Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

kikuska_nr
2. mar 2011

@cukrikk ajoj, citam, ze mas nejake skusenosti s ekzemom a s Travnicou...odporucili mi ju teraz pre maleho, ma alergiu aj ekzem po celom telicku, tak som sa chcela opytat, ci je to ozaj ucinne, ci pomohlo a ako to tam vlastne funguje...chcela by som ho tam poslat cez letne prazdniny, aby nevymeskal skolu a najlepsie sameho - ma 10 rokov, tak to hadam zvladne 🙂

janaka1
5. mar 2011

Ahojte, mojmu 2,5-rocnemu synovi velmi pomohol emoliencny krem A-Derma. Ekzem mizol pred ocami a teraz po troch tyzdnoch natierania krasna hladka pokozka. Taku mal doteraz len pri mori, ktore mu tiez velmi dobre robi, ale po navrate domov sa do tyzdna zacnu objavovat flaky.

bigfree
7. mar 2011

@kikuska_nr Ahoj, my sme momentálne v Trávnici. (www.odlu.sk alebo aj na facebooku je skupina odlu Trávnica) Moja malá bude mať v apríli 3 roky, sme tu s atopickým ekzémom. V liečebni je režim ako v nemocnici, personál - veľmi veľmi milé sestričky. Sú tu momentálne prevažne menšie deti od 1,5 roka do cca 4 rokov, všetko s maminami alebo s babkami a pod. Liečenie je 3 týždne, ak by nechcel byť syn sám môže na týždeň prísť napr. babka, týždeň mamina a pod. - za poplatok sprievodcu. Sú tu aj školopovinné deti, tie majú doobeda normálne vyučovanie a ako tak sledujem, sú dosť dobrá partia.
Čo sa týka účinnosti : ekzém je nevyspytateľný a také sú i výsledky z Trávnice. Niekomu pomáha hneď, niekomu nie, nám dokonca voda vytiahla ekzém i na miestach, kde ho doteraz nikdy nemala. Ak dieťa príde so zapálenými miestami alebo ak sa zapália počas pobytu i tu sa používajú kortikoidné masti (ale to je asi logické, lebo keď je niečo zapálené, rozdráždené, tak tá slaná voda to vyžerie ešte viac, takže sa to musí takto preliečiť.) Sú tu maminky, ktoré si opakujú pobyt druhý alebo tretí krát a chvália si to. My máme momentálne po 2 dňoch mastenia ( ráno a večer) kortikoidmi čistú pokožku, tak verím, že to tak zostane už do konca pobytu, t.j. do soboty i doma, pretože bude koža preliečená.
Ale na začiatku som sa zľakla, lebo malá mala ekzém na rukách v ohyboch a pod kolenami a tu sa jej "vyrojilo" i na celých rukách, v zápästiach, dokonca za krkom .... ekzém ale vraj putuje, tak dúfam, že nezačal putovať vďaka kúpelom....
Ináč na vyskúšanie odporúčam, ono to určite niečo má do seba - tá voda. Ešte k terapii - je tu vlastne len 1x za deň pol hodinový kúpeľ vo vani a premasťovanie a mastenie po kúpeli a večer.
Dosť tu maminky skloňujú i kúpele v Smrdákoch... vraj po nich mali deti pol roka s ekzémom pokoj.

