Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

luthien.k
6. okt 2012

@zirafka52753 no a diagnóza zní - atopický ekzém...? Testy u dětí na potr. alergeny jsou velmi nesměrodatné, nedá se z toho vycházet.

zirafka52753
6. okt 2012

@luthien.k to praveze neviem nikto mi nevie povedat co to moze byt mam ju len natierat mastnymi kremikmi a to je vsetko a to ju natieram stale a vobec nic. ☹

luthien.k
6. okt 2012

@zirafka52753 pokud je to červené, tak mastné krémy vhodné nejsou, červená = zánět a je třeba ho léčit, nejlépe léčebnými pastami jako je zinková mast, Sudocrem, ichtamolová pasta (Ichtyo care pasta, Vitella Ichtamo) apod. Dobré je před tím kůži hydratovat nějakým nemastným emolientem (A-Derma Exomega, Bioderma Atoderm PP Baume...).

Máte v rodině nějaké alergie (jakékoli, na pyly, léky, na potraviny atd.), astma, atopický ekzém? Nebyla před propuknutím toho problému očkovaná nebo nemocná...?

zirafka52753
6. okt 2012

ja som astmaticka aj alergicka ale na vysoke travy pupavy.ale prejavilo sa mi to po porode.chora nebola a ona to ma skoro od malicka

huncut
6. okt 2012

Mojej dcérke tiež diagnostikovali asi keď mala rok atopický ekzém, často sa vyhádzala na riťke a tak, chodili sme na kožné, dokonca sme boli aj an liečení, len sme brali fenistil kvapky a tiež kadejaké mastičky, zle jej robilo najmä jedenie tmavej čokolády, citrusi a tiež orechy,na liečení si však všimli že veľmi zle reaguje na uštipnutie, proste hne´d opuchla, horúčky, strašné, ani sám primár si to nevedel vysvetliť, tak sme na liečení liečili uštipnutie a nie ekzém :( potom to nejak utíchlo, dávali sme pozor čo zjedla. éxmanžel je astmatik takže to je vlastne taká dedičná predispozícia.... keď sme sa presťahovali, problémy nejako prestali, čokoládku papala, pila čaj s citronoma nič....akurát každé leto ked ju štipne komár, zasa opuchne, tak neviem... podľa mňa veľa robí asj prostredie v ktorom žije, stresové situácie a tak, odkedy som ja kľudná akoby to prestalo. teraz chodíme k doktorovi Fábrymu, v Dolnom Smokovci a zatiaľ nezistil žiadne alergie z krvi, ešte nás čakajú tie kožné testy tak uvidíme a berie ZODAC kvapky, takže taká je naša skúsenosť

luthien.k
6. okt 2012

@zirafka52753 v tom případě by se o atopický ekzém jednat mohlo, v rodině jsou k atopii dispozice.

tulipanike
6. okt 2012

Ahojte, nasa Lenka mala ekzem asi od pol roka, kozna jej napredpisovala vsetko mozne, a nic, len za kazde vysetrenie sme u nej nechali 10.- eur. Nakoniec, asi po roku, to uz bola cela vyhadzana, som sa dozvedela o Holtovom kreme, a cuduj sa svete, ekzem za dva dni zmizol, ostalo len trochu pod kolenami a na krku, co sme postupne doliecili. A odvtedy nemame ziadny ekzem. A kozna na kontrole bola z toho cela vytukana.

kala33
7. okt 2012

dievčatá ja som tu už dlho nebola, pasovali sme sa s ekzémom podľa priebehu, musím však povedať že syn nemal ekzém až v takom mokvavom štádiu, ale mal to stále škaredé , suché, svrbelo ho to ,reagoval na chorobu, stravu, vonkajšie vplyvy. Hlavne mu vadia plesne , na tie reaguje a 2 potraviny ktoré sme vôbec nemohli používať. Po dlhom odkladaní som sa rozhodla ísť cestou homeopatie a neľutujem!!!! Chodím priamo liečiteľovi, kupujem si prípravky na vonkajšie a vnútorné užitie a mesiac máme ruky krásne hladučké bez jedinej známky vyrážok alebo suchej kože, síce máme biele fľaky ale to nám nevadí , do konca nezaeragoval ani na potraviny na ktoré vtedy hned reagoval. Zabralo nám to hned po 3dňoch už bolo vidieť výsledok. Som maximálne šťastná, že som sa takto rozhodla🙂)) Do konca ked bol aj teraz pred týždňoch chorí žiadna reakcia sa neukázala cestou ekzému.

