Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

lojzina
27. nov 2011

@luthien.k Marian i narika posl.dobou,ze ho to boli 😖 ,na nic necekam a pojedem.Diky,jsi zlata, 😉 .
Bohuzel mas pravdu.Pak dam vedet jak jsme dopadli.
Ahoj

luthien.k
27. nov 2011

@lojzina chuděra malej ☹ Tak držím pěsti, ať to dobře vyřídíte!

ninka14
29. nov 2011

@luthien.k Dobry den.Citala som si vase prispevky ohladom ekzemu a usudzujem ze sa vtom vyznate.Preto by som chcela radu.Mam 2 rocnu dcerku Ninku a asi pred tyzdnom sa nam vyhodili cervene svrbiace vyrazky.Zaujimave na tom bolo ze boli len na pravej strane telicka(prava nozicka,prava strana zadocku ,prava rucicka a na pravej strane bruska)Na lavej strane nebolo nic.Isla som s nou detskej doktorke a ta mi povedala ze jej mam davat fenistil kvapky 5 dni.Nepomahalo to a na 6 den sa vyrazky zacali robit na lavej rucicke.Tak som isla ku koznej a ta mi nepovedala co to je len ze mam pokracovat s fenistilom a v lekarni mi namiesali masticku podobnu ako ichtiol-ze ju mam 3-4 dni natierat a ak to neprejde znova prist.V rodine nikto nikdy netrpel ekzemom.Je pravda ze dlho som prala veci v lovele a sensitiv avivazi a asi pred mesiacom som uz kupila nie detsky prasok a avivaz lenor.Vtedy som ju sledovala ci sa nevysype a vtedy nic.Moze to byt z toho prasku a avivazi?V potrave sme nemenili nic ale Ninka straaaaaaaaasne lubi cokoladku-uz si myslim ci to nema aj z nej.Som v koncoch a neviem ako postupovat s ekzemom.Nikdy som sa s ekzemom nestretla.Vopred dakujem za radu.

luthien.k
29. nov 2011

@ninka14 ahoj, budu tykat, jestli nevadí, je to tady tak zvykem 😉
Kolik té čokoládky malá za den sní? Čokoláda je častý spouštěč reakcí histaminového typu - způsobuje jeho uvolňování v těle, což u někoho může způsobit vyrážku, bolesti hlavy, nevolnosti, dýchací potíže - někdy jsou to příznaky nerozeznatelné od alergie (tato reakce alergií není, alergie na čokoládu - kakao - je celkem vzácná). Takže čokoládku bych nemilosrdně aspoň na týden vyřadila, ono stejně to není nejvhodnější potravina pro malé děti, zejména díky obsahu bílého cukru (=bílého jedu).
Prát v každém případě bez aviváže (!!!!!), klidně se vrátit k lovele, dvakrát navíc máchat se dvěma lžícemi octa. Může to dráždit, někdy se to stane až časem. Nejlepší zkušenosti co do účinnosti praní a šetrnosti ke kůži jsou s mýdlovým slizem.
Fenistil pokračovat, s mazáním takto neporadím, to bych musela ten kožní projev vidět. Jisté je, že nic mastného typu indulona atd., mast podobná ichyolu by nemusela být špatná, ale musela bych znát přesné složení a hlavně vidět tu vyrážku...

ninka14
30. nov 2011

@luthien.k dakujem za odpoved.Ninke tu cokoladu davkujeme-keby zalezalo na nej tak je zje kvantum.Dostava povedala by som denne jednu malu cokoladku kinder a niekedy pobede ale to zriedka spapa brumika.Veci som uz preprala v lovele a pri nej aj zostanem.Sice kozna doktorka povedala ze to neni z prasku a avivaze ale aj tak som to spravila.Dnes je druhy den co ju natieram ichtiolom a vyryzky su neni take cervene a miesto neni take vrele-dufam ze to pomoze.Pekny den Silvia

luthien.k
30. nov 2011

@ninka14 doufej, že ano a že nebudeš muset víc pátrat po příčině... 😉

veruvojtkova
14. dec 2011

@luthien.k ahoj, hledala jsem nějaké diskuze o AE a narazila jsem na tuto, koukala jsem, že tu holkám dáváš dobré rady ohledně tohoto problému, zkusím se na tebe také obrátit 😉 mám jen takovou otázku, i když nevím jestli to sem zrovna patří.. týká se to mé kamarádky, která nedávno porodila holčičku a malá už na porodním sále, prostě když se narodila byla posetá od hlavy až k patě atopickým ekzémem 😕 nikdy jsem o takovémto případu neslyšela, vždycky až že ho děti dostaly jak rostly..kamarádka ani její manžel nemají žádnou alergii, atopii, astma...kamarádka je z toho vyřízená, měla celé těhotenství velký stres a přičítá to tomu, takže její šestinedělí je ve znamení depresí a pláče, že za stav dcery může ona 😔 chtěla bych jí nějak podpořit a tak mě zajímá, jestli je to opravdu možné, že když se miminko narodí už s ekzémem, jestli to může být způsobéné tím, jaké měla matka těhotenství, jestli se stresovala, co jedla a nebo to na to nemá vůbec žádný vliv..?¨a jestli by jsi nebo někdo tady v diskuzi věděla, čím by to mohlo být způsobené, je mi jasné, že když se narodí tak na něj působí různé alergeny různé vlivy, ale takto v bříšku..? 😕 děkuju za odpověď 😉

