Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

chiwule
22. máj 2010

možná bude těžší trefit se do alergenu, alergolog pravděpodobně půjde cestou testování nejčastějších skupin alergenů s přihlédnutím ke stravě a životním podmínkám pacienta.

jozef123
25. máj 2010

@bodka13pracujem v tej liecebni v Travnici a vsetky mamicky si to velmi chvalia a ozaj velmi to pomaha

bodka13
25. máj 2010

@jozef123
🙂 no tak to som rada,že to pomáha 😉 ...ale my budeme asi chodiť iba na kúpalisko,lebo už nemôžem ísť so synom ako doprovod ☹ ...že vraj iba do 7 rokov sa dá,aby tam bolo dieťa s matkou

jozef123
26. máj 2010

skus tam zavolat ja myslim ze sa dohodnes a odkial si zdaleka

jozef123
26. máj 2010

asi sa da aj nad 7 rokov aby si tam bola ak chces zo synom urcite ano

bajciatko
26. máj 2010

bodka, urcite sa da, ale hradis si to potom cele sama, poistovna to nepreplati, teda podla mna a podla toho co som citala na ich web stranke ... ale neviem, nie som si 100% ista, treba si to obvolat, overit....

bodka13
27. máj 2010

ja som našla toto
http://www.odlu.sk/
a tu je napísané,že sprievodcu môžu mať iba deti do 6 rokov ☹ ..a to mi naša doktorka povedala,že do 7

@jozef123 nie som z ďaleka,bývame v Nitre ale nechcela by som tam syna nechať samého 😒
veď pozisťujeme a hádam niečo vymyslíme 😉

bajciatko
28. máj 2010

No aj tak neviem, ze ako to funguje, ten atopicky ekzem sa vraj neda uplne vyliecit.... Nie je to ako s morom, ze ked ste tam, tak ho nemate a ked pridete domov, tak sa vam to vrati? Neviem, my ideme s Danielkou k moru, sice nie na 3 tyzdne ako je doporucovane, ale tak snad nam to trosku pomoze.... Uvidime. S tym liecenim by som trosku pockala, kedze mame len 8 mesiacov, my to pride skoro, aby som s nou isla niekam mimo domu na tak dlho a sama....

chiwule
28. máj 2010

bajciatko, smiř se s tím, že AE je nemoc na celý život. Při dobrém zvládnutí může dokonce dočasně nebo na delší dobu vymizet, ale člověk si musí celý život dávat pozor a dodržovat pravidla, za kterých mu znovu nevyskočí. Je to prostě genetická dispozice. S léčením rozhodně nečekej, nezmizí to samo, musí se tomu pomoct. Moře určitě pomůže, i na chvíli, jen ten efekt při krátkodobém pobytu bude na kratší dobu. Jen se nevyděs, nejdříve dojde ke zhoršení ekzemu a pak asi po týdnu ke zlepšování, to jak se tělo začne "uzdravovat". Čím dřív se léčbou a hledáním příčin AE začne, tím je větší pravděpodobnost, že se AE podaří dostat lépe pod kontrolu. Hodně zdaru 😉 😵

bajciatko
29. máj 2010

chiwule, ale tak uznaj, ty by si isla s takym malym babatkom? Ved ja jej kazdy den doma varim prikrmy, tam ani neviem co by papala... ked bude trosku starsia tak to uz ano, ale teraz... mne ti pride strasne skoro

chiwule
29. máj 2010

bajciatko, je to samozřejmě na tobě, ty jsi její máma.
Já šla s malou hned druhý den, jak jsem zjistila, že se jí dělá ekzém na líčkách a že se osypala na hrudníčku. Čím dřív se ekzem podchytí tím lépe.
Ale jak říkám je to na tobě, když nechceš slyšet argumenty tady na koníkovi z osobní zkušenosti lidí s AE, zjisti si něco dalšího sama na netu nebo od alergologů nebo kožařů. A nebo nedělej nic, ty máš její další život a zdraví ve svých rukách...

talinka
29. máj 2010

ahojte, tak tuto temu si musim prestudovat, ale najskor sem co to popisem a snad mi aj poradite...

