Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

kam.zyk
22. mar 2010

PS: jak píšu "zinkovou mast a smíchej s Biodermou AtodermPP" - v poměru 1:1, zapomněla jsem napsat.

denuska82
23. mar 2010

Dakujem, vyskusam a dam vediet. Ja viem ze som na to trosku hrrr 😒 , ono to potrebuje svoj cas, kym sa to zregeneruje. Len som sa chcela trosku uistit. ze sme odhalili pricinu a ze je to na dobrej ceste 🙂
Dokonca dnes sa aj dobre v noci vyspinkal, spal skoro 12 hodin, pretoze sa neosival a neskrabal, ako to robieval predtym. Tak som z toho cela natesena 😀 Takze este raz velka vdaka za to odhalenie nasich problemov.

korkusa
24. mar 2010

ahoj kamzik drobcovi sa zlepsil ekzemik 5dni ho mal pekny a potom som to pokaslala dala som si keks ktory obsahoval mlieko a uz sa mu to zhorsilo.tak zase zacinam od znova dufam ze to uz nepokazim.natierala som mu to s tou konopnou mastou je to super mast pekne sa to hojilo kozu mal z toho taku pruznu vobec nebola sucha.nevedela by si mi poradit akou mastou mu mam natierat telicko lebo ho zacina mat nejake suche.dakujem ahoj

kam.zyk
24. mar 2010

Korkušo, rada jednoduchá: v lékárně si řekni o cca 30 g žluté vazelíny. Tu smíchej s konopnou mastičkou (lze poměr 1:1, pokud by to bylo mastné moc, upravíme poměry). A maž tělíčko 🙂

lencci
24. mar 2010

Ahoj kam.zyk. Hlasim sa po dvoch tyzdnoch vysadenia mlieka. Malej sa exemik stratil, ostal jej uz len maly fliacik v zadu na krku. Mazal som poctivo mastickou s kyselinou mliecnou (od Dr.) Zaujimave je, ze tvarickou som tou mastou nemazala a aj napriek tomu sa jej tiez zlepsuje - uz nema tak suche licka ako na zaciatku. Teraz skusam opat nasadit mliecne vyrobky a uvidime... Akurat som vypozorovala, ze tesne po jedle sa malej objavili cervene flaky s bielou bodkou uprostred. Mala to po celych nozkach, mam aj foto. Davala som jej vtedy mrkev s bramborem a trosicku brokolice. Zatial sme skusali mrkev, brambor, brokolicu a pastinak. Je mozne, ze ta reakcia bola na brambor? Ten jej teraz pre istotu nedavam. Dalej som sa chcela opytat cim ju mam premazavat teraz, ked uz to ma relativne dobre? Tu mast od Dr. uz nemam. AKo ju mam udrziavat aby sa jej to neobjavilo znova?

kam.zyk
24. mar 2010

Ahoj lencci - tak to je vidět, že ta strava do toho vstupuje hodně. To je dobře, že ekzemek ustoupil tak pěkně. Rekace, kterou popisuješ, byla s největší pravděpodobností na tu mrkev (brambora spíš ne, ale jsou i rarity). Chce to ozkoušet každé zvlášť- na to přijdeš 🙂 Mast: na takové to obvyklé promazávání bych volila Biodermu Atoderm PP, ale určitě si zas nech napsat mast s kys.mléčnou, to se taky může kdykoli hodit. Dej pak vědět, jak vypadá zavádění mléč.výr.do stravy (odkdy to testuješ?). A pošli to foto, jaks psala že máš 🙂

lencci
25. mar 2010

Fotky som ti poslala na mail. Mrkev som samostatne testovala hned na zaciatku cca tyzden a bolo to v pohode. Akurat vtedy mala ten exem. Mlieko testujem od vcera a zatial sa nic neobjavilo, tak uvidime. Ja som si spomenula, ze priblizne v tej dobe jak sa jej exem objavil som sa ladovala kiwi. 😖 Myslim, ze toto mohol byt spustac. Nenapadlo mi, ze to je tak "zakerne" ovocie. ☹ Tak uvidime, ked nebude reakcia na mlieko, tak to bolo to kiwi. Tu mast kupim Biodermu ako radis. Dakujem. 🙂

