Čierny kašel. Poradíte nám?

lennnyd
9. jan 2009

Máte skúsenosť?
My to ešte nepoznáme a máme ho.....
Poradíme nám alebo skúr inforomujete.
Ďakujem.Lenka

petot
9. máj 2009

Mile damy vakcinatorky, dovolte, aby som do diskusie vniesol trochu ladu. 😉

Informacie od UVZ o vyvoji pertussis, ktory na SLovensku prudko stupol, su nasledovne: 105 pripadov v roku 2008, a z toho 70 u plne ockovanych(!), 18 u neockovanych, a 11 u ludi s nezistenym ockovacim statusom nad 25 rokov (da sa odovodnene predpokladat, ze vacsina z nich bola ockovana).

Aj v tohtorocnej epidemii v Kosiciach, 37 deti, ktore ochoreli, boli ockovane, a dokonca preockovane pred 1,5 az 2 rokmi.

Ucinnost celobunkovej vakciny, aka sa pouzivala pre deti v SR do roku 2008, bola vypocitana v roznych studiach na 36-49%, aj to len v kratkodobom horizonte (najdlhsia z tychto studii trvala 17 mesiacov). 🙄

Mate este chut rypat do rodicov, ktori nie su zastancami huraockovania vsetkym, co ktora dirma prinesie na trh a sudruzky uradnicky zaradia do "povinneho" kalendara? 😒

petot
9. máj 2009

Pri čiernom kašli treba zabezpečiť vysoké a pravidelné dávky vitamínu C.

Choroba je sprostredkovaná pertussis toxínom, ktorý spôsobuje nielen známe záchvaty kašľa, ale aj ochromenie imunitného systému, kvôli čomu ochorenie bežne trvá až 6 týždňov. Vitamín C neutralizuje toxín (to bolo dokázané už pred 70 rokmi) a obnovuje funkcie imunity. Môže podstatne skrátiť trvanie ochorenia, zmierniť jeho priebeh a predísť komplikáciám (napríklad sekundárnym infekciám).

Pri neutralizácii toxínu platí pravidlo proporcionality -čím viac vitamínu C, tým viac toxínu sa dá zneutralizovať. Bežne odporúčané dávky (100mg denne) nemajú žiadny klinický význam. Pre skutočný efekt sú potrebné dávky až niekoľko gramov denne (podľa závažnosti choroby a hmotnosti pacienta), rozložené do viacerých dávok počas dňa (ideálne každé 3-4 hodiny). Treba tiež zabezpečiť pitný režim. Okrem niektorých výnimočných metabolických postihnutí (hemochromatóza, mesiačiková anémia, ťažký deficit G6PD, hyperoxalúria) sú vysoké dávky vitamínu C bezpečné.

Injekčný vitamín C (intramuskulárne) pri malých deťoch už v dávkach 500mg denne skracuje priebeh ochorenia na polovicu. 🙂

diddi
9. máj 2009

petot,hybaj rypat do inej temy....nie sem,ktora je VELMI vazna....tam mate temu "odmietnutie ockovanie",tak si diskutujte a prilepujte linky,nie sem....toto nie je tema pre aktivistov!!!

vroni
9. máj 2009

Diddi, ale ta statistika je spravna (podla UVZ, nie podla nejakej internetovej iniciativy).
To ostatne sem samozrejme nepatri, to suhlasim. Ale pocet ochoreni na cierny kasel v Europe stupa.

diddi
9. máj 2009

viem a bojim sa toho....len mi vadia takyto aktivisti a moralisti...kazdy nech sa chrani ako uzna a hlavne nech tym pomoze a neskodi

petot
9. máj 2009

Reagoval som len na invektivy, ktore sem priniesla Roasha, ako je to vsetko kvoli poklesu zaockovanosti, ako su ockovane deti ohrozovane neockovanymi atd...

