Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

ivkaivka
26. dec 2009

badzova, neviem ci je to ekzem, skus na to davat sudocrem, alebo holtov krem. Najlepsie je ist ku koznej.

veronikapp
27. dec 2009

ivkaivka u nas to bolo asi viac faktorov naraz. Ked sa to zacalo, bolo to len na lickach. Vsimla som si, ze ako lezi, sucha si ich o dupacky aj o vankusik. Potom sa to presunulo na krk. Ale tam sa nemala o co suchat... V tych casoch som jedla kazdy 2-3 den pol litra vanilkoveho pudingu. Ked to preslo na cele telo, vsimla som si, ze jedine kludne miesto ma v plienkovej oblasti. Pekne bolo na chrbte vidno akoby ciaru, nad nou ekzem, pod nou nic. Tak som skusala. V prvom rade som zacala viac plakat pradlo a zehlit z obidvoch stran. Nezlepsovalo sa to, skor naopak, tak som sla ku doktorke. Predpisala mi Oilatum do kupela a Excipial U Lipolotio na natieranie a zakazala mi mliecne. Sledovala som ako bude reagovat. Kupala som kazdy den, v tom olejovom kupeli. Natierala som 3 krat denne Excipialom a k tomu este dvakrat indulonou medzi tym. Prve dni bola po natreti cervena ako rak. Trvalo 3,5- 4 tyzdne, kym sa to dostalo do normalu. Takze ziadne zazraky dvojdnove sa nekonali!!! Potom som si myslela, ze uz bude dobre a prestala som plakat a zehlit z druhej strany a zase bolo zle... Tak som sa k tomu vratila a preventivne to robim dodnes. Ale co je este dolezite, dodrziavala som dietu. Skusim este raz zhrnut

veronikapp
27. dec 2009

skocilo mi to nedokoncene...
Skusim zhrnut nevhodne potraviny- ovocie- vsetky druhy citrusov, aj kivi, mango, dalej JAHODY, maliny egrese, ostruziny
- vsetky druhy orechov- od vlasskych, cez pistacie az po arasidove maslo
- zelenina- zeler!!!- to je silny alergen, ani do kuracej polievky ho nedavaj, paradajky, kysla kapusta, redkovky, aj chren.
- vsetky druhy ryb- morske aj sladkovodne, plody mora tiez.
- korenie- kajanske, bazalka, kari, skorica
- a dalej- kravske mlieko, jogurty radsej tiez/aspon kym sa to nezlepsi/, vraj aj HOVADZIE MASO, soja, vajecny bielok, cokolada, kakao, aj med.

veronikapp
27. dec 2009

badzova- moze to byt len podrazdene suchanim, alebo nedostatocne premastene. Skus pri kazdom prebaleni ponatierat licka mastnym kremom, napriklad indulonou, alebo ako pise ivkaivka- skus tenku vrstvu Sudocremu, ja by som kludne dala aj trochu pityolu. Ale moze to byt aj alergicka reakcia, ak kojis, na nejaku nevhodnu potravinu. Ak by sa to zhorsovalo, porad sa s lekarkou. Nam naozaj pomohlo caste premastovanie 😉

emia
27. dec 2009

ahoj môj maly mal tiež taký ekzém keď mal asi 3-4 mesiace, skúšala som všetko ☹ ☹ , ale musela som s ním isť na kožne, predpísal mu nejakú mastičku myslím že Imacort ale niesom si istá lebo to už je 3 roky. a po 3 dňoch mastenia sa to zlepšilo, po týždni sa to vyliečilo. 😉

ivkaivka
28. dec 2009

veronika vdaka, ja ju teraz mastim kalciovkou, je to trocha lepsie, uz 9dni bez kortikoidov, no ked malu dam na brusko a trocha sa potrapi-no hruza des. No aspon uz neplacem,hadam to prejde. No jedla som file a chlebik,kde bolo vajicko, tak asi to mohlo zhorsit.

