Cystická fibróza u dieťatka

bianca1
28. máj 2008

Maminky,najde sa rodinka v ktorej bola bohuzial u dietatka diagnostikovana choroba cysticka fibroza?

ywana
25. aug 2011

@cairka @labudka ...mojej mladej brali krv a výsledky boli tiež asi tak do mesiaca, príp. do dvoch...
...moja mladá mala tiež vysoké hodnoty, okolo 98, 109, 116...

katarinka2111
25. aug 2011

@cairka ja neviem ale to je asi blbosť my sme čakali asi 1 mesiac-1,5 mesiaca

cairka
26. aug 2011

@ywana , @katarinka2111 , dík za odpovede, tak to dúfam bude skôr. oni vraveli, že môže to byť až tak dlho, že radšej nemám čakať skôr, ale potešilo by 😝 nech vieme na čom sme 😒 teraz začne škôlka, staršia začne nosiť domov bacily, tak by bolo fajn vedieť, či malú treba liečiť ako CF, alebo ako bežná infekcia...

ywana
26. aug 2011

@cairka ...mne sa to aj tak zdá hlúposť - ak by tvoja dcéra mala CF, nechajú ju 6 až 9 mesiacov bez liečby ???? ...preboha ved to je 3/4 roka !!! ...ale v tomto štáte je možné všetko... ☹

cairka
26. aug 2011

@ywana , mňa tak celkovo trocha sklamal ten prístup, lebo vždy keď som sa pýtala mi bolo odpoveďou - "počkáme na genetické testy" ... teraz jej nasadili lieky na imunitu a reflux a podľa toho, čo som pogooglila možno aj zbytočne 😒 možno ani ten reflux nie je reflux... 🤐

inneska
26. aug 2011

my sme boli včera na potnom teste, výsledok bude v utorok a o 2 týždne ideme na opakovaný test a mám doniesť aj malej stolicu na další test, tam bude vraj výsledok do 2 týždňov 😒 takže niekedy začiatkom oktobra(na vtedy sa máme objednať k doktorke) budeme vedieť isto či máme cf alebo nie 🙄

ywana
26. aug 2011

@cairka ...tá odpoveď - "počkáme na genetické testy" - sa mi zdá vcelku prijateľná...
...vieš, ono tie genetické testy naozaj môžu CF potvrdiť...
...a potom už lekári môžu začať liečiť, lebo vedia čo...
...ak sa genetika nepotvrdí, musia hľadať ďalej...
...vieš, skús si predstaviť, že ty si lekárka, ktorá má povedať mamičke, že jej dieťatko je ASI choré...
...lekár si tiež nemôže dovoliť stresovať rodičov popredu, čo ak sa diagnóza nepotvrdí ?
...lekár nikdy nevie ako túto správu rodičia príjmu, koho má pred sebou...
...ja osobne mám najradšej pravdu a fakty - a lekárov sa dosť pýtam...
...mám dobrú skúsenosť, vždy mi slušne a trpezlivo odpovedali...
...v tomto ohľade nemám zlé skúsenosti...
...zlé skúsenosti mám s personálom jednej nemenovanej nemocnice, kde sme boli s dcérou hospitalizované... ☹

cairka
27. aug 2011

@ywana , to áno, to je všetko pravda. Len my sme teraz boli na liečení a ak sa za pár mesiacov diagnóza potvrdí, tak kde sa dozviem čo a ako robiť... na druhé liečenie o pár mesiacov nemám ani koruny, ani poisťovňa to asi nehradí, takže potom už sa rieši len ambulantne? no veď uvidíme, už teraz musíme len čakať a dúfať, že sa to nepotvrdí... hoci zas malá troška prechladla a chrčí to v nej jak keby jej za to platili , teraz už vidm príznaky všade 😅

ywana
27. aug 2011

@cairka ...neboj, všetko sa dozvieš...
...ak sa vám náhodou diagnóza potvrdí, pošlú vás do centra CF - Bratislava, Banská Bystrica alebo Košice...
...tam vám lekár nastaví liečbu a povie všetko čo je potrebné...
...súčasne vás pošle aj k rehabilitačnej lekárke a rehabilitačná sestra ti ukáže ako cvičiť...
...takže sa dozvieš všetko potrebné...

...ja osobne som tiež bola v Šrobárovom ústave a bola som veľmi spokojná...
...prístup personálu bol vynikajúci a naučili ma veľmi veľa vecí (a to mala moja dcéra už 3,5 roka)...

