Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

ajuskamimi
25. feb 2008

tak drzim paluchy, nech ti vsetko dobre dopadne 🙂 ono nam kozna povedala, ze teraz to ma ale o pol roka uz to nemusi mat vobec, je to individualne u kazdeho dietatka, ako sa s tym vysporiada 🙂

lucaa
25. feb 2008

je kez kdyz uz by to mala mela, to bylo jen na chvili....

esci
26. feb 2008

ahojte, ja mam dcerku, ktora bude mat v aprili 3 roky. Mozno ma atop. ekzemik, neviem, lebo lekarka stale povie, ze to je baby eczema ( sme v USA a nijake starosti si s tym nerobia ), a stale da iny kremik ( len jeden v minulosti pomohol ). Malu to nesvrbi. Teraz sa jej to zacala zhorsovat, sme na Floride, tak ocean je blizko- tu citam, ze by to malo pomoct, tak skusim s nou chodit co najcastejsie na plaz . Co by ste mi odporucili odsledovat? lebo mlieka sa nevzda, papa vsetko normalne - som hrozne nestastna z toho. Ona nemoze ani hocaku kozmetiku, len specialnu hypoalergennu a teraz premyslam, ci jej nevadi avivaz, lebo som ju zacala pouzivat po dlhom case...niekedy nema takmer nic a niekedy .... 😒

esci
26. feb 2008

keby ste mi vedeli nejao poradit, prosim napiste mi ip, dakujem

jabber
27. feb 2008

lucaa - nám třeba dětská dr zase Lovelu zatrhla, prý máme používat jen mýdlové prací prášky. Může to totiž být i z chemikálií, které obsahuje bohužel i Lovela. Teď peru v ekologickém pracím prášku Ecover.
S heřmánkem je to pravda, je to velký alergen. S kosmetikou pozor - jak píše ajuskamimi, žádné mýdlo, jen voda a olej do koupele. A koupat jednou za 3 dny.
Co se týká materiálů na oblečení - tak mi zrovna včera říkala naše homeopatka, že kontaktní alergie (kromě chemikálií) jsou dost vzácné, ptali jsme se speciálně na fleece, protože z něj má dcera deky a mikiny. Ale myslím, že bavlna je prostě stejně nejpříjemnější 😉

jabber
27. feb 2008

lucaa - držím palce,ať se vám AE vyhne 😉

esci - slunce a moře by pomoct mělo. Aviváž vyhoď, nám když se ekzém objevil, tak to byla jedna z prvních věcí, kterou jsem zrušila. Jinak to mléko patří, bohužel, mezi nejčastější alergeny a bývá to to první, co se z jídla vyloučí, když se ekzém objeví. Potom pozor na ořechy, čokoládu, rajčata, citrusy, dočetla jsem se, že vadit můžou i banány a bílý cukr. To mléko byste měli zkusit vynechat 😖

lucaa
27. feb 2008

jabber...moc dekuju az info...ten praci prasek se da sehnat normalne v drogerce?

esci
27. feb 2008

baby, dakujem za rady tu i na ip, nestihla som poodpisovat...
jabber, ale ja si neviem predstavit, ze mojej dcerke nedam mlieko, ona by kludne aj nejedla, tak mlieko lubi. Vypije tak pol litra denne...avivaz uz ale nebudem pouzivat ( zase )...a mala lubi paradajky velmi, ach jaj, no ale nebudem jej davat/...aj ja kupem kazdy 2-3 den, snazim sa, aj ked je tu stale teplo...mne sa niekedy aj zda, ze ona moze mat kontaktnu alergiu...len sama si asi nic nepotvrdim, uz nabuduce budem viac naliehat u lekara, nech nas niekam poslu..