zubecek
7. mar 2011

@k.jolanka ten staší už má tváře dobré, pokud nejsme dlouho venku, pak to doma zmizí. Celkově má kůži lepší, když byl miminko, měl exémové flíčky v záhybech skoro pořád, pak ve školce ještě na nožkách celou zimu, a to jsem sháněla bavlněné punčocháče...teď už má flíček jen sem tam někde a někdy, a objeví se mu to na ručkách, když si nenasadí rukavice, v létě je v pohodě. Ale malý davídek ty tváře má trošku drsné pořád, a červené pokaždé venku celou zimu, doma to zbledne, ale venku zase...takže několikrát za den, lidi si ho všímají -"jé, to je ale zima, ten má červený tvářičky" i v obchodech, všude. A to ho nevezmu nikdy ven nenamazanýho. Ale kdybych to nemazala, tak to bude daleko horší a asi by to nemizelo...na noc, když to náhodou zapomenem, tak je to ráno hned horší. A měl to i přes léto, zase jsem musela přijít na opalovací, co mu vyhovoval a nesušil. Jenže pak už ho nikde neměli a tak jsem koupila jiný na citlivou pokožku a zase měl ty tváře suchý. Ty ručičky to samý. Ale myslím si, že se to zhoršovat nebude, snad se to s věkem obecně lepší, i co vím ze zkušenosti. Ale budou to mít trošku celý život, třeba budou muset nosit rukavice...Manža byl jako mimino atopik, a zůstalo mu to na rukách, stačí trochu chlad nebo sucho a hned to popraská do krve, pořád si je musí mazat. Jinak já mám taky citlivou pokožku a kluci jsou po mě úplně světlí, takže není divu...Jinak tu bradičku mají taky občas, přesně jak píšeš, stasčí jídlo, slinky, zima, tření o bundu. Zase pomůže jen promazávat. Davídkovi dokonce zůstali na bradičče dost veliké jizvy po neštovicích, neškrabal to, jenom jak se to pořád patlalo o jídlo a tak a jak je světlý. A to už měli o letních prázdninách. Myslím, že tvůj malý teda taky bude mít takovou citlivou pokožku, občas se to asi takhle projeví, ale po čtvrtém roce už by to mělo být lepší, možná, než půjde do školi, tak to vymizí úplně.Je taky taková bledulka?

k.jolanka
7. mar 2011

@zubecek ahoj..určitě jim to když ne úplně vymizí tak se to o hodně s věkem zlepší...já prý měla ekzém hned od narození do cca 2let..a to prý máma říkala, že to bylo strašné, měla jsem to po celém těle, na obličeji, na zadku, nohy ruce atd..mokvající, škrábalo mě to děsně..no a v těch dvou letech to samo odeznělo, akorát se mi objevila alergie na všechno co snad jde 🙂
jinak já byla s malým na očkování a přitom jsem se na to zeptala mojí doktorky, samozřejmě ten den mu to úplně zmizelo, po nějaké vyrážce ani vidu ani slechu 😠 a doktorka mi řekla, že to určitě ekzém neni, že prý ekzém takhle nemizí...je fakt, že má dva flíčky na rukách a ty mu opravdu nezmizeli za den a na tom obličeji to opravdu přes noc zmizí a někdy to nemá ani přes den...ale zase ty píšeš, že vy ekzém na obličeji máte a že mizí..nebo nevím, jestli jsem to teda dobře pochopila, tak tvému mladšímu synovi ty rudé tváře občas úplně zmizí a nebo to má stále ale jen v lepším stavu?tak asi když by ani po tom co se udělá venku lépe a nebude si bradu šouchat o ten suchý zip na bundě, mu to nezmizelo, tak bych zašla za kožní..no asi jak píšeš, bude mít citlivou pokožku...jj, bledule je po mě 😅

bigfree
7. mar 2011

Čítam tu vyššie, že deti vyrastú z ekzému.
Áno, ale iba niektoré. Poznám prípady, že od 2 rokov dieťaťu ekzém úplne zmizol, alebo zmizol a prejavil sa astmatickým dýchaním príp. alergiou, alebo nezmizol a od miesta pod kolenami vo veku 2 rokov dieťaťa postupne putuje. Neter má teraz 16 rokov a ako malá ho mala len pod kolenami, potom ako školáčka v záhyboch na rukách a posledné mesiace sa jej presunul na krk a bradu .... ☹ Takže aj tak..... to býva.

