodat- tak, aby IgE alergické protilátky zapomněly, že na něco kdy alergicky reagovaly. Takže: pokud se stále dcera osypává po BKM, nepodat minimálně půl roku, pak opět opatrně ozkoušet, atd. UM- Nutrilon Allergy Care. Jednička zatím stačí. Pokud dítě kaši z UM odmítá, lze ji připravit tak, že dáš např.jablečnou šťávu HIPP půl napůl s UM (lze i samotnou šťávu)-a v tom rozmícháš kašičku. Kvůli dostatku zákl.nutričních živin by bylo dobré v té kaši mít aspoň trošku UM.

Příkrmy a publikace o atop.ekzému v souvislosti se stravou: pročti moje články

http://www.rodina.cz/scripts/detail.asp?id=7034
http://www.potravinova-alergie.info/clanek/atop...
http://www.potravinova-alergie.info/clanek/atop...

Příkrmy: právě tvořím článek, písnu ho sem:

Kdy začít s tuhou stravou : pokud je dítě kojené, s prvním příkrmem začínáme v ukončeném 6.měsíci (nebo chcete-li, na počátku 7M). Pokud miminko nekojíte, pak s příkrmy začínáme na začátku 5M.

Vždy se začíná jednou potravinou – oblíbenou „startovací“ potravinou je v dnešní době vařená brokolice, či (vař.) cuketa. Kvůli vyloučení alergické reakce se podává 3 dny až týden stejná potravina- například zmíněná vařená brokolice. Pokud se během několika dní (minimálně 3 dny, optimum vidím jako 5 dní) neprojeví žádná alergická reakce - náhlé osypání vyrážkou, trávicí obtíže, atd., můžete do vyzkoušené potraviny přidat další – např. K vař.brokolici přidáte rýži (vzhledem k stravitelnosti bílou rýži, celozrnné druhy potravin mají čas do cca 16M I déle). Takto opět podávat cca 5 dní – a tím máte ozkoušenu rýži. Pak lze k brokolici přidat (či samostatně dát) brambory, atd.atd.

Nyní se dostáváme k ošemetné otázce hypoalergenity potravin. To, co jednoho dráždit nemusí, může být pro jiného alergenem a naopak. Vždy je proto nutné vycházet z rodinné anamnézy a jídelníček sestavovat individuálně. Obecně však můžeme určité potraviny označit
za potraviny, které alergické reakce vyvolávají častěji než jiné. Jsou to:

Seznam potravin vyvolávajících nejčastěji alergické reakce:
Mléčné výrobky, bílek, citrusové plody, kiwi, ananas, mango, fíky, datle, bobulovité ovoce, oříšky, mandle, rajčata, celer, med, paprika, ředkvičky, luštěniny a semínka, kyselé zelí, ryby, řeřicha, bazalka, soja.

Naproti tomu existují potraviny, které alergické reakce vyvolávají méně často (používá se pak pojem hypoalergenní potraviny, ale opět zdůrazňuji- je to individuální) :
- zelenina: brokolice , cuketa, dýně, baklažán, fenykl, pastinák, mrkev, kedlubny, čekanka, saláty, květák, čínské zelí, brambory
- ovoce: hrušky, sladká jablka, meloun, vinné hrozny, borůvky, meruňky
- obiloviny: bezlepkové (rýže, kukuřice, pohanka, amarant), z obilovin s lepkem jsou jemnější proso (jáhly) a oves (kvůli obsahu lepku jsou nevhodné: pšenice a žito)
- maso: drůbež (krůta), králík, jehněčí, telecí
- nápoje: voda, ředěné šťávy z ovoce nebo zeleniny (až poté co dítě jedlo dané ovoce/zel. celé), slabé dětské čaje (např. rooibos)

Obecná pravidla: Do jednoho roku pokrmy nesolte ani nekořeňte. Atopické dítě do 9M života by nemělo ochutnat žádný lepek (v určení věku kdy začít s lepkem se odborné publikace velmi lišily), tedy těstoviny s lepkem, pečivo, sušenky, nebo tak populární piškoty. Také by mělo vydržet bez mléčných výrobků. Kojení, popř. vhodné UM (bude rozebráno dále) plně postačí. Jogurty a různé mléčné pochoutky by u atopiků měly počkat do 12M (stejně tak vaječný bílek) ; tvaroh určitě nepodávejte, má vysoký obsah bílkovin, příliš by zatížil ledviny dítěte. Dalšími velmi, velmi nevhodnými potravinami jsou uzeniny, tučné maso, oříšky, vaječný bílek, med, kakao nebo koncentrované ovocné džusy.

