Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

luthien.k
16. máj 2012

@katka512 Indulona na toto určitě ne. Co je červené, tam je zánět, rozšířené cévy (proto ta červená barva) a to nechce mastit, ale léčit. Buď léčebnou pastou (zinková, ichtamolová, taninová...) a nebo jde o infekci (kvasinky, bakterie...) a to musí zhodnotit kožní. Fenistilem se nic nezkazí, ale pokud to není alerg. původu, tak je to zbytečné, obzvlášť, pokud to nesvědí. Čili - tady nic nevymyslíme, chce to diagnózu, od té se dá odpíchnout.

luthien.k
16. máj 2012

@droby pokud jde o atopický ekzém, je třeba řešit příčinu, jak jsem psala výše, jde zejména o potravinové alergeny: bílkovina kravského mléka, vejce, sója, ryby, ořechy, pšenice. Na tom stojí eliminační hypoalergenní dieta, která odstraní nebo hodně zmírní velkou část atopických projevů dětí do tří let. Poté se zavádí potraviny cíleně a postupně zpět, aby se zjistilo, co z toho vadí. Milion mastiček to obvykle neřeší nebo jen na chvíli (kortikoidy samozřejmě vůbec, tam jde jen čistě o potlačení projevu).

droby
16. máj 2012

@luthien.k ako sa dozviem ci ide naozaj o AE ked dr len hada diagnozu? najprv to bolo len suche, to babatka mavaju, potom sa plazil tak ze podrazdene, potom seborea a ked to ma zas tak ASI ekzem, dakujem pekne za take odborne stanovenie diagnozy...odbery sme absolvovali, vsetko ok. kortikoidy mu nedam ani za svet, davam pozor na potraviny, ale nejak okrem sladkeho neviem odsledovat ze by mu nieco vadilo, dokonca ani jahody, rajciny...

sandymt
16. máj 2012

@luthien.k jou....bol vyhodeny....stale som nevedela najst co mu to sposobuje....kedze do mlieka sa dostava aj to co zjem ja:(

solinkarka
16. máj 2012
luthien.k
16. máj 2012

@droby v takovém případě se nic nemůže zkazit tím, pokud se k tomu kožním projevu jako k AE rodiče chovají 😉 Jinak s těmi alergeny se to má tak, že jahody a rajčata nejsou nejčastějšími alergeny, na to, na co dítě případně reaguje, se přijde pouze tím, že se hlavní alergeny vysadí. Pouhým pozorováním se nezjistí nic, mám na vysvětlení článek ve fotoblogu (proč se nedaří dostat ekzém pod kontrolu...).

luthien.k
16. máj 2012

@sandymt a na to je eliminační dieta...

luthien.k
16. máj 2012

@solinkarka s touto mastí nemám zkušenosti. Dobrá je napříkla Ichtyo Care pasta. Ale ekzém se musí řešit komplexně, jen o mazání to není, to je třeba si uvědomit v první řadě.

chelonka
16. máj 2012

@luthien.k kde v tvojojm fotoblogu to najdem, bo sa nejak neviem dostat na tvoj fotoblog
ďakujem

luthien.k
16. máj 2012

@chelonka to se budeš muset nalogovat na českého MK (stejné jméno a heslo) 🙂

droby
16. máj 2012

@luthien.k no tak sa k tomu staviam teraz, super tak si clanok precitam a budem skusat co robi zle (aj ked to budem musiet asi aj ja zmenit jedalnicek) a posilnovat imunitu

janocka
17. máj 2012

Ahojte. 8 mes. synovi sa pred cca 3 tyzdnami (ked bol este plne kojeny) objavil na laktoch maly ekzem, MUDr. predpisala ichtyol, zdalo sa, ze funguje - ekzem mizol - no po par dnoch sa zacal rozsirovat na miesta, ktore neboli natrete. Pediatricka povedala, ze asi nie je atopicky. No tento tyzden sa mu to rozsirilo na chrbat a brucho. Boli sme u koznej a ze nas syn je typicky atopik - blond vlasy, modre oci, dlhe riasy, vraska pod okom.
Neviem z coho to moze byt ked to mal este pred prikrmovanim. Nepijem mlieko, ani ochutene napoje, caje nesladim, cokoladu jem iba 70% a viac %, takze tam tiez nie je vela cukru. Jem viac-menej bio potraviny a malemu davam iba biopotraviny, pouziva eko kozmetiku, periem v eko pracom gele... Neviem co viac by som mohla spravit, kortikoidy mu nechcem dat.

