Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

teddylu
8. jan 2013

@martinka1981 Díky je jasné že hlavní bude ta strava,ale něčím jí to mazat musím aby se to nezhoršovalo,tak zkusím zatím něco z uvedeného 🙂 .

vrtulka81
8. jan 2013

@martinka1981 Radši si to ani nepředstavuj,nepocchopila sem,proč tam nechali samého ročního chlapečka,fakt byl chudák,jak někoho uviděl,hned plakal,když ho přivezli,plakal několik hodin než se "uřval".Po mě chtěli a´t tam malou nechám,než si dovezu věci a najde se pro mě místo,abych s ní mohla byt celý den,poslala sem je do někam,buď,nebo jedeme dom.Při druhé hospitalizaci,to zkusili znovu,tak sem jim řekla že vím doře co s těmi dětmi dělají a jak se s nima zachází,pak už ani neodporovali 🙂

teddylu
8. jan 2013

@katyxq
@martinka1981
@kaja73
Holky jdu ještě pro pár rad 🙂 !
Myslíte že může být alergenem i ovocný čaj(citron,pomeranč,multivitamín) piju ho docela často,určitě tak 5 hrnků denně.
Taky se chci poradít jak často koupat,četla jsem v článku co mi radila katyxq,že je u atop. pokožky pravidlo tří. Koupat tři minuty,natřít do tří minut a koupat jednou za tři dny. Mám to dodržovat(kožní dr říkala že koupání bez mýdla každý den pro zachování večerního rituálu nevadí)? A co praní prádla, přidáváte máchání a ocet místo máchadla? Dnes když jsem večer malou koupala,jsem zjistila,že už to má i na bříšku a nožičkách,tak jediné kde to ještě není je obličej 😢 😢 😢 . Jsou to malé červené pupínky,ale suché nejsou,suché jsou jen ty ruce a ramínka,co jsem včera namazala sudocremem.

katyxq
8. jan 2013

@teddylu může to být alergen (alergen může být prakticky jakákoliv potravina)- já můžu jíst citróny, pomelo, mandarinku i jinou exotiku, ale v žádném případě pomeranč a maracuju, po těch se malé udělá trochu ekzém.
Jak často a jak dlouho koupat musíš ozkoušet, malá se může cachtat dlouho a v pohodě, jiným dětem voda hodně vysušuje kůži (ono taky bude záležet na složení vody). První měsíce jsme malou koupali asi 2x týdně (jak jsme si vzpomněli a nebo už nám přestávala vonět 😀).

teddylu
8. jan 2013

@vrtulka81 Koukala jsem na vaše album a přeji vám a hlavně vaší malé ať se jí to co nejdříve zlepší,je to tedy bojovnice,ale asi to musí být hrozné pro tak malé tělíčko se s tím prát. Je mi jí hrozně líto. Nám se na celém těle objevila také nějaká vyrážka po očkování a já se modlím ať to AE není. Když vidím kam to až může dojít,je mi z toho do breku. HODNĚ SIL

katyxq
8. jan 2013

@teddylu Peru v gelu Sodasan color sensitive (pro nás i malou dohromady, používám ho kvůli sobě už roky), aviváž nedávám nebo dám ocet či Sonett (v tom je jen alkohol a kyselina citrónová), plus máchání návíc.

teddylu
8. jan 2013

@katyxq Tak děkuji byla to bleskovka. Zítra začínám s tou dietou,tak si ještě zajdu do Tesca pro to avokádo,ale jinak možností na snídani už mám díky vám dost 😉 . To koupání radši upravím,jen mám strach ať jí nenabourám ten večerní režim,byla docela práce to zavést,chodila spát až kolem 22h a po koupacím rituálu usíná pravidelně po kojení do 20h.