badzova
28. dec 2009

ahojte

dakujem za rady...problem je v tom ze nekojim tak to nie je z mliecka...
neviem, pediatricka ma dovolenku, tak cakame...
dnes sa to objavilo aj na brusku... 😠

veronikapp
28. dec 2009

badzova- tak z UM, moze sa ekzemom prejavit alergia na bielkovinu kravskeho mlieka. Alebo ma suchu pokozku, ktoru treba castejsie premastovat. Alebo mala zereagovala na prasok na pranie. Musis sledovat a skusat, ale hlavne premastovat v kazdom pripade 😉 .

emia
29. dec 2009

môj kožný ešte odporučal aj umyvať babätku postih. miesta luckou a tiež repíkovým čajom, tak som to tiež skúšala. Môže to byť alergia na niečo ako píše veronika. ☹

ivkaivka
30. dec 2009

badzova,ja som menila kopec veci a mam pocit,ze uz vidiet zmenu...klop,klop,klop

zuzkaku
31. dec 2009

ahoj ivkaivka, pozerám, že si z Prešova-ja tiež bývam blízko a mám problém s malým, asi AE...ku ktorému kožnému chodíš s malou? Vieš mi poradiť, ktorý je dobrý? Ja v novom roku budem musieť tiež zájsť s malým...má to čoraz horšie.....mimochodom z fotky čo som videla sa mi zdáš veľmi známa, asi sme sa už niekde stretli 😉
Chodila som so starším synom na Šváby ku kožnej - taká mladá sympatická dr. tam vtedy robila a zdala sa mi aj veľmi dobrá- ale to bolo už dávno ( asi pred 3 rokmi) neviem, či tam ešte robí...

ivkaivka
4. jan 2010

Zuzka, nepoznam Ta... 😖 neviem, kde si chodila do skoly?
Ja som zo Bzenova, to je 10km od Presova. U tej koznej Demcovej som bola raz a viac nikdy. Malej dala take mliecka obycajne, z nich sa vyhadzala jak diva a druhy kozny potom povedal, ze na cervene miesta sa tieto mlieka nesmu....no,ja ak raz nepochodim, uz do tej istej vody nestupim.
Teraz chodime do KE do vojenskej nemocnice, som spokojna, dal nam sice kortikoid, par x som pouzila no teraz som uz 3 tyzdne bez nich, pouzivam len kalciovu mast a olej do kupela.

zuzkaku
4. jan 2010

ivka- chodila som na SPgŠ v PO a potom PFPU 1.-4. žeby odtiaľ? ja ťa poznám asi len z videnia... 😉 no nevadí...

inak dobre, že si mi napísala o tej Demčovej, lebo som uvažovala, že tam s malým zájdem...
bola som s ním cez víkend na pohotovosti, kôli tomu, že sa to už nedalo vydržať aký bol chudáčik z toho nervózny, celý vysypaný, červené fliačiky a vyrážky po celom telíčku, asi ho to aj veľmi svrbelo...no hrôza nespali sme 3 noci, vtedy bol najhorší...dali nám fenistil, aby ho to prestalo svrbieť a prísadu do kúpeľa Herbal... je to stále rovnaké s tým rozdielom, že malého už telíčko tak nesvrbí ☹ ale zato má hrozný ekzém roztiahnutý po celom chrbátiku a ešte na iných častiach telíčka.... ☹ ☹ ☹
čítam tu rôzne rady mamičiek, snažím sa držať potrebnú diétu no a čakám, dúfam, že sa to rýchlo stratí...

ivkaivka
4. jan 2010

zuzka, aj ja mam 1-4. Koncila som pred troma rokmi. Tak mozno zo skoly. No mne dieta nezabera, raz je to dobre, tak zle... Moja je z fenistilu ako besna, tak berieme ditiaden, no ani ten ju nevie velmi uspat.

zuzkaku
5. jan 2010

ja som 1.-4. končila pred 5 rokmi, ale asi odtiaľ si mi známa... 🙂 😉

malena
8. jan 2010

a čo Infadolan ? Môže byť na premasťovanie? Moja dcérka ma ekzém len na zápästí a v lakťovej jamke tej istej rúčky, inak nikde inde, ale má to červené a riadnej ju to škriabe.