korkusa
25. mar 2010

Dakujem Kam.zyk dneska som to kupila tak to vecer vyskusam ahoj 😵 🙂 🙂

blanblan
27. mar 2010

Ahojte dievcata, mozno ste sa tu uz o niecom takom bavili, a mozno sa budem pytat nieco co uz bolo povedane, ale nechce sa mi vsetko to tu citat 😅 ....Mala ma cervene fliacky uz od narodenia hlavne na rukach a chrbte, lekar mi na to doporucil hned na zaciatku krem kt. pouzivam doteraz. Zozaciatku dobre zaberal ale teraz je to uz len horsie a horsie ruky ma uz takmer ako jeden velky cerveny flak, inak inde to nema.Nevyzera vsak ze by ju to svrbelo. Ak je to ekzem musi to svrbiet?? A je mozne ze ma na to vplyv aj sprchovy gel? lebo som ich vyskusala niekolko ale najlepsi sa mi zda nivea baby, neviem mozno som ho len pouzivala v kludnejsej periode...Tento tyzden idem k lekazovi tak snad mi nejak pomoze....Mohlo by na to vplyvat aj mlieko? lebo sa to zhorsilo priblizne odkedy jej davam obycajne kravske mlieko...Dakujem vopred za nejaku tu radu
🙂

denuska82
27. mar 2010

Ahoj kam.zyk, zase sa hlasim, chcela by som sa poradit. Ako som ti uz pisala od soboty som vysadila mlieko uplne, malemu sa exemik pekne upravil, mal uz iba take jemne cervene pasiky pod kolenami a jemne ruzove flaky na krku a chrbate. Ibaze v stredu som si kupila v DM keksiky a dako som si nevsimla, ze je tam v zlozeni maslo. Jedla som ich v stredu v noci. Vo stvrtok pocas kupania som si uz vsimla flaky na telicku, vcera to bolo este cervensie a aj dnes to tam stale ma. Je mozne, ze to urobilo to maslo? ide ma z toho porazit, ze som si to nevsimla, pretoze inak som nic s mliekom ani len neovonala 😀 Aj ked je napisane, ze moze obsahovat stopy mlieka, nejem to 😉 Musim teraz zase cakat 14 dni bez BKm a vajec? Dakujem

denuska82
27. mar 2010

Aha a este som ti zabudla napisat, ze grckat uz prestal, ale s priberanim to nie je velmi ruzove. Za posledny mesiac vlastne vobec nepribral. Teraz ma 6 mesiacov a 3 tyzdne, 72 cm a 8200 g.

kam.zyk
28. mar 2010

Blanblan: nemusí to svrbět, aby to byl ekzém (=AE), některá stádia AE nesvědí. Na AE má vliv prakticky vše, co přijde s kůží do styku, tedy i sprch.gel, na místech kde se dotýká oblečení, je to m.j.zbytky prac.prášku a aviváž, co se týče těch rukou, zde má vliv i např.časté mytí, zvlášť pokud je voda velmi chlorvovaná, vliv má ale taky vzdušná vlhkost a roční období (např.v zimě, pokud jde ekzematik ven a má mokré ruce, následuje zhoršení). Nivea se v poslední době hodně zlepšila, ale spíš bych volila sprch.gely a mycí věci přímo pro atopiky, např.Aderma mycí kostka, atd. (prostě mycí věci od Adermy nebo Biodermy). A teď strava: určitě to má vliv, BKM neboli bílk.krav.mléka jsou největším alergenem ve věk.skupině 0-3 roky. Takže kravské mléko nedávat, raději např.Oves milk, Kokos milk, Reis drink, kravské mléko má na cca 90% zhoršující efekt.

Denuska, ano, to udělalo to máslo, aneb BKM. Ale neboj, jednorázový "incident" ve stravě zmizí rychle, mělo by to být do cca 4-5ti dní pryč. Přibírání: něco s tím uděláme. Už měl Lukáš rýži? Doporučila bych nemléčnou rýž.kaši HIPP - takto otestujeme rýži- a poté už budeme pomalu přiřazovat potraviny sytící, neboj, to taky spravíme.