jabber
27. feb 2008

lucaa - mívají ho v prodejnách s bio potravinami anebo ho můžeš objednat po netu. Dej do vyhledávače ecover a vyběhne ti hromada obchodů 😉

esci - a kdy se jí ten ekzém vlastně objevil, má ho od narození? A jak vypadá a kde ho má, třeba to ani AE není....
Uvidíš co to udělá až vyzkoušíš prát bez aviváže, jestli to nemá z toho. Pak ještě můžeš vyzkoušet jiný prací prášek, nejlíp nějaký ekologický nebo obyčejný mýdlový - prostě bez fosfátů a zjasňovačů a všech těch chemických prevítů.

esci
27. feb 2008

jabber, ip..

jarkater
19. mar 2008

f

jabber
19. mar 2008

jarkater - taky příspěvek 😀

deric
26. mar 2008

ahojte.pripájam sa do diskusie po prvý krát.mám 4- mesačného syna a od 2- mesiacov má vyrážky na líčkach.už sme boli u kožnej, ktorá potvrdila atopický ekzém.Dala samozrejme hormonálnu masť(Locoid Lipocrem), po natretí úplná krása a po vysadení úplná hrôza.doškriabal si to do krvy, vtedy predpísala nejakú antibakteriálnu masť( Fucidin- tak nejako).na vlastnú žiadosť som bola u alergologičky- imunologičky, ktorá mu zobrala krvičku a teraz čakáme na výsledky na čo je alergický.už neviem ako ďalej ,malý je nervózny,zle spinká ,bojím sa mu dávať tu hormonálnu masť- ale vtedy to má také krásne a je úplne ako vymenený( kludný, nieje nervózny...- skrátka krásne bábatko)

Je my záhadou s čoho to má, ani moja ani manželova strana to nikto nemá a ani nemal.Mám staršieho 4- ročného syna, ktorý tiež má kožičku ako bábatko riťku.
dočítala som sa v diskusii, že je dobré navštíviť homeopata? môžete mi poradiť, kde by som našla dobrého.som z Pezinka.
A čo hovoríte na modrú indulónu.Ja sa bojím mu už čokolvek dať.teraz premasťujeme s takou zarábanou masťou, do kúpeľa ( vlastne len na tváričku som používala balneum kúpeľ)
môže mu to ešte postúpiť ďalej z tváričky?prosím poradte

catherine243
26. mar 2008

Zdravim
My mame teraz taktiez velky problem z AE....moja 2 rocna dcerka ho ma na celej pravej nozicke zozadu.
Uz ako malinka mavala hrozne suchu kozu a neustale sa objavujuce flaky na licach...moja dr. nam dala
vraj neskodnu kortikoidovu mast...az po case som sa dozvedela co je to za hnus a vsetky masti som hodila
do kosa...bohuzial uz asi neskoro. Ekzem zdedila po mne, ja som to mavala po chem. pripravkoch hlavne
po prani...na rukach som mala mokvajuce vyrazky a do krvy popraskanu kozu. Nepomahalo mi vobec nic,
zhorsovalo sa to po stresoch a hlavne na jar a jesen. Chcela by som poradit nakolko som odhodlana
vyhnut sa vsetkym hormonalnym mastiam ci niektorej pomohli kupele v bylinkach ak ano v akych. Skusala
som morsku sol, no zatial bez uspechu. Potierame Holtovym kremom.
A ako tu uz bolo popisane tak mozem potvrdit ze velmi na AE
vpliva strava a chlorova voda, my sme teraz prisli z chaty kde mala jedla co bolo na stole a nakolko tam
bolo viac deti nedalo sa to ustrazit a najvacsia chyba bola termalny bazen besenova....takze tak skoro
asi neuvidime bazen, aj ked mala miluje vodu...ale zdravie je prednejsie..pockame radsej na more.

daneu
26. mar 2008

ahojte...som tu prvy krat a zaujala ma vasa tema nakolko aj my mame tento problem s AE.Vyskusali sme rozne pripravky a maste / z lekarne / ale vzdy sa to vratilo...kamoska mi vsak poradila pstrosiu kozmatiku a ta nam zatial pekne pomaha a mojej malej ten ekzém ustupuje...zatial mozem len odporucit....PS: prestali sme pouzivat vsetky ,,super,, znacky z obchodou a pouzivame len tuto kozmetiku....Camelus...kupite to cez net.