Záleží jen na vás, zda budete příkrmy sami připravovat, nebo kupovat. Dnešní nabídka příkrmů je poměrně pestrá, není ale od věci přečíst si složení výrobků – nezřídkakdy příkrm obsahuje celer, petržel, atd. – látky, které častěji vyvolávají alergické reakce. Některé firmy upozorňují prostřednictvím svých obalů, že produkt má snížené riziko rozvoje alergie (používají pak pojem hypoalergenní)- např.firma HIPP. Seznam takovýchto u nás dostupných HIPP produktů je :

Rýžová kaše nemléčná, Ovesná kaše nemléčná, Karotka s brambory, Rýže s brokolicí, Cuketa s brambory, Karotka s kukuřicí, Hrušky Williams Christ, Karotka s jablky, Jablka s borůvkami, Jablka s hruškami, Brambory s králičím masem a fenyklem, Kukuřice a brambory s krůtim masem, Jablečno-hroznová šťáva, Hrušková šťáva, Jablečná šťáva s karotkou, Karotka s rýží a telecím masem, Rizoto s brokolicí a králičím masem, Zelenina s rýží a telecím masem, Rýže s karotkou a krůtím masem, Brambory se zelenými fazolemi a králičím masem.

Další příklady produktů se sníženým rizikem rozvoje alergie:

SUNÁREK kukuřice s bramborem, SUNÁREK broskve s cereáliemi, SUNÁREK broskve, SUNÁREK meruňky, HAMÉ mrkev s rýží, HAMI 1.lžička hruška, HAMI 1. lžička květák, HAMI 1. lžička brokolice, HAMI 1. lžička mrkev, HAMI mrkev s brambory, HUMANA karotka s bramborem a kuřetem, HUMANA karotka s bramborem, BIO Hamánek s mrkví a rýží, BIO Hamánek brokolice, HAMI s borůvkami, atd.atd. (v oblasti ovoce jsou na tom kupované příkrmy lépe z hlediska hypoalergenity, zatímco masozeleninové příkrmy poměrně často oplývají složkami typu celer, petržel, mléko, atd. Samostatnou kapitolou jsou nerůznější kaše, kterých je na trhu hodně. Rodiče potenciálního alergika by kaše měli používat nemléčné a ideálně bez přísad aromatizujících látek, jakými jsou vanilka, atd. V případě kaší nelze opomenout obchody se zdravou výživou – tady můžete sehnat velmi kvalitní kaše a obohatit tak jídelníček dítěte např.kaší Naturálka kukuřičná, která obsahuje POUZE rýži a kukuřici, Naturálka jáhelná, atd..)

Dobrá značka je také Alnatura (stejně jako HIPP používá BIO produkty)- tuším, že i u nás je už k dostání v DM drogeriích. Nejsem si tím úplně jistá, ale tuším, že i u nás se dá sehnat například Dýně s rýží Alnatura a další jejich HA příkrmy, pokud se mýlím, promiňte mi to.

Moje další poznámka se týká použití BIO produktů. BIO nerovná se hypoalergenní, pokud budete mít alergii na mrkev, pravděpodobně budete mít alergii jak na mrkev normální, tak v BIO kvalitě. Potraviny, u kterých jste alergii vyloučili (a můžete je tedy označit za hypoalergenní), můžete požívat jak v neBIO, tak v BIO kvalitě, záleží jen na vás – obecně - používáním BIO produktů nic nezkazíte, mají přísnější normy na přítomnost škodlivin (zbytky chem.hnojiv, atd.).

Ještě je třeba se zmínit o UM : v případě pouhé prevence se doporučuje HA formule, pokud však byl již atopický projev (ekzém, nitky krve ve stolici, atd. - pak nestačí HA formule, ale je nutno podat úplné hydrolyzáty, např. Nutrilon allergy care, popř. až na aminokyseliny naštěpený Neocate, v případě m.j. obzvláště silné alergie na kravské mléko.

Existuje kniha o alergii, je zde výborně rozepsána také alergie na BKM - tuto skvělou knihu napsal náš přední alergolog, MUDr. Fuchs – Alergie číhá v jídle a pití. Lze ji jen doporučit.