luthien.k
17. máj 2012

@janocka nejčastější alergeny jsou mléko (ve všech podobách, i jogurty, sýry, v sušenkách...), vejce, sója, ryby a ořechy, poměrně často vadí i pšenice, celer, sezam... Eko kosmetika nemusí být to pravé, protože obsahuje éterické oleje (časté dráždiče). Zda je potravina bio nebo ne, na tom až tolik nezáleží, záleží hlavně na alergencitě.

janocka
17. máj 2012

@luthien.k noo, jogurty a syry jedavam, to mi nenapadlo, ze aj to moze byt problem. Dakujem za info🙂

jarka082
17. máj 2012

dobrý den, na silnější atopický ekzem to asi nepůjde jinak, než s hormonální mastí.....naše dcera má podobný problém,k hormonální masti jsme zkusili koupelové olejíčky od značky Oliatum,a přijde mi, že to dlouhodobě pomáhá ... mají i docela fajn neparfemovaný krém, ale to by u vás asi nepomohlo :( hodně štěstí.

luthien.k
17. máj 2012

@jarka082 rozhodně nesouhlasím. Čím horší je forma atopického ekzému, tím větší je pravděpodobnost, že se to dá spravit vysazením potravinových alergenů a opravdu správné kosmetické péče, kterou dlouhodobé používání hormonální masti rozhodně není, to v žádném případě nikomu nedoporučuji. Zkušeností s tím, že to jde i bez nich, mám s maminkami bohatě (mnoho desítek stabilizovaných dětí včetně těžkých atopiků).

lija15
17. máj 2012

@janocka skus kupit Adermu Exomegu moja dcerka je tiez atopicka a tento jej velmi dobre zabera..zijem v Norsku a tu mi kozny vyslovne zakazal caste kupanie..staci len rychle osprchovanie a obden...aj moja dcerka ho mala v takej faze ze ichtyol+fucidium nezabralo-rada slovenskej koznej:kramare, tak sme sli tu k lekarovi prepisal silne kortikoidy ale mozem zaklopat do 2 dni to preslo a uplne sa to dalo doporiadku pravidelnym 2-3x denne natieranim pokozky a do dnesneho dna sa jej to uz neobjavuje a to bolo pred rokom v januari klop klop odvtedy pouzivame tu adermu exomegu....moja dcerka je bruneta s hnedymi ocami a ma atopicky ekzem a rodiny ho nik nema ani ja a ani mm sme tym netrpeli 🤐 tak drzim palce aby sa to polepsilo

michamicha
17. máj 2012

@jarka082 jj, @luthien.k má pravdu, i můj syn je toho příkladem 😉

bezglutik
17. máj 2012

@janocka nedá mi nereagovať na tvoj príspevok. Som síce už dospelá, ale v detstve som mala podobné príznaky, aké opisuješ. Nie a nie sa toho zbaviť. Ekzém sa mi objavoval sporadicky, tiež som musela dávať veľký pozor, čo zjem a aj tak nebola zmena. Prenieslo sa mi to až do dospelosti, keď odrazu som začala mať problémy s chrbticou - začali sa mi odvápňovať kosti. Nevedelo sa zistiť z čoho. Až už som mala ťažký st. osteoporózy / 34-rokoch/. Chvalabohu našiel sa "jeden" lekár, ktorý mi poradil, aby som si dala vyšetriť trávenie. Zistili mi celiakiu. Som tretí rok na bezlepkovej diéte a či veríš, alebo nie - s ekzémom je to lepšie. Ja som mala už aj také fľaky po tvári, ktoré mi pri diéte vymizli. Vlastne celiakia je alergia na lepok a lepok je v tom prípade ako toxín, čo sa prejavuje aj navonok - na koži. Dúfam, že sa niečo takéto nepotvrdí u tvojho syna. Ale chcela som sa podeliť o vlastné skúsenoti.

