Dcérka má Downov syndróm

amia
1. okt 2006

Dobry den. Volam sa Ria a 30.5.2006 sa nam narodila dcerka Dorotka s Downovym syndromom. Chcela by som Vas poprosit, ci by sa nedala do fora zaradit osobitna kapitola Postihnute dietatko. Verim,ze by sa tato tema ujala a rozvinula v peknu diskusiu. Dakujeme :o)
Ria amia@centrum.sk

nikollette
6. feb 2009

mna by zaujimalo ci sa tomu da nejako predist, ci maminy, kt maju postihnute deticky, ci by robili nieco inak, v tehotenstve, ci pocas porodu??? V com ,alebo kde nastane chyba??? Nechapem ☹

roasha
6. feb 2009

nikollett,pri down.s.nic neovplyvnis,je to genet.probl,jeden chromozom je "iny" 😔 ....-napriek tomu su to krasne, a stastne deti... 😵

kamiska
6. feb 2009

nikollette: jak psala roasha, je to mutace genu - konkretne trisomie 21. chromosomu. a proc k ni dochazi neni jasne. nicmene existuji jakoby tri druhy DS, z nichz jeden je "dedicny" - rodice jsou prenasecem, ale je to jen asi ve 4% pripadu. pak jeste existuje tzv. mozaika - kdy nektere bunky maji spravny pocet chromozomu, nektere maji trisomii. v tomto pripade na diteti nejsou tak zjevne rysy DS.

jinak obecne postizeni: jsou to faktory pre-peri-postnatalni. tzn. pred narozenim - hlavne infekce, alkohol, koreni. peri jsou pri porodu - nedostatek kysliku, protrahovany nebo i prekotny porod a posnatalni jsou po narozeni - to znamena urazy, infekce ditete. nektere ovlivnitelne jsou, nektere ne 😔 .

kveta
6. feb 2009

Nikolette, troška sa to dá ovplyvniť tým, že dieťa máš v mladšom veku a tak znížiš pravdepodobnosť Downovho syndrómu. A ešte lietanie v lietadle okolo počatia je nebezpečné - zistilo sa to tak, že letuškám sa rodilo viac detí s Downom a pripisuje sa to kozmickému žiareniu a jeho mutagénnemu vplyvu.

monkula
6. feb 2009

deti s DS majú jeden chromozóm naviac, rodičia t os láskou volajú chromozóm lásky 😉

kamiska
8. feb 2009

kveta: tak o tom letani jsem neslysela - zajimava informace 😉

cica13
8. feb 2009

Moni,máš pravdu, je to chromozóm lásky, mám to odskúšané na vlastnej koži.... 🙂

cica13
8. feb 2009

Roasha 😉

nikollette
9. feb 2009

tanaja??? 🙂

nikollette
9. feb 2009

Kveta to viem , ze je riziko u starších zien, ale prečo?? nechapem 😒

ukana
12. feb 2009

ahojte, neviete niekto, ako sa ma Amia s Dorotkou? 😒

womenne
12. feb 2009

čo som čitala naposledy su už domka 😵

womenne
12. feb 2009

http://www.mimibazar.sk/bazar.php?album=62643
dufam že sa nenahneva že som tot u dala 😉

ukana
12. feb 2009

womwnne dik, to je super sprava 🙂 ake krasne fotky maju 🙂

roasha
12. feb 2009

womenne,dakujeme 😉 ...stale sa dotrapim,pokial ich najdem 😅 ....krasne zenske,tak uz len vela zdravicka im posielame... 😵

eneka
22. feb 2009

chcela by som sa vas opytat, kedy a ako vam zistili, ze dieta bude downik? ak na zaklade sona, co presne tomu napovedalo?

cica13
24. feb 2009

Eneka,
mne to nezistili, ale napis Tanaji, jej ano, caka downika

anna181
5. mar 2009

Ahoj babulky. My cakame na dg z genetiky.
Som plna strachu a zaroven sa pripravujem keby...
Ako sa mate? Budeme si pisat? Budem rada.

lenny22
5. mar 2009

co je to dawnov syndrom?

