Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

modrofuzik11
7. máj 2012

@luthien.k ahoj, mam pocit, ze my sme na kravskom mlieku vyrastali. kojili nas malo, sunar bol, ale mali sme ho tak do pol roka. a som tu a som zdrava. kubkovi neplanujem davat kravske mlieko cca do jedneho roka. chcem vsak, aby bol vychovavany normalne. vsetky extremy podla mna skodia. aj to, ze dietatu nedas kravske mlieko do troch rokov. co vyvoj kosti?...

potulka
7. máj 2012

@modrofuzik11 z mlieka a mliecnych vyrobkov si telo nevie vziat ani zdaleka tolko vapnika, kolko ho tieto vyrobky obsahuju. takze aj bez neho/ pri malych mnozstvach sa da dietatu zabezpecit dostatok vapnika a bez toho, aby bol organizmus pretazeny tym negativnym z mlieka. vela je ho napriklad v brokolici, maku, orechoch a roznych semienkach, strukovinach a este vo vselicom inom. navyse privela mlieka zhorsuje vstebavanie zeleza.
mlieko a najma tvaroh obsahuju vela bielkovin, ktore mozu skodit este nehotovym detskym oblickam. kyslomliecne vyrobky su na tom trocha lepsie, tam je bielkovina stiepena. takze ak po roku mliecne veci, urcite radsej jogurty, acidko a spol. ako klasicke mlieko na pitie.
toto nepisem ako odporca mliecnych vyrobkov, praveze ich mame cela rodina velmi radi. moj syn bol napriklad schopny v jeden den ranajkovat pohar mlieka, vecerat maslo a syr, desiatovat jogurt, obedovat cestoviny s parmezanom a vecer si dat este acidko. ukazkovy mliekofil. ale aj na zaklade tychto informacii sa usilujem, aby bola strava pestrejsia, aj ked sa zda, ze alergiu na BKM zrejme nema.

luthien.k
7. máj 2012

@modrofuzik11 a proto také předáváme dispozici k alergiím svým dětem vesele dál - co se nadužívá, na to jsou alergie u dětí nejčastější - mléko, vejce, pšenice... 😉

nina88
10. máj 2012

Ahojte,chcela by som sa podelit o celkom viditelne zlepsenie ekzemu,odkedy som malej zacali cistit miesta koloidnym striebrom,nahrievat Bioptronom a nasledne jej to natriem konopnym olejom... Jogurty a maslo kupujem bez laktozy a paradajky som nahradila paprikou a redkovkou a cokoladove keksiky sojovymi rezmi a vela ovocim... 2 tyzdne cca sa takto snazime a malej sa to krasne lepsi... 😉

123annynka
10. máj 2012

Ahoj holky, omlouvám se, nestíhám číst všechny příspěvky, ale hledám odpověď na otázku, jak se pozná atopický ekzém u kojenců?

luthien.k
11. máj 2012

@123annynka diagnózu je nejlepší ponechat na kožním lékaři 😉

123annynka
11. máj 2012

@luthien.k Já tu otázku včera asi špatně napsala. Mě by zajímalo, jestli se u kojenců dá rozeznat atopický ekzém např. od potniček. Malému (4.měsíce) se objeví vyrážka, na pár dní zmizí a objeví se znovu. Pediatr má na atopický ekzém podezření, na odborné vyšetření jsme objednaní.

luthien.k
11. máj 2012

@123annynka hodně napoví, jestli máte v rodině nějaké alergie (jakékoli), astma nebo atopický ekzém - to jsou potom genetické dispozice k atopii.

123annynka
11. máj 2012

@luthien.k Právě že u nás nikdo alergik není. Tak budu dál doufat, že se nám to nepotvrdí... A děkuji za reakce 🙂

martinatrnkova
11. máj 2012

Ahoj holky, potřebuju radu. Malému se udělaly 3 miniostrůvky suché kůže/vyrážky. Jsou cca 0,5x0,5cm velké(malé). Na linii obličeje směrem ke krku, v loketní jamce a z boku na kolínku. Naše dr řikala, že nebudeme nasazovat žádně kortikoidy, ale že máme promazávat krémem, co používáme po koupání. Myslíte, že tím chtěla naznačit, že je to atop. ekzém? neméme v rodině žádné alergie, astma
A ještě jedna "blbá" otázka: mě se udělala vyrážka, podle dr je to atop, a nasadila mi kortikojdovou mast, ale nikdy jsem atop neměla a nemáme v rodině ani žádou alergii. Vyrážka mi zmizla, všecko je OK. Ale nemohla jsem to na melého nějak přenést'?