malena
8. jan 2010

Tak ma ešte napadlo,...veľa času s dcérkou trávime u môjho otca, má psíka a mačku, psík /fenka/ je sterilizovaná a vtedy asi aj naposledy videla veterinára, čiže už cca 5 rokov nebola očkovaná, odčrevená, a takisto kocúr je len tak na prírodno,...My ako decká sme s tým nikdy nemali problém, mali sme železnú imunitu.
Lenže možno pre atopikov je to problém.

dodkap
9. jan 2010

kto by hľadal infrasaunu na Spiši, http://masaz-infrasauna.webnode.sk/o-nas/

veronikapp
12. jan 2010

malena aj jedno /Infadolan 🙂 / aj druhe/ pes a macka ☹ / mozu byt 😉 .

danu
25. jan 2010

beejay • Dnes o 10:26
Zdravim vsetkych!
Nasmu malickemu sa dnes rano podarilo aj napriek nasim opatreniam vyskriabat ekzem na tvaricke so krvava. Chcem sa opytata, ze co mozeme na to pouzit, aby sa mu to co najrychlejsie zahojilo? Normalne pouzivame Biodermu ATOderm PP, ale takuto situaciu sme este nemali.
Dakujem za kazdu radu...

janetty • 1d • Dnes o 11:19
beejay, ja by som to umyvala rumančekovým čajom /je na zapaly kože a sliznice/, neutierala - len vysušila dotykom uteráka a natrela ako stále Briodermou. 😉

janetty • 1d • Dnes o 11:22
alebo calciovou masťou. //Calcium Pantothenicum masť : soľ kyseliny pantotenovej sa používa na podporu obnovy poranenej kože alebo sliznice a rast novotvoreného tkaniva.//

beejay • Dnes o 11:26
janetty: Dakujem za info. Calciovu masticku doma mame, aj rumancek, takze skusime. Kolega mi hovoril, ze sa da aj repíkovy caj.

Este raz diky!

janetty • 1d • Dnes o 11:32
😉 není zač, tak nech to pomôže.

mili1
28. jan 2010

Ahojteee, chcem sa vas spytať,,, mam 8 mesačné babatko a už asi tyzden ma na tvaricke - ličkach také červené suche vyražky... doteraz ich nemal...
Viete mi poradiť čo to je? a ako to liečit? je to ekzem alebo ? velmi ma to trapi...
dakujem za odpovede....

matova
29. jan 2010

ahojte 🙂 ,
aj môj syn má exém (zadná strana kolienok- svrbiace suché červené fľaky), bohužiaľ sa mi doteraz nepodarilo zistiť z čoho to je, síce podozrenie na niektoré potraviny mám, ale objavuje sa to aj keď ich dlhšie nepapá. Niektoré maminy spomínali, že exém sa objavoval u ich detí keď im vychádzali zúbky a presne toto si myslím aj ja, že sa deje u môjho syna, podľa pozorovania. Tiež som si našla na nete info o exémoch a tam sa písalo, že sa môžu ukazovať aj v prípadoch keď dieťa prežíva stres alebo bolesť.
Švagrinina malá mala ako malé dieťa to isté ako môj a jej zas povedali na kožnom, že alergia sa neskôr môže prejaviť aj v inej forme. U malej sa tak aj stalo- po pár rokoch- má sennú nádchu. No a to asi u nás bude tiež, lebo sennú nádchu mám aj ja ☹.
- dedičnosť alergie po matke=50%, po oboch rodičoch 90%

Na premasťovanie máme excipial, skúsili sme aj holtov krém, potom nejaký namixovaný homeo krém ale nezabral a ešte Fucidin- ale ten už ani nedám- sú tam kortikoidy. Tak som našla info o skvelých účinkoch konopného oleja- manžel kúpil v lekárni krém ktorý tento olej obsahuje a myslím že je celkom dobrý (aj keď exém nemizne). takže som sa odhodlala a bjednala čistý 100% konopný olej za studena lisovaný- výrobca udáva že je výborný a účinný aj pri psoriáze...tak uvidíme. ale som aspoň kľudnejšia, že je čistý prírodný a nedávam malému nejakú chémiu 😉

mili1 🙂 : najprv by asi bolo dobré ísť to ukázať pediatrovi. môže to byť z čohokoľvek- potravinová alergia (aj cez mlieko) alebo kontaktná alergia na niečo...
ps: neidú mu zúbky?

