Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

snowvwhite
10. dec 2013

@veverka84 Kožaři uvádějí, že se v zimě skutečně ekzém horší. Já bych to spíš čekala v horku - při pocení... 🙂 Kůže je totiž v zimě daleko víc vysušovaná, a to ekzém podporuje. Řešení je u každého dítěte jiné, ale hlavní je několikrát denně promazávat a najít si mastičku, která bude fungovat a tu jednou dvakrát denně použít na problematické místo. Můj syn má Vitellu Ictamo. Pomáhá na chvíli, ale pomáhá a drží ekzém v normě. Je to volně prodejný. Jde ale o to, co bude fungovat vám. To ani doktor neumí odhadnout, musí se to zkoušet. Taky můžou pomoct koupele v odvaru z ovesných vloček, škrobu nebo pšeničných otrub, jen bavlněný oblečení, vyřazení potravin, který to zhoršují (syn se osypal po takovym tom ochucovacím brčku s jahodovou příchutí) a tak... 🙂

veverka84
13. dec 2013

@snowvwhite u nas su najvacsie zmeny ako prichadza zima uz na jesen ma kozu o dost viac suchu ako v lete a teda ked sa zozimi uz ma cervene flaky.taktiez choroby mam pocit ze vemi uzko suvisia s jeho zhorsenim ☹ staci obycajne prechladnutie a cervene kruhy pod ocami tvar az supinky...v lete asi mame najvacsi pokoj aj ked chuda toto leto vyzerala ako dalmatin same biele flaky,dr povedala ze chora koza co bola sa neopali.mate to aj vy niektore?

snowvwhite
16. dec 2013

@veverka84 syn to nemá tak hrozné, hlavně v podkolenních jamkách, ale ne bílé fleky, ale spíš si ohyby rozškrábe kůže do krve

veverka84
16. dec 2013

@snowvwhite Vidis moja zase od pasa dole nic najviac ruky po predlaktia a v zhyboch lakti a tvar...a doteraz ju nikdy nesvrbelo az tuto zimu zacalo nastastie asi nie moc lebo do krvi si neroskriabala zatial nikdy.v lete jej to vyzeralo ako vitiligo len to nebolo az take vyrazne biele.ak by som nasla foto hodim sem

ichbinich
17. dec 2013

Ahojte!
Nemam teraz cas citat 66 stran, mam otazku...
Dcera ma suche a cervene fliaciky, najma na hrudi a chrbte, malicko na nohach. Dnes som bola u detskeho, povedal ze momentalne to vyzera skor na atopicky exzem. Dost ma to sokovalo, nikto nie je alergicky, aj dcera je kojena. Najprv som podozrievala novu avivaz, ale potom som si uvedomila, ze v nedelu dcera ochutnala kusok keksiku, v ktorom boli mlete mandle aj orechy. Ma takmer 9 mesiacov.

Moja otazka je: ako rychlo sa prejavi (ak sa to da vo vseobecnosti povedat) resp. zhorsi (mala suchsiu pokozku, ale ziadne cervene flaky) stav po zjedeni spustaca?

Zatial ma na kupanie Balneum Hermal a mast z lekarne, okrem ineho s kyselinou mliecnou, na premastenie, proti zapalom a proti svrbeniu. Teda zatial bez hormonov a kortikoidov. Nemokva to, ani ocividne nesvrbi, dcera sa neskrabe, a mozem sa jej dotknut a natriet ju, neprotestuje. Samozrejme idem davat pozor na stravu, avivaz (ktoru som aj tak pouzivala malo a v nizkom davkovani) uz pouzivat nebudem.

Dakujem!

veverka84
18. dec 2013

@ichbinich presne takto u nas zacinal atopicky ekzem od mala mala suchsiu pokozku a asi v 13-14 mes to zacalo takymito fliackami u nas skor na rukach a tvari hlavne a teda zacal svrbiet az tuto zimu ☹

veverka84
18. dec 2013

@ichbinich tiez bola kojena a vsetko mala prane samostatne v sensitive prasku kyselina mliecna je dobra aj excipial mlieko a teda teraz davam excipial mast lebo to mala zhorsene potrebovalaviac premastit.ked to bolo v najhorsom a skriabala sa alebo to mala moc cervene tak zabral jedine advantan.kortikosteroid ☹

benyse
18. dec 2013

@ichbinich Ahoj, tak nasa ma predispoziciu, kedze otec je atopik. Ked zacala zima, tak sa jej objavili na rucke 2 fliacky. Lekarka povedala, ze to este nemusi byt atopicky ekzem, je to zo sucha (kurenie) a zimy. Ze to mam viackrat denne natierat. Tak som v DMku kupila nejaky mastnejsi krem, ale nejak to nemizlo.
A potoom som kupila krem od AVENE, co je vyvinuty priamo na atopicky ekzem, som jej to tym natierala a ZMIZLO TO!!!! odporucam, chod do lekarne, vypytaj si nejake vzorky a skus. je to ten avene xeracalm, ja som kupila balzam. A inak aj ja este kojim, dcerka mala asi 10 mesiacov, ked sa to objavilo.