kar.la
28. mar 2010

Ahoj holky a kam.zyk 🙂
Pročítala jsem diskuzi letmo pár stránek zpět a všimla jsem si, že radíš holkám. Mohla bych se také přidat s prosbou o pomoc?
Mám holčičku - 2,5 roku, má alergii na BKM, která se jí projevovala obrovským zarudlým až krvavým flekem pod paží.
V tuto chvíli jsme na tom tak, že dávám Nutrilon Allergy Care + jogurty. Občas "povolím" a dostane třeba Kinder čokoládu nebo nějakou jinou dobrůtku a když jsme zkoušeli a dala jsem jí maso se smetanovou omáčkou, tak si začala třít ouška.
Takže to hlídáme a vždycky uši jsou první signál, když není něco v pořádku...
A teď se chci zeptat, minulý týden se jí na nožičkách začaly dělat vysušené flíčky. Mazala jsem krémem Aletrmed, který nám doposud nedělal problémy. Flíčky se začaly zvětšovat a zvětšovat, až má obrovské fleky - třeba pod kolínkem má flek skoro o velikosti mé dlaně ☹ Na stehnech 3 menší, pod kolenama je to horší a taky v úrovni kotníků to jsou ložiska o průměru tak 5 cm. Je to děsně vysušené, zarudlé, večer po koupání úplně červené. Když přejedu dlaní, tak je to jak struhadlo ☹ V pátek jsme šly k paní Dr., řekla že je to rozjetý ekzém, dala nám kortikoidní mastičku 1x denně + na promazávání Excipial s mandlovým olejem. Prozatím mi to nepříjde o moc lepší... Ale asi ji to nesvědí...
Nenapadá tě, čím by to mohlo být a proč se to zničehonic tak rozjelo? ☹
Jídlo má pořád stejné, věci taky, pořád peru v dětswkém prášku (má velice citlivou pokožku).
Akorát jednou jsem vyprala její věci v jiném pracím prášku, ale to v Persilu Sensitive a jenom punčocháčky (což by odpovídalo, má to jen na nožkách) - může se tak projevit reakce na prací prášek? Jenže od té doby jsem jí všechny věci raději znova přeprala v tom jejím osvědčeném a zlepšení není. Ona se mi už jednou osypala po pracím prášku, ale to měla kopřivku a plakala, že jí to svědí, po kapičkách fenistilu to přešlo...
Omlouvám se za obsáhlý dotaz, ale nenapadá někoho, z čeho by to mohlo být tak najednou?
Díky.

kam.zyk
28. mar 2010

Kar.lo, je více možností. Nejpravděpodobnější je ale souběh více faktorů naráz, které se udály v stejném čase a rozjely reakci. Jednak: popisuješ změnu prac.prášku: ano, prádlo mohlo být nedostatečně vymáchané a mohly být zbytky prášku - v té době mohla Adélka navíc čelit nějaké (i navenek se neprojevující) infekci, nějakému inf.činiteli, a k tomu všemu dostala třeba nějakou dobrůtku - a těch alergenních působků bylo prostě v jednu chvíli moc, takže přes veškerou vnější péči (Altermed), která do té doby zabírala, se rozjel masivní ekzém. Věc bych řešila takto: jednak bych na nějaký čas vysadila jogurty a dobrůtky s BKM, např.na 10 dní. Vysadila bych také kortikoidy, které věc neřeší (pravdivost mých slov dokáže toto: pokud kortikoidy teď vysadíš, 2 dny nato ještě kůže bude jakž takž, následovat však bude zhoršení cca 2-3 dny po jejich vysazení)- a setrvala bych u osvědčené masti Altermed, která se mi jeví vhodnější než Excipial. Prádlo pro jistotu v ověřeném pracím prášku a pro jistotu dát navíc máchací cyklus. Teď ještě vyloučit kožní infekci, k tomu bych ale potřebovala fota. Kožařka na infekci neupozorňovala?

kam.zyk
28. mar 2010

PS:ještě se zeptám: byly už někdy předtím kortikoidy? Přiznám se, že dost dobře nechápu souběh Nutrilon AC + jogurty, protože jestliže dcera snáší jogurty a je (pokud jsem to dobře pochopila) bez ekzému (bez použití kortikoidů, předpokládám), pak Nutrilon AC je pro ni zbytečně moc naštěpený (resp.zbytečně moc naštěpené BKM, pokud snese jogurt, který není co do BKM naštěpený vůbec) - stačil by Nutrilon HA....

kar.la
28. mar 2010

Děkuji za odpověď.
My byly prozatím ne u kožařky, ale u dětské paní Dr.
No je fakt, že jsem teď hodně povolila hlavně s dobrůtkama, dětem se těžko odolává 😔 Navíc Adélka je teď i nachlazená, tak má třeba oslabený organismus...
Přikládám pár fotek, ale vyfotila jsem nožičky teď, když spinká, takže s bleskem a navíc večer jsem už mazala kortikoidem, tak to má zklidněné... Pokud budou fotky nedostačující, můžu vyfotit pro porovnání i ráno a taky po koupání, kdy to je hodně zarudlé...