Závěrem - doufám, že můj článek aspoň trochu přispěje k základní orientaci v dané problematice. Přeji vám a vašim dětem z celého srdce život bez alergií.

Recepty:
Maminčiny koláčky:
Připravíme si 2 misky. V jedné misce - půl hrnku instantní kaše (třeba HIPP rýžová, SINLAC, atd.) a 3 lžíce glukózy smíchat s vodou (tak, aby vznikla lepivá hmota = tužší kaše) a vedle v druhé misce smíchat půl hrnku kukuřičné mouky s olejem (50ml). Smíchat obsah obou misek. Dát na plech pečící papír a z hmoty dělat kuličky (když se to lepí, je tam málo té instantní kaše = přisypat), z těch kuliček udělat placičku (splácne se to na tom plechu nebo v ruce – cca 2,5 cm průměr), doprostřed placičky burizonek nebo marmeládu nebo přesnídávku a je to, peče se cca 20min. Je to super, lehký a vděčný.

Brokolicové pyré

rozmícháte Nutrilon allergy care, do toho např. rýž.kaši HIPP (popř.jinou kaši bezlepkovou, viz Zdravá výživa – Nomina jáhelná, atd.), mezitím uvaříte kousky brokolice (mimochodem nejvíc HA zelenina) – cca 8 min var, a pak rozmačkáte brokolici v té kaši. Je to dobrý. Ještě lepší je to, když je ta kaše rozmíchaná v tekuté směsi: Nutrilon all.care a rýž.nápoj z DM (dokonce lze ten Nutrilon rozmíchat v tom rýž.nápoji).

Lze takto připravit mrkvové pyré, cuketové, dýňové – to lze přisladit rýž.sirupem nebo glukozou a je to dobrý, zvlášť když se k tomu přidá meruňková přesnídávka, atd.

Borůvkové flameri

2 lžíce instantní kaše (např.rýž.kaše HIPP, atd.atd.), 2 lžíce sladidla (např.glukóza, rýž.sirup, atd.) 3 lžíce kukuřičné nebo rýžové krupice, 1 rovná lžíce kukuř.škrobu, mléko, které dítě snáší (Nutrilon AC, Rýžové z DM, atd.atd.), borůvková přesnídávka (cca 2 lžíce)

Postup:
K 300 ml mléka přidejte sladidlo, krupici (rýž. či kukuř.) a kukuř.škrob, uvařte hustší kaši. Do ní pak vmíchejte instantní kaši – musí v tom „stát lžíce“. Polovinu kaše odeberte do misky. Do 2.poloviny vmíchejte cca 2 lžíce borůvk.přesnídávky. Pokud kaše příliš zřídne, přidejte ještě instantní kaši. Spojte obě poloviny a nechte v ledničce ztuhnout v nějaké misce. Ztuhlou hmotu vyklopte na talířek a je z toho veselý 2barevný dezert.

LÍVANEČKY:

voda, 1 lžíce Gustinu (=kukuř.škrob), 3 ploché lžíce HIPP rýžové kaše, 1 plochá lžíce glukopuru, olej.

Postup:
Všechny suché komponenty smíchat, přidat vodu tak, aby vzniklo hustší těsto - z něj vytvoříme přímo na pánvi vymazané olejem přibližně půl cm vysoké lívanečky. Opečeme z obou stran dozlatova, podáváme třeba s ovocnou přesnídávkou.

RÝŽOVÝ PUDING:
0,4 l rýžového mléka (Reis drink z DM), půlka ovocné přesnídávky, 1 pol. lžíce rýžového sirupu nebo glukózy, 4 vrchovaté lžíce kukuřičného škrobu (Gustin, Maizena), špetička soli

Postup:
V mléce rozmícháme nejdřív ovocnou přesnídávku, pak škrob a rýžový sirup. Můžeme přidat pár zrnek soli. Za stálého míchání přivedeme k varu a vaříme alespoň 3 minuty, aby byl škrob dobře provařený. Navrch můžeme posypat kukuř.lupínky, rozinkami, ozdobit zbytkem ovocné přesnídávky.

Pudink č.2

150ml ovocné šťávy (meruňková HIPP, jablečnohroznová HIPP, hrušková HIPP, atd.), 2 lžíce kukuřičného škrobu (Gustin, Maizena, atd.), 1-2 lžíce instantní kaše (rýžová HIPP, SINLAC, Naturálka jáhelná, atd.), kojenecká voda.