mary021
8. jan 2013

@teddylu Ahoj my síce nemáme atopický ale mali sme veľmi suchú pokožku, detská dr. my kázala to natierať bud sucokrémom alebo tým čo mame na zadok, ale to je chyba lebo tým to ešte viac vysušuješ! Zmenili sme detskú dr. a tá my kázala malú umývať obyčajným Dove mydlom( modro-biela krabička) a potom nám napísala taký kúpeľ BALNEUM HERMAL to je vlastne sójový olej, a krém sme používame INFADOLAN-. Skús sa na to popýtať nám to pomohlo a aj kamarátkyn malí ma AE a toto začala používať a zlepšilo sa to.

teddylu
8. jan 2013

@mary021 Infadolan mám doma a už jsem ho zkoušela 🙂 . Sice to po něm neměla suché,ale jinak to nic neudělalo. A měli jste i vyrážku,ona má takové malé červené pupínky jeden vedle druhého. Do koupele mám olejovou přísadu Linola na atopickou pokožku a tady mi holky psaly že to vhodné moc není,tak nevím. To mýdlo bych možná zkusila 😉 ! Děkuji za rady 🙂

mary021
8. jan 2013

@teddylu my sme to mali hlavne v lete tiež sme mali malé vyrážky a nám ten kúpel zabral lebo dr. my hovorila, že to je vlastne suchá pokožka. A zakázala my to šúchať uterákom iba tak prikladať a tak vysušiť.

martinka1981
8. jan 2013

@teddylu ja deti nekupem každy den,resp.nekupu sa už vobec iba sa sprchuju 😉 vačšinou každy druhy den. Ale v lete jasnačka každy den kratka sprcha 😉
ja som teraz už prala normalne,bez plachania navyše a davala som aj trošku avivaže Ecover.Ale mame zas exem tak som zmenila režim a pridavam plachanie a nedavam avivaž 😖
Citrusy mojej malej robia zle,hned ma z nich vyhadzany a zapareny zadok 😖
takže čaj pre teba asi bude najlepši Roibos ten ma aj antihistamin.učinky takže vam to obom prospeje 😉
pozor potom aj na bylinkove čaje 😉

teddylu
8. jan 2013

@martinka1981 Roibos je ale černý čaj né? Můžu ho když kojím? Piju čaj docela často 🙂 .

martinka1981
8. jan 2013

@teddylu roibos je aj červeny a ten je dobry aj pre male detičky 😉 ja som zas kavičkova 😎

labelaisabela
8. jan 2013

holky poradíte? nevím sice jestli má Belí atopický ekzém, ale ekzém má hodně na ručičkách v záhybech na nožičkách teď se osypala i na zádech, vždycky se jí to objeví, pak zas na chvilku zmírní (nikdy nezmizí uplně), ale hlavní problém je to, že si to neustále škrábe a to dost (už to měla i do masa :(, myslím, že už je na to tak zvyklá,že se škrábe kolikrát jen ze zvyku :( mažu lipobaze a občas koupu v oleji Balmandol... co udělat aby se přestala škrábat? jak jí toho zlozvyku zbavit? měli jste to taky některá tak???díky za každou radu 🙂

martinka.pida
8. jan 2013

@teddylu Ovocné čaje bych vyřadila. Alergen to být může, ale i když ne, tak pokud nejsou opradu kvalitní (což nevím, jestli nějaký je 😀) , tak to nic dobrého neni. Rooibos můžeš ve velkém 😀. My na něm jedem všichni 🙂. Zkoušela jsem jich dost a nejvíc mi chutná z Dmka, jinde už nekupuju.
Koupání, to je potřeba asi vyzkoušet, taky záleží, jakou máte vodu. Ze začátku bych to dala fakt jen třeba 2-3x týdně a až budete stabilizovaní, tak zkusit víckrát. Mýdlo bych nezkoušela vůbec. Na to máte čas 😉. dokud stačí čistá voda, tak bych nic nepřidávala.
Peru v Persilu sensitive, dávám máchání navíc plus ocet.
Přeju úspěšné testování 😉

@katyxq Prý "když už nám přestávala vonět" 😀 😀 😀.

martinka.pida
8. jan 2013

@labelaisabela Jak jste na tom s jídlem a atopickým režimem? Máte vychytané alergeny (BKM, soja, vejce, ořechy, ryby atd)? Jak dlouho to malá má?