kala33
7. okt 2012

ešte som zabudla chcela som pridať aj foto, prvé 3 foto sú predtým ako sme vyzerali a ostatné po liečbe homeopatiou

milankabrt
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kaselka
8. okt 2012

@luthien.k Ahoj Katka, tak sa zasa po čase hlásim. Chcela by som sa spýtať, či a ak áno tak akú máš skúsenosť s užívaním napr. sirupov od kašľu typu Mucoplant teda na prírodnej báze (nemám rada chémiu a keď už tak čo najmenej a okrem toho mala reakciu napr. aj zo stoptussinu, po užití ani nie do 5 min. ohnivo červené fľaky okolo úst). Malá mala totiž pred časom zasa soplíky no a nasadila som jej tento sirup + betaglukan a zasa jej vyskočil ekzém na rúčkach takže zasa po čase osvecujem s biolampou a mažem.... Zatiaľ ďakujem. 😉

potulka
8. okt 2012

@kala33 ahoj, zavse na teba myslim, ci stale chodite k tej dermatolozke do petrzalky. tvojmu malickemu to naozaj krasne zmizlo, to je parada! my sme isli @luthien.k -inou cestou a mame tiez 100% zlepsenie - vobec ziadne vyrazky, pokozka sa uzdravila a zahojila, nik by nepovedal, ze este pred pol rokom mal syn ekzemu plne kolenne jamky a lytka. 😵 masticky, co nam dr. predpisala, su okrem zarabaneho ichtamolu vsetky nepouzite.

kala33
8. okt 2012

@potulka ahoj, nechodíme, zatiaľ nevidím dôvod, riadim sa čiastočne radami a ak sa nám urobí zhoršenie tak vždy navstívime imunoalergologičku. Vždy nám podľa jej pokynov liečba zabrala. Vyvarujeme sa čo nám škodí , ale teraz máme už mesiac krásne pokoj bez mastí a liekov. A vy s ako liečite ? ako ste docielili zlepšenie?

luthien.k
9. okt 2012

@kaselka , i na jitrocelový sirup může být reakce, u toho Stoptussinu se nedivím, tam je těch potenciálních látek, co mohou dráždit, celkem dost, ty sirupy pro děti (jakékoli) jsou do složení vůbec jedny z nejhorších, často obsahují aspartam, kyselinu benzoovou jako konzervant a jiné chuťovky, takže jim je dobré se obloukem vyhýbat nejen u atopika. Jinak to zhoršení může být i jen k samotné nemoci, atopici se často zhorší, pokud se aktivuje imunita (infekce, růst zubů atd.)

rainee
9. okt 2012

ahojte, lekarka mi odporucala pre malu Linola sampon (ma sklon k atop.pokozke a z kazdeho samponu ju svrbi hlava), neviete mi poradit kde v BA by som to zohnala? lebo v ziadnej lekarni to nemaju a objednavat to niekde z CR moc nemam chut ☹ zatial sa nam este osvedcil ako jediny leciderm od altermedu, ale po nom ma take splasnute vlasky no aspon sa neskrabe. dakujem za tipy.

luthien.k
10. okt 2012

@rainee a jaké všechny jsi už zkoušela značky? Dobré zkušenosti jsou s CutisHelp lupy - ekzém například, ten by se měl nechat sehnat i u vás.

