Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

karmenta
10. feb 2011

toto je foto před pár dny, za chvíli vyfotím jak to vypadá dnes. To co měla na čele má ted na celém obličeji. Jdu fotit

@blandik

karmenta
10. feb 2011

hm, není to moc vidět :(

natty53
10. feb 2011

@luthien.k dakujem za vycerpavajucu odpoved 🙂

tunylyk
10. feb 2011

@blandik asi som na to prisla,starsi syncek papal raciolky,nechal asi 2kusky,ja som ich zjedla,dnes som hrabala v smetiach,co to vlastne obsahuje,uz patram ako detektiv 😉 a este ze recyklujem,tak som to nasla a tam bolo napisane,ze obsahuje zeler,mlieko,rajciny a stopy soje,iny zadrhel som nenasla,stale ma po telicku take pupaky tmavoruzove,nie je to tam,kde ma ekzem a to mi bolo divne,preto som bola aj u pediatricky,potom som volala aj imunologicke,ku ktorej chodime,chcela som prekonzultovat ten fenistil,co mi kazala davat pediatricka a ta mi potvrdila,ze v ziadnom pripade nedavat naraz s denerelom,hm mala som pravdu a pediatricka sa zas hrala na mudru... imunologicka mi este kazala pockat,ked sa vycisti urobit test,dat mu trocha jogurtu,ako zareaguje,ci nam to potvrdi alergiu na BKM

luthien.k
10. feb 2011

@tunylyk, ten jogurt máš dát přímo malému? Už někdy něco mléčného jedl? Protože ta reakce na ten dort byla docela silná, tak bych se toho trochu bála aneb i po lžičce jogurtu může dítě dostat anafylaktický šok (jak se to stalo například u malé kam.zyk, na jejíž fogoblog jsem dávala odkaz).
Jinak ty věci v těch křupkách - samé alergeny, ale přes Tebe by se ze dvou z nich dostalo fakt minimální množství - nicméně teoreticky to zřejmě možné je...

@karmenta, zeptám se ještě jednou - kojíte nebo jste na UM? 😉

luthien.k
10. feb 2011

@tunylyk, nenapsala jsem to nejdůležitější - BKM bych určitě otestovala přes Tebe, přes MM, je to bezpečnější.

karmenta
10. feb 2011

@luthien.k jé promin, já zapomněla - kojíme tak 80%, zbytek UM. Nejdřív Nenatal 0 (to bylo ok), pak nenatal 1 (to začal exém) ted jsme zkusili nutrilon hypoalergenní a je to pořád stejné

tunylyk
10. feb 2011

@luthien.k no praveze este nic mliecne nepapal,mam na odporucenie imunologicky cakat,ked bude mat rok,o necely mesiac,stale pije len materske mliecko,skusala som prevarenu vodicku a nechce,toho jogurtu mu mam dat len troska,tak ako sme zacinali s prikrmami po lyzicka,no teraz normalne neviem,asi fakt radsej nie,od vcera ani ja mliecne nepapam,vsetko kontrolujem,no este aj chlebik,ktory kupujeme obsahuje stopy mlieka a srvatku,to je snad vsade ☹ ozaj a co bryndza,original ovci syr,bez primesy kravskeho mlieka,doma si z toho robime bryndzu

blandik
10. feb 2011

@tunylyk - já bych ti doporučila zkusit udělat fotky - detail (makro) toho ekzému, který má malý, možná i ty pupínky, co se mu udělaly- prostě zdokumentovat jak vypadá v dnešní době...vysadila jsi BKM /malý na něj evidentně dost silně reaguje/ ....je dost pravděpodobné, že po nějaké době, co vysadíš BKM, tak se malý začne čistit - pak bych dokumentovala fotografiemi, jak se čístí - tohle bych pak předložila lékařům, kam chodíte...je to dost přesvědčivá argumentace....

Souhlasím s @luthien.k , že přímý test BKM může být i životu nebezpečný pro malého, takže osobně bych to fotila, možná to bude dost průkazné i pro imunoložku - že reaguje na BKM a třeba ani nebude test požadovat...(ani přes mateřské mléko...)..ale pokud by na tom trvala, pak bych udělal test určitě pouze přes mateřské mléko...

