Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

zuzanadringus
25. feb 2014

@xkittikex ahoj, pozrela som si fotky, co si tu dala... moj maly mal toho na tvaricke sice menej, ale na 100% mu zabral Dermalex krem na ekzem pre deti a kojence. Teraz ma zase tvaricku jemnu a bez ekzemu a netrvalo anindlho, kym sa mu tvaricka dala zase do povodneho stavu. Konzultovala som to aj s lekarkou a povedala, ze to mozem kludne davat, ze to nijak nemoze uskodit 🙂

xkittikex
25. feb 2014

@zuzanadringus dakujem pekne za radu 🙂 mi uz sme mali tolko kremov,ze uz sa bojim niecim natierat, chudatko uz ked vidi ze idem k nemu s kremom uz place ☹

mizulienka
25. feb 2014

@xkittikex velmi drzim palce, aby ste to dokazali vyhubit...chudatko musi ho to strasne svrbiet.
Aj si to skriabe? moja mala ma tiez ekzem, ma ho po celom tele okrem tvare a skriabe sa stale...
Dermalex sme uzivali aj my, ale ucinkoval iba docasu u nas.

xkittikex
25. feb 2014

@mizulienka dakujem pekne,ja tiez drzim palce tvojej malej,aby to bolo ok! doma vzdy hovorim,ze ani nie sme na tom tak zle,jak vidim,ze ine deticky maju ho aj po celom tele.. len to je najhorsie ze mu to strasne svrbi a hlavne v noci, musim ho vzdy vybrat z postielky a spinka potom so mnou...

zuzanadringus
25. feb 2014

@xkittikex tento krem je nejaka novinka. Vyraba sa v Irsku. Ak chces, tak vyskusaj, ja som za neho dala nejakych 11 eur a davam mu ho aj pri kazdom zacervenani na ukludnenie pokozky a svrbenia. Ved samozrejme, ze kazda mamicka chce svojmu malemu len to najlepsie. Urcite ho kazdy dotyk svrbi, preto place :( Moj maly si nedal tvar nikomu ani len umyt, lebo ho to svrbelo.. Zo zaciatku sme mali Holtov krem (vobec nezaberal) a tak som na nete hladala a nasla som tento.

xkittikex
25. feb 2014

@zuzanadringus no holtov krem,to ani nam nepomohol, jedine co pomahali boli kremy s kortokoidmy-ale aj tie len na urcity cas,tak povedala som ze stacilo uz ziadne take humusy nebudem mu davat...tak teraz natieram tak ako nam odporucala kam.zyk, a odvtedy uz nema az tak cervene,uz zacinal mu suchnut..

kam.zyk
25. feb 2014

@xkittikex tam je právě vidět jedna věc: on má kůži zrasovanou těmi kortikoidy.

Hrozně těžko se dostává pod kontrolu ekzém, který byl ošetřovaný kortikoidy. Na tomhle případu je vidět, že spouštěč ekzému byl od počátku ve stravě. Jenomže nebyl podchycen, nebyl vyzjištěn, namísto toho se zánět zapatlával kortikoidními mastmi pod povrch kůže, odkud ihned poté, co se s kort.mastičkou přestalo mazat, vyjel na povrch kůže a ekzém vzplanul opět.

Kortikoid navíc oslabí obranyschopnost vlastní kůže tak, že se není schopná bránit infekcím, takže na té fotce zde v diskuzi můžeme na tvém synovi vidět masivní kvasinku, s níž se bude dlouho a těžko bojovat.

Jediná možnost léčby tkví v tomto:

1) už nikdy nepodat kortikoid, neboť to je, jak můžeme vidět na fotkách tvého syna, cesta do pekel
2) vyzjistit alergeny ve srtavě, tj.vyzjistit spouštěče ekzému.

Mazání - moc si od toho neslibuj, tady je příčina uvnitř, tj.ve srtavě, něco ho dráždí ve srtavě a je třeba přijít na to , co to je.

Neboli, načti toto (jsem sestavila pro maminky, aby si uměly poradit v tomto případě)

http://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/elimin...

a to je klíč k řešení. Ale neříkám, že to bude snadný a rychlý - ale je to jediná cesta. Ty kortikoidy tomu hrozně uškodily...ale za to nemůžeš ty, jen jsi se držela rad lékařů.

xkittikex
25. feb 2014

@kam.zyk takze vsetko bolo zle,co som doteraz robila ☹ tie kortikoidy uz nebudem pouzivat vobec! skusim teda tu eliminacnu dieta, ale este na to by som bola zvedava,ze v decembri urobili krvne testy na alergiu a vsetko bolo ok,teda nema alergiu ani na kravske mlieko, kazein,ani na gluten,ani na kuracie maso- tie testy mohli to ukazat to na 100%,alebo moze mat alergiu na tie??
nevadi ze to nebude rychli,len aby bol vsetko v poriadku...

kam.zyk
25. feb 2014

@xkittikex ty testy - vůbec nemá smysl dělat. A to proto, že většinou nevycházejí popravdě, jinými slovy- je to k ničemu, věrohodnost mizivá.