kar.la
28. mar 2010

Kortikoidy měla kdysi dávno, to měla cca 9 měsíců, když se nevědělo, z čeho má ty fleky pod ručkou.
No já s tím mlékem nevím. Prostě pokud dávám kombinaci Nutrilon AC + jogurty, tak je OK - bez ekzému.
Pokud dostane trošku obyč mléka (např. v bramborové kaši), tře si uši...
Paní Dr. mi řekla, že Nutrilon HA je jen prevence, pokud už alergie je, tak jedině Nutrilon AC.
Taky se jí snažím dávat jogurty spíše kysané - Aktívie apod. proto si osobně myslím, že je snáší.
Chci se tě ještě zeptat, nemáš zkušenosti, do kdy by měla alergie na BKM vymizet - příp. pokud už budou Adélce 3 roky a pořád je, jestli vůbec vymizí?

kam.zyk
28. mar 2010

Ahoj kar.lo, jak píšeš

Paní Dr. mi řekla, že Nutrilon HA je jen prevence, pokud už alergie je, tak jedině Nutrilon AC.

Přesně takhle to je! Právě proto je mi to divné s těmi jogurty, protože Nutrilon HA je pro alergiky na BKM málo naštěpený (je sice naštěpený, ale ne tolik, jako Nutrilon AC) - jinými slovy, prokázaný BKM-alergik už musí dostat více naštěpené BKM v podobě Nutrilonu AC - a ty najednou k velmi naštěpenému Nutrilonu AC dáváš souběžně vůbec nenaštěpený jogurt! 🙂 (poznámka: jogurt je vždy zakysaný, mléčné kysání je princip jogurtu) Co tomu, že dáváš jogurt + Nutrilon AC říká paní doktorka?? Jogurty by dcera při alergii na BKM vůbec neměla dostat, i když na ně nereaguje, předpoklad vyhasnutí alergie je taky striktní dieta bez BKM, proto se taky dává ten Nutrilon AC, kde jsou ty BKM naštěpené tak, aby je organismus (resp.IgE alergické protilátky) nerozpoznal jako BKM a nespouštěla se imunologická odezva...schválně si o tom promluv s tou doktorkou, která ti doporučila ten Nutrilon AC 🙂

Alergie na BKM vymizí kolem 3-5ti let z 80%, a to tehdy, je-li způsobena syrovátkovými BKM, kaseinové BKM vyhasínají obtížněji. Takže prognózu lze udělat až podle imunol.vyšetření na sIgE protilátky, resp.podle toho, na které BKM dcera reaguje.

Ten ekzém na nožkách - nelze z toho usoudit na infekci, protože už byly použity kortikoidy, které potlačují m.j.i infekci. Každopádně ty rady, co jsem napsala, platí 🙂

zuzik_p
28. mar 2010

Kam.zyk, par stranek vzad jsi mi radila..ve zkratce, male se udelaly fleky, dr rekl, ze to vypada na AE, dal mi amst s kortikoidy, ale ty jsi napsala, ze to na AE nevypada a at mast jeste nedavam. Takze jsem malou koupala jen v oilatum a pak mazala lecidermem a fleky jsou pryc. Dr me sice vycinil, ze on by nepredepsal nic co by miminku mohlo ublizlita ze jsem ji spis mohla ublizit ja, ze to mohlo vyustit az v astma. Dokonce jsme ted byly na bazenu a reakce zadna. Jen bych se chtela zeptat, zda dle tebe bych mela pokracovat v uzivani oilatumu a lecidermu nebo nemusim pouzivat nic. Pred timto problemem jsme malou myla sprchovym gelem obden a mazala opravdu sporadicky.

kar.la
29. mar 2010

Děkuji za odpověď. No co mi na to řekla doktorka. Nutrilon AC nám píše dětská Dr. - respektive psala do konce roku, nyní prý už může pediatr psát toto mléko jen do 1 roku, jinak alergolog...
Řekla mi, ať zkusím, jestli by už mohla mléko a mám začít jogurtem, ten že je nejméně "škodlivý", takže jsme začali jogurty dávat a protože je u nich bez reakce už dlouho, tak jsme u nich zůstali. Sýry dcera nejí, mléko nedávám... No, nevěděla jsem, že pokud nesnáší mléko, tak že nesmí ani ty jogurty, přestože ji nedělají potíže ☹ Teď mě to mrzí a doufám, že jsem ji nezadělala na budoucí potíže 😔