luthien.k
7. mar 2011

Když tu píšete o těch zkušenostech - ekzém zmizel/nezmizel atd., nedá mi to nenapsat trochu teorie...
Atopický ekzém je projevem atopie, tj. v genech je zakódováno, že imunita nepřiměřeně reaguje na různé podněty - alergeny (u dětí nějčastěji potraviny, kosmetika, chlad (viz. zřejmě @k.jolanka...) atd.) a postupem věku se to vyvíjí - někomu zmizí ekzém zcela, jak vyhasnou potravinové alergie i další vlivy, někomu se objevují ataky ve vlnách (později hrají roli hlavně hormony, zdravotní stav, stres - takže puberta je časté období, pak u žen kolem těhu a kojení atd.), někomu se to přestransformuje na inhalační alergie, astma... Je to prostě nevyzpytatelná záležitost na celý život. Ale pokud se v dětství správně s ekzémem zachází, jde se cestou hledání příčiny (hlavně v té stravě i jiných věcech), nemažou se pouze dokola kortikoidy nebo později imunomodulačními mastmi, tak se pravděpodobnost potíží v pozdějším věku snižuje.
Moc dobré články o AE u dětí má ve svém fotoblogu kam.zyk, doporučuju všem rodičům malých atopiků prostudovat 🙂 Nám osobně moc kam.zyk pomohla a spoustám dalších maminek, tak se její poznatky snažím šířit dál 😉

luthien.k
7. mar 2011

https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam.zyk/

Odkaz na fotoblog, abyste to nemusely hledat 🙂

zubecek
8. mar 2011

@k.jolanka - jo má to tam pořád na těch tvářičkách i na ručičkách už od ramínek dolů, taková drsnější krupičkatá kůže, ale doma nebo po noci to není tak červené, venku je úpně rudý, doma to pak zbledne, ale normální bledá hladká kůžička, jak už to má ten starší, to zatím teda vůbec není. Ale právě doufám, že se to taky vytratí, i tady luthien.k to píše, že to má takový průběh, bohužel v některých situacích to může otravovat celý život - viz ruce mého manžela (ale on to měl prý jako mimino strašné, musel se koupat v takové té "ropě") a nebo já, přesně jak píše luthien, jsem se osypala ze všeho v těhotenství a pak při kojení jsem to měla u obou na psou! A to jsem jako dítě měla ekzém spíš vyjímečně. Ale bude to asi si myslím i tou bladou citlivou pokožkou, protože nikdy jsem venku nepotkala snědé dítě s červenýma tvářema od zimy 😉

k.jolanka
8. mar 2011

@luthien.k děkuji, já kouknu...mě právě doktorka tvrdí, že to ekzém není, tak jdu studovat abych byla chytřejší 😉

@zubecek no právě že náš malej to nemá vůbec, jemu se to ztratí úplně, ne že mu to zbledne, ale prostě mu to opravdu přes noc zmizí, druhý den to třeba nemá vůbec a další se mu to objeví, když se zase bradou o něco otře..ono je opravdu možné že je to jak říkala doktorka jen reakce kůže na chlad, ale jdu pročíst odkaz od luthien.k jj, já znám také lidi, co to mají celý život, mě se to právě přehouplo do té alergie...ale ani ta už není tak hrozná, přijde mi jako by se to rok od roku zlepšovalo..

@bigfree jj, přesně jak píšeš, někomu to zůstane..já jsem právě byla ten případ, kdy mi to zmizelo ale zato jsem byla pak těžký alergik, ale i to je už pryč a v létě už skoro ani nemusím zobat prášky.. tak to je naprd, že se to neteři takhle rozlézá ☹ a to z ničeho nic? 😕

luthien.k
8. mar 2011

@k.jolanka, ani já netvrdím, že to ekzém je, pravděpodobně to bude "jen" citlivost kůže 😉 Co mažeš na ven?

k.jolanka
8. mar 2011

@luthien.k dneska mi kamarádka řekla, že to vypadá jako lišej..no abych pravdu řekla, tak já v těch mrazen nemazala ničím 😖 pak jak se mu to objevilo, tak modrou indulonou a doktorka mi řekla, že teď už to nemám mazat vůbec ničím, když polevily mrazy...čím mažeš ty malého ven?