susi157
9. feb 2010

ahojte moja dcera mala ako 3mesačna suche červene flasky po celom tele.u kožnej nam dali len na premastovanie velmi malo to pomahalo tak jej robili "TESTY" a dospeli k tomu že je alergicka na bielkovinu kravskeho mlieka tak jej doktorka predpisovala mlieko ale aj napriek tomu mala tie vysledky stale zle tak nas poslala k imunologičke-alergologičke.ta jej zistila že je alergicka na roztoče a na psy mačky zajace a vôbec nie na bielkovinu kravskeho mlieka.už rok a pol uživa každodenne lieky a natieram ju modrou indulonou.občas ma pokožku dobru niekedy ju ma trochu suchšiu ale už nemava cele telo sčervenene a suche.takže sme na dobrej ceste k vyliečeniu a dieta môže s toho vyrast alebo bude s tym žit cely život.
takže ja by som vam odporučila navštiviť neaku imunologičku ktora sa to bude snažit vyliečit a nie ku kožnej ktora len dava maste na premastovanie lebo v našom pripade to nepomohlo. ☹
🙂 🙂 🙂

katarina9
16. feb 2010

Ahojte mamičky, chcela by som sa podeliť o moje skúsenosti s ekzémom. Moje dcérka keď mala 2 mesiace tak sa u nej objavili najprv malé suché červené fliačiky na tváričke a postupne sa rozniesli po celom telíčku a to doslova. Boli sme na vyšetrení na kožnom, kde nám jedna nie veľmi príjemná pani doktorka nabalila plno mastičiek. Po pár dňoch sa to malej natoľko zhoršilo že nás museli hospitalizovať. V nemocnici nám milé sestričky vysvetlili ako správne ošetrovať ekzém. My sme používali kyselinu mliečnu a ichtiol všetko na recept. Ráno: Najprv treba dieťatko dobre premastiť kyselinou mliečnou, potom na postihnuté miesta treba natrieť ichtiol, ja som používala aj obyčajné obväzy na miesta kde by sa ten ichtiol mohol rýchlo zotrieť. Obed: Ichtiol len tak nedáte dole vodou a čo najmenej používajte mydlá a vôbec chémiu. Na odstránenie ichtiolu použite 100% slnečnicový olej (kuchynský), trochu toho oleja nalejte na bavlnenú plienku a tou zotrite jemne ichtiol z pokožky, potom zase treba naniesť kyselinu mliečnu a ichtiol. To isté treba urobiť aj večer s tým že dieťatko pre posledným nanesením kyseliny mliečnej a ichtiolu môžete okúpať alebo osprchovať v čistej vode. Ja som túto procedúru absolvovala 2,5 roka a potom ten ekzém prešiel a do teraz sa neobjavil (dcérka má teraz 7rokov). Treba si chodiť predpisovať ichtiol a kyselinu mliečnu aspoň raz za 2 mesiace, aspoň mám vždy tie čerstvé maste výborne zabrali a majte ich uschované v chladničke a lebo v studenšej špajze. Skúšala som aj liečbu homeopatikami ale dopadlo to katastrofálne malej sa veľmi zhoršil stav tak sme zostali pri klasike = kyselina mliečna, ichtiol. Treba používať oblečenie zo 100% bavlny a nefarbené oblečenie, nepoužívajte aviváž!!! Malej robli aj testy či nie je na niečo alergické ale výsledky boli negatívne. Podľa doktorov je možné že sa jej ešte ekzém v živote objaví, alebo nejaký iný druh alergie. Ja som nikdy nebola na nič alergická, ale pred rokom som bola na testoch a zistilo sa že som alergická vlastne na všetko (orechy, ovocie, plesne, pele, roztoče, prach, perie ......).
Dúfam že som niekomu poradila. 🙂