luthien.k
12. máj 2012

@123annynka on atopický ekzém obvykle nemizí a neobjevuje se tímto způsobem, toto zrovna dělají potničky, objeví se a do cca dvou dnů i bez terapie zmizí...

luthien.k
12. máj 2012

@martinatrnkova pokud Ty neseš v genech dispozici k atopii, tak jsi to samozřejmě po genetické linii mohla předat i synovi (bohužel dneska je tato dispozice čím dál častější a bude hůř). Takže ano, i když není atopie v rodině s výraznými projevy, malý atopický ekzém mít může - ale chce to, aby ho viděl kožní lékař a řekl Ti, diagnózu bych ponechala na něm. Nicméně podle popisu bych to za nějakou přenesenou infekci apod. spíš nepovažovala, což je asi to, na co se ptáš.
Malý je již přikrmovaný, že? Jaké má příkrmy? Je kojený?

martinatrnkova
12. máj 2012

@luthien.k Kojený byl pouze cca 14dní, takže jedeme na UM, ale byla mu prokázána alergie na BKM. Přikrmujeme ovoce - jablka, meruňky, banán, hrušky, broskve, banán. zelenina - mrkev, pastiňák, dýně, cuketa, brokolice, brambor, rýže, hrášek ... maso - kuřecí, krůtí, hovězí a začli jsme lepek. Jestli se ptáš na značku, tak alnatura, občas Hipp a Hami a samozřejmě domácí. A samozřejmě si hlídám co mu kupuju, pořádně to čtu v obchodě a pak ještě několikrát doma než mu to dám. Vidíš, uplně jsem zapomněla na tu jeho alergii, ani nevím, kde se u něj vzala, dispozice pro ni neměl.
Právě že jeho dr to chce nechce řešit, objevilo se mu to ještě dřív, než jsme začli s příkrmama, takže to on nich nebude, ale na kožní nás posílat nechce.
A to samé u mě, mě se to objevilo úplně z ničeho nic - myslela jsem si, že je to reakce na kosmetiku, co používá malý, ale má Sebamed, takže to asi taky nic. Leda že by stres - teda u mě

katka512
16. máj 2012

Ahojte kočky poprosim o názor....malý bude mať dva roky a pred 3mesiacmi sa mu na nozickach vytvorili take suche miesta niekedy boli cervensie a niekedy zmizli...neskor sa mu to zacalo robit aj na rucickach a teraz postupne aj na lickach u Dr som nebola len som smojou znamou Dr rozpravala ze to moze byt atopicky ekzem poradila mi krem od Babé ale mne sa zda ze sa mu to ponom zhorsilo.....nemate snim skusenost????
Niekdy hlavne k veceru ma to cervensie az zapalene a rano lepsie.....
Ale nemam pocit ze by ho to skrabalo.

katka512
16. máj 2012

prikladám foto a to sa mu zo dna na den takto zhorsilo tak neviem ci stravou alebo kremom

solinkarka
16. máj 2012

@katka512 my mame take suche miesta na nozkach,,,,viac sa objavia pri kupani a po, teda scervenaju...kozna sa vijadrila ze atopicky ekzem..
nas viac trapia licka ☹ mame ich zapalene a doskriabane az do krvi ☹

katka512
16. máj 2012

@solinkarka ja sa chystam v piatok isla by som zajtra k Dr ale mam dolezitu skusku 😠 praveze mi nozicky a ruky a pomaly aj licka zacinam byt ztoho zufala ale sa neskrabe....
Chudak maly ☹ a co Vam Dr nato dala?

sandymt
16. máj 2012

ahojte, potrebujem poradit. citala som ze AE sa meni tak po druhom roku a prejavuje sa zacervenani pod kolenami, laktove jamky atd. Moj maly ma 7 mesiacov a ma to takto, uplne cervene pod kolenami a pod krkom. Akurat sme v zaciatkoch prikrmov a uz vobec neviem co mu dat a co nie, lebo to ma stale. A este si to skrabe nohou o nohu. Pouzivali sme bidermu atoderm, je vhodna aj na tieto zahybove veci? Sem tam mu to natriem bepanthenom alebo sudocremom, ale to bohvieako nepomaha. Moze to byt AE? Este stale kojim a ked vidim ako na vsetko reaguje tak by som ho najradsej IBA kojila, neviem co varit.