annaanna
8. mar 2011

my máme AE asi tri mesiace, škriabe si to dcérka (takmer dvojročná) počas spánku ale i cez deň. Chodili sme na Kramáre, kde jej dali kortikoidy - Locoid - perfektne zabral, úplne sa to vyčistilo avšak za dva dni ešte horšie, tak som jej to natierala najprv týždeň dvakrát denne a potom jeden max dvakrát za týždeň podľa pokynu la a kožička na rukách zostala nepružná, taká starecká. Prestala som s tým a mazali sme a mazali Lipobasou, malá už volala na ocka - Lipobase ... natrieť a pod.
stále sme boli celí mastní, červené fľaky sa rozširovali, mala som pocit, že čím viacej natieram, tým je to horšie. Okrem toho dcérka má veľmi suchú pokožku na telíčku, ako keby mala stále husaciu kožu.
Z Kramárov nás poslali ku kožnému podľa miesta bydliska, že ekzém je ekzém a že to trvá celý život.... a takéto reči čo ma patrične vytočilo. V našom meste nie je detský kožný a dr že nevadí, to je jedno... no a objednali sme sa do dermasonu. Moje pocity z dnešného vyšetrenia sú perfektné.
Žiadne reči okolo toho, že po celý život to bude problém, ďalej že Lipobasa je dobrý krém, ale nestačí, pretože nepodporuje tvorbu kožného maziva a tak dala pani dr. nejaký zamiešaný krém.Po tomto je fakt v prvý deň tá kožička lepšia, vláčnejšia, jemnejšia a nie je malá celá mastná.... kortikoid nám dala len na dve kritické miesta, inde v žiadnom prípade. Balneum do kúpela je slabé, predpísala niečo silnejšie a fakt je silnejšie a ichtyol. A bomba bola nakoniec celého vyšetrenia - keďže majú veľmi veľa detí tak to tam fičí a ako som obliekala malú tak si dr pozvala ďalšiu mamičku s dieťatkom s tým istým problémom a motivovala ma - pozrite sa na toto dieťatko aké je už krásne, pred dvomi týždňami mala oveľa väčšie problémy ako vy .... no maličká bola takmer bez fliačku.......

luthien.k
9. mar 2011

@k.jolanka, dobrá je kombinace hydratační emulze (A-Derma Exomega, Bioderma Atoderm PP apod.) a mastného základu, například žlutá vazelína (naváží v lékárně) v poměřu 1:1, a to i teď, když nejsou vysloveně mrazy, kůže je citlivá a měla by být na ven chráněná! Jsou i jiné možnosti, třeba Bubchen zimní krém je dobrý nebo Bepanthen... Vždy je potřeba vyzkoušet na malém kousku kůže, co nejvíc sedí.

@annaanna, jojo, hoodně záleží na koho narazíte, holčička mojí kamarádky bez jakýchkoli upozornění dostala na 5 měsíční holčičku také Lipobázi a Excipial U Lipolotio, tak mazala a mazala a dítě čím dál horší, až právě kam.zyk, o které jsem tu psala, hned podle fotek odhalila, že má právě reakci na tato dvě mazání a jen vysazení stačilo na velmi výrazné zlepšení. Takže není kožní jako kožní... Nejlépe si pořídit více vzorků mazání a na malých plochách zkoušet po tři dny, co to s kůží udělá, co se hodí na kterou fázi ekzému viz. https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam.zyk/clan...

