Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

smecka
13. feb 2013

@luthien.k: děkuji ti ochotu, to už je úplná alchymie (myslím v dobrém). To jsi si na tuto kombinaci přišla sama?

luthien.k
13. feb 2013

@smecka nene, to mám od Věry Zíkové 🙂

aliza
13. feb 2013

@smecka ja zijem v UK, cize kupovala som ten filter tu, konkretne tento: ale je to po anglicky
http://www.pureshowers.co.uk/product_info.php?c...

pisu tam, ze je to aj na ekzem, odstranuje chlor, zabranuje svrbeniu a vysusaniu pokozky, nici bakterie, plesne...

nikca11
14. feb 2013

Dobry vecer, mam 21 rokov, viem ze mate vacsinou skusenosti s detskym AE no predsa je to AE. Od malicka ma trapi atopicky exzem na rukach, sucha koza... praskajuca, sem tam pupaciky... ale uplne som nan zabudla pri AE na tvary, zacal na pravej strane nosa a uz je aj na lavej a ide to dalej, je to strasne dnom co dnom horsie, sice sa striedaju fazy s utlmom no opat sa to zhorsi... pol roka mi dava kozna same maste kortikoidne, uz som presla aj k druhej, no ziadna slava (od advantanu, lotriderm, pimafucort, fucicort- to mam teraz... a rozne miesane maste zarabane v lekarni) obklady jarisovovu vodou... tabletky (desloratadine actavis, azithromycin sandoz-to mam teraz). Dalej detoxikacne naplaste, biolampu bioptorn..... beriem vitaminy rozne a tiez probiotikum hlivu ustricovu, zinok, zeleny jacmen.... na imunitu od alergologicky isoprinosine..... nic nezabera, som zufala... pridam par fotiek...

nikca11
14. feb 2013

Dobry vecer, mam 21 rokov, viem ze mate vacsinou skusenosti s detskym AE no predsa je to AE. Od malicka ma trapi atopicky exzem na rukach, sucha koza... praskajuca, sem tam pupaciky... ale uplne som nan zabudla pri AE na tvary, zacal na pravej strane nosa a uz je aj na lavej a ide to dalej, je to strasne dnom co dnom horsie, sice sa striedaju fazy s utlmom no opat sa to zhorsi... pol roka mi dava kozna same maste kortikoidne, uz som presla aj k druhej, no ziadna slava (od advantanu, lotriderm, pimafucort, fucicort- to mam teraz... a rozne miesane maste zarabane v lekarni) obklady jarisovovu vodou... tabletky (desloratadine actavis, azithromycin sandoz-to mam teraz). Dalej detoxikacne naplaste, biolampu bioptorn..... beriem vitaminy rozne a tiez probiotikum hlivu ustricovu, zinok, zeleny jacmen.... na imunitu od alergologicky isoprinosine..... nic nezabera, som zufala... pridam par fotiek...

luthien.k
14. feb 2013

@nikca11 a jakékoli jiné zdravotní potíže, s trávením, autoimunitní nemoci, problémy s otěhotněním - cokoli...? Výsledky vyšetření na alergo/imuno? Stěry z ekzému na přítomnost infekce? Dietní opatření? 😉

michamicha
14. feb 2013

@luthien.k Káťo, když jsi tu psala o dr. Müller Pharma, tak já koupila krém do zimy od téhle firmy, zkusila jsem ho Vojtovi na ruku a dobrý, sama jsem ho taky zkoušela a je super, sice hodně "tuhý", ale osvědčil se 🙂 takže už nemusim nic míchat, do jara nám teď ta malá tubička vystačí 🙂 a teda mám docela zajímavý poznatek, koukala jsem v drogerii na složení dalších podobných krémů a ve všech asi 5-ti, který jsem tam našla byl sójový olej 😒 fakt nechápu, že výrobci cpou do všeho sóju 😔

luthien.k
15. feb 2013

@michamicha no super. No a to víš, sójový olej je levný...

nikca11
15. feb 2013

noo ja som isla alergologicke s tym ze chcem aby mi porobila testy a zobrala krv... prvy krat mi povedala ze nie, ze az ked sa to zlepsi... co som uplne nechapala a tak som jej povedala nech ma na ne objedna a bola som tam minuly tyzden a zasa nic ☹ tehotna som neni 😝 koznu navstevujem uz strasne dlho a nikdy mi stery nebrala :/ 25.2 idem tretej koznej, ku ktorej som objednana na vsetky vysetrenia... dufam, ze mi ich konecne spravia

luthien.k
15. feb 2013

@nikca11 takže byly dělány testy na alergu nebo ne? Asi tedy ne... Ty zhoršené potíže trvají jak dlouho? Jestli to dobře chápu, tak teď jsi těhotná, má to s tím časovou souvislost?
Jinak tedy ty masti a léky jsou tedy síla ☹ Zřejmě si kožní myslí, že jde o infekci, s ohledem na ta antibiotika jak v masti, tak celková.
Co psychika? Ptala jsem se ještě na jiné zdrav. potíže, nemáš nějaké? Kdyby to vadilo psát veřejně, tak IP.

