Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

81potvorka
18. apr 2011

@mucka2505
Ahojky
mam maleho synceka ktory bude mat zajtra 8 mesiacov a my bojujeme s ekzemom uz od 2 tyzdna. Vyskusali sme uz asi vsetko na svete a u koznej sme si podavali klucku kazde 2 tyzdne a vdzy s novymi mastickami. Malemu sa to zacali hned ako sme ho doniesli z porodnice malymi vyrazkami a kazdy mi vravel ze sa len cisti. Ked uz to mal na celych lickach upkne cervene a suche tak sme sli doktorke a ta nam dala sudokrem..po tom to mal este horsie. Kozna nam diagnostikovala seborialnu dermatitidu ...same supinky vo vlasoch oboci a este aj tie licka. Dala mu kortikoidnu mast imacort a po 2 dnoch bol uplne cistucky bez jedinej vyrazky. Samozrejme ze po 3 dnoch sa to vratilo este horsie. Tak sme dostali zarabanu protizapalovu mast a vyskusali sme vsetky maste od lipobase, excipial mliecko a vsetky masne veci (oilatum, bammandol) do kupela. Nic nepomahalo naopak rozsirilo sa to po celom tele. Jedine miesta kde to nemal boli spodne casti ruciciek a noziciek a brusko a zahyby. Inak vsade este aj na hlavicke . Toto trvalo asi do 6 mesiaca , na tvaricke a rukach zacalo vsetko mokvat a vobec sa to nedalo nijako vysusit. Vyskusali sme asi v 5 mesiaci este advant tiez hormonalna masticka ale tiez pomohla len na tyzden. Maly vobec nespal cele noci sme mu len drzali rucky a hlavicku lebo sa suchal a nespal . Jedine co nam pomohlo bolo kupanie v bylinakch- slez lesny a hypermangane. Ekzem mu ustupil ked nam ako poslednu moznost dala doktorka detsky puder s mentolom.a zostal len na krku a lickach + 2 male loziska na ruckach. Nakoniec nas uz chceli poslat do nemocnice na preliecenie. Momentalne mame s ekzemom pokoj - asi 4 tyzdne( ten s seborialneho presiel to atopickeho) Alergicky nie je na nic *(robili sme krvne testy + testy stolice na parazity a lamblie). Presiel nam po predpisanie hormonalnej maste locoid natreli sme asi 4x a stale premastujeme zarabanou premastovacou mastou alebo modrou indulonou. Kupeme len v hypermangane alebo vyvarenych ovsennych vlockach alebo bylinkach. Cim viac masntych olejov sme pridavali do vody tym to bolo horsie. Chcem len podotknut ze kedze som do 7 mesiaca len kojila tak som vylucila skoro vsetky alergeny a jedla ktore by mohli zhorsovat ekzem. Sem tam sa mu trosku vyhodia cervene vyrazky na licku ale to len pri dazdi alebo skaredsom vlhkejsom pocasi - pripadne ked sme boli ockovani. Maly zacal dobre spavat a mozem povedat ze po 7 mesiacoch som konecne na materskej.
Neviem ci som ta mojim pisanim neunudila ale podla mna mate nabeh na atopicky ekzem ale verim ze nie🙂

mucka2505
18. apr 2011

@81potvorka moja malicka je zatial kludna,zatial krasne mi prespinka celu noc a to uz nemala ani 2 mesiace a uz mi takto spavala, ani sa nedrhne len ked je hladna a placka alebo ked nevie na nu prist spanok tak len vtedy si trie ocka...ja neviem co to moze byt ci je to ten ekzem ale ako badam rozsiruje sa jej to po telicku..uz to ma aj na chrbatiku a pod bruskom ale najhorsi je krk lebo aj ked ju dobre ponatieram tak je baculka a poti sa preto to ma aj najskaredsie... zatial ju kupem len v ciernom caji a pouzivam biodermu atoderm pp a ked ju ponatieram tak krasne vybledne len ten krk nie ..licka ma nadherne bielunke ako porcelan len ked ju zase umyjem vecer tak trosku vycervena ale ked ju zase nakremujem tak zase vybledne ..s tym rozsirovanim som myslela ze sa jej robia take presne loziska ako nie cele brusku len take smiesta a su to take malicke drobulinke pupaciky kozicka sucha a scervena to a ked po nej prechadzam tak ta koza je velmi drsna ako keby taka hruba zvlastne...neviem anozaj neviem ked som aj pozerala foto atopickeho ekzemu bolo to ine neviem fakt co to je ... mozno sme len na zaciatku neviem ale stadium je take iste zatial uz dva mesiace len sa to rozsirilo kvoly tym kortikoidnym mastickam ☹ chystam sa ist jednemu homeopatovi lenze ako som sa dozvedela babatka nelieci az od jedneho roka ale ze pozrie sa na nu ale to az v maji nas objednal..tak uvidime snad to prejde a dostane sa z toho...