Zahřejeme ovocnou šťávu a přidáme kukuřičný škrob rozmíchaný ve vodě. Vaříme cca 3 minuty do zhoustnutí (pokud to máme moc řídké, chce to napříště přidat více kukuř.škrobu). Necháme 15 min odpočinout. Přidáme instantní kaši a důkladně promícháme. Navrch můžeme posypat kukuř.lupínky, rozinkami, ozdobit ovocnou přesnídávkou.

Meruňkové kuličky

100g sušených meruněk (nesířené), 1 sklenička sušeného umělého mléka, které dítě toleruje (Nutrilon allergy care, HA mléko, Neocate), meruňková šťáva HIPP – dle potřeby, 1 sklenička instantní kaše (HIPP rýžová, SINLAC, Naturálka jáhelná, atd.atd.).

Meruňky uvaříme v malém množství vody doměkka. Rozmixujeme. Do misky nasypeme sušené umělé mléko, přidáme kaši a rozmixované meruňky. Dle potřeby přidáme meruňkovou šťávu tak, aby vznikla lepivá hmota, z které vytváříme kuličky.

Bramborové kroketky

Středně velká uvařená brambora, 2 lžičky kojenecké vody, lžička kaše (např.HIPP rýžová, SINLAC, atd.).

Bramboru pečlivě rozmačkáme. Do hrnku nalijeme vodu, přidáme instantní kaši, promícháme. Kašovitou hmotu smícháme s rozmačkanou bramborou tak, aby vznikla tužší hmota (případně přidáme ještě malinko instantní kaše na zahuštění). Z této hmoty uděláme malé kuličky, které obalujeme v rýž.kaši a opékáme dozlatova.

Brokolicovo – masové karbanátky

Umeleme maso (králičí, krůtí, atd.) a spolu s ním krátce podušenou brokolici (tu dusíme pokrájenou na malé kousky cca 5min). Do vzniklé hmoty přisypeme mořskou sůl a instantní kaši (kukuřičná, rýžová, SINLAC, atd.) tak, aby vznikly placičky, které následně obalujeme v instantní kaši a opékáme dozlatova na pánvi.

Jiná varianta: namísto brokolice lze přidat cuketu, mrkev, či jinou zeleninu.

MLS pro děti

200g vloček (pohankové, jáhelné, rýžové, atd., lze i kombinaci- např. 100g rýžových a 100g jáhelných), 2 lžíce rýžového sirupu (nebo glukopuru), 1 lžíce sádla (nebo margarínu, který dítě snáší- třeba Olivia Bio ze Zdravé výživy) , trochu rýžové mouky.
 
Vločky zalijeme vodou-ale jen tak aby všechnu vodu nasály a změkkly.Poté přidáme zbylé suroviny.Pak přidáme mouku tak, aby šly vytvořit placičky (ty tvoříme mokrýma rukama). Pečeme asi 35 minut (dozatova). Placičky jsou krásně měkké a chutnají i namazané marmeládou či ovocnou přesnídávkou.

Sušenky
100g kukuřičné mouky, 50g instantní kaše- např.HIPP rýžová, atd., 50g kukuřičného škrobu, 50g třtinového cukru,4 lžíce oleje, voda dle potřeby-aby nám vzniklo tuhé těsto. na obalení: glukóza.
 
 Do mísy dáme sypké suroviny, olej a zalijeme vodou tak, aby vzniklo tuhé těsto, které dáme na chvíli do mrazáku. Těsto vyválíme a vykrajujeme požadované tvary, pečeme asi 15min.při 170°C. Ještě teplé obalujeme v glukóze.Jsou krásně křupavé - jako pravé sušenky a pokud zbydou druhý den, jsou ještě lepší...

petka28
16. apr 2010

Glukouou je myšlen glukopur? hroznový cukr?

sano1
16. apr 2010

TU JE TO FOTOI

ela2
16. apr 2010

kam.zyk, dekuji moc za info! knihu od pana Fuchse si poridim a poradne proctu. jen se chci jeste zeptat, kdyz mam tedy od ted pockat pul roku a pak zase zkouset neco z mleka, mohu mleko, treba i v normalnich receptech nahrazovat UM, pokud tedy budu varit uz pro rocni dite? nebo mohu pro tak male dite varit treba z kokosoveho, nebo ovesneho mleka (ktere se prodava v DM - pila jsem to, kdyz jsem kojila, ale muze toto susene mleko i rocni dite?

kam.zyk
16. apr 2010

Petka, ano, glukóza = Glukopur.