kikuska_nr
10. mar 2011

@bigfree dakujem velmi pekne za vycerpavajuce info 🙂 na tie Smrdaky som poskulovala aj ja, ale Travnica je nam blizsie - mame vo vedlajsej dedine babku, tak pocitam s tym, ze za nim odbehne. ked by mu bolo velmi smutno. Neplanujem tam ist totiz spolu s nim, je uz velky, nech sa uci trosku samostatnosti. Boli sme v oktobri v nemocnici na kramaroch, podla toho, co si pisala, je to asi dost podobny rezim...vybavila som tento tyzden papiere od lekarky, tak snad vsetko dobre dopadne... 🙂

katarinajurikova
14. mar 2011

Ahojte,
maminky mi sme mali ,teda stale mame ,bojim sa to aj nahlas vyslovit,atop.ekzem.Manzel pracuje v lekarni a len tak pre skusku doniesol vzorku kremu SKIN CAP,babi do rana nemal nic.Predtym nemohol spavat,stale sa skriabal,nieco priserne....zdedil ho po mne,ale mne presiel az v 13 rokoch.Babeny skuste,prvykrat stipe do otvorenych ran,ale treba to vydrzat....potom uz nie.Nanasa sa 1 mesiac kazdy den po kupkani.Vzdy ho natriem timto kremom,chvilku pockam a natriem ho este Lipobasou.Aby bol premasteny.Zmizlo mu to aj s vlaskov.Neni tam ziadny kortikoid,je na volny predaj.Stoji cca 15 euro.Budem rada ,ak niekomu pomoze... 😉 Prva fotka je s ekzemom a druha bez.... 😲

luthien.k
14. mar 2011

@katarinajurikova, SkinCup obsahuje kortikoidy, čtvrtéh stupně, čili ty nejhorší, to je jeho zázračná síla, kamarádka ho sama několikrát v laboratoři nechávala testovat - v USA je zakázaný, u nás ani na Slov. zatím bohužel ne, nerozumím tomu, ale je to tak. Žádné nehormonální mazání nedokáže zbavit dítě ekzému do druhého dne, už z principu setrvačnosti reakce v kůži (obvykle na nějaký alergen, z potravy, z prostředí nebo jako reakce na výkyv imunity atd.) to není možné. Vždy to postupuje pozvolna, je-li zvolena správne nehormonální terapie.

luthien.k
14. mar 2011

Oprava - zbavit ekzému do druhého dne (dočasně) umí ještě imunomodulační masti...

nina88
14. mar 2011

Ahojte, prosim o radu, moja 6 rocna dcera mala atop. ekzem ako babo, zmizlo jej to,ani neviem ako a objavil sa jej ekzem znova minuly rok. ma to na ociach, robili jej testy alergologicke,nic jej nezistili a nech sa akokolvek snazim neviem kedy sa jej to urobi,teda z coho. Niekedy zo zmeny pocasia,inokedy neni zmena a aj tak to zrazu ma. ma cervene okolo oci, potom supinky,no zjavne ekzem. Ma to spojene vzdy aj so suchym nosom, tak akokeby posmrkuje,ale nic jej nejde. Neviem aka mast by jej pomohla, vyskusala som vela... ☹
Vopred dakujem za kazdu jednu reakciu, som zufala. Chudatko tak sa s tym trapi, hlavne ze dievca a na ociach, sa jej smeju v skolke... ☹

slavuska30
15. mar 2011

@nina88 ahoj, aj moja dcera mala ekzém od 2týždňov ..najhoršie obdobie bolo v školke, vždy sa jej vyhodil ako predzvesť choroby..tesne pred ochorením bol najhorší, škriabala sa do kriv, deti sa snou nechceli hrat..no des..natierala sa som ju kremom Lipolocio myslim sa volal, taky mandľovy..výborne zaberal.(nezaberal nám Holtov krém a po tých hydrokortizonovych nesmela zas na slnko..).potom dostala v školke ovčie kiahne, všetko sa jej zlialo do velkych pluzgierov(kiahne aj ekzem), a zrazu to prešlo, takže máme pokoj už roky..dr.nám povedala, že sa to môže aj nemusi stratit..teraz sa len sem tam pošucha pod kolenami alebo v laktoch, ale hned si to natre, to viem že je predzvesť choroby..cez to všetko čo si s ekzemom preskákala ako malá, je to už super..

