Čo je diastáza brušných svalov?

krajcoanka
10. apr 2008

Neviem či tu takáto téma je,ale chcela by som sa niekoho opýtať na diastázu brušných svalov.
Zajtra ideme na dets. chirurgiu a neviem čo nás čaka! ☹ Dávid má 6 mesiacov a dnes mi oznámila pediatrička túto diagnozu. Povedala čo to asi je a že chirurg rozhodne či sa to bude pozorovať, alebo bude op. ☹ Máte niekto skúsenosť s OP? Čo to všetko obsahuje? Mám totiž doma 3 ročného chlapca a nemám ho dať kam varovať. ☹ Ďakujem vám, velmi pekne za každú radu.Som z toho trochu nervozna ☹

krajcoanka
autor
10. apr 2008

nikto o tom nepočul? ☹

wali
11. apr 2008

neviem urcite, ci myslime to iste, ale nie je to nahodou rozostupenie brusnych svalov? teda, ze na brusku ma drobec akoby "medzeru" v svaloch? ak ano, tak my sme to trosku mali, este ked bol Jakub malinky (asi tak 3 - mesacny) ale chodili sme na plavanie a tam sa aj cvicilo a postupne sme to tym cvicenim upravili a teraz ma krasne pevne brusko. mne to vtedy povedala rehabilitacna sestra, ktora bola na tom plavani ako instruktorka a ta nam ukazala vselijake cviky na spevnenie. skoro kazdy den sme spolu cvicili, az sa mu to uplne stratilo. tak myslim, ze ak je to ono, malo by sa to cvicenim upravit.

krajcoanka
autor
11. apr 2008

dakujem za info aj IP. Takže dokina povedala že ked začne sedieť, tak sa to upravý.
wali, je to tak.je to rozostupenie svalov na brušku.vdaka

benne
9. sep 2010

Ahojte! Je tu mamička s dieťatkom, ktoré by malo rovnakú diagnózu? Mám 5-mesačného syna, diagnostikovali mu to v poradni pre rizikových novorodencov v 2 mesiacoch. Rada by som si porovnala rehabilitačné cviky, ako ich znáša a aký majú úspech.

lagoonka
15. sep 2010

@benne Ahoj, ja mám 3 mesačného syna a tiež sme diagnostikovaný na diastázu brušného svalu. Včera sme boli na podrobnejšom vyšetrení a budúci utorok začíname s cvičením na Kramároch.

lagoonka
15. sep 2010

fuuuuu, pardon za hrubku 😅

benne
15. sep 2010

ahoj @lagoonka, môj okrem tej diastázy preferoval len jednu stranu, takže mal hlavičku šišato zležanú a tak veľmi uprednostnoval pravú stranu, že ľavú ako keby ani nemal. Ale už sa to tým cvičením zlepšuje, zatiaľ má len 2 cviky plus cvičenie na fit lopte. Ked som s nim menej cvičila, ked sa ochladilo a bol trochu nachladený, hned sa to na nom prejavilo 😖 Zatial sa mi otáča do jednej strany (samozrejme pravej 😀 ) Akurát je dnes po druhom očkovaní, takže zas bude mať týžden od cvičenia pauzu a chudáčik, celú noc teplotoval.

Pozerám , že aj ten tvoj je riadny chlapisko ;) a tiež už máš doma jedného 3-ročného :D

benne
15. sep 2010

@lagoonka a na hrúbku sa vykašli, to je ešte v pohode, ale predchvílou som čitala, že "primytyvizmus" 😲 😲 😲

lagoonka
15. sep 2010

@benne fuu, tak to je asi nejake zahranicne slovo 😀
Veru chlapisko mame. Nakolko sme uz jedneho "svalovca" absolvovali s prvym, s Kubkom uz nestresujem... No tak je vacsi... a co? 😉 Hlavne nech je zdravy. Nas tiez poslala pediatricka na vysetrenie, tak som tyzden trpla, nez sme ho absolvovali. No veeelice ho chvalila aky je sikovny, no a nakoniec potvrdila tu diagnozu a poslala nas dohodnut si rehabilitacne cvicenia. Veru som sa riadne vystrasila, ked som zbadala slovo Vojta 😢 Ale vraj to nic take nie je... proste musime cvicit a oni sa mu tie svalceky spevnia a bude dobre. Neviem ako vas Misko, no nas Kuby napr. po napapkani sa po nejakej dobe vyvrati trosku nadtraveneho mliecka a to sa opakuje aj 2 - 3 krat za den. Tak aspon vieme, kde mame problem a urobime vsetko pre to, aby sme boli zdravucki. Dnes sme boli na vylete a to sa chuda moje male zaspinilo tak ako nikdy doteraz ☹ Tak uz opat pocitam dni do utorka, kedy ma na cviceni zaucia. Ty uz mas skusenost... to nas len poucia, co mame robit, ci tam budeme chodit pravidelne?