potulka
10. okt 2012

@rainee s tym tvojim samponom skusenosti nemame, ale pouzivame sampon od Earth Friendly Baby a sme spokojni. maju ho napriklad v BA v Zivici na vysokej ulici.

rainee
10. okt 2012

@luthien.k cutis help som pozerala ale ten je vraj na lupienku, seboreu a vazne dermatitidy, co my nemame. dokonca ani lupy nie, len svrblivu pokozku. vyskusala som bezne detske sampony s lanolinom, olejmi, na citlivu pokozku, tiez nejake z lekarne, ale o nicom. este mi alergo spominala skin cap sampon ale ten je momentalne u nas na trhu nedostupny, ale aspon tu linolu mi vedia v lekarni objednat. ale moc nemam chut na malej testovat co sadne (tiez su celkom drahe tie sampony) lebo mi stacilo s opal.kremami v lete - na vsetko mi zle reagovala a vyhadzala sa, takze mozeme sa mazat akurat tak kys.mliecnou, indulonou a pri akejkolvek horsej reakcii protopicom a este nam zostalo doriesit tie vlasky....

rainee
10. okt 2012

@potulka mrknem na to dakujem

luthien.k
10. okt 2012

@rainee podle zkušeností pomáhá ten konopný právě i na to svědění. Ale chápu, že je to vše drahé a nelze zkusit vše. SkinCapu jako značce bych se obloukem vyhýbala, v jejich krému byly v minulosti kortikoidy, já jim tedy nevěřím a nezačnu 😖

lubenka131
12. okt 2012

@luthien.k ahoj.takže dr povedala že"vyzerá to má začínajúci ekzem" na tele to už skoro nemá-len vedľa plienky z vnútornej strany stehna ale tiež len také 2-3 suché fľaky.na tie suché miesta a tvár mu dala Linola krem a na zadok imazol-lebo tam to má jak plesen či čo.a povedala že do 23.10 kedy ma ísť na očkovanie MMR sa to zahojí a ked nie že to neohrozuje očkovanie tak neviem :-\

luthien.k
15. okt 2012

@lubenka131 já bych do MMR hned tak nešla, ale zkusila ji odložit.

lubenka131
15. okt 2012

@luthien.k tiez si myslim...inak mam to aj ja medzi prsiami take flaky a svrbia...ktovie ci to nema odo mna?

organicday
15. okt 2012

@rainee skuste olej z marhuľových jadierok na celé telíčko - deti ho milujú a pokožka tiež
a pravé nerafinované bambucké maslo na suché miesta:

modrofuzik11
29. okt 2012

musim povedat alebo si radsej zaklopem, ze kubkovi sa ani po lete stav nezhorsil. sem tam sa vyhadze, ale su to take male lokalne vyrazky. ani si ich neskrabe, preto verim, ze nesvrbia. co vsak stale robime, pretoze vidim, ze sa mu pokozka vzdy ukludni, tak je natierat, natierat a natierat. vyskusali sme toho vela. nam zaucinkoval menalind derm a bepanthen.

