Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
26. mar 2012

@chovancova27 vápník se dá nahradit reis drink calciem z DM drogerie. Na svědění - antihistaminika (Fenistil - ale nezabírá všem, bohužel) a na červený ekzém nějaký emolient a na to léčebnou pastu (zinková mast, Sudocrem...) Nicméně chce to řešit jako komplex, podle toho, kde ekzém je, může tam být infekce, ta také hodně svědí...

luthien.k
26. mar 2012

@lojzina rozmístění ekzému je nevyzpytatelný, nad tím nic nevykoumáš... Leda by vadily třeba punčocháče nebo teplátky s umělým vláknem. U triček se 100% bavlna pohlídá dobře, u těch tepláků a punčoch to bývá horší.

lojzina
26. mar 2012

@luthien.k tak mas pravdu,teplacky ma sem tam michany-myslim 65bavlna,zbytek umely.mozna to bude tim.diky 🙂

chovancova27
26. mar 2012

@luthien.k fenistil mu dávam na noc v kvapkách, myslíš že mu ho môžem podávať aj dlhodobo? reis drink dávame už dlhé mesiace, striedam ho s ovsenným... ako nahradiť jogurty? sojovy jog. mu nechutí, to máme odskúšané

luthien.k
26. mar 2012

@chovancova27 a hlavně sója je značný alergen... Domácí pudink z reid drinku například se dá vařit (z kukuřičného škrobu) nebo kupované rýžové dezerky Kika, Amunáček...

lojzina
26. mar 2012

amunacek muzu doporucit 🙂

tinna13
26. mar 2012

Ahojte
Chcela by som vas poprosit o radu, precitala som si par prispevkov a vidim ze ste skusene v boji s ekzemom u svojich deticiek. Dcera 5 mesiacov ma ekzem od 2 mesiaca, ma nastastie miernu formu ale rada by som bola aby nemala ziadny.
Je plne kojena. vyskusala som uz kadejake maste od koznej lekarky ale bud nezabrali alebo iba kratkodobo.
Momentalne pouzivam A-dermu, a nasadila som si dietu. Malej davam kvapky Fenistil. NApisem radsej co jem ako co nejem.
Jem morcacie a kuracie maso. Ryzu, zemiaky, kukuricne cestoviny. Mrkvu, karelab, brokolicu, karfiol, cuketu, cesnak cibulu. Z ovocia jablka, biele hrozno, cerveny melon. Zo sladkosti sezam v karamely a bezlepkove keksy so susenymi marhulami. Pijem 1 salku slabej kavy. Nic ine uz nejem. Tuto dietu by som chcela drzat 4 tyzdne a potom postupne zavadzat aj ine potraviny. Zatial u nej nevidim ziadne zlepsenie alebo ak iba velmi mierne. Dietu zatial drzim 8 dni.
Myslite si ze som zvolila spravny postup? popripade co by som este mohla urobit aby som ju ekzemu zbavila?.
V akych casovych intervaloch mam zavadzat nove potraviny?
Dakujem velmi pekne za odpovede

luthien.k
26. mar 2012

@tinna13 pozor na sezam, velmi častý alergen. Karamel je bez mléka? Lepek nevadí, nepřechází do MM, pokud je známo, může vadit pšenice jako taková, žito jako takové atd. Mrkev také často vadí, ale jak moc vadí přes MM také není úplně jasné. Pokud by vadily vejce, mohlo by vadit i kuřecí maso jako zkřížený alergen. Nevidím tam žádné tuky, na to při kojení pozor. Místo kávy bych si dala Meltu 😉
Nové potraviny hezky pět dní po sobě jednu.

tinna13
26. mar 2012

@luthien.k dakujem za odpoved. karamel je bez mlieka. ten sezam este vylucim. ako myslis to ze tam nevidis tuky?pouzivam olivovy olej do varenia

stipa
26. mar 2012

všechny vás zdravím @luthien.k hlavně tebe🙂 kdyby někdo sháněl Nutrilon 2 pro děti které mají alergii na BKM (kdo máte někdo alergii na BKM) tak mám doma 2 úplně nové, neotevřené dozy je to tedy od 6. měsíce (Bebilon - Polsky - jinak náš Nutrilon)
1ks za 150,-Kč + poštovné.. prodám po kusu nebo dohromady, jak kdo nbude chtít!
Díky za info!