katyxq
8. jan 2013

@martinka.pida No fakt, jak jsme nekoupali pravidelně, tak jsme si občas ani jeden nepamatovali, kdy jsme malou koupali naposled, tak jsme se řídili podle výsledku zkoušky očicháním (vlasů, tam to bylo poznat nejlíp) 😀.

baklik
8. jan 2013

ahojte, mate skusenost s uzivanim rybieho alebo lanoveho oleja pri atopickom ekzeme deti? pomaha to??

labelaisabela
8. jan 2013

@martinka.pida no vychytane nemam jeste vubec nic, ekzem ma od narozeni ale detsky dr.nam na to dal jen tu lipobazi a ten olej, chci ale zajit ke kozni aby poradila vic pripadne vyloucila atopak...me prijde,ze se ji to proste zhorsuje jen tim,ze si to skrabe, ne ze by to mela po jidle, ale nevim no :(

katyxq
8. jan 2013

@labelaisabela koukni na články Věry Zíkové, co jsem dávala na minulé stránce odkaz - to je základ 😉 (úprava stravy především, také výběr kosmetiky podle fáze ekzému). Ke kožní určitě pro diagnózu zajděte - diagnóza dětský ekzém je nesmysl, buď to ekzém je nebo není a je fuk, jestli ho má dítě nebo dospělý. Asi by bylo dobré udělat i stěry, jestli v ekzému není infekce, když to má rozškrábané. Proti svědění tu byla pěna chvála na rooibos.

teddylu
9. jan 2013

@martinka1981 Tak to já mám taky ráda kávičku ale teď piju Caro nebo Meltu kvůli kojení 😉 . Kafe bez kofeinu jsem zatím nezkoušela.

teddylu
9. jan 2013

@martinka.pida I tobě moc děkuji za rady 🙂 . Zrovna dnes jdu do DM,tak si ten rooibos koupím a ty piješ třeba konkrétně jaký 😉 ? Jinak čaje si myslím že piju kvalitní,hlavně Loyd,Teekanne,Lipton,Pickwick ale ovocné složky tam přidávané jsou. Já ale právě ty čarné čaje moc ráda nemám ☹ . Persil koupím také,zatím jsem prala v Dreftu sensitive.

martinka1981
9. jan 2013

@teddylu no to som aj ja pijavala ale neuspokojilo ma to 😀 ja som zavislak na kave s mliekom 😎

zuzuzuzu7
9. jan 2013

@baklik my uizvame rybi olej-vysokocisteny kvalitny, hlavne teraz v zimnom obdobi-uz asi treti rok takto na zimu!no ekzem mame pod kontrolou-takze efekt z tohoto pohladu neohodnotim...len som chcela anapisat este ohladom toho lanoveho oklej..on velmi rychlo horkne..treba si vybrat ten najkvalitnejsi a rychlo skonzumovat-mat ho ale v chlade..dalsia vecje ta , ze destky oragnizmus pre nutnosť metabolickej konverzie (aktivácie) nedokáže teda plnohodnotne nahradiť omega-3 EPA a DHA. Problematické využitie je pozorované aj u dospelých s oslabenou aktivitou enzýmu delta-desaturáza. Ale môže byť vhodným doplnkom bežných jedlých olejov, najmä olivového, nemal by však byť konzumovaný v prevahe práve pre vysoký obsah PUFA a riziko tvorby voľných radikálov.-podobne je to aj s konopnym olejom...takze vsetko s mierou -asi tak 😎

zuzuzuzu7
9. jan 2013

@baklik este vycuc z odborneho clanku-Po ľanovom oleji (55% omega-3) má konopný olej druhý najvyšší obsah omega-3, celkovo obsahuje približne 20% omega-3. Z toho kyselina alfa-lionolénová tvorí 98% množstva.
Vysoký obsah omega-3 nemusí však v skutočnosti byť najpodstatnejším faktorom z hľadiska účinkov.
Biologická konverzia omega-3 kyseliny alfa-linolénovej prebieha v malom rozsahu 3 -10%. Zvyšok omega-3 sa biologicky nevyužije, je rizikovým zdrojom energie. Viaceré vedecké zistenia poukazujú na potenciálne riziko tvorby voľných radikálov pri nadbytočnej konzumácii polynenasýtených tukov.