kacisekm
15. feb 2013

holky prosim o radu, mam chlapecka 8 tydnu, na hlavicce ma seborhoickou dermatitidu, v obliceji suchou supinkovou kuzi, dr nam poradil mazat olejem a pak vycesat, na hlavicce dobre,ale v obliceji mi po oleji cely zrudl a me to pripominalo ekzem, tak mu ho tam nedavam,ale ted se mu na loktech udelali takove suche hrbolky, nejsou cervene ani na prvni pohled viditelne, jen hmatatelne, kdyz kouknu z boku je videt ze jsou to hrbolky.bojim se jestli to neni zacinajici AE.ja jsem atopik, alr nevim jestli to muze zacinat i takto?nema to cervene a neprijde mi ze by ho to svedilo.ale treba to co se mu delalo v obliceji po tom oleji mi prislo jako AE.ja si taky olej nemuzu namazat, to se hrozne osypu....nevite co popripade na ty lokty vyzkouset a jeastli to muze byt AE.vyfotit se mi to nedari 😒

luthien.k
16. feb 2013

@kacisekm na lokty třeba mastnější Infadolan a obličej - určitě emolieční mléko.
Je kojený nebo na UM?

kacisekm
16. feb 2013

@luthien.k : ja na UM, davame BEBU HA 1.a myslis ze by to mohl byt zacinajica AE? nevim jestli sem to dostatecne popsala,ale vyfotit to nejde, je to hrube jen na dotek (na tech loktech) v obliceji je uplne supinkaty.mysliz ze ho muzu namazat excipialem s mandlovim olejem?ten mam doma...

kacisekm
16. feb 2013

holky a jeste v cem koupete miminka s tak citlivou pokozkou? jen cista voda, nebo nejake mydlo?

deyana
16. feb 2013

@kacisekm super je kosmetika linola

aamonka
17. feb 2013

@kacisekm nas maly to mal tak isto. vo vlaskoch to mal hrozne, zbavili sme sa toho, ale teraz to ma na celom telicku ☹ mam podozrenie na AE. nechcem ta strasit...ale takto to zacina 😖

aamonka
17. feb 2013

baby chcem sa spytat, moze pomoct kupel v slanej vode na AE? vdaka

@kacisekm inak vraj pomaha ovseny kupel pre babatka.

daniela4321
17. feb 2013

@poisonblu ahoj,my mame chlapceka,ktory ma 4mesiace a ma problemy,ma to na celom telicky,akurat dnes som zistile,ze mu asi nerobi dobre mrkva,mohli by ste nam poradit,lebo my sme v anglicku a tu lekarska starostlivost je naprd,chystame sa nastalo domov v maji ale dovtedy je este dlha doba,dali nam tu masticku a olej do kupela ale nezabera to na 100%,mame ist na kontrolu tak som zvedava co nam povedia,budem na nich tlacit nech nas poslia na nejake hlbsie vysetrenie ale neviem ci sa to da ked ma len 4mesiace,ak by ste nam poradili tak by to bolo super,Daniela

poisonblu
17. feb 2013

@daniela4321 no ked ste v uk, to vam moc nepomozem..viem doporucit vyrobky, ktore su ceske

katyxq
18. feb 2013

@daniela4321 Základ - http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-... (co na jakou fázi ekzému mazat a havně úprava stravy!)

pepa1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luthien.k
27. feb 2013

@pepa1 zašla bych na kožní, aby znodnotila, zda nejde o infekci. Jinak ty pokrmy, co jsi jmenovala, obsahují hodně histaminu (nebo látky, které ho v těle vybudí) a na to také může nastat reakce, obvykle do pár hodin po konzumaci, prakticky vždy týž den. Na klasické potr. alergeny se může alergická reakce projevit i tři dny po jejich konzumaci. I ten kontaktní ekzém přichází do úvahy, takže odrážedlo bych aspoň na týden schovala a uvidíte 🙂 Dobrá proti svědění je Vitrella ichtamo, ale zázraky nečekej 🙂

luthien.k
27. feb 2013

@kacisekm ono to celé může být seborrhoická dermatitida, tohle opravdu nejlíp vyhodnotí kožní 😉

luthien.k
27. feb 2013

@daniela4321 bohužel není žádné spolehlivé vyšetření, které by ve 4 m odhalilo třeba alergie na potraviny, určitě je dobré zajít na kožní pro diagnózu a zda není na kůži infekce, jinak velmi účinný postup je ten, co dávala katyxq, od toho se odpíchnout, pokud se skutečně o AE jedná.