luthien.k
16. máj 2012

@katka512 nutné je mít diagnózu od kožního lékaře, to je základ. Máte v rodině nějaké alergie (jakékoli), astma, ekzémy?

luthien.k
16. máj 2012

@solinkarka možná jsme se už o tom spolu bavily, ale základem jsou dietní opatření, pokud kojíš, tak ve Tvé stravě, pokud je prcek na UM, tak speciální UM. U dětí do tří let je nejčastějším spouštěčem atopických potíží potravinový alergen (alergeny). Také ekzém zhoršuje infekce, stává se často, že si ji tam zanesou dětičky při škrábání, na to jsou nutné stěry od kožní, zda tam něco je a nebo není a od toho se odvíjí léčba.

katka512
16. máj 2012

@luthien.k praveze v rodine nemame vobec nic ale dost sa teraz pise ze tento AE byva z ockovania Hexa 😠

luthien.k
16. máj 2012

@sandymt taktéž doporučuju kožního lékaře, pro diagnózu. Měl projevy už při plném kojení?

luthien.k
16. máj 2012

@katka512 ano, může to být spouštěč, ale pokud to je víc jak cca dva měsíce od očkování, tak já bych to s ním už spíš nespojovala. Ono dneska je atopiků asi 40% v populaci a za pár desítek let to bude každý, takže i pokud není atopie v rodině, tak to atopický ekzém být může. Ale je třeba vyloučit i infekci - proto určitě na kožní.

solinkarka
16. máj 2012

@luthien.k sme na UM...vcera sme boli na krv ci sa nejedna o alergiu na BKM lenze vysledky az o 3-4 tyzdne...a nasadili sme HA mliecko..takze cakame na vysledky

droby
16. máj 2012

@katka512 ahoj, synove nozky vizeraju podobne ☹ u koznej sme boli a ze seboroicka dermatitida, takze to este nemusi byt AE, dala nam smradlavu hnedu mast (ichtiolovu???) ale nepomohla, tak som mazala konopnym kremom a to pomohlo. zatial som zistila ze cukor je nepriatel.
tiez ho to nesvrbi a nema po kom mat ekzem ani alergiu...
a ano, ekzem a kozne problemi rozbieha ockovanie ☹

luthien.k
16. máj 2012

@solinkarka HA mléko nestačí, u atop. projevů se musí alergy care (Nutrilon) nebo Nestlé Althera. Alergie se z krve nemusí vůbec poznat, téměř polovina dětí alergii má, ale testy vychází negativně.

luthien.k
16. máj 2012

@droby cukr je hlavně velký nepřítel zdravých střev, které do značné míry ovlivňují imunitu...

katka512
16. máj 2012

@luthien.k
@droby moc Vam dakujem za info uvidim rano ako to bude vyzerat teraz som ho natrela modrou indulonou a dala fenistil kvapky ....

@droby a Maly to ma len na nozickach alebo aj inde aj mu to mizne ze uplne to tam niektore dni nema? a sktorej stranky objednavas tu konopnu mast ci to sa kupuje v lekarni?

droby
16. máj 2012

@luthien.k aha ☹ ked je to aj tazke uplne sa vyhnut cukru, ni eze by som sladila ale niekedy piskotka, ochuteny jogurt a tak...

@katka512 mal to po celom tele, najhorsie su nzicky okolo kolien, teraz sa to zhorsilo ale len na nozickach a trocha rucicky., nikedy to ma uplne krasne. davam koloidne striebro, mast mi dosla a v maloktorej lekarni ju maju, neobjednavam kupujem v lekarnach.
k teme dr. najprv nam dala excipial-nula bodov, kozna tu mast a lipobazu, nic, tak som jej len oznamila ze konopnoa nam zabrala a terasz sa to vratilo a viac rozsirilo na nozicky, tak len ze to uz mozno bude aj AE a zas nas posiela na kozne.. len hadaju co to moze byt a predpisuju milion masti snad nejaka zaberie

modra indulona bola prva co som mu dala ked sa to objavilo a este nebolo podozrenie na ekzem, chvilkovo krasne zaberala, som si myslela ze je po probleme, ale natrvalo nzabrala, tak nech vam to aspon urychlene upokoji, uvidis co dalej

droby
16. máj 2012

@katka512 toto je ta mast, je aj denny krem ale na horsie formy sa odporuca mast, krasne premasti ako nic ine a dlho vydrzi
http://www.mojalekaren.sk/cutishelp-konopna-mas...