Ela: mohu mleko, treba i v normalnich receptech nahrazovat UM, pokud tedy budu varit uz pro rocni dite? Ano, nebo to lze nahradit Reis drinkem nebo Isolou Bio = rýžovými tekutými nápoji. Oves milk ani Kokos milk bych pro roční dítě ještě nedoporučovala, spíš tak od 2 let (prášková mléka obsahují protispékavé látky, fosforečnany, radši tak od těch aspoň 18M).

vinifera
16. apr 2010

kam.zyk chcem sa spýtať v utorok ideme k alergologičke na tie krvné testy. Volala som jej či máme pokračovať v užívaní Fenistilu a Biogaie či tonejak neovplyvní výsledky krvných testov. Hovorila že môžeme v pohode ďalej jesť. No ale sme včera dostali aj Hylak a Zodac. Mám to malému dávať. Alebo počkať do utorka kým sa zoberie krv a dávať až potom? Môže to nejak ovplyvniť výsledok testov?
Za odpove´d vopred ďakujem 🙂

mikulka
16. apr 2010

vinifera: a to máte brát jak fenistil, tak i zodak? To je divné, protože oboje jsou léky na alergii...
Já myslím, že by to nemělo ovlivnit výsledek testu, jsou to léky, které potlačují projevy alergie, ale samotná alergie samozřejmě v těle je.
Hylak je na střevní flóru, ten by neměl taky vadit.
Ale možná se ještě dr. zeptej.
A zeptala bych se, jestli máš skutečně brát oba ty léky na alergii. Není pak malý unavený? 😕

mikulka
16. apr 2010

kam.zyk: já sice nejsem alergik, ale mám ektrémně citlivou pleť a nesnenu téměř žádný krém, ani třeba indulonu či tak. Teď bohužel dokonce nepoužívám žádný krém. Tobě z AVonu vyhovuje jaký krém? na noc?

vinifera
16. apr 2010

Mikulka on nebol unavený ani po diazepame. Po nom zaspal až o dve hodiny ako má vo zvyku o 22.30. Napr ešte teraz tu lieta a škrieka. A pred včerom vstal o pol druhej na obed a šiel spať o 22,30. A to som sa ho snažila x krát uspať.
Ale ďakujem za radu 😉

jenovefa
16. apr 2010

Ahoj kam.zyk, nejdřív moc zdravím a Tebe i bříško.
Hlásím stav: ve středu jsme byli na kožním - dr. konstatovala stav (má to fakt vošklivý)... nebudu to rozepisovat, asi nejpodivnější - opět nás nepozvala na kontrolu. Doporučila Advantan (mám ho doma), napsala Oilatum (do koupela) a Holtovku (na mé vyžádání, před půl rokem trochu zabírala).
Dle Tvého komentáře nedělám žádnou chybu, genciána na zánět na krčku pomohla, ale to je celý. Kolínka se nehojí, vše stagnuje nebo se to spíše pomalinku zhoršuje. 3x jsem mázla kolínka Advantanem, samozřejmě zlepšení. Myslíš, že je moc blbé postupně vylepšovat místečka touto kortik. mastí a dál bojovat kosmetikou? Nevím si už rady...
Jsme objednáni do "ústavu" Paracelsium, na další alergo do Vojenské nemocnice, pak Motol...

kam.zyk
17. apr 2010

Vinifera: v době odběru krevních testů BioGaia a Hylak nemá žádný vliv na krevní testy, ale Fenistil a Zodac (tj.veškerá antihistaminika) musíš vysadit cca 3 dny před odběrem a nasadit zas po odběru (třeba hned hodinu po odběru), nebo aspoň 2 dny před odběrem, měl tě upozornit alergolog, většinou tuhle zásadu kladou docela poctivě na srdce...