Mam takmer 1,5 rocneho syna, ked mal asi polroka mal taky jeden suchy fliacik na rucicke, tak sme len mastili bud Lipobase, excipial ,Indulona, potom ale asi v roku sa objavilo fliackov viac, tak sme isli opat na kozne a predpisala kyselinu mliecnu a namiesanu masticku (ichtyolovu?) hnedu smradlavu a to vlastne mazame dodnes..samozrejme nam zakazali rozne potraviny tzv.alergeny...ale aj tak som vymenila koznu,lebo sa mi to nezdalo a dost ma mrzelo, ze to bude na dlhu liecbu aj ked sa nevyjdrila, ze ide o ekzem...druha kozna ale potvrdila to iste, sice ze to nie je este ekzem,ale ma velmi suchu kozicku, takisto premastovat kyselinou mliecnou aj 8x za den a natierat ak je cerveny fliacik aj tu hnedu masticku..tak to uz robime skoro 4 mesiace, raz je to lepsie, raz horsie,len teraz si to uz aj skrabka..ale podla mna mi to robi naschval,lebo vie, ze nemoze...teraz sice v hornej polovicu tela nema, skor na nozickach mu ostali dva suche kruhy na lytkach vzadu a sem tam zozadu nejaky fliacik je ...ale tie dva kruhy ostavaju, raz cervensie raz menej....este stale kojim a dost casto ,do roka ani nebol chory a teraz toto, tak ma to sklamalo aj zarmutilo ...kedze je to ze vraj dlhodoba liecba a treba vsetko dodrziavat, zakazy ,aby to neskor neprerastlo do ekzemu ako sa tu pasujete s tym vy, a je mi luto, z emu urcite veci nebudem moct dat a nedavam a vyhybat sa vselicomu,ale uplne na 100% sa to veru dodrziavat neda...ale ja ako mama citim, ze to bude ok 😉 podla vysledkov krvi mu aj zistili znizenu imunitu..tak vlastne aj na zaklade toho nas vyslali na alergologiu, tak sme tam pozorovani a dalsie zakazy 😝 robili nam uz aj prve alrgologicke testy na urcite druhy potravin a inych veci...a zatial je vsetko v pohode, tam nic nevyskocilo...co je dobre aj zle, ze vlastne sme na tom istom...
My teda nemame jest vela potravin, ziadne chlpy, deky,koberce, prach, zvierata (mame psa), piesok,hlina, plavanie v bazenoch atd atd. to asi poznate.....my sa mame kupat denne aj po kazdom prichode domov osprchovat , pouzivame Oilatum pri kazdom kupeli a Oilatum mydlo..kozmetiku ak tak jedine Biodermu...ziadna avivaz, miesto nej ocot a este aj raz dam preplakat pradlo v pracke...takze my sme na tom takto....ale ja mam v hlave chaos, nemam predstavu ako zistime, z coho to je,kedze denne nas stretava vselico...moze to byt hocico a musi byt vobec na nieco alergicky ak ma suche fliacky?????
Ale vlastne neviem ako vyzera AE kedze my ho ze vraj nemame a pritom tiez citam , ze to su suche fliacky....????? 😅

