Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

jansta80
15. jan 2011

@brisalek - tak toto mam aj ja. je to exem. potom to zostane suche az to zmizne. a zas sa to ukaze hoco kedy. neviem ako s tym bojovat ale poviem ti s urcitostou ze to exem je.

michamicha
15. jan 2011

@jansta80 @brisalek já to mám taky (od narození) a má to i náš nejmenší už od cca 3.týdne od narození ☹

leaa
16. jan 2011

Ahoj holky, kamarádka měla ten stejný problém...když bylo její holčičce pár měsíců, tak se u ní objevil atopický ekzém, později zjistila, že má i alergii na určité potraviny...ještě teď si pamatuji jak byla hrozně nešťastná...zkoušela malou mazat mastičkama, ale nic nepomohlo nebo jen nakrátko...pak objevila přírodní produkt složený pouze z bylinek a hlavně co je důležité bez chemie!...a opravdu to pomohlo sice tomu ze začátku vůbec nevěřila!!...pokud byste měli zájem o více informací pište na le.com@post.cz, nezávazně poradím 🙂

anulik888
20. jan 2011

ahojte, mojej dcere sa vyhodil atopicky ekzem ked mala cca rok a mala ho kym jej nevysli vsetky zubky. zaberal nan u lipo lotion a leciderm. cca po tyzdni sa stratil. a nedavno asi po roku, ked sa jej zacali tlacit stolicky sa nam to vratilo zas ☹ . teraz ju mazem protopic + davame zyrtec. snad to pomoze a nebude to dlho trvat. zvlastne je vsak to, ze ma ekzem na dlaniach. a nesmieme mandarinky a farbene cukriky a paradajky. co je troska problem, lebo by sa v kecupe mohla kupat. mala niektora z vas skusenost s atopickym ekzemom ktory vzplanul len ked deticka idu zubky? alebo len marne dufam ze to je kvoli zubkom ?

oilily6
21. jan 2011

@leaa
ahoj pošli mi víc o tý kosmetice do emailu: vladkatremlova@seznam.cz díky moc

oilily6
21. jan 2011

@brisalek
hmm to vypadá že je to ten AE ale radši si zajdi na kožní! a to že doktorka tohle přehlíží mluví o tom že já bych si našla jinýho lékaře,atopák je docela závažná nemoc a léčit by se to mělo co nejdřív aby prcek neměl z toho ještě větší problémy než teď

jjaanca
22. jan 2011

Ahoj, moje malá má taky ekzém, zajím jen okolo pusy, ale dneska jsem si všimla že jí to začíná i v loketních jamkách. Měla to už před rokem a půl, a zabrala kortikoidová mastička a znovu se to objevilo až teď.
Zajímalo by mě, když vyřadím potravinu, po jak dlouhé době začne ekzém ustupovat a naopak, když sní alergen, kdy se objeví? Jde mi o to, na jak dlouho mám vždycky potravinu vyřadit. Všechny možné potraviny snad zvládnem, ale s lepkem bude problém, připadá me že je snad ve všem.
Vím že je rozdíl - alergie a intolerance. Atopický ekzém se týká jen alergie, nebo se tak projevuje i intolerance?
Jinak dcera hůř jí, a je hubená a velmi často mrzutá............. v diskuzi o celiakii jsem četla, že se takto projevovala jedna holčička s nezjištěnou celiakií, po nasazení diety pak byla jak proměněná. Ale zase nechci nějak plašit a přivolávat nemoce.

zuzkaaaa
24. jan 2011

Ahojte maminky, chcem sa s vami poradiť, dcérka nemá diagnostikovaný ekzém na 100% má ho na bradičke raz je to lepšie a potom to má zas červené a suché a ked nemá červené ale aj tak suché a už aj koža na nohách sa jej veľmi vysušuje, na bradičku používame mastičku Advantan.
Chcela som sa spýtať aký krémik používate na telo alebo tvár? bioderma je dobrá alebo niečo iné? do teraz sme používali modrú indulonu ale po hodinke je zas pleť veľmi suchá, prosím poradte.
ďakujem

lenulin
25. jan 2011

Tak my bojujem z ekzémem od mimča a teď nám se nejvíce osvědčil leciderm a celá kosmetická řada je bez kortikoidů a velice hezky zvláční pokožku.Advantan je kortikoid to samé je locoid, ale můžu říct, že když už si nevím rady a malý se celé noci škrabe, tak ten locoid nám zabere jen bohužel je to na chvilku dýl jak týden to nemažu a pak dávám pauzu měsíc

brisalek
26. jan 2011

@jansta80
@oilily6
@michamicha
a myslite, ze bych mela pro dceru zkusit nejakou dietu?? Ted se ji stejne lozisko udelalo pod kolinkem. Na stehynku flek po holtove masti zmyzelo.