ichbinich
18. dec 2013

@veverka84: Dakujem za odpoved. To si ma nepotesila ☹
Ta mast pomohla proti zacervenaniu. Tak dufam, ze sa to zlepsi.
Keby nie, pojdem za koznou, predsa len je na to specializovana, nic proti detskemu 😉 ale ak by sa to nezlepsilo, potrebujem vediet viac...

rakywanda
18. dec 2013

@ichbinich atopický ekzém - tam nemusí byť spúšťačom len alergia na jedlo, ale aj napr. znížená imunita. kamoška má atopika, bol plne kojený, alergia na jedlo sa nepotvrdila, malý má rozhádzaný imunitný systém...
moja má nábeh na at.ekzém, občas sa jej vyhodia červené fľaky /doposiaľ som nezistila, čo je spúšťačom/, našťastie ju to nesvrbí, premasťujem jej to kys.mliečnou predpísanou kožnou lekárkou. po pár dňoch jej to zmizne. mňa to trápi viacej ako ju, ona mi vždy povie, že veď sa to zahojí 😀 my máme suchú kožu od 2 mesiacov - odvtedy chodíme pravidelne 4x do roka kožnej.

ichbinich
18. dec 2013

@benyse: Dakujem aj tebe za odpoved. Uvidim, co bude s tou mastou na predpis, ale tu chcem vysadit co najskor 😉
Avene kozmetiku poznam, tak sa potom mozem spytat v lekarni. Dakujem za tip.

veverka84
18. dec 2013

@ichbinich nemava spodne ocne viecka zacervanale?aj to je taky sprievodny znak AE a teda tiez neviem doteraz co je spustacom u nas.ked ochorie sa to dost zhorsi myslim ze u nas tiez skor imunita ako alergia

mikim
18. dec 2013

@ichbinich Moja dcerka mala taketo suche fliacky cca pol roka, iba kde tu, kojena tri roky, ked dostala prvy infekt a prve atb. AE jej vypukol naplno, obrovske flaky, skriabala sa . samozrejme na koznom dali kortikoidy a protopic, to som odmietla nasadit, kupila som saloos konopn balzam a po troch dnoch uplne cistucka pokozka. takze z toho vyvodzujem , ze ten AE niekde drieme( mozno aj u vas) a pri niektorej situacii (u nas zatial atb.) sa prejavi. ale ako nas vystrasil tak aj rychlo zaspal, ale uz viem ,ze ho kedykolvek cakat.

ichbinich
18. dec 2013

@rakywanda:
O AE som zacala trosku citat vlastne iba vcera... Kedze ma to az vcera "postihlo". Imunitu by mala mat dobru, aspon na vonok. Doteraz mala raz horucky a asi 3 krat sopel...
Ktosi tu dal link na tu jednu super cesku stranku, tu sa snazim preluskat. Ja som na zaciatkua hladam pravy problem. Lebo mazat a nevediet, z coho to je, to nie je to prave. Ak budem vediet, ze su to napr. tie orechy, da sa tomu vyhnut. Ak sa nic nenajde, hold, budeme s tym musiet zit ☹

ichbinich
18. dec 2013

@veverka84:
Nie, okolo oci ma ciste. Ani nema nic pri laktoch ani pod kolenami. Nemokva a nesvrbi. Preto este dufam, ze to AE nie je.
Mozne spustace boli v poslednej dobe: ta nova avivaz, kupalisko a teda chlorovana voda, a ten keks s orechmi. Preto som chcela vediet, ako rychlo sa to prejavi, ak sa to da povedat.

Dost suchu pokozku na nohach a rukach zacala mat v lete, ked som ju v tych horucavacj osviezovala cistou vodou... Davala som jej baby olej, ale ten jej nepomohol. Potom vzorku teloveho mlieka Hipp, to sa jej zlepsila, tak som jej ho kupila aj vo velkom baleni. Niekedy sa to vracalo, ale po 1-2 natretiach to bolo prec.
Ked sme sli do tych kupelov, uz mala suchsiu pokozku, tak som ju vzdy dobre oplachla, potom umyla a natrela. Uz sa to lepsilo, ked zrazu v pondelok tie cervene flaky, v utorok som mala uz aj tak termin u lekara. tak sa na to pozrel...
Tak sama hladam a snazim sa zacitat, ale je toho vela... 😉
Dakujem za vsetky reakcie!

michaelaslivkova
31. dec 2013

Ahojte maminy. Prosim Vas, neviete mi niekto povedat, ci mozem Holtov krem pouzit pre 11 mesacne babo dlhodobo? Od narodenia ma maly atopicky ekzem, najhorsie su na to zapastia a rucky. Zial, v tomto obdobi sa to taha dalej, objavujem mu na jehom telicku stale nove a nove loziska. vystriedali sme doktorov, kopu masticiek na predpis i kremov na volny predaj, oleje z konope, sol z mrtveho mora, ... no nic mepomaha. Mam pocit, ze najvacsie vysledky mame po Holtovom kreme, aj ked maly stale pri natierani protestuje🙂 v zimnom obdobi si zacal do ruciek kusat, takze ho to asi aj dost svrbi... prosim, poradte, co zabralo Vasim deturencom....

