Cystická fibróza u dieťatka

bianca1
28. máj 2008

Maminky,najde sa rodinka v ktorej bola bohuzial u dietatka diagnostikovana choroba cysticka fibroza?

samulko1
25. nov 2011

@cairka no to ti verím...tiež nakúkam stále do schránky a keď mi volá cudzie číslo tak mi hneď zovrie hrdlo...je to stres, ale už na to nemyslím každý deň...

sisiska
25. nov 2011

@samulko1 dakujem, musim verit, ze to bude dobre a prajem vam negativne vysledky 🙂

ada157
27. nov 2011

@andrea.m

dobry den, tiez som si tuto temu vybrala ako bakalarsku pracu, zaujima ma to......v praktickej casti by som chcela robit vyskum a dat do obehu dotaznik...neviete mi poradit kde by som sa mohla obratit??? dakujem vam pekne

andrea.m
27. nov 2011

@ada157 ak si z košíc môžem ti dať kontakt na mudr,štepankovu.ona by už mala vedieť kam ťa navigovať.prípadne sa nakontaktuj priamo na klub cf.

ywana
28. nov 2011

@ada157
...pozri si stránku klubu CF, tam nájdeš kontakt na centrá CF a skús sa telefonicky dohodnúť s lekármi, že by si tam nechala niekoľko dotazníkov a pacienti s CF by ich vyplnili...

ada157
30. nov 2011

no uz som tam napisala e-mail, ale odpoved neprisla,tak asi predsa len zavolam 🙂

ada157
30. nov 2011

@andrea.m no ja som z oravy....tak to mam daleko...

sisiska
6. dec 2011

bol niekto z vas, prosim, na potne testy v martine, my sme boli dnes a stanovili nam hodnotu chloridov v pote 64 mmol/l a horna hranica je podla nich 35 mmol/l....ako je mozne, ze tu vsetci pisete o hornej hranici 60?

cairka
6. dec 2011

@sisiska , u koho ste boli? Mne povedala mudr. Bacmaňáková aj na 64 a 68 , že je to len zvýšené a musíme počkať na genetiku 😒 ja som sa s ňou teda bola len poradiť, testy nám robili inde, ale to ona nevedela, kde robili 😒

sisiska
6. dec 2011

@cairka u dr. bacmanakovej, ale v podstate my sme boli len u sestricky a potom sme si volali po vysledky...my sme s dr. bacmanakovou nekomunikovali, akurat nam povedali, ze do 35 je to ok, do 60 hranicne a nad 60 je to zvysene patologicky...a my mame 64 mmol/l....vy to 64 a 68 mate v akych jednorkach?

cairka
6. dec 2011

@sisiska , v takých istých 😉 idete ešte raz na potné, či už na krv na genetiku? Neviem, prečo ti tak povedali... 😒 Každopádne vyššie to je, ako by to malo byť, ale mne vraveli, že do 80 sa len málokedy potvrdí CF aj geneticky, takže ešte stále je nádej, že to bude v poriadku 😉 držím palce

cairka
6. dec 2011

@ywana , prosím ťa, nevieš, či tie zmeny v tráviacom trakte sú zápalového charakteru? prišlo by sa na ne pri fibroskopii?

sisiska
6. dec 2011

@cairka a tebe to kto povedal, ze hranicna je 60-80 mmol/l? niekde inde ako v Martine?

sisiska
6. dec 2011

@cairka nevies, kde sa daju co najrychlejsie urobit geneticke testy? nas uz na potne neposlali, treba genetiku, my si ju chceme zaplatit, ale v Bratislave nemaju na to momentalne reagencie, tak neviem, kam sa obratit, aby to bolo co najrychlejsie...vy uz ako dlho cakate na vysledky?

cairka
6. dec 2011

@sisiska . povedali mi to inde, ale potvrdila to aj dr. B. A ak nemajú v Bratislave činidlá, tak to je problém, lebo aj z Tatier posielali do Ba.... paráda... a čakáme od konca augusta 😒

ywana
6. dec 2011

@cairka "prosím ťa, nevieš, či tie zmeny v tráviacom trakte sú zápalového charakteru? prišlo by sa na ne pri fibroskopii?"

...neviem aké zmeny máš presne na mysli, ale poruchy trávenia pri CF vyplývajú z toho, že organizmus nedokáže dobre spracovať tuky...
...teda tieto problémy nie sú zápalového charakteru, ale neviem ti odpovedať, či by sa na ne prišlo na fibroskopii, pretože ani netuším aké je to vyšetrenie...

cairka
6. dec 2011

@ywana , dík za odpoveď, ja len či náhodou, no 😅 vo štvrtok budem kúštik múdrejšia dúfam, ak bude ordinovať doktorka...

sisiska
7. dec 2011

mamicky, prosim, je tu niektora z vas, ktorej dietatko malo hodnotu nad 60 mmol/l v potnych testoch a CF sa nepotvrdila?

sisiska
7. dec 2011

@cairka vy mate aj hnacky?

cairka
7. dec 2011

@sisiska , no ja nie 😉 😀 malá má zápchu a potom po pár dňoch to už ide von kadejako...nie vyslovene vodová hnačka, ale často ani úplne formovaná stolica

samulko1
9. dec 2011

@sisiska my sme mali hodnotu 58, nam robili v tatrach a tam mi prednosta kliniky vysvetloval že posunuli hranice vyššie, od 0-60 je negat, 60-80 je podozrivé, a nad 80 pozitívne..ale je možné že tam kde robili vám to majú podla starého spôsobu..a na genetiku čakáme od začiatku septembra.. ☹

adka409
14. dec 2011

chvalim toto forum ohladom toho ze sa viete takto povzbudit mamicky....
musi to byt stresujuce ked Vam pridu vysledky od nas zo skriningu..

gallina
14. dec 2011

ahojte, tak už máme potné testy za sebou, výsledky sú v poriadku. Na ďalšie vyšetrenia už nebudeme chodiť. 🙂
Sestrička nám hovorila, že teraz je veľa detičiek, ktoré majú podozrenie na CF a nestíhajú robiť testy. Iba rodičia majú viac starostí, boja sa a sú v neistote.
Ako to, že tak veľa detí má testy pozitívne? ☹
Držím palce! 😉

dm1
14. dec 2011

@gallina super ze mate vysledky v poriadku! Ono chapem ze je to velmi stresujuce ked su pozitivne vysledky ale ja hovorim ze radsej "zbytocne" niekoho testovat ako potom prist niekomu na CF az neskor a mal zbytocne problemy ktore mohla spravna liecba nasadena zmiernit 😉

adka409
15. dec 2011

@gallina
@gallina Ahoj, my mame urcite normy a nechceme nic podcenit, radsej vyhladame markery a bud sa vyluci alebo je to pozitivne...

gallina
16. dec 2011

@dm1 máš pravdu, radšej to zistiť včas...

gallina
16. dec 2011

@adka409 ja viem, že si robíte svoju prácu aby sa nič nezanedbalo a na chorobu sa prišlo zavčasu...prajem veľa testov negatívnych.... 😉

adka409
16. dec 2011

@gallina no presne tak, aj ked je to stresujuce pre maminky....

sisiska
30. dec 2011

@adka409 a co sa vlastne zistuje v tych testoch na CF? obsah nejakeho enzymu? a ak je u vas podozrenie na CF, vztahuje sa iba na tie najcastejsie mutacie alebo je to podozrenie vseobecne na vsetky druhy mutacii, teda aj na tie menej caste?

sisiska
30. dec 2011

mamicky, ako sa prejavuje ten tuk v stolici? su to take biele "pruzky" v stolici?