baby8686
29. okt 2012

ahojte mamicky.. pridam tu aj ja prispevok o ekzeme.. tak pred dvoma tyzdnami.. sa mojej 2mesacnej dcerke vyhadzali na celicku malicke vyrazky.. vyzerali ako potnicky.. o dva dni ich mala viac... boli aj take ruzovsie aj svetlejsie, priesvitne s vodickou vo vnutri.. a nakoniec akokeby vyschli a tvaricku mala taku drsnu a niekde take velmi leskle miesta.. na treti den sme sli k doktorke a ona povedala ze je to ekzem a predpisala holtov krem.. mastila som jej to 2x denne ( rano a vecer ) no mala to veeelmi suche a postupne to slo na licka, uska a aj za uskami.. videla som ze sa to siri.. na 5-6den mastenia dostala malicka aj teploty.. rano sme sli opat k pediatricke.. no ta mala dovolenku a tak nas osetrili vedla, pri inej.. ta mi povedala ze je normalne ze male deticky maju teploty a nemysli si ze mala ma ekzem, to je len sucha pokozka, nech ju premastim a poriadne.. v lekarni mi poradili pridat do kupela odvar z dubovej kory a potom natriet modrou indulonou.. rano mala malicka uz obrovske bordove, velmi svrbiace flaky.. vyzeralo to hrozne..velmi som sa bala..a o tych jej smutnych ockach ani nehovorim.. skusila som jej dat nechtikovo-harmancekovy krem na upokojenie.. ale nic.. potom sme palili ku koznej, lebo som videla uz aj na krku aj pleckach vyrazky.. kozna povedala, ze moze byt na nieco alergicka, co som spapala, kedze ju kojim.. ( ale pritom si davam velky pozor ziadne citrusy, med, paradajky, paprika, kapusta, jahody, maliny, orechy.. ) a ona povedala ze to moze byt aj z vajicka, bananov ci bylinnych cajov.. - co som pila ( harmancek a detske cajiky bylinne) predpisala nam mast Afloderm, kvapky Fenistil a Balneum hermal olej do kupela ... o dva nic bolo vsetko prec.. dnes je den stvrty a ja jej to stale davam az po dobu tyzdna ako nariadila.. vela mamiciek pise ze sa ten ekzem moze obnovit.. ja si uz len prajem aby sa tie obrovske bordove flaky nikdy nevratili.. viem ze deticky rastu s roznymi tazkostami.. a vsetko chce cas, no velmi som sa tie dni trapila, ked som tie smutne ocka videla.. dnes su uz vesele a usmievave.. verim ze to tak aj ostane.. 🙂 drzim aj vam palce, nech to cim skor zmizne

katyxq
29. okt 2012

@baby8686 a ještě nejčastější alergen u dětí - bílkovina kravského mléka

luthien.k
30. okt 2012

@baby8686 Afloderm je středně účinný kortikoid, nedivím se, že je momentálně bez ekzému. Kortikoidy neřeší příčinu potíží, ale potlačují zánět na kůži pod kůži, když se přestanou mazat, je skoro jisté, že se to vrátí zpátky. Navíc léčba by měla být intervalová, čili mazat dva dny nebo do vymizení potíží a pak pauza minimálně stejně dlouhá, jako se mazalo, lépe 2x delší.
Kožní má pravdu, že nejvíc u dětí vadí alergeny - ze stravy matky a nebo i později podávané na přímo. Mezi ty nejčastější patří kravské (a jakékoli jiné mléko - kozí ovčí) a výrobky z něj, vejce, sója, ryby, ořechy, pšenice, med... I bylinné čaje mohou být problém, hlavně heřmánek. Ostatní jsou spíš potraviny s vysokým obsahem histaminu.
Jedno je jisté, je zatím příliš brzy na to, abyste měli nad AE vyhráno... Doporučuju pročíst tyto články: http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-...

anajska
9. nov 2012

@matatara ahoj,mam otazocku na tie ovsene kupele (chceme tiez vyskusat). ako ich pripravujes?? uz som kupila aj ovsene otruby...
mam takmer dvojrocneho synceka a uz vyse roka sa trapime s ekzemom (mokvajuce miesta, potom suche a dookola:( nie je ich vela, ale su...Na tvaricke taky flak asi ako jednoeurovka, co ma dost trapi - je to vidiet, cervene mokvajuce, teraz ked bol chory sa mu tam dostala aj infekcia :(( kazdy sa vypytuje co to ma... :( aj ho to svrbi...
lekarka len stale tie kortikoidne, antibioticke masti, alebo robene v lekarni a ktovie co tam je... zaberie kym mastim, ked prestanem zase je to cervene, suche a potom mokvajuce.. :(
cheme skusit nieco alternativne.. od vcera sme davali konopny krem, tak uvidime ci zaberie...

luthien.k
10. nov 2012

@anajska hlavně řešte stravu, to je příčina atopických potíží u dětí číslo jedna. Viz odkaz v příspěvku výše.