CT mozgu dieťatka. Ako prebehlo vyšetrenie?

bibka17
6. feb 2009

Ahojte, najde sa tu nejaka mamicka, ktora bola so svojim dietatkom na CT mozgu? O par dni caka moju 2,5 rocnu dcerku CT mozgu v plnej anesteze. Potrebovala by som zistit, ako toto vysetrenie prebiehalo, co mu predchadzalo,ako dlho trvala hospitalizacia v nemocnici, ci ste to tiez museli absolvovat v plnej anesteze. Najviac sa potesim informaciam od mamiciek, ktore boli s detmi hospitalizovane v kosickej nemocnici na SNP c.1.

denisocka
7. feb 2009

ahoj , my sme boli so synom ked mal 9mes .Mali sme tam ležať 1 den,teda 1 noc,ale vybavila som CT v nedelu a boli sme len 3 hiiny po CT na pozotovanie. Nemali cme celkovu anestezu,takže všetky vyšetrenia pred uspatim nam odpadli. Dali mu len Plegomazin a kedže bol maly,hned zalomil . No a CT prebehlo tak,že ho položili na ten stol,priputali hlavičku aby sa nehábala ,mne dali olovenu zasteru,kedže som tam chcela byť ak by sa zobudil. Zapli stroj, ten kruh nad hlavou sa otačal vo svojej osi - syna to posunulo hlavou do toho kruhu,ten sa asi 1x otočil a vyplo to.trvalo to -neklamem 30-45 sekund 😅 . Vošiel pracovnik k nám a ja že - či sa dačo pokazilo,a on že nie,že to je vsio.Hned vraveli že je všetko ok, tak sme šli na detske kým sa prebral.to bolo asi najhoršie,asi 3 hodiny vkuse spal,budil sa len 5-10 min a plakal o dušu,nešlo ho utišiť a zas zaspal.Mylím že to prebudzanie bude akurat take "tragicke"

neboj,zvladnete to v pohode,prajem aby výsledky CT boli v poriadku

renatam
7. feb 2009

Som Dr.- takže. Vyšetrenie prebieha ako napísala denisočka. Ale asi u 2,5 ročnoho dieťatka vzhľadom na nespoluprácu vude treba celk. anestéza, po ktorej dieťatko ostáva ešte l de&ń na pozorovaní v nemocnici, Ale doležitejšie je výsledok CT. Držím palce.

denisocka
7. feb 2009

bože,jak sa čítam - ta ma asi rozhodi,taky pravopis 😎 ale maly mu tu lozi a cápe po kavesnici a stale k nemu odbehujem,a nečítam pred odoslaním po sebe 😅

lenocka6
7. feb 2009

Ahoj, my sme boli na CT-ku, ked mal maly asi 7 mesiacov po uraze hlavicky. Tiez to prebiehalo ako pisala denisocka. Dali mu vypit taky sirupcek, ked uz bolo vidiet ze tvrdo spi, zobrali ho do stroja, ja som s nim nesla, tam mu spravili ct-ko a isli sme prec. Naozaj akurat to prebudzanie bolo take chaoticke. Aj sa chcel zobudit, ale nedalo sa mu, zase zaspinkal a takto to bolo asi styri hodiny. Nam robili vysetrenia pred a po sme zostavali, lebo bol hospitalizovany pre hematom na Kramaroch. Ale chvalabohu dopadlo to dobre. 🙂

cat
7. feb 2009

bibka, ja som bola s 2,5 rocnym na CT mozgu, museli ho uspat lebo sa branil, krical, plakal a hysacil. Drzim palce.

bibka17
autor
7. feb 2009

Dakujem,ze ste napisali.
Renatam,cat...este sa chcem opytat jednu vec - hospitalizovat nas maju 1 den pred CT-ckom.Co sa bude v ten den diat,ked si mame urobit vsetky predooperacne vysetrenia ambulantne (cca tyzden pred CT-ckom)?
Moja dcera je hyperaktivna,mame problem s jedenim,pitim,spankom...neviem si predstavit 3 a viac dnovy pobyt v nemocnici,chcela by som,aby sme tam boli co najkratsie.
Cat,ako to zvladal tvoj syncek?Ako dlho ste boli hospitalizovani,ake bolo preberanie sa po narkoze?Ake su tam obmedzenia s pitim,jedenim?
Velmi sa bojim vysledku....uz by som chcela,aby sme to mali za sebou.