bluvatko
26. jan 2011

@brisalek Môj malý ma AE a držíme dietu už 10 mesiacov,ale nám to velmi nepomohlo ☹ ale skús na 14 dni vynechať alergeny a uvidíš(mlieko,vajce atd),mi pijeme špecialne mlieko.

michamicha
26. jan 2011

@brisalek zkus rýžové mléko, vynech vejce a jiné potencionální alergeny a uvidíš 😉

brisalek
26. jan 2011

diky, bude to tezke, v rodine siroko daleko zadne alergiky nemame...nejsem na to zvykla☹, ji same omacky(ktere muzu dat krasne do mrazaku a mam na par dni navareno)...Vubec nevim co ajka budu varit. To je jen povzdech samozrejme , ze jeji zdravi je prednejsi🙂.
Okolo 14 mesicu jedla kazdy den k snidani smazene vajcko...nic jineho snidat nechce a nic nikde nemela, ale vim, ze se to muze vyvinout postupne....
A nemuze to byt z cokolady...poslednich 14 dnu jedla zasoby z mikulase...pred tim ji moc nechtela, ale ted najednou zjistila kde je tak asi 2 dny za sebou neco snedla, pak zase par dni nic a minuly tyden zase???

michamicha
27. jan 2011

@brisalek no já teda nevim, ale rok a půl starýmu dítku bych smažený vajíčko a čokoládu asi nedávala 😅 když jsem byla na kožním se svým ekzémem, tak mi dr. doporučila vynechat sladký, omezit mlíko, vyřadit z jídelníčku smažený věci a zákaz čokolády!!!

annaanna
27. jan 2011

ja hladám stránky na nete s atopickým ekzémom. Naša malá má 21 mesiacov a asi dva mesiace sa trápime s AE a som z toho dosť nervozna, má to v loketných a v kolených jamkách, na chrbáte ručičiek - čo si statočne škriabe na zápesti, na brade,... a už sa jej to aj na nožičkách začalo objavovať.ˇMažeme lipobasou, adermou a používame aj kortikoidné masti.
Po prečítaní pár článkov a príspevkov ideme nadietu - hrôza, lebo jej veľmi chutí -
tak nám držte palce dík moooc

brisalek
28. jan 2011

@michamicha Pokud mas silneho alergika tak se ani nedivim. Ale vajicko teda bilek nesmi deti do 12 mesicu pak uz jo. A nevidim na vajicku(jeste cerstve a domaci) vubec nic spatneho prave naopak tech mineralu avitamu hned tak neco nema.To , ze by mely vejce zvysovat cholesterol uz bylo davno jasne vyvraceno! Navic nepije zadne mleko, neji jogurty...ani kase jen ma vecer 200ml sunaru.Nechce vubec nic k snidani.(zkouseli jsme vse) A druha vec, ze o nich delala jak diva a bylo mi uplne jasne, ze kdyz ji je dam za par dnu uz o ne stat nebude. A taky ze jo ted uz si ani nevzpomene🙂.
Cokolady dostala od sestry a rodicu kila k Mikulasi a ted ji uvidela a vzpomela si...kdyz ji to budu zakazovat tak o to bude jen vic stat. 2 dny jsem ji to nechala jist a zbytek jsem vyhodila, aby to doma nebylo. Ne , ze bych chtela cokoladu davat stejne jako vejce, ale urcite obcas trocha (jednou za 2-3 mesice) nemuze byt nic hrozneho. Jsem v tehle vecech realista a bojim se spis veci jako tuny repkoveho oleje nebo skrobu v kupovanych prikrmech ....o kterych se za par let zjisti, ze vubec nejsou vhodne. Nemluve o Eckach....
Ale ve chvili kdy mi potvrdi , ze mame atopicky exem, ktery nebude z umelych puncochacu....samozrejme budu stravu resit jinak🙂.

