Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

heimdalls
29. mar 2012

@mata711 - No....v tomto sa s Vami nemôžem stotožniť, v našom prípade modrá indulona zapôsobila absolútne zle, nám pomohlo skôr vysušenie pokožky, ako jej zamastenie, teraz po zyrtexe a locoide (používanom 5 dní, napíšem to pre istotu, aby sa tu teraz do mňa nepustili jeho odporcovia) je pokožka úplne hladká a začervenanie len mierne s maličkými podkožnými akoby fliačikmi, úplne nesvrbivá, ale nesvrbelo to malú ani pred tým..

mecenga
29. mar 2012

@dadulka19 ahoj aj ja som s PN, nevieš kedy príde nabudúce? A ako sa u neho objdenať? Máme tiež exem. Dakujem Andrea.

mata711
29. mar 2012

@heimdalls samozrejme, indulona je vhodna, len ako premastenie, na suchu a mirne cervenu kozu, nie na akutnufazu...a locoid? to sa necudujem ze zaposobil-to je kortikoidna masticka...len prave ta moze sposoit o par dni este vacsie spalnutie...a nemoze sa pouzivat dlhodobo-vid. prispevky, kde sa pislao o hormonalnych mastickach a ich neblahom ucinku..aj ked teraz zabralo-co sa necuduje, nerobi to na kozicku nic dobre

mecenga
29. mar 2012

@maruschka Ahoj aj ja dávam kozie mlieko a na jar máme zase exem. Tak neviem?

mata711
29. mar 2012

@heimdalls ja som si citala akurat pripsevok co ste pislai vyssie a z vlastnych skusenosti, by som odpurucila taku jednu radu, ktora sa mi osvedcila p[ri troch detoch...ked sa nieco vyhodi, nesrbi a nie je to nejaek skarede...radsej pockat den, dva tri, ci koza sama to nepracuje a nezahoji sa...u deto plati jedna mila zasada este 100nasobnejsie -ze menj je viac!!!takze radsej pockat, uvidi sa co sa bude diat za take tri dni a potom to zacat riesit a ako pisem ja na indulonu nemozem dopustit-ale zaleti tiez od stadia...neviem ale vo vasom pripade mi to na ekzem nejako nesedi,no mozno sa mylim!
tazke prajem len citu koziku bez vysypov;)

mecenga
29. mar 2012

@wali Ahoj pozor na kakao, jahody, citrusy a orechy sú to spúštaci alergenou. Mám to odskúšané na sebe a som dospelá, tak čo u deti. 😵

luthien.k
29. mar 2012

@vikazv začít tím, že si vzpomeneš, co jsi dávala před tím, než se jí zhoršil stav a potraviny po té době vyřadíš. Nebo vyřadíš vše kromě toho, co je v zelené části této tabulky, včetně HA mléka, koupíš si Nutrilon alergy care, a dáš tomu 14 dní, do té doby by se měl vidět výsledek, pokud je ekzém způsobem nějakou z daných potravin.
http://www.proalergiky.cz/download/prehled_(ne)...

Žloutek je (může být) alergen.

luthien.k
29. mar 2012

@heimdalls podobně jako pro vikazv, dala bych na 14 dní HA dietu, u vás asi na delší dobu, možná 3 - 4 týdny, bude chvíli trvat, než se kůže "vyčistí" od vlivu kortikoidu a bude to určitě přes zhoršené stádium. Ono se to dá řešit postupně, vysadím toto a onohle, co by tak asi mohlo vadit, ale nejosvědčenější postup je vyloučit všechny potenciálně závažné alergeny ze stravy. Jak to udělat, aby to bylo skousnutelné, dítě nestrádalo, na to mám podrobnější postup, ale není v mých silách to ventilovat zde.
Jinak slunce za to podle mého názoru nemůže, to by muselo být v kombinaci s nějakým nevhodným mazáním, například vše co obsahuje dehet nebo ichtamol je rizikové (Holtova mast, Ichtyo care, I care kosmetika).
Jinak pokud maminka malé má ekzém, tak tam dispozice k atopii budou.
Ještě jedna věc - nepovažuji na základě svého důkladného studia problematiky alergií i výživy za přínosné dávat dítěti pít kravské ani jiné savčí mléko (mimo UM, pokud dítě nemůže být kojeno), když už mléčné výrobky, pokud není alergie, tak pro trávení jsou daleko příznivější ty zakysané (jogurty, zákysy, zakysaná smetana...) a nebo jinak fermentované (tvrdé sýry).

luthien.k
29. mar 2012

@mata711 modrá indulona parfémovaná je, stačí si přečíst složení. Možná někomu pomáhá na chronickou fázi ekzému, ale žádný zázrak to není, neobsahuje v podstatě žádné léčebné složky, "jen promašťuje", trochu hydratuje (cholesterol). A hlavně se stává často, co se stalo heimdalls, že se použije velmi nevhodně. Takže já jsem s její propagací velmi opatrná.