pepa1
27. feb 2013

@luthien.k a nevypada ti to na foto ako atopicky ekzem? A aku infekciu si mala na mysli,ze ma na rukach? Pozerala som aj krem excipial kids-nejaka novinka ze je to protisvrbiace... na kozne ideme v piatok,len som chcela aspon trochu vediet s akym koznym problemom mame do cinenia 🙂 len ta kontaktna dermatitida by zmizla aj sama za par dni,nie? dakujem

luthien.k
27. feb 2013

@pepa1 diagnostiku přenechme lékařům, nicméně můj názor je ten, že jako typický AE to nevypadá. Kontaktní ekzém nemusí zmizet do pár dní, ale klidně i do pár týdnů, mohou ho udržovat právě třeba nevhodná kosmetika, dráždivé mýdlo atd. Všechna emolieční mléka pro atopiky jsou do určité míry protisvědivá, ale pro ještě lepší efekt je dobré použít i léčebnou pastu. Určitě dej vědět, jak jste dopadli 🙂

nativanativa
27. feb 2013

ahojte , mozeme sa aj my pridat to tohto nestastneho klubu ? mam 4.mesacneho syna a pred mesiacom a pol nam to zacalo najprv s mliecnou chrastou a malinkym ekzemikom na zahybe na rucicke , dostali sme salycyl na hlavu a holta na ruky , postupne sa to zacalo rozsirovat na cele rucicky , tvar a napadlo to aj brusko a nozky . to sme uz museli ku koznej , dostali sme zarabanu mast hydrokort+excipial , minuli sme ju za tri tyzdne a k tomu nestastny advantan . celkom nam to preslo a pocas vikendu sa mi straaaaaasne vysypal , tak vcera rychlo ku koznej , hypermangan do kupela znova potierat advantanom a ak to pekne vysusi tak pouzivat mastny krem od biodermy . a ja samozrejme dieta , pretoze kojim , cize asi viete o co ide , vylucit mliecne veci ktore ja milujem , nahradit acidofilnymi , dalej jest zemiaky , ryzu , vyvar a zeleninove polievky , kontrola v pondelok
kvoli ekzemu sme zatial ani ockovani neni

luthien.k
27. feb 2013

@nativanativa vyloučit mléčné a nechat zakysané je nesmysl. Velká část malých atopiků reaguje na bílkovinu kravského mléka, a ta je jak v mléce, tak v jogurtech, všude! Proto vynechat jen něco z mléčného nemá vůbec žádný smysl, smysl má vynechat naprosto vše, co prošlo kolem mléka (ovčího, kozího i kravského, včetně hovězího masa), vejce (a kuřecí maso), sóju, ryby, ořechy, kořenovou zeleninu, zejména celer a potraviny bohaté na histamin (citrusy, kakao-čokoláda, zakysané potraviny, potraviny s konzervanty a barvivy atd.).
Kortikoidy nejsou řešení, obzvlášť u tak malého miminka je to cesta do pekel. Naštěstí u takto malých dětiček je eliminační dieta velmi účinná a dá se s ní hodně spravit.

pepa1
1. mar 2013

@luthien.k ahoj,tak sme prisli od kozneho a ten povedal ze je to atopicka dermatitida,aj ked mne sa to nezda. Doktor vysvetlil,ze aj ked my ako rodicia nemame ekzemy tak dnesnej populacii deti sa meni genofond tym co za hnus dychame a jeme a to neovplyvnime..
Syn ma 2,5 roka a dovtedy nereagoval ekzemom na nic,preto mi nejde do hlavy ze ma AE,pretoze ten sa prejavy v skorsom veku a syn to nema ani v podkolennych jamkach a na predlaktiach ako sa vsade uvadza. Ma trolinka vysyp na krku a tie ruky su strasne... Lekar mi povedal ze to je dedicne ale 90% deti z toho vyrastie a ze sa mu to na tych rukach bude opakovatPrekvapený Mne sa nechce verit ze to ma AE to by mal aj inde na tele,nie mne to pride ako ta kontaktna dermatitida proste ze nieco chytit, zacal sa vozit na takom plastovom odrazadle a to ma plastove rukovate a tie pupaky zacali najprv medzi palcom a ukazovakom a postupne to presko na celu dlan. Uz 2 dni sa na odrazadle nevozi,mastim mu to trolinka to ustupuje,ale strasne ho to svrbi. Ale zas mi nejde ho hlavy preco ma par tych pupacikov aj na krku? A rozdiel medzi AE a kontaktnou dermatitidou nieje??? Ja som myslela ze kontaktna dermatitida je z kontaktu s vecou co podrazdi ale napokom to zmizne a neobjavy sa. Ale AE je dlhodoba opakujuca sa zalezitost,ktoru spusta potravina asi najcastejsie. Vyfasovali sme od doktora Excipial lipolotio a Fucidin H krem-slaby kortikoid na rychle upokojenie. dakujem za objasnenie 🙂

luthien.k
1. mar 2013

@pepa1 tak hlavně pozor na ten Excipial, hodně dětem nesedí urea a mají na ni reakci. Jinak IP.