...liečenie v Šrobárovom ústave je naozaj finančne nákladnejšie (sama som to z tohto dôvodu raz odmietla)...
...ale aj to sa dá riešiť, ak si požiadaš o finančnú pomoc na "slaných deťoch" , alebo v klube CF...
...pozri si ich stránky...

vichrica
31. aug 2011

Ahojte, chcela by som sa vás opýtať, či sa u dieťaťa s CF začínajú nejaké príznaky už hneď po narodení alebo to začne až neskôr?

ywana
31. aug 2011

@vichrica ...príznaky sa môžu objaviť v prvých dňoch od narodenia, a to tieto:
...neprospievanie - teda nepriberanie na váhe - to sa dá sledovať od narodenia, stačí dobrá váha a porovnávať s tým čo píšu v knihách...
...častá, objemná a zapáchajúca stolica...
...slaný pot...

cairka
31. aug 2011

ako je to s tým neprospievaním? je to vždy u CF? to by hovorilo výrazne v náš prospech 🙂 lebo malá má síce reflux, aj má problémy s kakaním, ale aj napriek tomu prospieva dobre 😕 je síce nižšia, ale váhovo za dvoch 😀 ináč slaná je, to až pery štípu 😔

vichrica
1. sep 2011

@ywana Ďakujem za info. Vyšli nám totiž pozitívne hodnoty z krvi z päty a potný test sme mali 45 a boli sme aj na genetickom vyšetrení, ale výsledky ešte nevieme. Malá má dobrú váhu, nie je slaná, stolicu má tak každý alebo každý druhý deň, ale mám pocit, že dosť zapácha. Myslíš, že stačí aj jeden takýto príznak na CF?

ywana
1. sep 2011

@vichrica ...nepoteším ťa, ale stačí...podľa toho čo píšeš, zdravotný stav tvojej dcérky vyzerá veľmi dobre...počkaj na genetické výsledky a nestresuj popredu... 🙂

dm1
1. sep 2011

@vichrica podla mna tiez staci nakolko je velmi velke mnozstvo mutacii genu CF a kazda sa prejavuje inak. Pri jednej nie su dokonca ziadne problemy len muz je neplodny. Ale netreba stresovat dopredu 😉

vichrica
2. sep 2011

@ywana Ďakujem Ti. Tiež si myslím, že počkáme na výsledky, ale lekár povedal, že môžu trvať aj 6-12 mesiacov 😢 . Že podľa toho, ako zaplatí poisťovňa laboratóriu 😠 . No a naša lekárka nás núti ísť na ďalšie potné testy, čo my nechceme.
@dm1 Dík. Ja pevne verím, že sa nám CF nepotvrdí a ak aj náhodou áno, tak dúfam, že to nebude nejaká silná forma.

ywana
2. sep 2011

@vichrica ...opakované potné testy sa robievajú bežne - my sme boli tiež 2x a to nám vychádzali veľmi vysoké a teda jasné výsledk (ja by som ti tie druhé potné testy doporučovala)...
...tých 6 - 12 mesiacov čakania na výsledky sme tu už rozoberali a mne osobne sa to zdá choré !
...ak sa potvrdí diagnóza CF to nechajú pacienta rok bez liečby ????
...ale v tejto republike je všetko možné...

ywana
2. sep 2011

@cairka ...tiež ťa nepoteším - neprospievanie nie je automatickým príznakom pri CF...
...ako písala @dm1 "je velmi velke mnozstvo mutacii genu CF a kazda sa prejavuje inak"...
...sú popísané všeobecné príznaky CF, ktoré sa prejavujú u väčšiny pacientov (aj to nie všetky naraz), ale veľmi záleží od mutácie génu...

vichrica
2. sep 2011

@ywana A aká liečba sa dáva na začiatku? Je rovnaká u bábätka ako u staršieho dieťaťa? Hm, asi ešte raz na ten potný test pôjdeme. 😒

cairka
2. sep 2011

@vichrica , aj nám povedali, že výsledky genetických testov budú o 6 -9 mesiacov 😖 A potné nám robili 3x, ale raz nenapotila, takže výsledky máme len 2 😒
@ywana , no nepotešila si ma, ale už som sa zmierila s tým, že musíme počkať na genetické, nič iné nám nedá odpoveď už teraz. A potom sa budeme alebo tešiť (kiežby 😔 ) , alebo bojovať

vichrica
2. sep 2011

@cairka Aj tak celkom nerozumiem, prečo sa robia potné testy až 3x a potom aj tak každého pošlú na genetické 😒

cairka
2. sep 2011

@vichrica , no asi neposielajú všetkých. U nás na to prišli viacmenej náhodou na liečení a keďže mala menšia oba výsledky pozitívne, tak brali genetiku. Deťom, ktoré mali výsledky v norme robili len raz testy a staršej napríklad robili tiež 2x, pretože prvé jej vyšli 51, čo sa im už zdalo vyššie, ale druhé len 38, tak ďalej to už neriešili, že je to OK. neviem ako je to, keď sa zistí novorodencovi z krvi, či tam potom posielajú na genetiku všetkých, čo mali pozitívne...