Mikulko, z Avonu mi vyhovuje dekorativní kosmetika, která mi jiná nevyhovuje vlastně žádná...a z krémů mám jeden jedinej- Dermacur od Barekolu a teď Infadolan +Bepanthen (= můj na vrásky krém 🙂 dávám občas)

Jenovefa: Paracelsium je špičkové zařízení, uvidíš, co ti řeknou tam, jsem sama zvědavá. Kolýnka: jak často by byl ten Advantan?

jenovefa
17. apr 2010

Kolínka - 4x (středa večer, čt ráno a večer, pátek večer). Myslela jsem, že se mu třeba tím ostatní místa zhorší, nestalo se. Teď to zkusím máznout 3x obden. Ráno jsem mázla miniflek u ucha, začal se trochu rozlejzat...

pusa
17. apr 2010

Kam.zyk prosím Ťa mohla by si mi poradiť....
V strave malý nemá dlho nič nové čo by ho dráždilo, len pod krkom a pod jedným kolienkom sa mu stále držia červené flaky. Skúšala som už všeličo možné čo mu na ekzém zaberá ale tieto dva flaky má už asi mesiac stále. Niekedy sú viac červené inokedy menej ale stále sú tam nikdy nemiznú.
Kortikoidy nepoužívam vôbec, dá sa s tým niečo robiť, lebo už je teplo a malý chce stále do piesku, čo asi nie je dobre aby sa mu to nezapálilo a neinfikovalo.

Maminky je normálne, že nám chvalujú v poisťovni Neocate advance už 8 týždňov??

sweetjanka
17. apr 2010

Ahojky kam.zyk,tak nam sa ten ekzem konecne ako tak ukludnil,vsetko dodrziavame tak, ako si nam poradila a je to lepsie. Uvidime, ci sa to este vylepsi aby to nemal cervenkaste.U tej koznej sme nakoniec neboli, ideme hladat dalsiu, lebo ta co sme ju nej boli nas neuspokojila. Hadam sa ten ekzem zlepsi, ked sa skonci toto prechodne obdobie. V lete chceme ist k moru verime,ze aj to mu prospeje. Na nozkach ma dost tych fliackov,hadam sme nic nezanedbali..ale pomalinky blednu a su jemnejsie nie take drsne.
Trafila si nam aj s tym clankom s prikrmom, tiez rozmyslam, ako to vsetko vlastne bude,ked zacneme s papkanim,s cim zacneme a podobne, odpovedala si mi na mnoho otazok 🙂 Dakujeme!!!

korkusa
17. apr 2010

Ahoj kam,zyk prosim ta , ked sa idu robit testy na mliecko treba tiez vysadit fenistil?drobec ma vyrazku na brade asi odvtedy co ma ekzemik myslis ze to ma nieco spolocne s ekzemom?dakujem

misule82
17. apr 2010

Holky prosím vás ten holtův krém je něco jako ichtamol tedy protizánětlivý?

mikulka
17. apr 2010

korkusa: můj malý mívá někdy vyrážku na bradě, když ho zlobí zuby a vís sliní... Ale těžko říct, samozřejmě to může být i ekzem, záleží, jak to vypadá...

korkusa
17. apr 2010

On tu vyrazku ma tiez na brade ma ju tam par mesiacovTa vyrazka je cervena trochu vypuknuta ,Ale z coho neviem.Teraz mu zase cele viecko a aj pod okom zcervenelo ☹ ☹ asi mu nieco spravilo zle co som zjedla ale co tiez neviem,Uz som si myslela ze uz som prisla na vsetko co mu robi zle ale to som sa mylila 😖 .JE TO DOST ZLOZITE obzvlast ked kojim.No co budem musiet patrat dalej po dalsich alergenoch.

mikulka
17. apr 2010

Já dokud jsem kojila, byl klid (17. měs.), jen někdy sem tam malinko pupínků. Jakmile jsem přestala kojit, tak po cca 3 týdnech až měsíci, začaly starosti - hlavně s ekzemem na tvářičkách.
kam.zyk: nevíš, jak to, že se to stalo až po kojení? Že by klesla imunita?

bianka234
18. apr 2010

ahojte, baby kto ste dávali gencianu, včera som dala raz a dnes dám raz? či viackrát

mikulka
18. apr 2010

bianka: já dávala genciánu vždy jen jednou a nechala 2-3 dny zasychat. Ale pokud to je na místě, které se smívá, tak samozřejmě opakovat. Prostě aby ty dva, tři dny mohla působit. 😉
Uvidíš, co ti napíše kam.zyk, ta má s genc. zkušenosti. 🙂

mikulka
18. apr 2010

smývá... 😅