beram
26. mar 2012

@luthien.k , děkuji za odpověď. Určitě v ničem mléko, sóju ani jiný alergen nedostal, jí prakticky stále to samé. Sóju nedáváme také vůbec. Testy na alergie měl dělané loni v září (u Dr. Fuchse) a všechno vyšlo úplně negativní. Fotky ti poslat můžu, pokud mi napíšeš mail. děkuji.

beram
26. mar 2012

@luthien.k , ještě prosím o informaci, zda by pomohla nějaká anitihistaminika - mám doma Fenistil a Zyrtec. Zmizel by po nich ten ekzém nebo je to jen na zmírnění svědění, takže pro nás na prd? Děkuji

xmalij
26. mar 2012

@luthien.k palacinky nedopadly 🙂

lume
26. mar 2012

@lojzina
@xmalij
@luthien.k Dakujem, za odpovede. Mala ma take zacervenane viecka so suchou pokozkou. Zacalo to takym malym loziskom a rozsiruje sa to. Ked to videla kozna, povedala bez vahania, ze je to ekzem. Ma to na oboch vieckach a aj pod ockami. Rozhodla som sa, ze jej to tym Ophthalmo-Hydrocortisonom zatial nenatriem. Opat sme presli na dokrmovanie Nutrilonom HA, ak by ta dermatitida a ekzem boli z toho, ze sme presli z Nutrilonu HA na obycajny. No uvidime.

luthien.k
26. mar 2012

@lume Nutrilon HA nic nevyřeší, atopický ekzém na základě alergie na bílkovinu kravského mléka se musí řešit jen a pouze pomocí UM s plně štěpenou bílkovinou, tj. Nutrilon alergy care nebo Nestlé althera, případně Neocate (na předpis). To si pořiď, dá se koupit běžně (až na Neocate, ten je velmi drahý) a dej tomu minimálně 14 dní, jako test. HA mléko se používá pouze jako prevence, když jsou atopické projevy, je nutné dát plně hydrolyzované mléko.

lume
26. mar 2012

@luthien.k Aha, dakujem. To som nevedela. Taketo mlieko kupim asi iba v lekarni, nie?

luthien.k
26. mar 2012

@lume ano, v lékárně, určitě to doporučuji, cena je podobná jako za HA mléko. Lepší způsob, jak zjistit souvislost ekzému s alergií na BKM bohužel není, jen to vyzkoušet, testy (na alergologii) nejsou bohužel moc směrodatné.

ivage
27. mar 2012

Ahojte, dcera bude mat o chvilu 6 mesiacov, takze sa chystame postupne zavadzat zeleninove prikrmy. Poradte prosim, ktorou zeleninkou je najlepsie zacat u dietatka s atopickym ekzemom? Doktorka mi radila zacat s mrkvou, avsak tu citam, ze na mrkvu su obcas deti alergicke. Zatial je plne kojena, ja sa snazim drzat dietu, ale mrkvu jem. Ekzem sa striedavo zlepsuje a zhorsuje, avsak neprisla som este na to, co by jej mohlo vadit. Dakujem.

lume
27. mar 2012

Neviete este nieco poradit na ekzem na ocnych vieckach a pod ockami? Mala ma len 3 mesiace a dnes som zistila, ze ju to uz asi zacina aj svrbiet. Radili mi Ophtalmo-Septonex, ale pozna niekto aj nieco ine? Nejake bylinkove odvary atd?

viktorkaja
27. mar 2012

Dobrý den,
jsem atopik a jdu vás moc poprosit o radu. Jsem ve 25 tt. a chtěla bych snížit riziko rozvoje atopie u nenarozeného mimča. Můžete mi poradit co je vhodné užívat v těhotenství. Lékař alergolog mi doporučil užívat zelený ječmen a od 30 tt. probiotika Lacidofil. Mám hodně popraskané koutky,takže zřejmě tělu něco chybí.
Než něco nakoupím,ráda si vyslechnu vaše rady.
Děkuji
Viktorka

luthien.k
27. mar 2012

@ivage cuketa, brokolice, dýně.