cairka
26. mar 2008

catherine, ja by som kortikoidové maste tak nezatracovala - nie je to žiadna výhra, ale u nás sú obdobia,. kedy proste nezaberie nič iné - malá má krvavý, svrbivý ekzém a radšej ju pár dní natieram kortikoidmi, ako ju nechať sa trápiť, kým zmizne samo. Takisto si nemyslím, že to ovplyvňuje strava. teda určite áno, ale občas mám pocit, že aj keď drží dietu a vyhýbame sa alergénom, moc to nepomáha. sú obdobia, ako teraz po veľkej noci, kedy viem, že to má zo stravy, ale sú obdobia, kedy ho má bez nejakých vonkajších vplyvov - používame stále rovnaký prací prášok, rovnaké mydlo, aviváž a dávam pozor na to, čo papá a aj tak sa ekzému nevyhneme a inokedy aj môžem popustiť z kontroly a je v pohode bez ekzému.

catherine243
26. mar 2008

Cairka jasne, ono je to individualne, ale my sme z hormonalnymi mastami zacali ako s prvymi uz ako male babetko a to som nebola riadne poucena, len ze to je len slabe... aj ked mi jasne povedala ze je to kortikoidova mast /co mi vobec nic nehovorilo/ a neak to zahovorila, takze som sa prd dozvedela. Az po niekolkych tyzdnoch uzivania som si nasla na nete ze to nieje az take neskodne. A to bolo nic proti tomu ake to mame teraz..vtedy sme mali len suche miesta, teraz uz riadne cervene vyrazky. Ako co sa tyka stravy jasne je obdobie kedy by dieta mohlo jest hocico bolo by to stale rovnake, viem podla seba, ale myslim ze keby si nedavame pozor a detickam dame zakazane veci pri AE tak by to bolo omnoho horsie...tak som to myslela.

jarkater
27. mar 2008

zdravim všetky mamičky, ktoré sa trápia s AE a chcem sa s vami podeliť s mojimi skúsenosťami. Mám 3,5 ročnú dcerku s ktorou sa trápim celú zimu. Poznáte to mastičky, lieky, internet a tie cenové relácie všetkého čo mi pomôže bioprodukty. Nie som lekárka ale po prečítaní rôznych diskusií a starších kuchárskych kníh, v ktorých sú rozpísané diety veľmi som začala malú pozorovať čo zje a ako sa správa jej telo. Dostala sa mi do rúk kniha ako sa dá vyliečiť alergia, ktorú som prečítala niekoľko krát. Je jasné že AE je zo stravy.

jarkater
27. mar 2008

Jedlo, ktoré zjeme sa postupne spracuje v jednotlivých orgánoch a ak niečo nefunguje tak sa to odrazí. Preletala som veľa chorob a ich príznaky , no ale malá nemá hnačky, nebolí ju brucho len to svrbenie. Dokonca na alergológii zistili že nemá žiadnu alergiu na potraviny, ktoré momentálne jedla. Keď zjedla ťažké jedlá a korenené Tak do hodiny telo reagovalo. Prečítala som si niečo o žalúdku. Keď máme veľa kyseliny tak nás páli záha ale keď jej nemáme tak žalúdok je chabý. A to sa odráža na koži. Masírovaním kože a vodnými kúpeľami sa kyselina vytvára.Ak nemáme kyselinu tak po sladkostiach dochádza v žalúdku k rychlému štiepeniu cukru a človek je unavený a môže mať horúčku.A práve to som spozorovala na malej.