Okrem toho, pisal som overitelne fakty. Mam uviest konkretne studie?

petot
9. máj 2009

A inac, diddi, suhlasim. Nech sa kazdy chrani ako vie. Nech mna nikto nenuti ockovat, a nech sa ockuje kazdy, kto si mysli, ze mu to pomoze. A nech je predtym dokladne informovany o moznych nasledkoch. Myslim, ze sa na tom dokazeme zhodnut.

petot
9. máj 2009

Uch, skoro by som zabudol: onkologickí pacienti nemôžu naraz začať užívať veľmi vysoké dávky vitamínu C, lebo by mohlo dôjsť ku náhlemu odumretiu nádora a ku vykrvácaniu alebo septickému šoku. Dávky sa musia dvíhať postupne počas dní až týždňov.

ginepra
4. dec 2009

"vzkriesujem" tému otázočkou všetkým očkovačkám aj neočkovačkám - mám 5-ročnú dcérku, mala by byť preočkovaná vakcínou aj proti čiernemu kašľu.
aj z toho, čo napísala zakladateľka témy, si myslím, že jej synček sa za nachytanie choroby môže poďakovať asi práve očkovaniu, ktoré sa podáva v 5 - 6 rokoch (ako je ktorý lekár nažhavený za očko)... táto preočkovacia vakcína bude asi šetrnejšia ako tie prvé, ale... doma mám neočkovanú dcérku, tak sa obávam, aby od nej - očkovanej - náhodou nechytila aj ona... máte tu niekto s týmto skúsenosti? neochorelo vám dieťa na čierny kašeľ po očkovaní? ďakujem

petot
4. dec 2009

ginepra: Ak dieťa dostane čierny kašeľ z očkovania, tak NIE je infekčné, len má príznaky ochorenia. Nemôže nikoho ohroziť. Vakcína neobsahuje baktérie, iba ich toxín (ten vlastne spôsobuje tie príznaky, vrátane typického kašľa).

Iná vec je, že nakoľko očkovanie oslabí imunitu, dieťa potom môže ľahšie chytiť ľubovoľné iné ochorenie a doniesť ho domov.

Preočkovanie DTaP IPV sa podáva vo veku 6 rokov, to znamená až po 6. narodeninách.

ginepra
4. dec 2009

Ďakujem, som vďačná za infošky.
Nás dr naháňala do očko už teraz - na 5-roč. prehliadke...

ginepra
4. dec 2009

Petot, Ty si v obraze, aký je Tvoj osob. názor - preočkovať či nie...?

petot
5. dec 2009

ginepra: Ja som postupne dospel k názoru, že účinnosť očkovania dodnes nebola dostatočne preukázaná, že choroby ustúpili nezávisle na očkovaní, a že očkovanie z dlhodobého hľadiska viac ubližuje, než by mohlo hoci len hypoteticky pomôcť. Okrem toho predstavuje pre určité percento ľudí riziko veľmi vážnych následkov. Ja už neočkujem ani seba, ani deti.

ginepra
5. dec 2009

myslela som si 🙂
tiež som už viac-menej rozhodnutá nedávať doočkovať ani starších. ďakujem, že si sa ozval

katun
8. dec 2010

Partner ma cierny kasel. vraj je ho teraz vela v Ba a KE. Priznaky - ako nadcha, kasel vobec nie taky hrozny ako sa opisuje, .takze som prekvapena a vdacna doktorke, ze myslela aj na tuto moznost pri stanoveni diagnozy. co ma ale trapi, ze maly syn (2,5 roka) hoci je zaockovany mal podobne priznaky ako partner, ale doktorka jeho odmietla spravit vytery, ze nemam robit paniku, ze by som si vsimla, keby to bol cierny kasel. ale na forach som citala, ze u zaockovanych deti to nemalo taky tazky priebeh ako u babatiek a ten kasel naozaj nebol taky hrozny. idem hladat, ci sa da niekde robit vysetrenie na vlastnu ziadost za poplatok 😠

lucula73
9. feb 2013

@katun ahoj,prosím ťa,ako zistili tomu partnerovi,že má čierny kašeľ?z krvi,či?

katun
10. feb 2013

@lucula73 ano z krvi.