kam.zyk
29. mar 2010

Ahoj Karlo, popravdě řečeno, jestli má alergii na BKM, neměla by nejen mléko, ale ani jogurty, atd., prostě nic, kde je ta bílkovina krav.mléka bez úpravy, tj.nenaštěpená. Ale jestli snese jogurt, ta alergie na BKm už je hodně slabá a to je dobře. Jen pak nemá smysl dávat Nutrilon AC, to je extrémně naštěpený preparát, stačil by Nutrilon HA, který je štěpený míň- takže pro tebe je to jednoznačně pozitivní věc, že alergie na BKM je hodně slabá a tedy je tam velká šance na úplné vyhasnutí a to je přece prima 🙂 S těma jogurtama to tedy nepřeháněj, ne častěji než 2x týdně. Většinou tedy alergici na BKM nesnesou ani jogurty, takže máš kliku, že Adélka to může 🙂

Zuzik: v astma může naopak vyústit přehnané dávání kortikoidů při první příležitosti - a hlavně, na astma musí být předpoklady, jedním z nich je alergie na vejce nebo roztoče (ty 2 alergie spolu souvisí). Astma je sice strašák, ale v případě Jasmínky tedy naprosto neopodstatněný. Dělej to tak, jak to děláš doposud, děláš to dobře a určitě se neboj astmatu, absolutně není proč- astma naopak naskakuje tehdy, jsou -li dlouhodobě používány kortikoidy při současné alergii na vejce nebo roztoče, což ani jedno u Jasmínky není.

kar.la
29. mar 2010

kam.zyk - moc děkuji za vysvětlení 🙂
Tvých rad si moc cením a je od tebe strašně hezké, že tady takhle radíš maminkám.
Zařídila jsem se podle toho cos mi napsala a dám ti vědět, jak to s nožkama vypadá.

bubinko83
30. mar 2010

baby vedeli by ste mi poradit nejaky bylinky do kupela na citlivu pokožku? Take čo ale nevysušuju.Maly ma take suche miesta ale ekzem to nieje .Chcem mu to davat preventivne.Ale teraz sa mu pod jednou pazuškou a vyhodili vyražky ale nikde inde to nema.Co to može byt? Vobec si to neškriabe a na celom tele ma krasnu pokožku.Poradte !!!Dik

kam.zyk
30. mar 2010

Bubinko, to by chtělo vidět. Poradila bych řepík, ale stejně by to chtělo fota....

zuziiiicek17
31. mar 2010

Ahojte,chcem sa poradit.Pisem za moju svagrinku .ktorej 5mesacny syn ma silny ekzem.Ma ho po celom tele a mokva.Teraz im zase predpisali nejaku mast,vraj pomaha trochu,a brali mu aj krv ,ci nema nejaku bakteriu,lebo sa mu to zatial po kazdom zlepseni vratilo.Asi to tu uz bolo velakrat spominane ,ale co by mala robit ? a co jest ? zda sa ,ze sa vyhadze ,nech zje svegrinka cokolvek.Dakujem

kam.zyk
31. mar 2010

Zuziiicek, ať pro začátek vysadí BKM (bílkoviny krav.mléka - sýry, jogurty, mléko, prostě vše, kde je mléko, i margaríny s BKM, takže jíst buď Alfu Vital nebo Perlu s vitamíny nebo Floru light, tam BKM nejsou) a nasadí probiotika do stravy. Mokvání - koupel ob 3 dny, ve vodě s odvarem z dubové kúry, nemazat ničím, co je mastné, volit spíš hydratační krémy (Atoderm PP). Po cca týdnu napiš, jak se to vyvíjí. Možná bude potřeba vysadit ještě druhý nejčastější alergne (hned po BKM to jsou vejce), ale to uvidíme.

zuziiiicek17
31. mar 2010

okey,dakujem 😉 i ked ona uz raz vsetko mliecne vylucila a aj teraz z toho neje vela,ale to vobec nepomaha

bianka234
31. mar 2010

Ahojte, prosim Vás, čo dávate na hrubú strašne prestrašne suchú kožu na regeneraciu, nám tentokrát nejak nezaberá nič. Kedysi keď som dala kortik. tak bola na druhý deň krásna kožička, ale to už nechcem dávať, ani nebudem.

kam.zyk
31. mar 2010

Zuziiicek, a co tedy ona jí?

zuziiiicek17
31. mar 2010

Polievky -zeleninove ,kuracie,chlieb so sunkou a nejakym maslo,,ale to asi nebolo bez BKM a nejake keksy a tak.Vysadila takmer uplne vsetko.Rozmyslala som uz aj nad tym ci to nemoze byt z nejakeho prasku,ale to by asi nemal na tvaricke 😒