luthien.k
27. mar 2012

@lume oblast okolo očí je svízelná, tam je těžké něco radit, obzvlášť pro takové miminko (myslím něco jiného, než co je vyloženě do oblasti očí určeno).

luthien.k
27. mar 2012

@viktorkaja ahoj, musím trochu oponovat Tvému alergologovi, já bych se pravidelnému užívání ječmene vyhnula, a to z toho důvodu, že je zde riziko senzibilizace - ječmen - pyly trav a obilí. Z těch zelených potravin preferuji spíš sladkovodní řasy - chlorellu, spirulinu. Ideální kombinace je Probiosan (chlorella, inulín, probiotika).
Jinak prevencí je zlatá střední cesta ve stravě (nepřehánět to s alergeny typu kravské mléko, sója, vejce, ryby, ořechy, pšenice, celer atd., ale také je nevylučovat zcela, pokud nebudou problémy, aby si dítě skrz MM mělo šanci na ně utvořit toleranci - za optimální se dá považovat konzumace těchto věcí maximálně třikrát týdně). A to už v těhotenství. Pak je moc důležité, aby byla těhotná maminka stabilizovaná svými léky (antihistaminika, léky na astma v případě, že má tyto potíže atd.). Pokud se v těhotenství či kojení neberou, matka má alerg. potíže, tak skrz placentu nebo MM posílá ty zánětlivé působky i dítěti a to není vůbec pro vývoj jeho imunity dobré.
Za popraskané koutky může často kvasinková infekce. Genciánou se asi natírat nebudeš (ta je na to nejlepší), pak se dá na ragádky použít například tzv. chytrá houba Pythie bio Biogama.

katyxq
27. mar 2012

@viktorkaja Ty popraskané koutky mohou být také z nedostatku zinku (nejlépe se vstřebává v kombinaci vápník-hořčík-zinek) a nebo vitamínů skupiny B.

viktorkaja
27. mar 2012

@luthien.k Antihistaminika už beru,ale jaká tedy brát ty probiotika je vhodné?
Já si myslím,že ty koutky jsou z nedostatku nějakého vitamínu či minerálu,ale nevím co si v těhotenství mohu vzít?
Viktorka

luthien.k
27. mar 2012

@viktorkaja vitamíny a minerály nejlíp stravou, @katyxq radí dobře. Dobré na doplnění minerálů jsou mořské řasy také (ne víc jak lžičku denně), vit. sk. B si vygoogli, ono vždy je lepší to řešit stravou, já nejsem vůbec příznivcem vitamínů v preparátech (už vůbec ne multivitamíny).

lyongirl
27. mar 2012

@luthien.k teraz čítam príspevok, ktorý si napísala Viktorke, takže sa chcem spýtať. Keďže ja mám alergickú nádchu a vždy v tehotenstve som nič nebrala a nos mala zapchatý riadne, tak preto pravdepodobne majú všetky moje deti AE? Jako určite ho zdedili po mne, ale je to aj tým, že som v tehu nič nebrala?

lyongirl
27. mar 2012

@luthien.k ešte som chcela napísať, že ani počas kojenia som nikdy nič nebrala, ale momentálne žiadne potiaže nemám, čiže lieky ani sprej jednoducho nepotrebujem, Ak sa niečo vyskytne, tak si nasadím Sinupret a alergia ustúpi...

luthien.k
27. mar 2012

@lyongirl, takto bych se to neodvážila tvrdit, ale přispět to mohlo, pokud teď při kojení nemáš potíže, léky bych samozřejmě nebrala. Ony hormonální změny v průběhu těhotenství mají na alergické projevy dost vliv, já jsem v tomto období byla například zcela bez potíží (inhalační alergeny), ale moje potravinové se bohužel projevovaly stále.

kaja73
27. mar 2012

@luthien.k malemu sa vyhodilo par malych ekzemovych ložisk na stehne-cca 5-6 kuskov,v strave nema nic nove,skor ma toho menej-ved nepije uz ani soju ,ale zacala som použivat elmex pastu od 0 do 6 rokov. Doteraz fical na prirodnej Welede,ale ma kriedve skvrny na zubkoch ,tak potrebuje flour.
Moze to byt z toho?-ak ano, co mam použivat,ked mu treba zvonku zubky flourovat?