katyxq
31. dec 2013

@michaelaslivkova https://www.modrykonik.cz/atopicky-ekzem a https://www.modrykonik.cz/potravinova-alergie ... aneb základ je úprava stravy, vhodně vybrané mazání jen podpora, pokud nevíš, co z kosmetiky vadí, tak může být i lepší na čas nemazat nic, v použité zdroje je tam odkaz na články Věry Zíkové, doporučuju přečíst celé a pozorně, je to úplný základ (který to doktoři, bohužel, obvykle neřeknou ☹)

marika39
31. dec 2013

ja mám trojročnú dcérku, atopický ekzém sa jej prvýkrát objavil v lete a vraj spúšťačom boli osladené vody s kopou éčok, takže tým sa teraz vyhýbame . Dávam jej jesť všetko ako predtým, kontrolujem len tie éčka a aby nemala priveľa čokolády a našťastie nám pomáha pravidelné premasťovanie kyselinou mliečnou a po sprche jej natierame ešte nohy oilatom do kúpeľa a máme to v pohode.

emka13
31. dec 2013

Ahojte baby chcem sa pýtať čo dávate piť detičkám s AE? Naša má štyri roky, ako skoro každý škôlkar často chorá a žiaľbohu závislá na sladkom ☹ ako jej upraviť jedálny lístok a pitný režim? Ďakujeeem...a všetko dobré všetkým do Nového roku...nech sa hlavne naše detičky netrápia...

bubu100
31. dec 2013

malx ma ae od 2 mesiacov sebaroiu potom cervene suche flaky rozskriabal sa do krvi, hospitalizovany na kramaroch v ba. imunoalergologia potvrdena alergia na vajecny bielok /preto nie je ani ockovany proti mmr! maly sme take stavy ze v noci bol hore aj 4 hodiny a len skriabal a plakal . nic nepomahalo maste s kortikoidami na chvilu. zacala som patrat po pricine, vzniku ae a dnes po roku liecby homeopatom sme krrasne cisty. takze pricina je vo vnutri tela a pokozkou sa ekzem vylucuje pretoze nestiha vylucovat telo odpadove latky, ale toto vam ziadny kozny lekar ani pediater nepotvrdi. drzim palce

katyxq
1. jan 2014

@emka13 vodu, vodu a zase vodu, plus mateřský mlíko, teď poslední dobou často jablečný nebo vinný mošt (ale hodně naředěný vodou), nebo "čaj" rooibos, do toho rostlinná "mléka" kupovaná a nebo domácí - viz moje album Šárčiny nápoje

monasi
2. jan 2014

@desszi ahoj, tiez sa trapime s AE, mohla by si mi prosim poslat tu dietu, co mas pre dojciace matky? Maleho mam plne dojceneho a uz 3 mesiace bojujeme a stale sa nam to vrati. Dakujem pekne za pomoc.

potulka
2. jan 2014

@michaelaslivkova podporujem prispevok katyxq - my sme sa pri starsom synovi z ekzemu vysekali vylucne upravou stravy, zbytocne nam kozna davala sedem masti. mladsi syn mal od cca druheho mesiaca skaredo vyhadzanu tvaricku a aj ked som si nebola ista, ci je to AE, skusila som si vysadit mlieko a vajcia, drzala som to tak tri tyzdne a tvaricka sa mu krasne vycistila. potom som pre kontrolu zasa zacala s mliecnymi vecami a vyrazky sa vratili. podobne s vajcami. medzitym sme boli u koznej, videla uz len dozvuky a povedala, ze je to seborrhoicka dermatitida - predpisala nam ichtamol a daku kyselinu, ale ja som zasa proste prestala jest mliecne a vajcia a je pokoj, maste ostali neotvorene. jedina mliecna vec, ktoru si obcas dam, je maslo - ked si nestihnem urobit nejaku strukovinovu alebo avokadovu pomazanku. v masle je bielkovin malo, je to hlavne tuk, ale samozrejme, idealne by sa nemalo ani to, ak je BKM problemom.

rebeka7501
2. jan 2014

@bubu100 presne tak, aj my máme túto skutočnosť potvrdenú.

monasi
3. jan 2014

@katyxq @demo - dakujem za linky, skusim to, vdaka.

monasi
3. jan 2014

chcem sa predsa opytat, moze babatku vadit ze denne vypijem 4 bezkofeinove kavy? Doteraz som to pila s kravskym mliekom, čo určite vyhodim, ale bez vone kavy by som nerada ostala.

demo
3. jan 2014

@monasi radsej by som pila hoci aj iba jednu, ale kofeinovu. treba to vyskusat, myslim ze je to mytus, ze kofein obera dieta o spanok.
Ale v suvislosti s ekzemom, vlastne neviem. Nemusela by.

demo
3. jan 2014

@monasi Nemusela by skodit - toto som chcela napisat. Bezkofeinova kava je plna chemickych latok a tie su myslim skodlivejsie ako prirodny kofein