jitousek
29. máj 2010

nezobte se že semka k Vám lezu ale bohužel sem asi budem patřit 😒 náš syn nejspíše bude AE a to po mě i po manželovi má k tomu předpoklady ☹
Já se potýkám s AE už od 3 měsíců svého života ale smůlou bylo to že v tej době nebylo moc vhodných prostředků k té správné léčbě a tak jsem se celý život plácala jak se dalo střídavě na sobě vyzkoušela kde co hodně kortikoidů a sajrajtů všeho druhu
a střídala se období dobrá špatná .......extrémě špatné období bylo období těhu a po porodu 14dní klid před bouří která vypukla a trvala do 11měsíců života našeho Breburdíka hrůza nepopsatelná a kdo nezažil neviděl neuvěří ☹ momentálně je klid jen na na dlaních a prstech zůstali pozůstatky po válce s tělem a zblázněnými hormony .......akorád se začal projevovat exém u našeho syna je to asi tak měsíc válčíme a nepřestanem dokud ho nedostanem tam kam patří pryč z kůže 😉 uděláme maximum proto aby nebyl máme dobrou paní kožařku a pak taky jednu tajnou zbraň v čele ve formě zelených potravin jsou úžasný a moc je doporučuji všem ať už válčí s čímkoliv 😉 😎

lussy23
30. máj 2010

Ahojte. Ešte nemá mdeti a o týchto chorobách neviem nič a chcem sa pripraviť na všetko. Čop je toto za choroba? Je to vážne?

chiwule
30. máj 2010

objevila jsem výborné stránky na netu, docela jsem si poopravila některé názory... mrkněte sem http://www.piskac.cz/Pavel/AtopickyEkzem.htm
http://www.piskac.cz/Pavel/AtopickyEkzem2.htm
http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf...

soporova
30. máj 2010

Talinka aj u nás sa to takto začalo, našli sme super kožnú ono sa to dá zistiť nejako mu prešla po brušku nechtami a ak koža zostala biela išlo o atopický ekzém , ale už neviem presne lebo sú to už 3 roky, nás to vôbec nesvrbelo a tiež sa mu postupne vyhadzovali také suché kolieska skús pozrieť tie odkazy vyššie alebo skús znova zmeniť kožnú, určite sa nedaj lekármi odbiť, prečo vám nerobili kompletný odber však môžte byť alegický na hocijakú blbosť a z krvičky pekne zistia a nie sa vyhýbať všetkému, niekedy aj taká ,,sterilita" môže byť spúšťačom alergie, my máme teraz 4roky a ako som už písala vyššie sme na tom dosť biedne ale zasa na druhej strane buď me radi, že naše detičky majú ,,len alergiu" pri tých všetkých hrozných chorobách, ktoré sa dnes vyskytujú.

denisenko
2. jún 2010

no, tak my sme už vyradili z jedálnička všetko čo obsahuje kakao, tropické ovocie a jahody a stav sa zlepšil...ale asi o týžden sa mu začali tvoriť suché fliačky po celom tele....a tearz už naozaj neviem, čo s tým.....asi by bolo najlepšie vyhladať alergologa, že?a ešte sa mu prejavila aj alergia na slnko.......akoby už nestačilo len to, že má ryšavé vlásky a bledú pleť citlivú na praskanie kapilárnych cievok....myslíte že z toho naozaj vyrastie?

bajciatko
3. jún 2010

@talinka no moja, tak to ste na tom velmi podobne ako my a nam uz AE diagnostikovali, tiez to zacinalo suchou kozou, az prerastlo do ekzemu, takisto nam zakazali presne to iste co aj vam, do detailu ...,my s tym bojujeme od vtedy ako to zacalo, cize uz par peknych mesiacov, raz je to lepsie, ze to ani nevidno, inokedy to ma az zapalene, tiez nevieme, ze z coho, vraj dedicne, kedze to ma aj manzel... no uvidime ako dalej, v lete ideme k moru, tak snad to bude lepsie 🙂

talinka
3. jún 2010

@soporova dakujem za info.... 😉 presne aj mne sa nepaci vyhybat sa vsetkemu, sterilita nie je dobra 😝 ani sa neda vsetky zakazy na 100% dodrziavat a aj tak mam pocit, ze zo stravy to nema, neviem preco...
@bajciatko no to si ma moc nepotesila teda....dufam, ze sa nam AE vyhne...nemame to v rodine, skor len suchu kozu....ale tak kym to je len AE a nie neico horsie, kym nas choroby ine obchadzaju tak toto nie je tak strasne 🙂 da sa s tym zit...u nas je to tiez raz lepsie raz horsie...a nemyslim, ze to ovplyvnuje u nas strava... 😅 aj my sa posnazime ist k moru, aj ked radsej by som sla s nim az o rok, teraz sa mi zda este skoro s nim ist... 😉