michamicha
28. jan 2011

@brisalek já jsem mluvila o sobě 😅 že já jsem alergik a atopik 😒 synovi to zatím neprokázali, na kožní a na alergo jsme objednaní až v březnu....no každopádně to že je nutné upravit jídelníček je smutná pravda ☹ sama na sobě to pozoruju, když jím "zdravě" bez čokolády, cukru atd. tak se ekzém drží v mezích snesitelnosti, ale třeba takovej chleba s nutellou mě už pěkně potrápí, začne mě svědit kde co 😅
a nezlob se na mě, ale je to můj názor, že 1,5 letý dítě má na čokoládu ještě dost času a pokud jí dostane k mikuláši, tak se domnívám, že rodina se dá instruovat např. k tomu, aby místo čokolády koupili vhodnější želé medvídky nebo jinou zdravější pochoutku, mikuláš snad není jen o čokoládě nebo jo? 😅 ano je to těžký "nedopřát" dítěti, když to dostane od babičky, ale zase na druhou stranu, když doma tu čokoládu nemáš, tak jí nebude chtít, co si budem povídat 😉

michamicha
28. jan 2011

@brisalek jo a ještě k těm vajíčkům, pod pojmem smažené vajíčko si představím volské oko a i kdyby to byla jen míchaná vajíčka, tak jíst je každý den, to mi přijde taky dost 😖 o zdravé a pestré stravě pro děti jsem toho přečetla už docela dost, takže jsem si udělala svůj názor na to, čím budu našeho nejmladšího krmit 🙂 to co jsem ti tu napsala je prostě můj názor, ale ty se zařiď podle sebe 😉

brisalek
28. jan 2011

@michamicha nemam potrebu se nikomu ospravedlnovat a nic vysvetlovat🙂. Diky moc za rady ohledne ekzemu a zdravicko tobe i malemu

chantal78
28. jan 2011

Ahojte aj moj maly ma atopicky hned po narodeni sa mu urobil flak na ramienku v troch mesiacoch mal licka ako v ohni doktorka to zatial neriesila az ked som zacala apelovat na nu ze ho to pali a ze nemoze ani spavat dala mu nejaku vodicku ktora bola strasne sladka ale pomohlo ked mal pol roka vyhadza sa na celom trupe zacala som robit paniku a zacal kolotoc behania po doktoroch sli zme na kozne a ked som ho vyzliekla tak doktorka pozerala na to ako vyjavena baby normalne som plakala co som bola taka vystrasena dala nam namiesat mast (ja som to volala gumo asfalt) strasne to smrdelo ale pomohlo to prislo leto a zmizlo to.Na lickach to ma stale podla pocasia ale ked pride zima a obliekanie pancusiek hned to ma na nohach vyradila som vsetky co neboli cisto bavlnene a troska sa mi zda ze to pomohloMame tri roky je to lepsie ale nie super.vyskusali sme hadam pol lekarne cim som ho natrela hned bol este horsi.nakoniec mam v ladnicke stale mast(hormonalnu) a ked je nieco moc natrieme a inaksie vecer ho vzdy natriem excipialom to je jedina mast po ktorej ho nic nepali a nevyhodi sa.

blandik
28. jan 2011

@jjaanca - kortikoidní mastička zabere vždy na ekzém, ale neřeší příčinu. Reakce na alergen jsou různé...záleží na typu alergie - může to být okamžitý anafylaktický šok, osypka kolem pousinky do deseti (IgE alergie) minut nebo reakce i po pěti dnech(nonIgE alergie)...může to být i průjem, zvracení, nevolnost...Jediná cesta je asi hledat potenciální alergeny - na začátek vyřadit všechny klasické alergeny a sledovat, jestli se situace lepší - pokud ano - je to supr, pokud se dítě úplně vyčistí. pak se dá postupně po jedné potravině zavádět zpátky -a vždy po 5-7 dnech vyzkoušení a sledévání situace pak zavádět novou potravinu. Je to mravenčí práce, ale jediná cesta...dítě z ekzému nakonec většinou vyroste do páteho roku života i dříve, ale zase podávání potravin, které alergizují zvyšují riziko rozvinutí inhalačních alergií - takže i proto je velmi dobré alergeny vychytat. Problematickou potravinu je možné znova vyzkoušet po cca 6 měsících.