zajaciq
29. mar 2012

@luthien.k ahoj, pred casom sme si kupili Eucerin omega 12 ... teraz uz druhe balenie, ale uz nie krem ale lotion, vychadza to lacnejsie. vcera si prezeram obal (neviem ze preco az vcera ma to napadlo 😠 ) a co nevidim na konci zoznamu zlozenia kremu? methylparaben, propylparaben aj ethylparaben. skoro ma porazilo :( to uz nevedia vyrobit krem pre deti bez rakovinotvornych latok? doslaka 😔

luthien.k
29. mar 2012

@helulicek do MM jde alergen cca 20 hodin, poté může nastat reakce řádově od minut (zvracení, pláč, bolesti bříška patří mezi ty nejrychlejší příznaky) až cca 2 - 3 dny (opět v trávení, krev ve stolici, bolení, nadýmání, reakce na kůži nebo i v dýchacích cestách, znám děti, co měli po konzumaci alergenu "virózu", i s teplotami, co nebyla virózou, ale reakcí na alergen), nejčastěji je to do druhého dne.
Jiak super 🙂
Zpěněná stolice typickým příznakem alergie není, narozdíl od hlenu či krve ve stolici.

luthien.k
29. mar 2012

@zajaciq parabeny jsou potenciálně alergizující, rakovinotvorný účinek nebyl, pokud vím, prokázán.

luthien.k
29. mar 2012

@mecenga kakao, citrusy atd. nejsou časté alergeny, naopak, alergie na ně je raritní. Obsahují ale hodně histaminu nebo látek schopných ho v těle vyvolat, což zhoršuje stávající stav nebo i se může utvořit vyrážka, bolet hlava, být špatně (trávicí potíže) atd. Těm potravinám se říká histaminoliberanty nebo hist. liberátory. Vadí hlavně ve větším množství, kostička čokolády nebo pár měsíčků mandarinky problém nezpůsobí, celá čokoláda nebo miska jahod už ano.

luthien.k
29. mar 2012

@mata711 jinak s tím, že méně je někdy více, s tím souhlasím na 100% 🙂

mata711
29. mar 2012

@luthien.k ja len so svojej a nielen so svojej skusenosti...dokonca ju odporucaju aj mnohi dermatologovia-ze snou maju len tie najlepsie skusenosti a je na trhu uz nieco cez 60 rokov a to je uz tiez nieco povedat...a tiez je zaujimave, ze je vyhladavana aj atopickymi detmi a aj strasimi ludni v zahranici...nic proti...ja hovorim teda s nasej skusenosti, ze po dvoch rokoch skusania Biodermy, A-dermy, konopnych masticiek, aloe vera...sme konecneee cisty a po mesacnom pouziti...to zlozenie ma tiez nejo neoslovilo,ale indulona sa pouziva fakt vela vela rokov a dokonca jedna poani co ju poznam a mi ju teda spomenula, nech vyskusam, tak ona sa nou maze skoro cely zivot a jej plet je nadherna a to uz ma nieco po 50ke...Svojím zložením je isto unikátna a nemá alergénny potenciál-ako mi bolo radene od jednej pediatricky-ta si ju tiez nevie vynachvalit.
ale ja len teda s nasich skusenosti a to sme fakt robili co bolo v nasich silach!

vikazv
29. mar 2012

@luthien.k ja viem presne co som jej pred tym davala, lebo si vsetko pisem....jablko , banana, mrkva, zemiak, maso kuracietekvica maslova,zemiak,ryzova kasa.....tak toto jedla striedmo tyzden predtym ako sa jej zhorsil stav aj Nutrilon 2HA....a predtym som jej davala v podstate to iste len som to menila a Nutrilon 2HA.....

vikazv
29. mar 2012

@luthien.k v podstate ked cita tu tabulku tak jej davam len spravne potraviny a vsetko varene....aj ovocie som varila jablko, hrusku,,,,,tak neviem.....len to mlieko 2HA a po lyzickach lepok....

luthien.k
29. mar 2012

@mata711 jedno je jisté - neexistuje univerzální mazání pro všechny, ani modrá indulona jím není 😉 Mám s ní více negativních zkušeností, zejména pro špatný způsob použití, než těch pozitivních. A to mám "na kontě" mnoho desítek stabilizovaných dětí s atopickým ekzémem...