luthien.k
14. dec 2011

@veruvojtkova ahoj, a to má skutečně takto diagnostikované, od lékaře (případně více lékařů)? Ekzém přímo při narození je extrémně vzácná věc, těch kožních projevů novorozenců je ale i bez atopického ekzému dost a dost, takže zásadní otázka je, zda jde skutečně o atopický ekzém. Tuto diagnózu si dobří kožní lékaři troufají udělat cca po prvních třech měsících věku dítěte.
Jinak vliv chování a stravování matky má na plod určitě, senzibilizace alergeny může nastat už v prenatálním věku, ale obvykle se projeví až po prvním kontaktu s alergenem mimo matčino tělo...

severanka96
15. dec 2011

@ninka14 atopický ekzém alebo inak atypický ekzém nesie v názve,že pri každom človeku je iný.Môj syn má 10mesiacov a od jeho 3.dňa života bojujeme s ekzémamy rozneho druhu a formy,krémy som už asi 10vyhodila,ďalších 20 na polici...všetko hormóny alebo zmesi hormónov...malý ešte neje sladké,nepozná čokoládu,soľ,kereniny,nič podobné,papá len zeleninu,proso,ryžu,pohánku,mäso,pil HA mlieko od 2.do 10.mesiacov,proste dbám o jeho stravu,hygienu možno aj preháňam,kúpeme sa v hypermangánovom kúpeli obdeň,alebo v repíku,oleje do kúpeľa,mlieka na premastenia,všetko možné ale je to biedne... ☹ Vyksúšala som mu však tváričku natierať s čistým eucerínom z lekárne(u nás nie je ho dostať,ale v Rakúzsku bežne),nie je ani drahá,nemá žiadne konzervanty,farbivá,nič,vyzerá ako vazelína a ak by mi niekto tvrdil,že ho 3x natriem a vymizne mu exém,tak ho naozaj z chuti vysmejem 😀 nechápali sme,a do dnes nechápem,ako je to možné,ale funguje to,natieram ho všade,niekedy si dám do ruky eucerín a lipolotio,zmiešam a natriem ho,používam to všade,len pod plienku moc nedávam,aby sa nezaparil.Ak máš možnosť skús,na kožná je výborná,neverila,akú má čistú tváričku.pa

luthien.k
16. dec 2011

@severanka96 atopický ekzém neznamená, že je u každého člověka jiný, ale že jeho příčinou je atopie, což je vrozená dispozice k tomu, že imunita organismu reaguje nestandardně, atypicky. Projevy atopie mohou být ekzémy, potravinové alergie, inhalační alergie, astma... To vše může malého atopika ještě v budoucnu potkat.

ninka14
16. dec 2011

@severanka96 dakujem severenka,vyskusam🙂

kala33
18. dec 2011

dievčatá viete mi niekto poradiť s vlastnej skúsenosti čo robiť ako zmierniť akútny stav atpického ekzému, začervenalé až horiace fľaky. Syn má už týždeň trošku soplík tak sa mu to zhoršilo a ked sa už zdalo že sa nám darí z toho dosťa stačila dnes potravinová chyba a taká reakcia až som v šoku z toho. Veľmi reaguje na určité potraviny a ked je vyčerpaný zo zúbkov alebo trošku chorľavý. starší nys mal tiež atopický ekzém, ale nikdy som sa u neho nestretla s takouto agresívnou formou.

lojzina
19. dec 2011

@kala33 ahoj...nam pomaha zink.mast nebo zink.olej na zklidneni,plus neco na promazavani,osvedcila se i genciana.V krajnim pripade atb mast...

kala33
19. dec 2011

@lojzina tá zinková masť má nejaký názov či je to zárabané??ako to dlho ju v akútnom stave používaš?dr mi volala že mám teraz použit ATB kortikoidnú masť☹ som sa tomu vyhýbala. Ale zatiaľ nemáme skúsenosť okrem premasťovania a krémovania.

luthien.k
19. dec 2011

@kala33, ještě samozřejmě antihistaminika. Jinak atb. na reakci na potravinu = zbytečné, atb. léčí infikovaný ekzém, ne alerg. zánět.