evina313
6. mar 2013

no my sme sa vcera dozvedeli, že ho ma aj moj očkovaný skoro 5 ročný syn 😒 teda presnejsie už ho prekonal. takže som si ista že takých deti je viac, pretože lekarka, ani nasa nepredpoklada že to može byt ono. až na moju žiadost po mesiaci ! kasla mu urobila krv ale už to bolo prekonane, tak neviem...dnes mu robili este výter, neviem co dalej, ci mu da este nejake atb, to už by bolo asi aj zbytočne, kedže už nekasle. teda v porovnaní s tým čo bolo pred par dnami...moj syn ma v tomto stastie. ked sa očkovalo 3 kombinaiou mums, rubeola osýpky - tak sme skoncili s osýpkami v nemocnici. a teraz cierny kasel... ☹

zvonilka111
3. máj 2013

mojej dcerke stanovili az po 2 mesiacoch trápenia...a strašného kašla....kašlala vkuse ....bez prestavky...taký zvuk štekavý ako pes.....cez den,,,,,v noci nekašlala....stále ma ubezpečovali ,,,ze to nič nie je ....uz sa dusila....a teraz alergologicka povedala....verdikt....mame lieky a čakáme,,,chodíme na inhalácie :( velmi som sa o nu bala....to sa uz nedalo pocuvat,,,nieco tak hrozne som este nepocula....uz ju z toho boli brusko....aj vsetko :(

30sandra
1. jún 2013

mam otazku mam 37r.lekar mi povedal ze mam cierny kasel kaslala som asi 2 tyzdne ale uz nekaslem lekar na plucnom mi povedal ze mam cierny kasel zistil to z odberov je to nebezpecne,?skuste mi poradit

katie555
1. jún 2013

@30sandra dostala si antibiotika? bo teoreticky by si este mohla byt roznasacom..
inak asi nic ...mala by si mat kontrolne vysetrenie po tusim 6tyzdnoch ale ked sa zle necitits tak si z najhorsieho vonku

duratlicka
19. jún 2014

@petot Ahoj,som tehotna a uz kaslem 3.tyzden tak,ze az zvraciam.CRP je negativne,alergia to tiez nie je.Plucna lekarka mi ziadne lieky nedala,lebo som tehotna a "nic mi nie je".Cele noci kaslem,nepomohli antibiotika ani ziadne sirupy.Od rana skusam megaskorbicku liecbu,6gramov denne,zatial nevidim zmiernenie kasla.Mohli by pomoct homeopatika drosera compose?Su na takyto kasel.

helusikbazarik
19. jún 2014

ahoj, mala som to tiez ale nie v tehotenstve, neustaly kasel, ktory prechádzal az do zvracania...mal to aj brat, spominam si, ze nam niekto odporučal jest čierne ríbezle, je tam velmi vysoky obsah vitaminu C... treba vydrzat..

petot
23. jún 2014

@duratlicka K homeopatikám sa vyjadriť neviem. Pozerám, že si už v 2. trimestri, podľa Dr. Klennera je 6g vitamínu C denne bežná spotreba v tomto stupni tehotenstva (v zdraví), takže od takejto dávky by som ešte žiadne liečebné vlastnosti nečakal. Je to veľmi individuálne, ale možno tak od 10-12g a viac denne rozdelené na 4-5 dávok počas dňa. Pri dosiahnutí účinnej dávky, kašeľ by sa mal zlepšiť cca do 8 hodín.

Vysoké dávky Cčka sa neodporúčajú pri metabolických poruchách železa/medi, niektorých poruchách obličiek (hyperoxalúria, RTA) a deficiencii G6PD. Nie som lekár, píšem Ti len svoj názor.

duratlicka
23. jún 2014

@petot Moze sa stat,ze z toho C-cka zena v tehotenstve vela priberie?Lebo odkedy som zacala uzivat tych 6gramov,zrazu mam o 3kg viac.

petot
23. jún 2014

@duratlicka Myslím, že by to nemalo súvisieť.

emili31
4. máj 2015

neviete po akej dobe je clovek este infekcny ak mu to najdu v krvy?priklad: po prelieceni atb na cierny kasel nasledne asi cca rok sporadicke kaslanie, ale max 2x denne a inak ziadne priznaky....po roku a pol bezna preventivka a vyslo to z krvy ze tam je CK........je ten dotycny vlastne rok inekcny?nemate s tym skusenosti, nahodou ked sa to najde v krvy aka je sanca ze je clovek infekcny? dakujem