zubecek
15. mar 2011

na ten krém si každý musí přijít sám, co mu vyhovuje...my se po Lipolotio osypali úplně, kortikoidní locoid nám zasbírá výborně, ale to už je opravdu na horší ekzém, jinak na ty červené tváře a na pouze citlivou pokožku, což je asi k.jolanka, cokoliv promazávacího - nejlepší je asi neutrální krém Abiderman z lékárny, ten byl i když my jsme byli děti, ten je výborný, i já se tím mažu do zimy, jinak modrá indulóna dobrá na doma, do mrazů moc ne, obsahuje hodně vody, pak je dobrý seba med, na zimu jsou různé dětské masti všech značek nivea atd...ale ty jsou taky trochu na nás moc suché, do mrazů se nám paradoxně nejvíc osvědčil avon zimní krém. Také je výborný aloe sprej první pomoci na tu podrážděnou pokožku, stačí párkrát namazat a mizí to. Na léto jsem malého mazala seba med 30, a zmizelo mu úplně! Ale pak jsem ten krém nikde nesehnala, a i daylong nám trochu vysušoval.

katarinajurikova
15. mar 2011

@luthien.k Ahoj ,tak to by sme mali zalovat firmu,ktora vyraba Skin-Cup,ked je volnopredajny,asi to aj spravim 😠

luthien.k
16. mar 2011

@katarinajurikova, jestli manžel pracuje v lékárně, jistě má možnosti zadat takové testování, jako dělala kamarádka, já od ní bohužel nemám přesné podklady, ale Státní zdravotní ústav to jistě udělá i pro vás, kdybyste chtěli. Vždyť i pro laika je ta účinnost zarážející, ne?

lola31774
17. mar 2011

@cukrikk ahoj môj syn ma tiež atopicky ekzem a mali sme ist do kupelov smrdaky,po4 mesiacoch nič nerobenia som volala do smrdakov a tam my povedali že oni beru detičky až od 3rokoch,,,na kožnom mi povedala doktorka vraj su ešte kupele travnice ale nevie či ešte funguju,lebo tam mali akesi problemy,,,prosim ta nevieš čo je natom pravda?lebo tam beru detičky aj skvôr,dakujem

lola31774
17. mar 2011

@zubecek ahoj my sme už vyskušali všetky možne mastičky a nič nam nepomaha,ked sa nam to moc zhorši tak doktorka nasadi môjmu synovi hned kortikoidne masti,lenže to je len na chvilu,tak tiež sme zufali,do kupela použivame len olej na predpis

babullka1
17. mar 2011

@lola31774 travnica funguje,my uz mame nachystane papiere...maly ma 20 mesiacov a chystame sa tam coskoro.

lola31774
18. mar 2011

@babullka1 dakujem si zlata,nemusim čakat až do troch rokov,idem si hned vybavit papiere.a nevieš ako to tam funguje,teda či budeme mat sami izbu a ako to tam vyzera? dakujem

babullka1
18. mar 2011

@lola31774 vsetko najdes na ich webovej stranke. su tam aj fotky...ale neviem ako je to s izbami....my tam ideme skor len na take preliecenie,...maly ma sice ekzem,ale len slaby..po lickach inak nikde....no ma aj oslabenu imunitu..stale je chory,tak nam dr.odporucila ze mame ist.....len ja chcem pockat kym zacne byt teplo ,prave koli jeho imunite.

lola31774
18. mar 2011

@babullka1 ahoj dnes som si dala na web travnica kupele a nič moc informacie,tak neviem aka je to adresa,dakujem a pekny den

lola31774
18. mar 2011

@bigfree ahoj ked hovoriš o tych smrdakoch tak tam som mala ist zo svojim 2a pol ročnym synom,čakali sme 4 mesiace a potom ked sa nič nedialo tak som tam volala a oni my povedali že beru detičky až od troch rokov,tak teraz neviem či mam počkat alebo skusit travnice,neviem kde je lepšie,a hlavne keby som si teraz dala žiadost na travnice kolko by som čakala kym nas tam zoberu! nevieš nahodov ako to je ? dakujem a pekny den