Cystická fibróza u dieťatka

bianca1
28. máj 2008

Maminky,najde sa rodinka v ktorej bola bohuzial u dietatka diagnostikovana choroba cysticka fibroza?

sisiska
30. dec 2011

@sisiska a objavuje sa ten tuk v stolici u deti s CF v kazdej stolici?

sisiska
2. jan 2012

@ywana prosim ta, ako vyzera ten tuk v stolici? mozu to byt take biele "kusky" v stolici? dakujem

sisiska
2. jan 2012

@ywana a este ta chcem poprosit, pisala si tu davnejsie o tom, ze geneticky nespracuvaju vsetky mutacie, tym si mala na mysli geneticke testy tie zakladne na 30 mutacii? alebo aj tie "rozsirene" geneticke testy sekvenovanim celeho genu CFTR, ktore by mali vylucit viac ako 99 % mutacii CF? pretoze nam robili geneticke vysetrenie najprv na 30 mutacii, tie vysli negativne a potom sme si este dali presekvenovat cely CFTR gen aj na ine typy mutacii ako tych predchadzajucich 30, tie nam vysli negativne tiez na viac ako 99%...pises tu, ze poznas chlapca, ktoremu genetika CF nepotvrdila, ale napriek tomu ju ma....mna by zaujimalo, aku genetiku mu robili? geneticke vysetrenia iba na tych 30 mutacii alebo aj to sekvenovanie celeho genu CFTR? dakujem velmi, velmi...

sisiska
2. jan 2012

@janak19 a robili ti genetiku iba na tych najcastejsich 30 mutacii? lebo niekde si tu pisala, ze ti nezistili mutaciu, ale sekvenovali ti aj cely gen alebo len zakladne geneticke vysetrenie?

ywana
3. jan 2012

@sisiska
...tuk v stolici môže vyzerať aj ako biele "kúsky"...

...genetiku robili mojej dcére pred 12-timi rokmi a vtedy nám nikto nevysvetľoval, či je to na základné mutácie, alebo na všetky...
...ten chlapec, ktorého opisujem, neviem čo všetko mu testovali (je rovnako starý ako moja dcéra) - ale od jeho matky viem, že nemal určenú mutáciu, no vzhľadom k príznakom je doteraz vedený ako pacient s CF...
...či boli na novom genetickom testovaní to neviem...

janak19
7. jan 2012

@sisiska Robili mi genetiku na 36 najčastejších mutácií a ani jedna sa nepotvrdila. V ružinove mi potom povedali, že z krvi mi chceli zistiť mutáciu a skúšali mi nájsť medzi 58 najčastejšími mutáciami a ani tak nenašli, takže ešte stále nevedia, ktorú mám mutáciu. Len mi povedali, že ten gén som zdedila od rodičov, keďže oni musia stopro obaja byť nosičmi.

samulko1
9. jan 2012

@cairka Ahoj
ako sa máte?
výsledky vám ešte neprišli? mňa už zase začínajú obchádzať obavy ako to celé dopadne.. ☹

cairka
9. jan 2012

@samulko1 , ahoj. Aj my tak, tiež začínam nervózne vyzerať poštárku...už to trvá strašne dlho, tak už by mohli dôjsť hádam. nech vieme na čom sme 😒 ináč sa máme celkom fajn. priebežne malá chrčí, čo ma vždy vráti k pochybám, ale o mesiac ideme na PH metriu, tak hádam sa preukáže len silnejší reflux a tá genetika bude negatívna 😒

samulko1
9. jan 2012

@cairka tak to dúfam aj ja..tiež je teraz dianka zasoplená tak som na pochybách..a veru už sú to 4 mesiace na zbláznenie to čakanie..aj keď ja niekedy mám pocit že ani nechcem asi vedieť...

cairka
9. jan 2012

@samulko1 , asi to máš v takých vlnách ako ja 😀 tiež chvíľu sa teším, že isto nemá, ďalší týždeň som na pochybách, lebo má nejaké príznaky silnejšie, potom zas že sa aj tak nič nezmení keď budem vedieť... Keby sa dalo aspoň zistiť, či je tá vzorka ešte len strčená niekde v mrazničke, alebo už aspoň robia nejaké testy 😕

samulko1
11. jan 2012

@cairka veru tak...keď je zdravá tak si vravím, že jasné že to nemá ale keď je chorá čo našťastie nieje často tak ma hneď napadne CF aj keď sú dni keď si na to nezmyslím asi aj vďaka práci..tak musíme vydržať.. 🙂

vichrica
11. jan 2012

Ahojte dievčatá, len vám chcem napísať, že nám genetické testy nepotvrdili CF 😵 😵 😵 . Tak sa vytešujeme. Držím palce tým, ktorí čakajú na výsledky, aby dopadli tak isto ako my 😵 . No a tí, čo majú CF, aby mala čo najľahší priebeh.

cairka
11. jan 2012

@vichrica , supeeeeeeeeeer, gratulujem. 😵 😵 Od kedy ste čakali? či je nádej, že už aj naše robia 😅 My čakáme od augusta minulého roku.
@samulko1 , tak žeby sa už aj nám ozvali? Mohli by, nie?

samulko1
11. jan 2012

@cairka mohli aj keď sa strašne bojíííííím toho výsledku...