jarkater
27. mar 2008

Tak nastala zmena v strave. Vylúčila som mlieko, všetci píšu že je alergén ale mlieko aj potláča práve kyselinu v žalúdku, všetky mliečne výrobky okrem kyslého mlieka a normálneho masla. Žiadne mäso a sladkosti ,dokonca aj obyčajný cukor. Tak sme jedli zemiaky, mrkvovú šťavu s citrónom čersvú po lyžičkách každý deň, jablká , banány, biele staršie pečivo s trochou masla. Kúpala som ju každý deň a masírovala, vo vode mi sčervenala ale do hodiny bola čistejšia. Vynechala som mastičky a antihistaminiká. Celé noci som ju hladkala lebo sa škrabola ale konečne zabralo to. Nastala noc keď sme spali.

jarkater
27. mar 2008

Prestala nám reagovať pokožka červené mokvavé flaky ustúpili, malá sa sem tam poškriabe. Teraz máme kožu veľmi suchú tak som obmedzila kúpanie aby sa obnovila funkcia kože ceramidy. Spätne keď sa pozriem prečo to asi vzniklo tak sú to dlhodobo zlé stravovacie návyky málo zeleniny a ovocia pretože ju malá odmietala. Tým narušená imunita a trávenie, následne na to antibiotiká, ktoré nezaberali. Ten istý problém som mala aj so staršou dcérou, ktorá sa vysypala ako 1,5 ročná a po lete až doteraz žiadne príznaky. Ak začala jesť ovocie a zeleninu jahody paradajky marhuľe krásne sa čistila. Moje skúsenosti nemusia byť pre Vás smerodajné pretože každé dieťa je iné. Samozrejme aj ja som použila kortikoidné mastičky lebo som nevedela čo ďalej.Možno keby nás posielali lekárky nielen na elergológiu ale aj na gastro možno by sme dopadli lepšie. Ale teraz čakám na leto na ovocie a zeleninu.Prajem veľa trpezlivosti.

catherine243
27. mar 2008

My sme vcera narychlo zbehli homeopaticke, pretoze uz som bola zufala....dnes to mame o cosi lepsie ale tak isto nam doporucila vylucit hlavne mlieko a mliecne vyrobky...Noc bola celkom ok, rano sa trocha skriabala...dufam ze nam biele cukriky /ako to vola moja dcerka/ pomozu a neskoncime u koznej.

junovka
27. mar 2008

my sme s Timkou chodili na kozne+na alergo.Boli ste uz na alergo?, catherine.

catherine243
27. mar 2008

Nie, este sme neboli ani u koznej ani na alergologii...u nas ked tak u koznej obj. o mesiac a moja dr. mi povedala ze do 3 rokov su alergol. testy skreslene.....Neviem, poznate dalu sukromnu alergologicku ambulanciu kde by mi pomohli? Najlepsie zapadne slovensko.

alia110
28. mar 2008

Ja som ekzém nikdy nemala, ale v tehotenstve s dcérou som ho dostala, aj alergie na všetko možné aj nemožné, aj na psa (pričomž som so psom vyrastala ), po pôrode to neprešlo a tak ho mám stále a aj obe moje deti...
Hormonálne maste treba s rozumom!!!!! na najhoršie miesta, velmi nám pomohli na kožnom na Kramároch, kde som bola s deckami hospitalizovaná a naučili ma ako sa o kožu starať, keď to vieš, nebude to taký problém....modrá indulóna je fajn - ale my sme prišli do štádia že už nepomohla....a čo sa týka jedla - musíš si to odsledovať sama, a nič nepreháňaj - jasne že ani ja deckám nezakážem čokoládu, ale citrón ano aj pomaranč, aj keď moje dve babky - tie prehovoriť aby decku nič také nedávali je problém - ja to večer vidím keď decká mali niečo dráždivé.....lenže tomu človek nezabráni....treba však uzdu povoliť aby sa ti nepretrhla raz reťaz - vieš, dovoliť keď má chuť, ale zbytočne nedráždiť - inak sa ti decko k tomu dostane a natlačí sa tým do prasknutia 😀 ....teda to je aspoň môj názor....nech nemá dieťa pocit že musí byť ukrátené....