A doporučila bych ti si začít psát detailní deník, co každý den jíšt ty a co jí malý, jaký je stav ekzému...pomůže ti to orientovat se v reakcích, změnách ekzému a vystopovat eventuelně další potraviny, které malému vadí...

blandik
10. feb 2011

@karmenta - místo N HA bych vyzkoušela Nutrilona Allergy Care, BKM je tam ve větší míře naštěpená (tuším z 97%)...Co tvoje strava? Jíš BKM?

tunylyk
10. feb 2011

@blandik to bude asi fakt najlepsie,skusim to fotit,mame fajn lekarku,je rada ked sa informujem a komunikujem,lebo vravela,ze su ludia,ktory len nastavia na kontrole ruku na recept na dalsie lieky a maste a vobec sa nesnazia inak spolupracovat a hladat sposob ako predist nepeknym reakciam organizmu,pero a notes uz mam na stole 🙂 ideme na kontrolou 28.3 dovtedy je dost casu posledovat,co nas vsetko zlosti a musim byt fakt dosledna,ked chcem drobcekovi pomoct

maceek
10. feb 2011

Pokud byste se chtěli dozvědět o Atopu více, tak je vcelku dost informací v knize: Atopický ekzém, Štěpánka Čapková, Václav Špičák, František Vosmík, vydavatelství: Galén, 2005, ISBN: 80-7262-350-8. Je tam od vzniku ekzému, přes léčbu až po výrobu mastí, použití bylin, úpravu domácího prostředí... Dost mi to ze začátku pomohlo.

xkacatkox
10. feb 2011

@maceek díky za info, pokusím se sehnat

blandik
10. feb 2011

@tunylyk - určitě, notes a pero a záznamy je potřeba dělat celou dobu, v čase to pak člověku dost splývá...Doporučuji si pročít fotoblog od Kamzyk - jsou tam sepsané tématické okruhy k AE...luthien na to dávala odkaz na téhle nebo minulé sránce...

tunylyk
10. feb 2011

@blandik stiahla som si to,prestudujem a dakujem,fakt obrovska vdaka za kazdu odpoved aj ked sa mozno mnohokrat opakujeme 😉

karmenta
11. feb 2011

@blandik když jsem se ptala po UM pro alergiky dali mi v lékárně toto. Ani jsem nevěděla že je i jiné, podívám se po tom. Nevím co je BKM, ale já jím vše, nejím akorát luštěniny, cibuli, česnek a samozřejmě alkohol. Co se týče kravského mléka, tak to mi řekla doktorka že mám pít tak litr denně, piju tak půl litru, ale to od narození malé. Není nic co bych začla jíst až ted ☹

luthien.k
11. feb 2011

@karmenta, to HA mléko je mléko pro alergiky, ale potenciální nebo pro alergiky, kteří nejsou alergičtí na bílkovinu kravského mléka (BKM). Toto speciální mléko pro alergiky na BKM se jmenuje Nutrilon alergy care nebo Nestle althera.
Pokud piješ půl litru mléka denně, tak to honem raději přestaň, protože malý velmi pravděpodobně reaguje právě na BKM ze Tvé stravy (resp. i ty nanogramy, co přecházejí do Tvého mléka, mohly alergii nastartovat) a po prvním podání BKM přímo, v HA mléku, se alergie rozjela ve formě ekzému.
Jestli chceš zjistit, zda malému BKM skutečně vadí (já jsem přesvědčená na 90%, že ano), tak udělej to, že vyřadíš ze své stravy vše mléčné, tady máš návod, jak na to:
Tady je pár tipů, co čím nahrazovat:
Na vaření a pečení (a hlavně na pití) se hodí například Reis drink natur nebo calcium z DM drogerie (ten calcium pro děti od roku a max. 2 dcl denně kvůli obsahu jódu, maminky klidně více), Hafer drink (ovesný nápoj) taktéž z DM, pak sušené nápoje od firmy Asp - Oves milk, Kokos milk, Kukuřičný nápoj. Ty sušené nápoje já sypu nakonec do omáčkových jídel místo smetany až do požadované jemnosti chuti. Vařit z nich lze i pudink jako náhrada jogurtu - je třeba dát víc pudinku, cca 1,5 - 2 x než normálně, jinak je to řídké.
Margaríny bez syrovátky: Perla vitamíny, Flora light, Bio Vive (moc dobrý), Alsan ze zdravé výživy (vhodný i do krémů a pomazánek, je tuhý skoro jako máslo), na pečení Palmarin místo Hery...
Snídaně - výborné jsou různé kaše ze zdravé výživy, instatntní nebo z celých zrn - pohanková, jáhlová, rýžová, kukuřičná... Udělat do Reis drinku, ochutit přesnídávkou třebas...
Pečivo - kupovat balené, kde je uvedeno složení nebo ověřit v pekárně, co tam dávají.
Sladkosti - ve zdravé výživě jsou i bezmléčné čokolády, nejlépe si ale doma upéct buchtu, kde se normální mléko prostě nahradí Reis drinkem.
DŮLEŽITÉ: kojící maminka doplňovat VÁPNÍK, a to nejlépe přípravkem Biomin H (rozpuštěný obsah sáčku vypít nalačno, hodinu poté nejíst, nepít kvůli dobrému vstřebání) nebo Caltrate plus (idálně tyto dva střídat).
Další důležitá věc: PROBIOTIKA - brát kojící matka, a to Probiosan nebo Infants Dophilus plus (osvědčené preparáty).

