Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

sylvab
21. okt 2008

Mám pro všechny s atopikem jednoduchou vyzkoušenou radu - denní koupel v pšeničných otrubách. Je to fakt vyzkoušené na mojí malé princezně (7 měsíců). 2 měsíce jsme se trápily, bylo to stále horší, měla ložiska ekzému popraskané až do krve, hlavně pod kolínkama. Známá mi poradila otruby. Kupují se ve zdravé výživě, sáček stojí 10,- Kč. Ráno uvaříte "odvar" 1 hrnek otrub a asi 1 litr vody, necháte celý den stát a večer přecedíte do koupele. Po koupeli mažu červenou indulonou. Po týdnu Vám garantuji výsledek. Maličká začala klidně spinkat a pleť má jako samet 🙂 🙂 🙂

vodniicka
23. okt 2008

sylvab no vyskusam 😵 som zvedava

ja som este skusala a tiez pomaha TEA TREE OIL napr. zn. australian body care toje v takej malej flasticke ako kvapky zo 3 kvapky som zmiesala s mastnejsim kremom a dala som to na flak, a ono sa to dost zahojilo aj ked potom sa nam zas na inom mieste ukazalo.. 😖

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vodniicka
28. okt 2008

nam dr. poradila, presne ziadna avivaz, predpisala nam taky gel do kupela alebo namiesto mydla, svetle oblecenie, nie tmavo cervene, cierne a modre, bavlnene, kdesi som pocula ze cinske textilie z cinakov to tiez moze zhorsovat alebo zapricinovat, zakazala nam chodit do piesku 😖 plus dieta ziadne cokoladky, keksiky a dzusiky..

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vodniicka
28. okt 2008

dmonikad hmm dobry napad idem pozriet..

vodniicka
28. okt 2008

akurat som tam kukla a nasla som tam slipy cinske..o nich bolo pisane toto..Analýzou predmetného výrobku bola zistená prítomnosť karcinogénnych aromatických amínov v nadlimitnom množstve, ktoré ohrozujú zdravie človeka.

zuzulap
28. okt 2008

Ahojte. Moj 5-rocny skolkar sa trapi s ekzemom asi dva roky. Byvaju obdobia, kedy je to lepsie a kedy horsie. Teraz sme zacali ozaj prisnu dietu a myslim, ze pomaha. Okrem toho berie sirup Xyzal, lebo ma aj sennu nadchu. Dvakrat denne premastujeme pokozku zarabanou mastou s kyselinou mliecnou /dala nam pediatricka/, ked sa objavi lozisko, skusame vselico, nie vzdy to zaberie. Ak to trva dlhsie, dam na chvilku kortikoidy, prelieci sa to, ale velmi nerada ☹ A zhorsi sa to, hlavne, ked porusi dietu! Takze "sekirujeme" skolku, co moze a co nie, a hlavne syna vediem k tomu, aby nejedol to, co mu robi zle. Nastatie dost poslucha. Vadi mu hlavne kakao, paradajky- kecup a pod., kysle a pikantne veci- kysle uhorky, kys. kapusta, citrusy, mak, farebne limonady, cukriky, lizatka... Zo sladkosti kupujeme len cukriky z hroznoveho cukru, neprifarbene, neochutene citrusmi- napr. PEZ, alebo z lekarne, bielu cokoladu, susienky bez cokolady a musli tycinky a susene ovocie. Snazime sa vyhybat aj orechom a tavenym syrom, o tych som tiez pocula, ze mozu zhorsit pokozku alergikov, ale nemame to este celkom odskusane. No a ziadne avivaze. Do piesku nam tiez neodporucali chodit, ale dodrzat to je velmi tazke! Takze sme sa hned po prichode z pieskoviska poriadne osprchovali a nakremovali. Na sprchovanie pouzivame sprchovy gel bez obsahu mydla Sebamed, aby zbytocne neodmastnoval pokozku. Vyskusam tie otruby, a s tym farebnym oblecenim je to tiez dobry napad.