ywana
2. sep 2011

@vichrica ...najprv si treba uvedomiť, že CF pacienti nemajú úplne rovnaké príznaky, čo vyplýva z rôznej mutácie génu...ale v SR je najrozšírenejšou mutáciou "delta F508", ktorú má až 95% slovenských pacientov s CF...na Slovensku je to tá najbežnejšia forma mutácie...
Preto liečba CF pacientov s touto mutáciou vo väčšine spočíva v tomto:
1. lieky + vitamínové doplnky
2. inhalácia
3. fyzioterapia (cvičenie na posilnenie pľúc)

1. lieky a vitamíny má väčšina pacientov rovnaké, alebo veľmi podobné...samozrejme záleží aj od stupňa "pokazeného" zdravia...vitamíny sa dávajú preto, lebo pri CF organizmus dosť dobre "nespracuje" vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E a K - zapamätáš si to ľahšie takto: DEKA 🙂 )

2. inhalácia - pri tejto mutácii je potrebná, lebo táto mutácia postihuje do značnej miery aj pľúca...inhalovať začínajú už malé bábätká, niektoré okolo 3 mesiacov, iné od 5 - 6 mesiacov...záleží od lekára ako nastaví liečbu...moja mladá začala inhalovať od 3 mesiacov...roztoky (lieky) na inhaláciu sa rôznia podľa štádia ochorenia, ale vo všeobecnosti možno povedať, že sa inhaluje fyziologický roztok (alebo lieky na rozpúšťanie hlienov) na "vyčistenie" pľúc od hlienov a podľa zdravotného stavu sa inhalujú aj antibiotiká, prípadne iné lieky určené pre túto diagnózu (napr. Pulmozyme)...

3. fyzioterapia je rôzna podľa veku dieťatka...s bábätkami sa vykonávajú predovšetkým masáže...neskôr, ked je dieťatko schopné spolupráce fyzioterapia spočíva v rôznych dychových a kondičných cvikoch na posilnenie pľúc, ale aj celého organizmu...čím je dieťatko a jeho pľúca silnejšie, tým je odolnejšie voči infektom...dychové cvičenia sú hravou formou, napr. my sme robievali - uložili sme si pexeso a hrali sme...lenže mladá musela jednotlivé kartičky zdvíhať nie rukami, ale v ústach mala dutú trubičku (odrezala som z tých vrtuliek čo sa točia vo vetre)...potom som ju pod rôznymi zámienkami nútila mať kartičku z pexesa prilepenú o trubičku čo najdlhšie...alebo som jej nabrala pohár vody a fúkala do nej, aby vytvárala bublinky (prípadne som dala vodu s jarou, ale to až ked vieš, že dieťatko sa nenapije)...výborný je v tomto smere bublifuk a fúkacie fixky...a všetko čo ťa napadne, len aby dieťa posilovalo pľúca (teraz ma napadlo aj fúkanie do púpavy 🙂 ) ...čo sa týka kondičného cvičenia výborné sú trampolíny, cvičenie na fitlopte, bicykel a samozrejme obyčajná prechádzka po svojich...ja som mladú nútila chodiť od malička...aspoň kúsok a kočiarik sme mali pre prípad, že už nevládala...

...takže - liečba je rôzna a zároveň podobná... 😀

...k tým potným testom - robia sa opakovane, lebo prvý krát môžu vyjsť skreslené výsledky...najmä ak máte takú hranicu ako píšeš (45)...odborná literatúra sa nezhodne na čísle, ktoré by presne stanovila za hraničnú hodnotu...niektoré články uvádzajú už ako "chorobný" stav 50, a niektoré až 60 ...
...my sme mali hodnoty vysoké (až okolo 100) a aj tak sme šli na testy 2x...
...ďalším prípadom čo sa môže stať (a viem, že sa to stávalo) je, že prvé testy vyhodnotia v labákoch špatne...preto CF centra robili potné testy najradšej samy...ja osobne aj rontgenové snímky beriem do centra k lekárovi, lebo oni ich vedia "čítať"...klasický lekári nemusia nutne vedieť "čo hľadať", prípadne sa mi stáva, že na výsledky z vyšetrení sa pozerajú z hľadiska zdravých rovesníkov a robia paniku...výsledky vždy beriem do centra a lekár mi povie aké to je oproti výsledkom z minulého vyšetrenia...