Maminky si hrozně moc slibují od alergo testů na potravní alergie. Kdyby věděly, že ukáží buď nesmysl, nebo neukáží nic, tak by to dítě vůbec nenechaly podstupovat náběry krve....ty testy jsou zbytečný a na nic....jak řekla jedna chytrá lékařka alergoložka- akorát to maminku zmate....(vycházejí nesmysly)

A vůbec si to nevyčítejte, z toho ekzému se dá dostat .

Já jen...že někdy pociťuju zmar , beznaděj z toho, kam lékaři dostanou svou léčbou dítě. Možná to třeba dělají v dobré víře, těžko říct...ale výsledek je hrozný a těžko léčitelný....kdybyste se dostala v tom věku, kdy byl první projev ekzému, ke mě, tak bychom s tím byly hotové za 2 týdny, za 2-3 týdny bychom měly ekzém stabilizovaný a spouštěč najitý. Teď, po léčbě lékaři, po léčbě kortikoidy, je tam kvasinka, bude se to hojit dlouho, spouštěč se díky infekci bude blbě nacházet....bude to trvat mnohem dýl, než kdyby tam ty kortikoidy nebyly....prostě, v dobré víře jste se snažila svému dítěti pomoct, ale lékaři prostě nepomohli. A to to říkám ještě hodně jemně....

xkittikex
25. feb 2014

dakujem pekne,dobre je to vediet,lebo lekarka nam kazala na buduci rok dalsie odbery, tak ani tam neideme,ked je to zbytocne... teda budeme drzat dietu a uvidime sa,ze ako dalej...
este to by som chcela opytat,ze teda ked ma tu pokozku velmi suchu,tak mam mazat Eucerinom alebo Biodermou??? alebo este na to aj ten Sudocrem??

baka13
25. feb 2014

@kam.zyk Zdravim.Tak mlieko a vsetko s nim som vysadila.Tvaricka po natreti Bubchenom sa mi zda byt tiez lepsia.Rucicky sa nam ale zacali supat a na clenkoch mame take bledoruzove suche miesta.A uz to mame aj pod kolienkami.A celkovo je taka nejaka suchsia.Len neviem cim by som ju natrela aby som jej neuskodila.dakujem za typy a pomoc 🙂

baka13
25. feb 2014
kam.zyk
25. feb 2014

@xkittikex Bidoermu nebo Eucerin - to je jedno -a navrch Sudocrem slabě.

kam.zyk
25. feb 2014

@baka13 je sušší, je to vidět, takže taky - Biodermu nebo Eucerin, a na ložiskách až navrch na toto ten Bubchen.

xkittikex
25. feb 2014

@kam.zyk dakujem velmi pekne!

evickova
25. feb 2014

@kam.zyk Pridavam fotky z dnesneho rana. Na vasu radu som davala Adermu plus na to sudokrem. Tiez som vylucila totalne mlieko a mliecne vyrobky z jej stravy, plus z mojej, kedze ju kojim. Teraz neviem, ci som urobila dobre, kedze z mojej stravy ste mi vylucit mlieko zatial neradili. Lozisko na zapasti sa zlepsilo, ale zacala som nachadzat suche fliacky aj na lickach. Tiez som jej davala Adermu na stehno, kde mam take vyrasticky. Poradne mi prosim vas, s cim to mam osetrovat. Dakujem

fram
25. feb 2014

@kam.zyk ahoj, včera jsem psala o dceři - 2,5 roku , ekzém, tak posílám fotky a prosím o posouzení, díky

kali65
25. feb 2014

nečítala som všetky príspevky, ale nám zabralo nájdenie vhodnej kozmetiky a to kombinácia Bioderma pre deti tekuté mydlo určené aj na vlasy také bledomodré z lekárne a pravidelné krémovanie po každom kúpeli Nivea baby sensitive mlieko. Dva roky sme boli na kožnom ako na klavíri, v lete aj do krvi doškriabaný, na mastičky na predpis sa všetko preliečilo a do týždňa sme tam boli zas.... Treba vyskúšať a nájsť svoju kombináciu + aj prášok na pranie iba detský sensitive a aj aviváž. Jedna značka a jedna vôňa, žiadne experimenty... Ani iné značky detskej kozmetiky určenej pre bábätká sa nám neosvedčili.