bajciatko
3. jún 2010

@talinka talinka, ved uz mate vyse roka, to nie je skoro, neboj sa, deticky to velmi dobre znasaju 🙂
ja zdaleka nedodrziavam vsetko to co nam zakazali, no ved by som Danielku musela drzat vo vaakuu, ale tak periem len v lovele, placham este raz ked doperie, avivaz ziadna, ani nepotrebujeme, ja nemam velmi rada avivaze, pre malu mi to akosi nie je nutne.... moje veci periem tiez v lovele, ale len tie, ktore mi obzuva a obtiera sa hlavickou, cize len topy, lebo mi mame ekzem na lickach a rucickach.... ale to je asi tak vsetko.... potraviny skusame, inak nemama sancu pri nej zistit, ze na co je alergicka a na co nie je :(, zatial som to vypozorovala len na petrzlene, ale vnatku znasa dobre

talinka
3. jún 2010

bajciatko, ja viem, da sa ist aj s mensim dietatom, mne len vadi, ze Tomino neznasa cestovanie, ked pojdeme tak jedine lietadlom , autom neriskujem 😉 ani ja nedavam avivaz, miesto nej ocot a este raz plakam...inak petrzlen je velky alrgen som pocula....ale ja som z tychto veci fakt asi debil,lebo ja nemam sancu zistit, z coho asi to tak je, proste neviem ako na to...lebo moze to byt priklad z urciteho jedla co zjedol,ale aj z chlpov, piesku, prachu, vlny , deky, no proste vsetkeho comu sa ma vyhnut...to si mozem len ja mysliet , ze je to z niecoho a bude to uplne inak...jaj neznasam toto...ale verim, ze z toho vyrastie a nebude AE....a hlavne, ze slnko teraz pomoze....MUSI!!!! 😉

bajciatko
6. jún 2010

Talinka, ja som sa tak spoliehala na slniecko, no nam sa ten AE neskutocne zhorsil posledne dni, ja neviem z coho, lebo nedavala som novu potravinu, vsetko robime ako doteraz a Danielka do rana nespinkala a velmi plakala, lebo ju to svrbelo :(, strasne si to rozskrabala chuda moje.... Ja uz neviem cim jej to natierat, tie maste sa mozu davat len 3x denne a co v noci???? No natrela som jej to aj tak, co som mala robit?
Ja este neviem ako sme my na tom s cestovanim, zatial sme vo vajicku, tam sa Dany uz nepaci, na dovolenku uz urcite pojdeme v autosedacke, no uvidime ako to dopadne, ja len dufam, ze to cele prespinka 🙂

talinka
7. jún 2010

bajciatko, tak to ma mrzi, to je to sakris, ze nevies z coho to zas je...to je na tom to hnusne 😝 chudatko Danielka 😔 aj Tomino si na nozicke skriabe co mu ostal este taky nezahojeny fliacik,lebo mame to teraz pekne az na toto jedno a keby si neskrabal ,mozno by to aj mizlo rychlejsie,ale on si to ako naschval stale skriabe...a nam dala doktorka aj liecik teraz si nespomeniem Aeorius ci ako co zmiernuje priznaky alergie, svrbenie,nemate nic,..alebo fenistil kvapky nech to nesvrbka tak.. 😉 vy mate ake maste, ze len 3x denne..lebo my mame mazat pri kazdej prilezitosti a minimalne 6-8x denne 😕