benne
17. sep 2010

@lagoonka Ahoj, bola som s malým na druhé očkovanie, tak sme to mali doma perné, lebo dostal teploty i horúčky.
Ja chodím k rehabilitačnej doktorke a chodím tam pravidelne. Po mesiaci, naposledy po 3 týždnoch a teraz po 2, lebo sa neposunul dalej, skôr akoby vrátil späť. Niektoré maminy si na to ukazovanie cvikov berú aj kameru, aby to presne vedeli, aby si to zapamätali. Ja zatiaľ pamätám.
Keby som nečítala toľko článkov o vojtovke, tiež by ma to vystresovalo. Ja som dúfala, že pôjdem raz, dva razy a bude pokoj, ale čím viac tam chodím, tak tým viac vecí som sa dozvedela. Dokonca mám podozrenie, že aj naša staršia mala nejaký problém, ale u nej nás nikam neposlali, nemala nič viditelne. Miška ked sme doniesli z pôrodnice, tak sa pýtali všetci, že čo to ma za bruško. Mal ho také rozliate a v strede sa mu robila taká vystúpenina. Moja pediatrička na to nič, ale poslali nás do poradne pre rizikových novorodencov (kvôli problémom po narodení, to je ale úplne iná story ) a tam dr. povedala, že to je diastáza a musí chodiť na rehab. Najprv som bola z toho znechutená, ale ked vidím, ako mu to pomáha, tak je to super. Dnes sa mi už pretočil na bruško aj z tej strany, ktorú sa tvári akože nemá 😉 tak máme oslavu 😎 😎 no vlastne oslavujeme, že dcéra má 3 roky 😀
Najviac som bola prekvapená, lebo hoci som mala tolko článkov predtým prečítaných, som si nevedela predstaviť, ako také cviky vyzerajú. To nasilu držíš dieťa a stláčaš body, nebolí to, ale napr. taká poloha na brušku, ked má vytočenú hlávku na bok môjho riadne vie rozčertiť.
Ako píšeš o tom grckaní, až teraz si to dávam do súvisu. Viac mi začal grcať, ked mal viac pohybu a nenapadlo ma, že to má z toho. Inak, už po mesiaci cvičenia mu bruško vyzeralo oveľa lepšie, som zvedavá, či vám budú dávať tiež také isté cviky. Ale čo čítam sem tam tu diskusiu o vojtovke, tak asi áno. Mne by mala už ukázať cvik na nožičky.

Mimochodom, váži mi podla utornajšej poradne 9500g! Už ma ruky bolia. 🙂 Zacvílu dobehne svoju 15kg sestru 😀 😀

benne
7. okt 2010

@lagoonka ahoj, tak ako? Cvičíte?

lagoonka
14. okt 2010

@benne Ahoj kočka. Cvičíme veru cvičíme. Museli sme si dať síce vyše týždňovú pauzu, no už sme opäť v jednom kole. A vy ako, ešte pokračujete?

benne
14. okt 2010

@lagoonka pokračujeme, tiež ho trochu zbrzdilo očkovanie a teraz je zas nachladený, tak cvik na brušku mi dr. celkom zatrhla, že sa mu zle dýcha. O 3 týždne idem na kontrolu, už 2 razy mu chcela dať cvik na nožičky, ale stále nemá dobrú rovnováhu. Ide to pomaly, ale už konečne má v polohe na brušku otvorené dlane a pretáčanie zvláda super. Už mu do papierov píše len že diastáza prítomná ale brušné svaly aktívne, predtým písala aj že na kolko cm, tak to beriem ako pozitívum. 😎

lenulice
14. okt 2010

@krajcoanka Ahojky, no my toto měli. Nejdřív nás pediatrička vystrašila, že jde o pruh (kýlu), ale došli jsme na chirurgii, jen jsem malýho vysvlékla a doktorka na mě hleděla a chtěla vědět jméno pediatričky, že není normální. Že toto je ta diastáze přímých břišních svalů a že za svoji praxi nikoho na to ještě neoperovala, a to že už toho má hodně za sebou. Měli jsme to tak, že když nám malý plakal nebo se vztekal, tak měl takovou klobásku na bříšku. Ale toto je naprosto běžný, miminka nemají ještě tak pevný svalstvo, a jak se začne pořádně hýbat, bude vše ok, vyrostou z toho. Tak držím palce, ať vám vše dobře dopadne a vůbec není třeba se stresovat 🙂

zuzana90m
Odpoveď bola odstránená
Zobraz