lojzina
19. dec 2011

@kala33 zink.olej mame na predpis,zink.mast koupis v kazde lekarne. 🙂 ,je jedno co,oboji nam vyhovuje.Pouzivame ji da se rict hodne casto,...,kortikoidy nebo atb mast opravdu az je nejhur,coz je zrovna ted-mame zlat.stafylokoka v kuzi 😖 ,jinak ale se snazim tem dryjakum vyhnout,co to jde,nemazu s tim hned 😉 .

lojzina
19. dec 2011

@luthien.k ahoj,tak hlasim obrat k lepsimu,kuzicka jak miminko,(na jak dlouho ale ☹ )....jeste do zitra mazem 1krat denne a konec.

kala33
19. dec 2011

@luthien.k tie bereme, ale teraz sa to koli chorobe zhoršilo a po potravine ešte viac. No to chápem že je to asi zbytočné , má to logické vysvetlenie. Dr mi povedala že je to na 3 veci súčasne , reakciu sme mali včera a ja som volala v piatok, lebo škaredé to mal už v týždni, oni asi iné ako kortikoidy ponúknuť nevedia.Ale mám aj ichtiolku , trošku natriem a urobím mu kúpel v dubovej kôre- vraj to vysušuje, to nám tiež naordinovala. on to má suché ale červené.
@lojzina no ved ani ja nechcem , radšej by som prírodnou cestou. Na staršom synovi som sa poučila a stačilo.Tak skúsim tú zinkovú mať , ked je dostupná a uvidím.

lojzina
19. dec 2011

@kala33 vidis,mast ichtyo care pouzivame jeste,taky dobra 🙂 .Tak at mate brzy pokoj.

luthien.k
19. dec 2011

@kala33 ani ichtyol (ichtamol) není špatná volba. A pokud sedne, tak na takový typ ekzému také hodně pomáhá Eucerin 12% omega.
V každém případě to chce emolient a na to léčebnou pastu, jak jsem psala i v IP.

@lojzina, já sem už snad ani nemusím chodit 😀

kala33
19. dec 2011

@luthien.k ano ichtyol pomál, len som to vysadila kôli mastiam , nasadila nám 2m liečbu tak preto, dnes som sa k nemu vrátila. Už som kúpila ako si mi písla v IP🙂 aký odstup treba medzi rôznymi prípravkami aby som zistila čo najlešie zaberá??

lojzina
19. dec 2011

@luthien.k 😀 😀 ,no ses dobra ucitelka 😉 ...

kala33
19. dec 2011

@luthien.k
@lojzina viete mi baby ešte poradiť ako je to u atopikov z bazénmi- plaváreň?? radi sme chodili plávať hlavne v zimnom počasí, prešiel nám čas a mali sme aj zábavu. Ale teraz ked sa to tak zhoršilo nechodíme. Treba vylúčiť úplne plaváreň, či len ked sú prejavi najhoršie.
A ešte jedno nakoľko ekzematici majú režim ako alergici - aj čo sa týka roztočov , vie te mi povedať či je u takýchto ľudí vhodné používať sušičku prádla??? Škodí to nejako??? Viem že je v zime vhodné vešať prádlo von aby vymrzlo a zbavilo sa vštkej pliagy. Tak teraz neviem☹

lojzina
19. dec 2011

@kala33 my verej.bazen nezkouseli,u nas doma jo,ale pak ho to strasne svedilo,takze jen maly bazenek se slad.vodou.A co se tyce roztocu-peru v pracce skoro vsechno ,co jde 😉 jinak dobre jsou stranky www.proalergiky.cz

kala33
19. dec 2011

@lojzina náš mal prejav ako kedy ale skôr nie , len raz to bolo zlé a to sme boli v súkromnom bazéne. Jasné práčku aj my používame, periem mu extra v detskom prášku, ale či sušiť v sušičke, alebo radšej prirodzene vonku.A dík za stránku, počítam🙂

lojzina
19. dec 2011

@kala33 susim venku,ale zas bacha na pyly,to by mohlo vadit(v sezone).

kala33
21. dec 2011

@lojzina
@luthien.k tak dievčatá žiadny Clotrimazol ani Pimafucord!!! zaberá nám mlieko pre atopikov od Bio.... a ichtyolová masť, veľmi sa to zlepšuje 🙂 🙂 🙂 🙂 na ústach už nemá vôbec. tak dúfam že to zas niečo nepokazí, apoň na chvíľu.

kala33
21. dec 2011

@lojzina
@luthien.k jáj a ešte som zabudla že som ho včera vykúpala v dúbovej kôre a to mám pocit že mu dosť pomohlo🙂 jupííí

lojzina
21. dec 2011

@kala33 ahoj,to je parada,jen tak dal a at to vydrzi 🙂

kala33
21. dec 2011

@lojzina ved aby to vydržalo, aby sme zas niečo nepojedli o čom nevieme a bude to tu znova