noangel
7. feb 2009
cat
7. feb 2009

bibka, nas doviezla sanitka po tom, co mi maly doma odpadol /vecer predtym si udrel hlavu/, na ine vysetrenia nebol cas, to bolo rano, este nejedol ani nepil, po prebrati z narkozy mal este 3h zavedenu infuzku v ruke. To bol boj, aby si ju nevytrhol! Nesmel vtedy ani jest ani pit, az potom. My sme ale hospitalizovani neboli, vzali sme ho domov este v ten den, aj ked sa to nema,ale moj otec je kardiochirurg,dohodol to na Kramaroch tak,ze on ho bude pozorovat doma. Reakciu po narkoze mal Tomas taku ze sa smial a blabotal nezmysly.
Preco vlastne idete na to CT?

bibka17
autor
7. feb 2009

Cat, dcerka je predcasne narodena,mame kopec problemov,po neurologickej stranke nie je OK,tak chcu nieco zistit CT-ckom. Obavam sa prave reakcie po narkoze,lebo ona je velikansky nervak. Toto bude v poradi uz 4.narkoza a pri vsetkych troch predchadzajucich (kvoli operaciam) bol vzdy problem-prestala dychat. Ale to bola este velmi malicka,snad sa to nezopakuje. Ale ako bude hysacit...to si ani nechcem predstavit.

denisocka
7. feb 2009

bibka,neboj,zvládnete to,hlavne aby CT dopadlo dobre

fanta3
12. okt 2014

@denisocka
@lenocka6
a kde vam robili to ct...pochopila som spravne ze bez narkozy? Len sirup? Ja teraz hladam, viem ze robia niektore nemocnice tak, ze len uspia diatatko a vysetria. Chcela by som malu usetrit narkozy, kedze uz sme jednu nedavno absolvovali, dalsiu budeme musiet kvoly operacii, tak by som chcela aspon tuto vylucit, kedze mame tiez dost inych diagnoz na rovaši 🙂

lenocka6
13. okt 2014

fanta3 u nás to bolo už veľmi dávno. Bolo to v Bratislave na kramároch. Malý mal vtedy 7 mesiacov a kvôli tomu mu nechceli dávať asi celkovú narkózu, tak nám dali len ten sirup. Teraz je z neho už veľký 7-ročný chlap a aj už má veľa sily. Od vtedy sme chvalabohu nemuseli nič takéto riešiť. Držím vám palce, aby vám to rýchlo prešlo a boli ste zdraví.

vvia
13. okt 2014

hospitalizacia 1noc. nervozita po zobudeni.
Sirup malej dat nechceli, lebo ze ak by sa zobudila tak by to bol problem.
z vlastnej skusenosti, kedze vysetrenie srdiecka jej zase na kardio robili tak ze ju uspavali so sirupom, viem, ze ten sirupcek je slaby a casto pri vysetrenie sa dieta zobudi,alebo ak nezobudni, tak sa hybe, place, myka.
CT hlavky teda robia v narkoze. aspon tak mi bolo povedane.

janicka123456789
9. okt 2015

ahojte chcem sa spytat ci je tu taka mamicka co jej syncek alebo dcerka ma lambdovy šev teras pojdeme tiies na ct a chcem sa spytat ci bola potrebna operacia alebo nie ma predcastnie zrastenu nejaku kosticku dakujem za odpovede

sonica
25. nov 2015

nas caka toto vysetrenie buduci tyzden,
ked vam robili ct mozgu, davali aj konrastnu latku, alebo nie?

nikenzi
25. nov 2015

maly mal 2,5m. - prisli sme v nedelu o 17tej, prijali nas, povazili, pomerali, nahlasili na stravu. asi o tretej jedol naposledy mliecko, odvtedy len infuzky a rano o 8mej ho odviezli na ct-čko stym ze tam ho anesteziolog uspi. lenze ja som mu nedolila zaspat od tej tretej, cize od siedmej bol odpadnuty a anestezu nebolo treba. prelozila som ho do toho stroja, sestricka mu zaistila telo a hlavu aby sa nehybal a poslala ma von. o 5 min mi ho vratili a po obede uz bol za mnou lekar ze na druhy den rano pojde na operacku. (ak by bolo vsetko ok tak by nas hned v to poobedie pustili domov.)