samulko1
11. jan 2012

@vichrica a vám samozrejme gratulujem je to super, bodaj by bolo čo najviac takýchto správ... 😝

cairka
11. jan 2012

@samulko1 , ja som teraz vo fáze, že radšej vedeť na isto zle, ako toto čakanie 😅 aj keď jasné že dúfam, že to bude tiež negatívne. Takto si pri každej chorobe hovorím, či by nemali nasadiť inú liečbu, . Snažím sa (aj naša lekárka) ATB vyhýbať, ale zas ak by sa potvrdila CF, tak radšej voliť ATB 😒 druhá vec, čaká ju ďalšie vyšetrenie v narkóze a pri objednávaní mi lekárka povedala, "ale nerátajte, že vám ju takú zachrčanú niekto uspí" - keby sme mali papier, že má takú a takú diagnózu, tak by si hádam také poznámky odpustili, respektíve by možno nasadili nejakú liečbu, aby nebola taká zahlienená. Respektíve ak by prišli negatívne výsledky, tak vieme, že je treba teda riešiť viac reflux, že je to príznak refluxu. Mimochodom pred mesiacom išla na akútne vyšetrenie do narkózy a uspali ju aj zachrčanú 😠 , len teda po návrate z vyšetrenia jej museli nasadiť kyslík a adrenalín, lebo začla chrčať viac.

samulko1
11. jan 2012

@cairka joooj tak toho máte dosť a hlavne malá, no nič príjemné...a čo jej vyšetrujú pod narkózou??
chúďa maličká...je to nanič že nás nechajú tak dlho čakať..

cairka
11. jan 2012

@samulko1 , no tá pred mesiacom bola kvôli našej blbosti - napila sa sava, tak jej robili fibroskopiu, aby zistili, na koľko sú poleptané črevá, našťastie teda tam boli len nejaké minimálne známky, takže už je to OK 🙂 No a o mesiac ju zas čaká rezonancia, ona je epileptik, takže skontrolovanie, či nemá v hlave o koliečko menej 😉

Takže sa už teším, že prídu negatívne výsledky z genetiky, potom negatívna MR a môžme začať veselšiu kapitolu Diinho života. Dúfam 😔

vichrica
12. jan 2012

@cairka Ďakujem 😵 Ja už ani neviem presne, kedy sme tam boli. Ale niekedy v lete, tuším tiež v auguste. Výsledky sme mali v decembri. Dúfam, že aj vám skoro prídu výsledky a že budú dobré 😉
@samulko1 Ďakujem. Presne tak, nech je takýchto správ čo najviac 😵

samulko1
17. jan 2012

@cairka no chvalabohu že to dobre dopadlo, tohto sa aj ja bojím tie deti sú nevyspytateľné...páči sa mi tvoj pozitívny prístup 🙂

samulko1
17. jan 2012

@vichrica a kde vám robili testy? v tatrách? my sme boli na začiatku septembra a ešte nemáme výsledky..stále pozerám do schránky..

cairka
17. jan 2012

@samulko1 , no to je asi jediná pozitívna vec na tomto čakaní 😅 že ja som akurát trávila diagnózu epilepsia keď prišlo toto podozrenie na CF a vlastne som prišla na to, že čo tam po nejakej epi, z ktorej môže aj vyrásť časom, hlavne aby sa nepotvrdila CF 😝 a výsledky stále nič. som v pokušení sa nejak spojiť s tým labákom, ale neviem, či by sa so mnou vôbec bavili 😒 asi veľmi nie, keď vzorku posielali oficiálne, alebo ešte by bola možnosť prezvoniť do Tatier, čo sme mali lekárku na oddelení, či neprišlo nič 😕 Ale ona tvrdila, že to potom hneď dajú vedieť, tak hádam to tam nesušia 😖

samulko1
17. jan 2012

@cairka no to asi nie..ja som sa už pýtala tej mojej kamoška či náhodou jej tato niečo nevie ale zatial nič...tak čakám a čakám a čakám...a je to presne tak niekedy máš pocit ýe už nič horšie sa nemôže stať a vždy sa stane..ja som si myslela keď robili potné testy synovi že ten týždeň kým budú výsledky ani neprežijem a teraz??už čakám 4 mesiace 😒

cairka
17. jan 2012

@samulko1 , tak potom to stojí v tom labáku... 😒

samulko1
17. jan 2012

@cairka bohvie,
ja ani neviem kde to robia..a vy máte akú poisťovňu, lebo vraj cez dôveru to trvá len 2 mesiace
ja mám všeobecnú asi tú najhoršiu...

cairka
17. jan 2012

@samulko1 , aj my. Že by bol problém v poisťovni? to je sila teda, to by ma nenapadlo... 😠

samulko1
19. jan 2012

@cairka prosim ťa ty si písala spätne že máte problém z ekzémom?
lebo dianka tiež, používam biodermu a mám pocit že už nepomáha..tak som chcela dáky tip.

samulko1
31. jan 2012

@cairka ahoj
volala mi kamaratka co jej otec robi v srobarovom ustave a vraj za 2-3 tyzdne by mali byt vysledky 😖 😖

cairka
31. jan 2012

@samulko1 , jej, super 🙂 hoci teraz začnú nervy zas, ale už nech to vieme 😒 a kukám, že som ti neodpísala s tým ekzémom 😅 ja som to čítala, som nemohla odpisovať, lebo mi tu malá krákala a potom som na to zabudla 😅 mne má ekzém staršia, najlepšie jej pomáha taká robená masť od kožnej, ale neviem, čo všetko v tom je, takže ani neviem poradiť 😒 a celkom pomáha do nejakého látkového vrecúška za 3 lyžice ovsených vločiek do vane pri kúpaní, to tak raz za 4 dni, ináč len šup šup osprchovať.

samulko1
31. jan 2012

@cairka no veru začnú nervy zase, ale už to trvá dlho..tak hádam to dobre dopadne všetko...dik za radu vyskúšam tie ovsené vločky