81potvorka
19. apr 2011

tak ten spanok naozaj zavidim..nas maly spal dobre asi 10 krat za tych 8 mesiacov. Nam sa to zacalo takymi vyrazkami na tvari a potom zostali take drsne a suche..a postupne sa to rozsirovalo ale uz nie cez vyrazky ale cez cervene fliaciky , tie potom zostali suche a drsne a vytvorili sa chrasty..a uz to islo..
Na tom krku to ma tvoja mala najhorsie lebo sa tam poti..a na ekzem je najhorsie potenie a prehrievanie:((
My sme tiez skusali takeho liecitela ale ten lieci deti az od 1 roka lebo dovtedy nemaju vytvorenu dostatocnu imunitu..takze zatial sme na to tak ako sme neboli ale uvidime co prinesie jesen alebo vlhke pocasie:(
Oni tie fotky ekzemu su rozne ..nasa doktorka ani sama nevedela presne urcit ci ide o ekzem:/

silvia_seigne
22. apr 2011

ahojte , aj nasa mala 3.5mesiaca, ma ekzem. nie dlho , ale zatial skusam vsetko doradu: kupanie v prevarenej vode s otrubami, so zemiakovym skrobom, s kozim mliekom. Jeden znamy mi poradil olej z kokosoveho orecha pre silne antibakterialne ucinky. ked ekzem mokval natrela som ho tym olejom a prestalo to.

luthien.k
23. apr 2011

@silvia_seigne, na kozí mléko pozor, ono hodně dětí v tomto věku reaguje ekzémem na kravské mléko, asi 50% ze všech atopiků v tomto věku to má jako reakci na BKM (ze stravy matky přes MM nebo pokud je na UM, tak samozřejmě na tu bílkovinu kravského mléka tam) a 90% z nich zkříženě reaguje i na mléko kozí, ovčí atd. Takže se rozhodně koupele ve "zvířecích" mlékách nedoporučují, ani jejich přímé podávání, protože to může skončit hodně špatně. Ono u atopického ekzému je někdy experimentátorské nadšení maminek spíš na škodu...
Jeslti má ekzém s tendencí mokvat, tak bramborový škrob nebo ovesné vločky (otruby) hodně vysušují, takže to špatné není. Kokosový olej je skutečně silně antibakteriální 🙂 Ale rozhodující vliv v tomto věku má ta strava, jestli chceš vědět víc, zajdi do babských receptů na atop. ekzém miminek (v kojencích, tady je to spíš o starších dětech) a něco určitě vymyslíme 🙂 Jde o to najít příčinu a ne jen řešit následek...

silvia_seigne
24. apr 2011

dakujem za reakciu. viem, ze mlieka su potvory. Ja kojim, kravske mlieko nepijem. ale musim povedat ze s kozim mliekom mame v rodine velmi dobre skusenosti. moj brat ho pil od 9mesiaca , moj bratranec uplne od malicka a oboch to mlieko zachranilo. mali silne dychacie problemy, nevladali ani dychat. citala som, ze aj ine mamicky maju uzasne vysledky s kozim mliekom a AE. teraz cakam na holtov krem, sestra mi ho posle zo slovenska.

luthien.k
24. apr 2011

@silvia_seigne, OK, ale pozor na případnou senzibilizaci, která může časem nastat (ostatně skoro jako na všechno, jak tomu u citlivých atopiků je). Holtův krém si také jedni chválí a druzí zatracují, on obsahuje výtažek z heřmánku a heřmánek je velmi častý alergen, ale je to samozřejmě individuální, jako snášenlivost kosmetiky obecně, někdy se toho musí vyzkoušet hodně, než něco sedne...
Doporučuju si o AE prostudovat tyto články, kde najdeš mnoho užitečných informací 🙂