vodniicka
28. okt 2008

zuzulap..no riadna dieta.. 😒 je to hrozne taketo obmedzovania .. aj ked je pravda, ze niektore veci by nemuseli ani nealergici.. no ja malemu zvyknem odstavit pomaranc..a ma to velmi rad..ale ked tu citam o tych citrusoch, no viem ze su alergeny ale nejak som to s ekzemom nespajala..vsak vit. C 😖

zuzulap
28. okt 2008

fakt je to na nervy s tou dietou, i ked viem, ze niektore deticky maju aj horsie veci... A najhorsie je to v tej skolke, nastastie nam vychadzaju v ustrety. Ak maju nieco na obed z toho, co nie je vhodne, dovolili mi priniest vlastne jedlo z domu a na ten den ho odhlasim zo stravy. Vo stvrtok mu napr. prinesiem polievku z domu, lebo maju paradajkovu. A ked maju na desiatu Chocapic, pre tie pripady ma v skolke vlastne "gulicky" do mlieka, ktore moze. Spolieham sa hlavne na neho, je dost rozumny, nastastie. A cerstve ovocie tak ci tak velmi nechce, este tak struhane jablcko s bananom, hruskami, broskynami, a to mu mozem dat potom doma. Ja len dufam, ze taketo obmedzenia budeme mat len docasne a ze postupne zavedieme do stravy aj "zakazane" veci. Pocula som, ze casom sa to moze upravit a bude tieto veci tolerovat, alebo aspon niektore z nich. Ale teraz asi potrebujeme dat organizmu "pokoj" . Ked sme v oktobri nastupili po 4 mes. do skolky /kvoli inym veciam sme tak dlho nechodili, som este na MD s dcerkou/, hned v prvy den mali Chocapic, dobre sa "nadlabol" a na druhy den sa hned zjavil ekzem... ☹ No co uz...

zuzulap
28. okt 2008

...a zase nechcem, aby kvoli tomu nechodil do skolky, ma tam kamaratov, a okrem toho sa mi MD krati- v januari bude mat aj dcerka 3 roky...

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzulap
29. okt 2008

tak to je idealne. Aj ja som dala nasim zoznam, ale inu polievku ako paradajkovu by mu v ten den, ked ju maju, nikto neuvaril...

vodniicka
3. nov 2008

ahojte..a patri medzi tie veci aj mlieko klasicke a jogurty?
my akurat ideme vymysliet plan, ked po dobu 2 tyzdnoch budeme urcity druh potravin vyradovat a sledovat ci sa to bude zlepsovat alebo to bude stale na tej istej urovni..som zvedava..u svokrovcov ideme tepovat koberce, lebo mozno kvoli roztociam, ja idem kazdy druhy den drhnut podlahu, oprat vsetkych plysakov, dat vycistit vankuse lebo mame klasicke s paperim bude to fuska

zuzulap
3. nov 2008

Ahoj, nam lekarka mlieko a jogurty vyslovene nezakazala. Myslim si, ze by to nemalo vadit, iba ak by ste mali intoleranciu kravskeho mlieka. Nam sa to nepotvrdilo. Z jogurtov mi toho maly moc nechce, nema rad kusky ovocia, takze sme limitovani. Vylucili sme aj cokoladove a s citrusovou prichutou. Tak v podstate jedavame Danone sladky biely, vsetky jogurty cisto vanilkove a obcas nejaky marhulovy- napr. Zvolensky smotanovy, kde nie su takmer ziadne kusky ovocia, alebo cucoriedkovy. Z pudingovych kremov Danette vanilkovy a karamel, alebo Zvolensky mliecny dezert. Ma to dost jednotvarne, ale nevadi mu to. Inak mi maly ciste mlieko nechce a kakao tak ci tak nemozeme. Inak o jogurtoch som tiez pocula, ze su dost prifarbovane a umelo prichucovane, ale co dnes nie je ?!! Drzim palce, nech sa vam podari prist na tie veci, ktore vam skodia. Ja si stale nie som celkom ista, co vsetko mozeme. Nastastie roztoce sa nam nepotvrdili, na tie som alergicka iba ja, a neriesim to...