mendelka
7. jún 2010

Ahojte.Nečítala som všetky príspevky ale môžem povedať že mojej malej bol zistený atop.ekzém v 8 mesiacoch.Teraz má 15 mes. a stále sa neprišlo na to,z čoho to má.Viem len toľko,že sa nemôže spotiť,stresovať,nosiť nejaké synt. ani vlnené oblečenie.Vymenili sme posteľ.prádlo za antialerg.,nemáme koberce ani neprekurujeme.viem len,že sa to nedá vyliečiť,dá sa to len zmierniť.Poznám to z vlastnej skúsenosti.Niekedy je kľud a nie sú žiadne fľaky niekedy je zas obdobie svrbenia a fľakov po celom tele (pri rovnakej starostlivosti).Najhoršie je to vtedy,ked to začne svrbieť v noci.Na telo používam masť,ktorú mi zarábajú na recept a natieram stále tak ako aj talinka .a len Fenistilove kvapky.Ináč hormonálnu masť som jej odmietla dávať.Nie je to dobré pre tak malé dieťa.A stravu sa snažím regulovať ale je to ťažké lebo máme 10 ročnú dcérku ešte a musíme brať ohlad aj na ňu.
Uvidíme ako to bude pokračovať v lete

mimi_tami
15. jún 2010

babullka1
a pomohol vam Fucidin? nam pred tyzdnom tiez kozna povedala, ze ide o AE, nasadila Fucidin, presne aj Atoderm PP od Biodermy. 4 dni som jej to natierala, krasne sa jej to liecilo, akonahle som Fucidin vysadila, prisla recidiva s ovela vacsou razanciou. Ma to poroztahovane po celej tvaricke, berieme Fenistil, 10 kv. 3x denne. Rozhodla som sa zmenit koznu, nesuhlasim s liecbou hormonmi. Ako uz baby pisali, hormony len tlmia prejavy, ale neliecia.

baby, co robit, aby sa mala tak hrozne neskrabala? doteraz to bolo jedno skvele spokojne babo, no odkedy nas trapi ten ekzem, nevyspi sa v noci ani ona, ani ja. Zacala som ju zabalovat do plienky tak, aby sa nemohla skrabat, no ona je ako Copperfield- vyslobodi sa a stale najde sposob, ako si na tu tvar dosiahnut.
Dakujem za rady, akekolvek.
Pekny dnik

mimi_tami
15. jún 2010

@talinka

mno, podla toho, co si pisala, asi je to AE- tak sa vseobecne oznacuje detsky ekzem. A s tym skriabanim- iste to nerobi schvalne, aj Tami si to skriabe ako diva- niekedy az do krvi, a mna chyta zufalstvo, ze neviem pomoct. Ma 5 mesiacov. Doteraz, teda do jari, mala krasnu cistu pokozku, ziadne flaky, suche miesta, a to som si dovolila dat aj avivaz. Akonahle prisla jar a oteplilo sa, naskocili cervene flaiciky, suche, mastila som to, no napriek tomu sa to zhorsovalo. A teraz, ked boli take horucavy, a potila sa, ma to strasne. Ale ako zabranit dietatu, aby sa potilo, ked vonku je 33 Celziovych a dom je tiez cely nahriaty? ☹ Nam povedala dermatologicka, ze s predispoziciou na AE sa babatko uz rodi. Ak ma u vas niekto na nieco alergiu, velka pravdepodobnost, ze ma aj maly. Moja mama ma sennu nadchu, otec je na hranici astmy. A pritom, mne nic nie je. A ze spustacom nikdy nie je len jeden faktor, ale zhluk faktorov- mam pocit, ze u nas to budu pele a slniecko- nakolko sa to zhorsilo na jar, ma aj cervene oci a soplik. Ale nie som lekar, tak uvidime, ako to bude pokracovat dalej.