martinka.pida
9. jan 2013

@labelaisabela Vychytat jídlo a upravit kosmetiku je základ. Jinak se ti bude škrábat pořád. Koukni na ty články od Věrky Zíkové na www.proalergiky.cz, jak psala @katyxq, tam najdeš všechny potraviny, které je nutné vyloučit ze stravy, aby se tělo vyčistilo + plus základní informace o AE. Dieta se drží cca 14 dní, pak se alergeny postupně zavádí zpět do stravy, Ke kožní určitě zajdi pro potvrzení ekzému a stěry. Nejpíš ti bude psát kortikoidy, tak na ty bacha, na ty jsou alergické především maminy z téhle diskuze 😀, protože víme, co umí 😉. Dá se to i bez nich a mnohem lépe 🙂.

@teddylu Rooibos z Dm je zrovna od Loydu 🙂. Kupuju ten bez příchutě, je fakt výborný. Nechutná jako černý čaj, má takovou jinou chuť, nevim, jak to popsat. Prostě rooibos 😀. My v dmku kupujem pro malou všechno možný k jídlu. Jinde jenom dokupuju, ale základ máme z dmka 🙂. Teď už vlastně i pro mě, mladší pochytil taky super geny, takže jede se starší v AE taky 😠.
@katyxq Já ti to věřím 😀. Mám to tak u mladšího 😀. Jak jsou dva, tak už nejsem tak pečlivá jako u Veru a když mám koupat oba najednou sama, tak jde Kuba občas na hnusáka, jen s umytou prdelkou a ručičkama 😀. Někdy i víc dní za sebou no 😀

luthien.k
9. jan 2013

@zuzuzuzu7 naprosto souhlasím s těmi povídáními o těch olejích, je pravda, že omega3 jsou z rostlinných olejů hůře využitelné (obzvlášť při oslabeném trávení) a proto pokud není alergie na ryby, tak doporučuji užívat rybí olej (nejlépe s vyšším podílem EPA než DHA). Ale u atopiků nikdy denně, kvůli riziku senzibilizace, 2- 3x týdně maximálně. Pokud je alergie na ryby nebo při eliminační dietě je vhodnější lněný, pupalkový... Ale nepřehánět to. Tyto oleje ekzém nevyléčí, jsou jen doplňkem. @baklik

luthien.k
9. jan 2013

@martinka1981
@teddylu

Pražené obilné kávy obsahují hodně akrylamidu. Jisté o něm je, že je to karcinogen, zatím se ale neví, v jakém množství je pro nás skutečně nebezpečný, výzkumy na toto téma stále probíhají....

luthien.k
9. jan 2013

@labelaisabela
U atopika, pokud nemá opravdu silné a rychlé reakce, nikdy nevypozoruješ jen tak, když budeš dávat jíst vše, zda to má po jídle nebo ne. Nutná je dieta s vyloučením hlavních alergenů a potravin bohatých na histamin a postupným zaváděním zpět do jídelníčku lze zjistit, na co dítě reaguje. Jinak jak píšou děvčata, vstupovat do hry může víc faktorů, poškozenou kůži snadno napadne infekci, takže stěry a její případné přeléčení je někdy nutnost. Ekzém zhoršuje někomu i počasí, hlavně jeho změny, někdo je hodně citlivý na zapocení, velké části dětí zhorší ekzém, když jim rostou zuby nebo když jsou nemocné. Jisté je, že články Věry Zíkové jsou skvělé a dokážou nasměrovat na správnou cestu.

labelaisabela
9. jan 2013

@katyxq
@martinka.pida
@luthien.k holky děkuju Vám podívám se na články a hlavně jsem nás objednala na pondělí na kožní, takže snad nám tam poradí 🙂