sycek
17. feb 2010

Ahoj holky, musím se pochlubit. 🙂 Po pěti letech exému přes celou zimu, ( vlétě nám pomáhalo sluníčko) "zatím " - a to musím zaklepat- tuto zimu jsme " b e z e x é m u ". Stačilo se přestěhovat do vlastního domu s vlastní studnou. Nechlórovaná voda dělá zázraky. Zatím tedy stále promazáváme choulostivá místa, ale exém NENÍ.
😀 😀

aiga
10. mar 2010

ja mam dcerku 13 mesacnu a ona trpi na AE uz od narodenia.lekari my odporucali ju drzat na prisnej diete.ma polyvalentnu alergiu takze jej mozem iba vsetko cerstve varit kazdy den.ked sa zapalenie objavi na lickach,vtedy jej uzivam tzv. krem Bactorban ktory obsahuje antibiotikum a velmi jej pomaha.dvakrat jej natriem licka alebo ine casti tela ked ma zapalene a na druhy den zapalnie celkom zmyzne.ja iba mam problem zo suchou pokozkou lebo na to som este stale nenasla ten naspravnejsi krem.kazdu hodinu ju premastujem s vazelinou ale nepomaha lebo ona sa skrabie velmi.keby ste mi vedeli odporucat nejaky dobry krem to by som bola rada.hlavne by som potrebovala taky od coho by sa prestala skrabat.my byvame blizko k moru ale ani to jej nepomaha.kupem ju v Oilatum a oblecenie ma iba 100% bavlnu.uz niekedy si myslim ze ona sa z toho uz nikdy nedostane a citim sa zufala ze jej nemozem pomoct.prajem prijemny den kazdym.

emsodoli
11. mar 2010

ahojte vsetci, chcem reagovat na prispevok od dennis, kortikoidy su bordel, vyhodte to!!! teraz momentalne asi pred dvoma dnami sme sa po tyzdennej liecbe zbavili dvojmesacneho atopaku a to s pripravkom biocol tekuty a kozicku sme natierali imunoglukanom a teraz uz len premastujeme modrou indulonou, nas sestmesacny drobcek uz ani nevie, ze nieco mal, prajem skore uzdravenie!!! sofia

korkusa
13. mar 2010

ahojte.Mate niektora skusenosti s imunomodulatormi?chcela by som sa o tom nieco dozvediet.Mne dala kozna pre polrocne babo s atopickym ekzemom hormonalno antibioticky krem neviem ako casto a kolko dni ho mozem davat.Mne povedala ze mu to mam vzdy natriet ked sa mu to zhorsi.Ked mu to natriem tak za dva dni to ma nazad ja uz neviem co s tym robit.Tie imunomodulatori ze vraj su ako kortikoidy ale neskodia.Neviem preco nam kozna nedala hned to.dakujem

lorry
14. mar 2010

Ahojte krem od Boidermi Atoderm PO zinc je len na atopicku plet ? ja som si ho kupila lebo mam problemy s pletou mam cervene flaky pod nosom a na brade neviem sa toho zbavit....a suchu plet. mozem si ho davat alebo je urceny len na atopicku plet ?

k.jolanka
26. mar 2010

Ahoj holky, chci se zeptat, na kterém místě se poprvé u vašich dětí udělal ekzém a jak to vypadalo?malý má od včerejška na ruce -ale ne v ohybu, má to na paži na boku, takovou červenou vyrážku trošku sušší..vypadá to jako alergická reakce na něco..tak mě hned napadl ekzém, protože jako malá jsem ho měla i já, ale do roka mi zmizel..teď jsem se tu na koníku dočetla, že ale není dědičný, což jsem vůbec nevěděla..neškrábe si to, nemá to nikde jinde, ani se to nezvětšuje, myslíte si že by to ekzém mohl být i na tomto místě? 😖 ještě by mě zajímalo, za jak dlouho po vyskočení této vyrášky si jí děti začnou škrábat a jestli se v tom červeném místě dělají nějaké vřídky, nebo boláčky a nebo je to jen suchá červená skvrnka? já o tom totiž moc nevím..děkuji 😉