bianka234
15. jún 2010

ahojte, ja mam tiež drobca s AE, bojujeme od 3 mesiacov, od 14 veľmi intenzívne, až nestíham nič iné. Ani nejdem písať čo všetko sme vyskúšali, proste všetko. Kortik.len týžden, ale po recidíve som povedala nikdy viac, a tak stále dokola klamem doktorov, len aby nám dali pokoj. Ako píšete, cez to teplo to je hrozné. Som skôr za alternatívnu medicínu, a chcem vám dať vedieť, že chodím s malým na biorezonanciu. On je v stave že to už má dlho, preto ide liečba veľmi pomaly, ale doktor spomínal, že čím je dieťa mladšie tým je efekt rýchlejší, dvojmesačnému bábatku stačí dvakrát prísť na terapiu. Testujú sa jednotlivé potraviny, a vylúčia sa z jedálneho lístka tie, ktoré škodia. Myslím že je dobre vedieť čo škodí, pretože v krvných testoch nám vyšlo mierne pozit. len plesen a tesne pod hranicu jablko, takže je kopa vecí ktorá dráždi ten ekzem ale z krvi to nezistia, toto je taká najrýchlejšia cesta ako to zistiť.

katun
15. jún 2010

baby, drzim vam vsetkym palce, aby deti z toho vyrastli aspon tak, ako nas maly. nam sa to zacalo v 4 mesiacoch priblizne, ked si zacal kusat rucky a zuzlat vsetko, co videl- obtierat cielko o plienku a podobne. obrovske suche vlaky na cele (plus vo vlaskoch tie supinky). kozna to diagnostikovala ako seboroidnu dermatitidu - predpisala masti na vysusanie (ichtiol) a do vlasov mst salicylovu - avsak podla mna - nic nezaberalo, iba sa to zhorsovalo!!! najma ta salicylova mast - tu by som zakazala, jednak chytil asi alergiu na to, take mal flaky, cely dosriabany az do krvi aj vo vlaskoch - takto nas trapila asi pol roka - do 10 mesiacov, kym som nekupila mast z biodermy na tieto supiny (keratogenna ci ako sa vola taka malicka) - do mesiaca mal ciste vlasky, bez chrast a skriabania,- uz ho to nedrazdilo!! koznej uz nechodim! co sa tyka tej tvare, tam obcas zabral holtov krem aj na ine suche miesta ked mal na tele. kedze som kojila -asi mu skodilo aj to, co som zjedla ja - vela mlieka, soja a podobne. postupne som vylucila. tiez avivaz - tu nepouzivam doteraz ani na nase veci ani na postelne pradlo - namiesto toho pridavam lyzicu octu. no a potom pocasie, stres, (vlhko), vtedy sa to trosku zhorsi, ze obcas najdem fliacik na nozke alebo teraz v oboci, ale klop klop klop - zda sa, ze z toho na chvilu vyrastol .. ale asi to bol znak toho, ze bude na nieco alergicky. a este som zabudla, ze sme po kupani davali oilatum - a zacali pouzivat z biodermy na kupanie aj na vlasky take tekute "mydlo" pre deti. ach, som rada, ze uz nemame obdobie - kazde rano nova chrasta na tvari!

lussy23
15. jún 2010

Držím vašim detičkám palce. Ale vôbec neviem, čo je to za hendikep. ☹

talinka
15. jún 2010

@mimi_tami no ja dufam, ze este o AE nejde, ako nam uz potvrdili dve kozne lekarky...zatial ide len o suchu a velmi citlivu kozicku...nastastie nema nic na tvari ani vlaskoch ,len jeden flak na nozicke,ktory pretrvava, ostatne co sa sem tam vytvoria no nozicke, prip brusku zmiznu...ale tak ved uvidime, nam sa to naopak s nastupom slniecka a tepla zlepsilo, aspon zatial teda, snad sa tento stav nezmeni...aj ked samozrejme teplo mu sposobilo potnicky...a take suche miesta na krku,ale to su ze vraj tiez potnicky, ma to teraz po vikende ako sme sa boli kupat...u nas v rodine ani nie su ziadne alergie...a presne ako zabranit dietatu v horucave, aby sa nepotilo ? nemozne!!!! vlasky ma stale mokre jak fras 😝 a to sme uz aj ostrihali strojcekom na 1cm