vodniicka
3. nov 2008

vy ste boli na nejakych testoch? na alergologii tie pichacky? hmm toho by som sa chcela zatial vyvarovat..aj ked by to bolo asi najlepsie riesenie, vediet, ze kde je hacik

zuzulap
3. nov 2008

hej, boli sme na tych "pichackach". Maly mal vtedy tri roky a drzal sa statocne. Sama viem, ako to svrbi... 😠 Vtedy mu robili nejake zakladne veci- pele, roztoce a tak, vtedy sme este ekzem nemali, len suchu pokozku. Na alergologiu sme prisli s podozrenim na sennu nadchu. Nieco z pelov sa potvrdilo. Z krvi mu otestovali kravske mlieko a lepok a tie obvykle veci- protilatky a tak /aspon myslim/. O tyzden mame ist na kontrolu, lekarka minule vravela, ze mu spravi krvne testy aj na dalsie potravinove alergie. Tak uvidime.

zuzulap
3. nov 2008

...vlastne neviem, ci to budu krvne testy- aby som sem nenapisala nejaku hlupost...

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzulap
4. nov 2008

...to je fakt, lekari sice vymenuju potraviny, ktore zvyknu robit problemy, ale v skutocnosti moze Tvoje dietatko reagovat uplne na ine veci. Najistejsie je vyskusat to na "vlastnej kozi", ale to je beh na dlhe trate... aspon u nas.

vodniicka
4. nov 2008

no to je dobre..ved ja v domneni, ze davam dietatu zdrave veci, robim mozno uplny opak ked mu odstavujem tie pomarance a do ranneho mlieka mu davam med :(

zuzulap
5. nov 2008

...tak ak teraz mate dobru pokozku, skus pridat tie pomarance a ostatne nechaj po starom. A uvidis, co sa stane. Ak sa to nezhorsi, pomarance asi nevadia a davaj mu ich. Po case skus zaradit nieco ine, ale vzdy len po jednom, aby si naisto vedela, co vadi. U nas som si ista akurat tym kakaom a farebnymi cukrikmi, ostatne neviem presne, ale radsej to nedavam /ten zoznam potravim, co zvykne vadit/ Teraz mi zase zareagoval, ani neviem presne na co, ale mohli to byt jedny cukriky "bez umelych farbiv", ktore ochutnal. Ked sa nam tych "par bodiek", co sa mu vyhodilo, strati, skusim volaco dalsie otestovat. Ale nevyhoda je aj to, ze sa ekzem moze aj sezonne objavovat, napr. ked my mame aj pelove alergie, moze reagovat aj na to... Tak som z toho mierne dopletena a pre istotu nejeme tie veci, co som spominala... Inak ten med sa tiez povazuje za alergen, ale nie kazdemu robi problemy... Napr. ja ho mozem, moj syn- to si nie som ista, vam mozno nevadi a poznam jedneho "dospelaka", ktory ma pri najmensom kontakte s nim reakciu... Tak si vyber...

vodniicka
10. nov 2008

no dikes za info..s tymito alergiami je to o dusu..budeme skusat ale nie pridavat ale vyradovat a ze ci sa to zlepsi alebo co...tak vy este aj pel 😢

zuzulap
10. nov 2008

to mas pravdu, je to o dusu. Zacinam byt zufala, lebo nam sa to napriek diete momentalne vobec nelepsi, skor naopak ☹ Kortikoidy uz velmi nechcem davat, zatial cakam...Vo stvrtok ideme konecne k tej alergologicke, tak dufam, ze sa stane nejaky zazrak... Chcela som maleho kupat v tych otrubach, stale sa cosi deje a vzdy na to zabudnem. Ale urcite to skusim. Konecne som si dnes precitala celu tuto diskusiu, poopisovala som si rozne tie masticky a rady, tak asi zacnem skusat... Asi je fakt dost pravdepodobne zdedit alergiu, ako tu dievcata spominali. Ja mam od 11 rokov zistenu alergiu na pele, roztoce, travy, plesne, mavala som aj na perie a srst, hlavne macaciu, ale to mi uz preslo. A ked som bola mala, aj tento ekzem. Co sa clovek po rokoch nedozvie..? Takze to mal po kom zdedit. Mam aj mladsiu dcerku, ta je zatial v pohode... Tak sa drzte a vela uspechov pri skusani.