cairka
28. mar 2008

aby som dala na správnu mieru - nenatieram ani ja kortikoidmi pravidlene, vždy len keď treba 2-3 dni, ináč tiež radšej používam iné maste 😉 na druhú stranu malá je aj astmatička, takže kortikoidmi ju aj tak "napchávam" a dlhodobo a zase som došla k tomu, žo volím z môjho pohľadu menšie zlo (kortikoidy), ako väčšie zlo - záchvaty, ktoré ju vyčerpávajú psychicky aj fyzicky.
Hlavne pokiaľ sa dieťa stretáva aj s inými deťmi je veľmi problematické vysvetliť, čo by malo papať. darmo jej ja strčím do ruky mrkvičku, keď vidí, že deti chodia s keksíkmi.
catherine, neradi robia testy do 3 rokov, pokiaľ dieťa nemá nejaké výrazné problémy, nám robili až po astmatickom záchvate, malá mala 20 mesiacov, ale nie sú úplne smerodajné,lebo malé dieťa nepresvedčíš, že nemá 5 minút pohnúť s rukou 😝

catherine243
31. mar 2008

Takze sme to uz mali celkom ok...malej som zacala mastit nozicku z Adermou od Biodermy a vecer som ju kupala v odvare z Lopucha a dnes sa znova zacala skriabat...nam tie homeopatika vobec nezaberaju. Cairka my sme boli na potnych testoch ked bola este malicka....ine testy nam nerobili. Inak vysadili sme mlieko a kamoska mi poradila pohankovy napoj...s pocudovanim to mala pije ako mlieko, takze mame chvalabohu nahradu.

felixa
1. apr 2008

Baby, pri vyluceni mlieka a mliecnych vyrobkov, nemusite detom dodavat vapnik v tabletkach? Kvoli tomu som sa obavala malej vylucit mlieko.

madi
8. apr 2008

ahoj vospolok...
tiez som atop.ekzematik od malicka....bolo to so mnou zufale, pamatam si ako mi obvazovali ruky stale...vyhodila som sa na tvari, predlaktiach, rukach, krku.... bolo to strasne...pomohlo parkrat more a potom kupele smrdaky...a potom som z toho vyrastla...asi do 16-17 rokov bol ten ekzem dost neprijemny (hlavne v zime)

sme tehu...a dost sa obavam toho, ze babatko moze mat tiez ekzem...sanca a pravdepodobnost tu je...citala som, ze maminky (tehulky) by v poslednych tehu mesiacoch mali papat probiotika a stravu bohatu na tieto latky....a potom po porode opat nieco...nemam detailne info, ale zistim od mojej znamej doktorky...mate s tym nejake skusenosti, chranili ste sa nejako este pred porodom? ci ste to nechali na nahodu?

nechcem aby moje babo trpelo tak ako ja....bola som drobna ale pamatam si doteraz aj bolest aj vsetko 😖

elliana
9. apr 2008

Caute maminy atopikov, potrebovala by som poradit, ak viete...
Som atopik od narodenia, v puberte sa ekzem sam stratil, ale v detstve som si toho uzila az az.
Mala ma rok a 7 mesiacov a pokozku mala peknu, "zdedenu" po manzelovi. Dnes som jej objavila v laktovej jame a pod krkom ekzem, taky este suchy, skoro, ako lisaje. Mam sa obavat atopickeho ekzemu? Myslela som si, ze ked sa to neobjavilo doteraz, sme za vodou, lebo ja som mala ekzem hned od narodenia. Ale teraz ma chytil strach, ze co ak...Mam ist s tym k doktorke?
Mimochodom, mala nedostava HA mlieko, pije Nutrilon, kravske mlieko ale obcas kvapnem do zemiakov. Asi by som ho nemala davat vobec, ze?
Dajte mi vediet, ci aj u vasich deticiek sa ekzem ukazal aj neskor
Vdaka za akukolvek radu