sammy19
3. máj 2011

Ahojte. Pozerala som diskusiu a naša malá mala tiež istú dobru ekzém, na lýtkach a lakťoch. Teraz je to už ok, asi z toho vyrástla alebo neviem. No každopádne, my sme skúšali nejaké mlieko A-DERMA, ktoré nám poradili v lekárni. Ale to strašne smrdelo 😝 a nevšimla som si, že by nejako pomáhalo.
potom mi jedna kočka poradila čisté bambucké maslo, že sa niektorým osvedčilo aj pri ekzéme. Tak som vyradila A-DERMu a skúsili sme to bio 100% bambucké maslo a tým sme natierali. Odobrila mi to dokonca aj jedna alergologička. Ľahko sa roztieralo a nedráždilo kožu a pekne to premastilo. Ja som bola spokojná a malá sa tiež nesťažovala🙂 Kupovala som ho v nejakej čajovni, ale majú ho aj vo všelijakých bio obchodoch na nete, napríklad aj tu http://www.saloos.sk/bio-karite/bio-karite-100-...

luthien.k
3. máj 2011

@sammy19, trochu to uvedu na pravou míru, aby si z toho někdo nevyvodil, že A-Dermu teda nikdy A 😉 -Derma je dle zkušeností mnoha mamin skvělá kosmetika pro atopiky, nicméně každý atopik je individualita a sedne mu něco jiného a hlavně je důležité rozlišovat různé fáze ekzému a podle toho volit kosmetiku. Bambucké máslo je moc fajn, ale nehodí se na akutní a subakutní stavy (mokvání, pupínky), ale na běžné promašťování ano, na chronická stádia.
A-Derma Exomega je naopak použitelná i na ty čevené pupínky (narozdíl od bambuckého másla).

sammy19
3. máj 2011

@luthien.k - ahoj, jasne, ze A-Derma moze byt super. To len mne strasne hrozne smrdela 😝 Je pravda, ze dcerke nemala ten ekzem mokvavy, mala vyrazky a suchu pokozku, ale nemokvalo jej to.
A urcite nechcem tvrdit, ze jej pomohlo vyslovene to bambucke maslo - co som sa rozpravala s jdenou homeopatkou, tak ona napr. povedala, ze deticky z toho ekzemu fakt casto vyrastu, takze nasa mala je asi ten pripad🙂

velrybous
3. máj 2011

luthien.k sammy19 já můžu A-dermu jen doporučit..před 14ti dny jsem ho začala mazat jen tím ráno a večer, měl to červený s pupínkama a teď to co měl hrubý, tak má jemný a co měl červený s pupínkama, tak má světlý bez pupínků, je fakt, že k tomu držím eliminační dietu 4. týden, pro jistotu nejím skoro nic z alergenů, včetně mléka, vajec, lepku, citrusů atd..

lovina
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luthien.k
10. máj 2011

@lovina, po zadání mailu do vyhledávače vyjede spousta Tvého nadšení nad různými výrobky té firmy 😅 Mě tedy nepřesvědčíš, že nejsi prodejce 😉

dadka1212
13. máj 2011

ahojte, čítala som diskusiu ,moja mala má atopicky do dvoch mesiacoch, vyskúšaly sme všetko a nic nam nepomahalo nakoniec nám poradili nech ideme s malou do Podhajskej ze je tam termalne kúpalisko a ze to pomaha tak sme to vyskusaly boli sme tam cez prazdniny ,a vydrzalo jej do az do dalsej dovolenky ,teraz tam chodime kazdy rok a som spokojna ,premastujem jej to kremom lipobaze a je to dobre telicko ma ciste

lovina
14. máj 2011

@luthien.k
A to vadí? Já výrobky užívám pro sebe a mou rodinu, známí viděli výsledky, tak se ptají, jen doporučuji a na ten atopický ekzém můžu s čistým svědomím říct, že kapičky zabírají, už pomohly u spousty dětí, takže nevidím problém v tom, že budu je dál doporučovat. Nevnucuji nic, kdo má zájem, můžu mu poradit, kdo ne, tak ne. 🙂

michaela5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
michaela5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bajti1234
24. máj 2011

prosim vas mamicky,ma niekto skusenosti s Photoderm Mineral 50 od biodermy pre deti?

nubalufy
25. máj 2011

Ahojte, chcela by som sa vas opytat, ako ste riesili skolku a atopicky ekzem? Mam trojrocnu dceru, ktoru planujem dat teraz od jula do skolky. Kozna lekarka ma odhovara, ze to nie je pre nu vhodne. Ma na mysli nemoznost zabezpecit vhodnu stravu a napr. aj ustriehnut, aby sa mi mala nehrala v piesku.....????