zuzanadringus
25. feb 2014

@xkittikex strasne drzim palce, aby ten ekzem zmizol uz na trvalo...

zuzanadringus
25. feb 2014

@baka13 ahoj,uz som pisala jednem mamine, skus vyskusat Dermalex krem na ekzem pre deti a babatka - vhodne od 8 tyzdna. Nam zabral velmi rychlo...drzim palce, nech to zmizne 🙂

verbalinka
26. feb 2014

@zuzanadringus ahoj, neni dermalex s kortikoidy?

boruvky
26. feb 2014

Ahoj holky. Zacnu od zacatku. Malemu byli 4 mesice a udelal se mu suchy flicek 5×5 cm na bříšku. Lekarka mi predepsala Leniens mast. A zmizel. Po 2 mesicich se to opakovalo a to na jinem miste, opet jsem to promazala Leniens masti a zmizel. Pred mesicem se malému zacali delat loziska na předloktí a ty se posouvala az k raminkum (tam je to nejhorsi). Na brisku a na zádech nema nic. Na nozickach se zacal delat flicek po flicku a ma zasasezene obe nozicky malymi suchymi flicky. Po te se to presunulo i na tvaricky. Lekarka opet doporucila Leniens mast... a zadny ucinek, tak nam pote napsala Excipial... To se zhorsilo a rozmnozilo se to o dalsi flicky (podle kozni diky obsahu Urei). Pokazde se mu to zhorsilo po koupani... flicky zcervenaly a malej byl dost nevrly. Tak jsem ho objednala na kozni a jeji verdikt byl Atopicky ekzem... Napsala mu mast Lipobase a doporucila pouzivat kosmetiku od Biodermy. Cena je desiva. Po vykoupani od rady Abcderm a namazni kremem Atoderm se pokozka zklidni a loziska jsou vlacna... krome tech raminek...tam to je i po promazani drsne.Maleho mazu 4x denne... cele telo. Chtela bych se poradit... jestli nemam vyzkouset jine metody.. A hlavne co by jste mi poradily. @kam.zyk

baka13
26. feb 2014

@kam.zyk prosim vas toto su tie vyrobky http://www.proalergiky.cz/eshop/eucerin-zklidnu...
http://www.proalergiky.cz/eshop/bioderma-atoder...
Nic take doma nemam tak aby som kupila spravne.Vdaka 🙂

baka13
26. feb 2014

@zuzanadringus Ahoj.Dakujem za radu 🙂

zuzanadringus
26. feb 2014

@verbalinka tak to netusim, lebo krabicku s letacikom som vyhodila... treba pozriet na nete ze co obsahuje...

fifitko25
26. feb 2014

Potrebujem radu: co je lepšie na svrbenie, peritol alebo fenistil? Oboje nám zabera na krátku dobu, ako docieliť dlhší účinok? Maly sa budí v noci na škrabanie, niekedy ma az hysak ☹ peritol sme skusili prvýkrát vcera na noc, dostal ho 19:30 a o 22:30 sa uz skrabal ako besny ☹
Ked dostane fenistil, tak vydrží do 1:00 v noci ☹

katyxq
26. feb 2014

@fifitko25 zkoušelas dávat na pití čaj rooibos?

kam.zyk
26. feb 2014

@fram ten ekzém má odkdy takto hodně? Je tam navíc kvasinka, tohle není případ, který by se vyřešil na jednu radu zde v diskuzi, bohužel. Tohle chce práci, každodenní práci, kdy se zjišťuje, co ekzému ( z potravin) nedělá dobře, taky - potřebovala bych vědět, jestli se stalo, aby byla zcela čistá, aniž byla na kortikoidech, a co v té době jedla, atd., kdy bylo poslední očkování...tohle je prostě případ na plný úvazek, když se to má stabilizovat...kdyžtak mi napiš do IP.

kam.zyk
26. feb 2014

@evickova je to perfektní, krásně to odrudlo, krásně se to hojí. Ukázkové hojení. Teď budete mazat Adermu a navrch BEPANTHEN na ta suchá místa, a tím se dohojí i zbylé flíčky.

Za 3 dny se hlašte, budeme zavádět BKM, napřed do vaší stravy.

Tento případ postupuje ukázkově.

Pro ostatní maminky: vidíte, jak rychle a relativně v pohodě probíhá stabilizace ekzému, když se nenasadí kortikoidy. Kdyby se nasadily, hojili bychom to cca 4x déle a bojovali s kvasinkou.

kam.zyk
26. feb 2014

@baka13 můžete klidně ten Dermalex, ale co jsem studovala složení, Bioderma mi připadá lepší. Kéž by byla možnost ozkoušet vzorky, jsou to poměrně dražší krémy...