bibko
11. nov 2008

ahojte.. moja malá má AE. Tie čo to poznáte viete že je to nieco strašné. Malá má 18mes. Minulý rok mala len suchú pokožku a tento rok jak začala zima sa jej zrazu vysypali po tele červené mapové flaky. Nám dala lekárka Locoid mast a potom ichtyolovú pastu s mandlovým olejom a sme velmi spokojný. Ked zmizlo začervenanie tak nám predpísala olej Balmandol ktorý može ísť priamo na telo ale aj do kupela. Ked sme raz išli na kontrolu tak som tam našla jeden letáčik na výrobky PLATATEX. Sú to výrobky ktoré pomáhajú pri neurodermitíde. Používajú sa na noc. Výrobky ukludňujú začervenanie a svrbenie. Pre deti majú dupačky.Sú síce drahe ale kto chce pomôcť svojmu dietatu tak spraví čokolvek.Aj my sme to vyskúšali a sme velmi spokojný. Výrobky si môžte pozrieť na stránke www.platatex.de v bratislave ich nájdete na gorkého 10

zuzulap
11. nov 2008

vdaka bibko, dobre vediet... Ved deti sa rozskriabavaju asi hlavne v noci, cez den sa mu snazim dohovorit... /nie vzdy uspesne 😒

zuzulap
14. nov 2008

no, bola som vcera u tej alergo, popisala som lekarke, co presne jeme a nejeme. V podstate to robime dobre, s tymi nefarebnymi cukrikmi to vobec neprehaname- ozaj mame vylucit farbene veci, dokonca aj farbene jogurty. Odporucala nam do bieleho davat domaci dzem, ak chceme ovocny, ked sladky z obchodu, tak len vanilkovy. Este nam povolila ananas /na moj udiv, ostatne citrusy nemoze/, aj tie makke syry, cviklu a zavarane uhorky len nasladko, bez octu /v skolke je to nemyslitelne/. Ze vraj aj skorica moze vadit, med nam samozrejme zatrhla. S parkami tiez opatrne /cervene nie su same od seba!/ Tak som ju vyspovedala 🙂 A este nam povedala, ze koža alergika sa moze dost zhorsit po crevnej infekcii /my sme nedavno mali/, takze nas "bez priciny" zhorseny stav mohol byt z tohto. A ze ak mame alergiu aj na pele, v pelovej sezone sa moze zhorsit ekzem. /este neviem presne, ci sme momentalne "v sezone", asi uz nie/. A ze k vyvolaniu ekzemu staci aj celkom male mnozstvo nevhodnej potraviny.Dnes nam brali krv, zistia tam to kakao, vajce, mlieko atd. Do tyzdna snad budeme mat vysledky.

sikiki
16. nov 2008

Ahojík, jsme teprve v očekávání,ale včera mi tchýně řekla,že moje polovička jako děcko měl atop.ekzém a že je to dědičný.Že by to teda malej mohl mít.
Může mi prosím někdo napsat jestli to tak je a jestli je tomu možnost předcházet už v těhu?Děkuji🙂

zuzulap
16. nov 2008

ahoj, nechcem strasit, ale je to dedicne. Je dost pravdepodobne, ze to dietatko bude mat, i ked je to len od jedneho rodica. Ale vzdy je tu aj moznost, ze nie, samozrejme. Mozes sa pokusit minimalizovat alergeny v strave uz teraz, i ked nie je zarucene, ze to pomoze. Aby si mala aspon dobry pocit, ze si pre to urobila vsetko, co sa dalo. Vyhla by som sa orieskom, medu, citrusom, jahodam, minimalizovala by som ecka a kozmetiku- vonavky, avivaze... ale neviem to z vlastnej skusenosti, ja som sa prevencii v tehu velmi nevenovala /mozno to bolo na skodu, teraz by som sa asi viac snazila/, mozno Ti niekto poradi lepsie. Skus pozriet aj predchadzajuce stranky, tam tiez bolo o tej dedicnosti...