anna181
6. mar 2009

Babulky kde steeeeee? ☹ ☹ ☹

varvara77
27. mar 2009

ahojte som tu uplny novacik.... 😨 😨 😨
je to niekto kto ma za sebou nejaku skusenost s diagnozou vrodena hydronefrozu,momentalne lezim v nemocnici a v pondelok ma caka operacia... niekto na povzbudenie?? co ma caka??

kajusa
29. mar 2009

Ahoj varvara77- ano nasiel sa niekto "taky" 😉 Ja osobne mam urobenu plastiku laveho mocovodu a oblickovej panvicky koli "diagnoze" vrodena hydronefroza. Je to zalezitost stara uz 10 rokov a pripomina mi ju len jazva (bohuzial nie prave najkratsia, ale veeeelmi pekna, tenka 😀 Neviem ake momentalne potiaze mas (ci vobec? alebo ti hydronefrozu zistili len nahodne na sone...) Ja som mavala obcasne kolikove bolesti v lavom boku, tiez som sa citila unavena... Operacia prebehla v plnej narkoze a v nemocke som bola 3 tyzdne (dooost dlho, ale "tazkych" bolo len prvych par dni, potom som uz behala po oddeleni a "hojila sa ako jasterica"....tot slova mojho vtedajsieho osetrujuceho lekara 😀 😀 😀 Dzzim Ti palce-snad si moj prispevok stihnes precitat este pred operaciou a povzbudi ta....nemaj obavy-bude to O.K.!!!!! 😉

zuz11
6. jún 2009

anna181 • 2d, snž • Dnes o 11:54
Ahojte. Mam syna s DS... Rada by som si pisala s maminkami, ktore maju deticky s akymkolvek postihnutim, ako sa s tym da zit..ake su vase babatka, co vsetko vedia, ako sa citite vy, ako to znasate..proste ako sa s tym da zit....... Trosku sa potesit....
Aj ked som uz relativne kludna, aj tak by som si rada precitala ako sa ine mamicky vyrovnali s touto situaciou...
Dakujem .

terezka044 • 1d • Dnes o 12:04
ahoj, drzim velmi palce, a pokecat s mamickami o DS mozes napriklad aj tu: https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

adusaa • 1d • Dnes o 12:05
ahoj anna, moja kamaratka ma dcerku s DS a je to zlate dievcatko 🙂 ako kazde ine.
mozem jednu otazocku? ty si vedela, ze sa ti narodi syncek s DS alebo vysledky triple testu boli ok a narodil sa ti syncek s DS?

anna181 • 2d, snž • Dnes o 13:44
Ahoj Terezka, ano poznam tu temu, aj som tam pisala, ale zial tam nikto neprispieva :( Preto som sa pokusila tu..co ak... V niektorej teme sme si pisali 🙂 ak sa pamatas, gratulujem k syncekovi 😉
Ahoj Adusaa a ta kamoska nepride na konika? 🙂 Triple testy mi vysli zle, ale aj napriek tomu sme dufali... Amnio som odmietla, Dominik uz kopkal a ja by som si ho nedokazala dat zobrat..............

adusaa • 1d • Dnes o 14:04
jasne, chapem 😉 . opytam sa jej ci nechce prist na konika 🙂

anna181 • 2d, snž • Dnes o 15:32
Spytaj 🙂

Takze babulky nikde vas niet :( Kde sa tulate???

jozkasuper
5. júl 2009

ahojte pri ds sa cvoci vojtova metoda?

cica13
5. júl 2009

anet ahoj! A ty nie si na vychode?
Alebo mas aj tam net?
Dominkovi cmuk!

jozkasisi
5. júl 2009

visvetlite mi co znamena ta vojtov ametoda.

milliigoret
5. júl 2009

jozka to už kde si dnes stihla popísať 20 príspevkov ? 😕
a už keď chceš vedieť čo je tá vojtova metoda tak si to pohľadaj sama a nevypytuj sa tu dookola,veď čumíš pri počítači tak nebuď lenivá 🙄 🙄 🙄

anna181
7. júl 2009

Ahoj Cicus 🙂
Som 🙂
Dominikovi odovzdam 😉
Pekny vecer.

cica13
7. júl 2009

Anet...ty opica...predsa si na nete 😀 😀 😀 😀