...potné testy sú pomerne lacné a preto sa robia, aby sa CF vylúčila...
...ak však vychádzajú opakovane vysoké hodnoty, pošle sa krv na genetické vyšetrenie, ktoré je ale drahé...

ywana
2. sep 2011

@cairka ...novorodencov, ktorým vyjde pozitívny test posielajú tiež opakovane najprv na potné testy a až potom na genetiku...
...z toho čo tu popísali mnohé maminy mám ale dojem, že novorodenecké testy vychádzajú vo veľkej miere pozitívne a neskôr sa nepotvrdia...

dm1
2. sep 2011

no preste ako pisete baby genetika je strasne draha a aj tak niesu testovane vsetky mutacie. manzel mal 3x negativnu genetiku az teraz po viac ako 20 rokoch bola pozitivna ale to preto ze to bolo na mutaciu ktora sa bezne vobec nerobi len z grantov EU. Mna vytocili ked sme chceli babo a boli sme na genetike tak mi po par mesiacoch prislo domov ze krv mi odobrali, je uschovana a ze ked budem v 1.trimestri tak ma vysetria na gen CF 😠 . Az ked sme volali doktore tak ta zariadila ze nam to spravili

vichrica
3. sep 2011

@cairka A ako jej na to prišli na liečení? Pri tom potnom teste?
@ywana Fíha, Ty si mi tu ale toho napísala 😉 Ďakujem. Predpokladám, že lieky musia brať už celý život ☹ A ako často treba inhalovať? Takže ste inhalovali už od 3 mesiacov??? Tak to vám tiež skoro na to prišli. Ale čítala som, že tieto skríningové testy sa robia až od roku 2009. A robili jej aj genetické testy? Výborné nápady na precvičovanie pľúc 🙂
No, to asi závisí, aký je kto lekár a odborník. A Aničkin stav sa ako vyvíja? Býva často chorá?
@dm1 A prečo mu robili genetiku až 3x?

dm1
3. sep 2011

@vichrica - jednu mu robili ked bol maly 3 roky tusim ked ho zaradili ako pacienta CF na zaklade pozit. potneho testu. Jednu ked sme sa vzali 5 rokov dozadu a jednu teraz

vichrica
3. sep 2011

@dm1 To ťa zaradia hneď ako pacienta CF??? A prečo mu potom opakovali tie testy? Bol chorý?

ywana
3. sep 2011

@vichrica ...áno, lieky berú celý život, lebo CF je zatiaľ nevyliečiteľná..v podstate je "pokazený" gén...Cf by sa dala teoreticky vyliečiť, ak prídu ako tento chybný gén opraviť... 🙂
...cieľom liečby je udržať pacienta čo najdlhšie a v čo najlepšom zdravotnom stave...
...inhalovať treba tiež podľa zdravotného stavu a podľa doporučenia lekárov, ale zvykom je tak 3x denne...
...ráno a večer pľúca vyčistiť od hlienov - tak ako si človek umýva zuby, treba aby si pacient s CF "umyl" pľúca...
...a na "umyté" pľúca potom inhaluje lieky...
...mojej mladej na Cf prišli zavčasu (2,5 mesiaca), lebo nepriberala...
...po dvoch potných testoch nám, samozrejme, robili aj genetiku...
...mladá býva chorá veľmi málo (klop, klop)...drží sa výborne...chorobnosť má nižšiu ako jej rovesníci a ja sa modlím, aby nám tento stav vydržal ešte dlho...
...ale pravidelne inhaluje (nevynecháva), je často vonku na vzduchu a vyhýbame sa preľudneným a uzavretým miestam kde by mohla chytiť nejaké infekty...
...aj tak je to do istej miery o šťastí... 😀

ywana
3. sep 2011

@vichrica ...existuje veľmi veľa mutácií génu a genetici vedia s istotou určiť len niekoľko...
...preto niektorých pacientov zaradia ako pacientov s CF, hoci im vyšla negatívna genetika...
...ale takýto pacienti majú iné príznaky typické pre CF, najmä teda pľúcne a gastro prejavy (časté choroby spojené s dýchacím ústrojenstvom, alebo nepriberanie a gastro koliky a pod.)...
...predpokladám, že manžel @dm1 mal takú formu CF, ktorá kedysi ešte nebola známa, ale zaradili ho k CF, lebo mal iné príznaky...
...po rokoch genetici rozlúštili viaceré mutácie a tí pacienti čo dovtedy nemali určenú mutáciu asi opakovane podstúpili genetiku - niektorým mutácie určili, iným pravdepodobne ešte stále nie... 😒