silvia_seigne
1. jún 2011

s photoderm mineral, nemam skusenosti a so skolkou neviem ako by som poradila, nasa ma len 5mesiacov. Vraciam sa sem asi po mesiaci, na ekzem pouzivam modru indulonu a je super; kupeme stale v prevarenej vode - raz otruby raz solamyl. a tak...pomalicky, sme trpezlive.

miska1981
1. jún 2011

@bajti1234 ahoj ja mam....nevyhadzali sme sa z neho, ako z biodermy kids 50-tky, ale kedze ma fyzikalny faktor zanechava na tvaricke biele flaky a niekedy to az vyzeralo ako by sa supala a isiel aj tazko dole vodou, ale inac je dobry. mne tie flaky vadili, tak som kupila mliecko linola 50 a super, co ma tesi nezanechava biele flaky a nevyhadzala sa, kedze ma citlivu pokozku.

bajti1234
2. jún 2011

@miska1981 dakujem za info

mamusia
17. jún 2011

Ahojte,
viete mi poradit,ze ci to moze byt ten ekzem? Lebo neviem ako vyzera,nic ine som nejedla,ze by mohla reagovat na nejaku zlozku jedla zle a ked sa rozculi,tak sa to o dost zhorsi.... Ma to najma na brusku,chrbatiku,krku a trochu na ruckach,hlavke/tvaricke

kaja73
17. jún 2011

No to tažko pvedat,mne to pride skor ako 5 ci 6 choroba.Nemala teploty,pred vysevom?nam ekzem vyzeral trochu inak,ale odbornik nie som.My sme mali take vačšie cervene flaky-nie taketo bodky,neboli ani nad kožou,a v zahyboch to bolo take mokvave,až krvave.Susilo sa mu to chrastami.Može to byt aj kontaktna žihlavka.Skus sa spytat
@luthien.k

princeznal
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luthien.k
17. jún 2011

@mamusia, ahoj, no těžko říct, co na to lékaři? Ono diagnostikovat ekzém takhle na dálku dost dobře nejde ani lékaři, natož nám, nelékařům (a ani lékaři často v prvních měsících života dítěte nedokážou s jistotou říct, zda jde o ekzém nebo ne). Co by mohlo napovědět - máte v rodině alergie/astma/ekzémy? Narodila se přirozeně nebo sekcí? Má tu kůži suchou nebo nemá? Je na UM nebo kojená, jestli kojená, jíš vše nebo některé potraviny omezeně? Jak dlouho to má? Jak se ptala @kaja73, nemá jiné potíže - teploty, problémy se stolicí (průjmovitou, hleny, krev...?), nemá koliky...?

mamusia
17. jún 2011

@kaja73 vidis,to mi ani nenapadlo,to by mohla byt 6-ta choroba,sa mi aj zdala predtym nejaka teplejsia,ale som si vravela,ze vsak tep;otu urcite nema...som jej nemerala,ale to by zas teplotovala 3 dni vkuse a vysoke horucky,nie? Ono to voobec nie je vypukle,len take flaky to su.
@luthien.k no pediatricka povedala,ze zrejme to je reakcia na nejaku zlozku jedla...no nejedla som vobec nic ine,co by som predtym,nic nove,len to odskusane. Problemy s bruskom mame,redsia stolica je od narodenia,taka vodnata,no teraz to ma druhy den,tak by sa to hadam uz skor prejavilo. Uvidim,ako bude zajtra,lebo ak by to bola ta 6-ta choroba,tak by to na 3-ti den malo pomaly miznut.

mamusia
17. jún 2011

@kaja73 ja viem ako to vyzera,aj starsia to mala,len tieto fotky,deti maju tu vysypku tak malo a moja malinka ma toho fakt vela..vsak uvidim zajtra,ze ako to bude vyzerat,zatial davame Fenistil kvapky na predpis od lekarky.

luthien.k
17. jún 2011

@mamusia, no počkej a uvidíš, kdyby to nemizelo, zašla bych asi na dobré kožní, ale AE v tomto věku těžko někdo oddiagnostikuje.
Jestli má i trochu problémy s kakáním, mohla by reagovat na bílkovinu kravského mléka, takže pokud to do pár dní nezmizí samo, tak bych ji určitě vysadila z Tvé stravy. Můžu k tomu poslat nějaké instrukce, pokud budeš chtít. Je to nejčastější alergen u malých dětí a nemusí se to projevit hned, dochází k postupné senzibilizaci a projevit se to může klidně až za tři měsíce.