luthien.k
29. mar 2012

@vikazv zda je nutrilon 1 nebo 2, to vliv nemá, bílkovina kravského mléka je tam i tam. Jak jsem psala v prvním příspěvku pro Tebe, vysadila bych mrkev, banán, lepek, kuřecí maso a vidělo by se. Také nevím, v čem perete, jakou kosmetiku (asi jsi psala, ale nezvládám vše ukládat do hlavy nebo hledat) atd. Těch vlivů je víc, musí se jít systematicky - jídlo, kosmetika, oblékání, praní, podpora zdravých střev atd.

mata711
29. mar 2012

@luthien.k ja len chcela poradit,ale ty mas tych skuseniosti asi viac...urcite to universalne nie je,ale nam teda jedine toto vyhladilo kozicku, ked mala cervenu, tak som jej ako podklad dala indulonu a nato zinkovu a behom troch dni to nemala uz ani cervene , tak som uz len rpi tejto indulone a nemame nic-konecne!iusto luthien, my sme uz boli zufali ,a to sme boli na doslednej diete vyse roka, skusali sme kozmetiku aku spominate aj tu a nikdy sme nemali taku kozu ako teraz....neviem, no co najnovsie pocuvam a citam mnohym doslova zachranila kozu....ale ty si vacsi odbornik a ja tiez neviem na ako dlho budeme cisty 🙂

luthien.k
29. mar 2012

@mata711 však já jsem ráda za každé stabilizované dítě 😉 Ono taky malá má pomalu věk na to, aby z toho ekzému "vyrostla", jestli jsem to správně pochopila, je jí přes 3 roky? Jinak samozřejmě neodrazuju nikoho s chronickým ekzémem, aby indulonu vyzkoušel, jen prostě nečekat zázraky, a to v podstatě od ničeho, ono zázračné mazání bez hormonů nebo topických imunomodulátorů neexistuje.

mata711
29. mar 2012

@luthien.k ja viem, ja som bola tiez skeptik a skor som verila na tie drahsie kremiky..ale Biodermu sme pozuivali len tyzden-dokonca nam nam v lete vobec ekzem neopalilo, taksme boli bodkovy-biely...neviem cim to bolo...ostatne dve deti nemaju ani naznak suchsej koze-chvalabohu...ano ,mala ma uz 3 roky a dva mesiace-trapime sa snim uz od 8 meciacoiv...ale nastastie korikoid ani raz sme nepodali....skor sme sa vydali vasou tu cestou;)

vikazv
29. mar 2012

v
@luthien.k no je to tazke, lebo neviem potom co jej mam davat ked vysadim tie potraviny...ake ovocie, aku zeleninu...pereme v lovele, placham 2-krat,kozmetika bioderma atoderm pp, po zinc,,,vsetko od biodermy stele ta ista kozmetika od narodenia....je vhodne jej urobit dat testy z krvy na alergiu na bkm a lepok?.....dakujem

luthien.k
29. mar 2012

@vikazv odpovědi na stravování máš v tabulce. Lovelu bych vyměnila za mýdlový sliz, mazání doporučuju konkrétně na základě fotek, takhle to moc nejde, maminka něco popíše a já pak na fotce vidím něco jiného 🙂

Testy ano, na alergologii, a nečekat zázraky, výsledky jsou hodně nespolehlivé, jediné spolehlivé je to testování potravin.

luthien.k
29. mar 2012

@mata711 tak kéž by to vydrželo 🙂

mecenga
29. mar 2012

@gulliver Ahoj aj môj malý dostal tieto isté maste a Aerius. No po použití Aeriusu sa mi vysipal a dobre v noci nespal, volala som doktorke a povedala, že to s toho nemôže mať. Tak terz neviem čo mám sptraviť a svrbenie neprechádza.

vikazv
29. mar 2012

@luthien.k myslite testovanie bkm a lepku z krvy?

luthien.k
29. mar 2012

@vikazv ano, to myslím, na kůži takto malým dětem obvykle nedělají a jejich vypovídací hodnota je ještě horší.

vikazv
29. mar 2012

@luthien.k ma to na laktoch, predlakti, take fliacky do ruzova....na bruchu , trupe a vnutornej strany noh to ma take drsne plosne a v tom su take pupaciky .....vyzera to ako husia koza......tak asi taky popis...lebo na fotky by to moc nebolo vidno.....dakujem...a to alergy care musim konzultovat s pediatrickou, ci to odsuhlasi????.....mam to zaviest az po odber krvy na bkm, alebo aj hned?.....dakujem

gangulienka
29. mar 2012

ahojte citam ze rozoberate modru indulonu ja som zase dostala odporucanie na cervenu indulonu a uz niekolko mesiacov nepouzivame nic ine pouzivame ju kazdy den po kupeli a dari sa nam exem udrzat ako tak v norme ak sa aj obcas zhorsi ked sa nataske podari spapat nieco "dobre" vacsinou sa to po par dnoch same zlepsi....locoid som za poslednych 6 mes. pouzila raz 😉