janicka123456789
15. feb 2016

v kosiciach ale baby vsetko je us dobre diky bohu

merry5
3. okt 2016

dobrý deň, mňa by zaujímalo tiež CT hlavičky u detí v celkovej anestéze ale v Bratislave na Kramároch cez Dr. Horna ak bol niekto v poslednej dobe sme objednaný na CT 2. novembra a neviem, čo všetko predtým treba predoperačné vyšetrenia od pediatra a treba aj nejaký papier z poisťovne? prípadne čo treba? Ďakujem

janicka123456789
7. okt 2016

z poistovne nie nepotrebujete akurat potrebuje ako by predoperacne vysetrenie ked to bude v anestezii nic ine 😉 😉 drzim palce bude vsetko v poriadku

merry5
8. okt 2016

@janicka123456789 ďakujem veľmi pekne ak viete ešte prosím Vás a robia hneď v ten deň ako tam prídeme? máme prísť hneď rano mali by nás aj pustiť hneď v ten deň? Alebo treba tam zostať jednu noc? Ďakujem 😉

janicka123456789
12. okt 2016

podla toho ake mate stare dieta do 2 alebo do 3 rokoch tam dietatko mui prespat aby mal vecer este infuziu a este aby od pol noci nic nejedol ani nepil tak podla toho a ct mozgu robia hned rano potom as po nalezu uvidia co ako a povedia vam 🙂 🙂 🙂

zdenka7887
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nika82
9. júl 2020

@zdenka7887 Zdeni aky to malo zmysel dat k 4 roky starej konverzacii a kde tu baby pisu o castom CT

zdenka7887
9. júl 2020

CT vystavuje pacienta ďaleko viac žiareniu ako štandardný röntgen. CT hlavy vystavuje pacienta približne rovnakému množstvu žiarenia ako 100 štandardných rtg snímok hrudníka. CT brucha nesie rovnaké radiačné riziko ako asi 400 štandardných röntgenových snímok hrudníka. Výsledok?Zvyšuje sa tým riziko vzniku rakoviny.

nika82
9. júl 2020

@zdenka7887 ak to ma zmysel davat sem k 4 roky starej konverzaci, nevnucuj nikomu svoj nazor

zdenka7887
11. júl 2020

Preco deti posielajú na CT mozgu? Veď Magnetická rezonancia vyšetrí mozog lepšie, ako CT. CT vyšetrenie vyžaruje nebezpečné žiarenie, ktore do budúcna môže vyvolať mutácie a rakovinu u dieťaťa aj dospelého. Počas vyšetrenia pri Magnetickej rezonancii môže aj mamička byť pri dieťati. Pri CT nie ,predsa je to ozarovanie. Keď je žena tehotná Magnetická sa môže robiť, ale CT nie. Poškodil by sa plod,tak co je lepšie pre dieťa? Magnetickou rezonaciou sa da vysetrit celé telo okrem pľúc.

zdenka7887
11. júl 2020

Aj ked dnesnej dobe su CT setrnejsie,aj tak to žiarenie z nich ide a stále sú nebezpečné. Lekár predsa nevie,ako sa telo s tým vyrovná. Určite by som dieťa na CT nedala,trvala by som na Magnetickej rezonancii. Jedine ,že už pán Dr.ma vyčerpaný limit,tak bude trvať na CT. Ked bude trvať na CT stále môžete zmeniť lekára ,ktorý Vás pochopí.

ivetka_kamo
11. júl 2020

Môj bol keď mal 2 a pol roka na ct, vydržal krásne lezkat, držala som ho za ruku, inak by ho museli uspať, to bola dohoda s doktorkou, zvládol to super.

laurober
1. aug 2020

Ahojte, chcem sa Vas opytat ci nemaju vase deti z Ct vysetrenia nejake nasledky? Dakujem za odpovede