luthien.k
11. feb 2011

P.S.: Takovou pitomou radu, jako je pít litr mléka denně, jsem od lékaře pro kojící matku dlouho neslyšela... Kravské mléko není nic zdravého, ani pro dítě, ani pro dospělého, má příliš bílkovin, zatěžuje trávení, má hodně fosforu, zatěžuje ledviny, vápník z něj je díky nevýhodnému poměru s hořčíkem špatně zpracovatelný a to nemluvím o tom, že 5 - 7% dětí do jednoho roku má na BKM v něm obsaženou alergii, takže se zvlášť matkám dětí, kteří mají alergii v rodině (jakoukoli, astma, ekzémy, inhalační alergie), doporučuje konzumovat mléčné výrobky tak 3x denně v jejich stravitelnější a prospěšnější zakysané formě.

luthien.k
11. feb 2011

Oprava - konzumovat 3x TÝDNĚ, samozřejmě ne denně!

samsa
11. feb 2011

Ahoj holky, hlásím, že na kůži vidím velké zlepšení, včera jsem malou po 4 dnech okoupala, ve vodě byla jen asi minutu, dala jsem tam Balneum. Bála jsem se, co bude, ale dnes vypadá pokožka o hodně lépe, ta červená místa hodně zbledla. Jsem ráda, že jsem ty kotrikoidy nedala.

luthien.k
11. feb 2011

@samsa, super, čím nakonec mažeš?

samsa
11. feb 2011

@luthien.k koupila jsem ten excipial hydrolitio, tím mažu horní část těla, lipobází nohy, myslím, že oba zabírají stejně, i když nejvíc to měla na hrudi a na bříšku. Předtím měla ty fleky úplně rudé a strašně suché, drsné, teď už to má spíš růžové a suché o mnoho míň.

karmenta
11. feb 2011

@luthien.k díky moc za info. Jen pro info - probiotika nejím já, ale malá (bifiform). A k tomu mléku - doktorka řekla pít takové to čerstvé, ne trvanlivé, ale pít... tak to teda zkusím vysadit jak píšeš a uvidím 🙂

blandik
11. feb 2011

@karmenta - jen pro upřesnění toho, co napsala @luthien.k - je potřeba, aby jsi totálně odstranila vše, co jen obsahuje nějakou bílkovinu kravského mléka - tedy BKM, takže žádné mlíko, jogurty, kefírky, sýry...a sledovat etikety všech potravin, které sníš, jestli tam není něco mléčného - sladkosti, uzeniny i pečivo. Takový tip, co jíst a jak BKM nahradit ti luthien posala výše.

blandik
11. feb 2011

@karmenta - doktorka žije ještě v době před 40ti léty, kdy se význam mléčných výrobků pro naše tělo naprosto přeceňoval.

blandik
11. feb 2011

@samsa - to je supr, jsem zvědavá, jestli ji to opět zmizí do těch 6ti týdnů...

luthien.k
11. feb 2011

@karmenta, zásadní vliv na střevní mikroflóru plně kojeného dítěte má mateřské mléko a jeho prebiotické složky, proto je nutné, abys brala probiotika hlavně ty. Má to ten význam, že zdravá, správně osídlená střeva, se daleko lépe vypořádávají s případnými alergeny, když to hodně zjednoduším. Takže když dáváš probiotika i malé, nevadí to, ale nutné je to hlavně přes Tebe.
Mléko čerstvé je jistě kvalitnějsí, než to ošetřené UHT technologií, ale stejně je to nesmysl.

Máte v rodině nějaké ty alergie, astma aj.?

@blandik, díky za doplnění!

karmenta
11. feb 2011

@luthien.k mrknu teda na nějaké pro sebe 🙂 No v rodině máme alergie na morčata, křečky, psy, kočky... Ale já jsem jen AE + alergie na teplo a zimu (jo, jde to) 🙂

luthien.k
11. feb 2011

@karmenta, takže genetická zátěž tam je, to jen potvrzuje, že velmi pravděpodobně půjde o alergii na BKM a když budeš držet dietu a koupíš mu plně štěpené mléko, mělo by se to hodně zlepšit. Ta probiotika doporučuju značky viz. výše, jsou s nimi nejlepší zkušenosti.
Jak to vypadá teď, ten ekzém? Chtělas tipy na přírodní mazání, ale samozřejmě se dají dát i "nepřírodní", které mohou být ku prospěchu, jako psala třeba blandik.

karmenta
11. feb 2011

@luthien.k zkusím to vyfotit jak se malá vzbudí, večer to už nešlo, foták to nevezme. Tak až se probudí nafotím to.. 🙂