Rozdíl mezi alergií a intolerancí je ten, že alergie může vyhasnout, ale intolerance ne - zde chybí enzym na štěpení dané látky )př. laktoza. Lepek - možná ho zkus vyřadit jako první, pokud máš podezření - je v mnoha věcech - ale určitě to půjde zvládnout na nějakou dobu...to že je dcera hubená a mrzutá, může být projevem alergie, celiakie, intolerance...chce to vyzkoušet...

janulka21
31. jan 2011

Ahoj, chtěla bych Vás poprosit o radu. Naší malé doktorka před týdnem diagnostikovala na 80% AE. Je jí skoro 7 měsíců a chtěla jsem jí začít dávat po maličkých dávkách potraviny s lepkem, ale někde jsme četla, že se dávat nemá. Jak to tedy je? Díky 🙂

denisenko
31. jan 2011

@janulka21 potraviny s lepkom je najlepšie dávať až po roku......istota je istota..... 🤐 aj náš malý ma AE ale všetky alergologické testy boli negatívne.....vraj AE je dedičné.........a u nás je zrejme hlavný spúšťač stres.... 😝

janulka21
31. jan 2011

@denisenko myslíš až od roka, když je AE? Všude jinde právě píší, že je nejlpeší ho zavádět mezi 6 a 8 měsícem. U vás je to stresem? Ted si připadám jak blbec, ale strsem u malého? A jak se to projevuje? jakože pláče? my ho v rodině nemáme u nikoho a že máme rodinu dost početnou, myslím i manželovu stranu. A jak dlouho už trápí Vás? A co na to dáváte?

denisenko
31. jan 2011

@janulka21 máme to od narodenia.....aj porod je stres....ale poi týždni to zmizlo a objavilo sa to zas až ked v troch rokoch začal chodit do školky.......v zahraničí, nikoho nepoznal, reč neovládal....a odvtedy vždy ked niečo stane, čo ho stresuje sa to ojaví....stačí že tatinko nie je dlhšie doma, alebo mamička nemá na neho čas.........zaberá ten excipial...aj ked mi máme aj krem afloderm od kožnej, ale on je dost silný.......takže u nás pomáha hlavne mojkanie 😀

denisenko
31. jan 2011

a ešte k tomu lepku....sestra má celiatika syna, takže viem, že najlepšie je dávať ho deťom až po roku....ale je to na tebe.... 😵

janulka21
31. jan 2011

@denisenko na ten porod jsem si taky vzpomněla ☹ nakonec skončil akutním císařem tak je fakt, že to pro ní musel být pořádný stres ☹ Teda to je dost drsný, co pipisuješ ☹ To se toho snad nikdy nezbaví ☹ My máme jen krém Lipobase, ale myslím si, že nepomáhá ani trošku ☹ Tak koupeme v Linole nebo jak se to píše, ale zatím jen týden, což jsou asi 4 koupele a taky nic. Dneska ráno to měla zase hrozný. Tak držím palce, at to má Denísek co nejmíň 🙂

nikuska4
31. jan 2011

@denisenko ahoj poznaš beloderm?čo na to povieš?My to davame na take zapalene fliačiky

beruskabaska
31. jan 2011

Dcérka mala atopický ekzém, keď mala dva rôčky, ja som alergická na pele, trávy.... a pomohlo nám chorvátske more, išla tam s ekzémom, domov prišla bez neho, boli sme aj keď mala tri rôčky, aj napriek tomu,že už atopák nemala, myslím si,že ako prevencia dobré. Držím vám place maminky,lebo viem, že to nie je sranda 😒 😒 😒 my sa teraz trápime s možnou budúcou astmou ☹ ☹ ☹

denisenko
31. jan 2011

@nikuska4 beloderm????nepoznám.....používaš?
@janulka21 na tie akútne šupinaté bordové flaky nám zaberá ten afloderm.....lenže je len na predpis 😠 vela šťastia aj vám......k moru sa chystáme aj my.........určite pomože... 😉