katka512
17. máj 2012

@luthien.k
@droby moooooc dakujem za rady zajtra idem koznej a uvidime rano to mal lepsie ale nic moc 😝

janocka
17. máj 2012

@lija15 u nas je to horsie, bo manzel alergik, svagor atopik a rovnako aj moja mama a brat.... Ja nemam nic, tak som dufala, ze ani syn nebude mat. Tiez MUDr. neodporucala caste kupanie - ani sme ho doteraz nikdy nekupalimkazdy den - a zatrhla plavanie, kym sa to nevylieci. Skoda, lebo maly plavanie zboznuje.
Dakujem za rady, vyskusam.

@bezglutik u syna sa ekzem objavil vzedy ked som ja asi 2 tyzdne ziaden lepok nejedla, lebo mi byvalo zle od zaludka po ranajkach, niekedy aj po veceri a vypozorovala som, ze je to vtedy ked zjem pecivo. Vysadila som teda lepok na cca 2 tyzdne, travenie sa upravilo na synovi vtedy vznikol ekzem (bol vtdy este plne kojeny).

luthien.k
17. máj 2012

@janocka lepek nepřechází do MM...

luthien.k
17. máj 2012

@bezglutik atopický ekzém není spojen s celiakií, s celiakií je spojen jiný kožní projev (dermatitis herpetiformis During). Celiakie není alergie v pravém slova smyslu, mechanismus této poruchy je zcela jiný. Čili - vyloučení lepku může pomoct, protože se vyloučí jeden z nejčastějších alergenů - pšenice.

sipkova1
17. máj 2012

@luthien.k o co opířás tvrzení, že lepek nepřechází do MM? Já se o to teď docela zajímala a z dostupných pramenů jsem pochopila, že lepek do MM přechází, sice v malém množství, ale ano. Děkuji za odpověď.

luthien.k
17. máj 2012

@janocka pokud plavání nezhoršuje stav a dodržují se určitá pravidla (ideálně ve slané vodě, když není možnost, tak alespoň ihned osprchovat a ošetřit emoliečním krémem), tak není žádný důvod nechodit plavat. Omezovat atopika v něčem preventivně je nesmysl, omezování má smysl jen v případě, že to prokazatelně zhoršuje situaci.

Řeknu Ti, co bych já na Tvém místě udělala - vysadila jako test na 14 dní až tři týdny ty hlavní potr. alergeny, co tu pořád opakuji jako mantru (u sebe i u prcka), upravila kosmetickou péči (to by se muselo doladit dle fotek) a vidělo by se. To pomůže u většiny dětí. Bez kortikoidů.

luthien.k
17. máj 2012

@sipkova1 o tvrzení mé "učitelky" Věry Zíkové, neznám nikoho, kdo by věděl o této problematice víc mimo dr. Martina Fuchse, špičky české alergologie v oboru potr. alergií. Do MM přechází alergeny z pšenice (obilí), ony nemají jen lepek, ale další škálu alergizujících bílkovin.

nasekuratko
17. máj 2012

@luthien.k ahojky, tak se ozyvam po delsi odmlce. Maly byl v pohode, ale pak dostal rymu a rymu jsme nemohli nicim vylecit. Dostal antibiotikove kapky a po nich (asi) se mu ekzem extremne behem 2 dnu zhorsil. Skoncili jsme na vysetreni na detske klinice v Cernych polich. Ted se mu to uz upravuje (bez kortikoidu). Ale jen jsem se chtela zeptat na jednu vec. Doktorka mi volala dneska vysledky na alergie na potraviny-rajcata, mrkev, kravske mleko, spenat, celer apod. a vsechno je negativni. Zapomnela jsem se ale zeptat, jestli mu muzu davat treba piskoty a jestli se mam nejakym potravinam i tak vyvarovat nebo mu teda muzu davat vsechno. Poradis mi? 🙂
Je pro tyhle deti vhodny dat jim treba rohlik? Nebo to radsi ty piskoty nebo treba kukuricne krupky?

dvnz
17. máj 2012

Ahojte, moj maly syn mal atopicky ekzem kedze som ho krmila BEBOU , tak som to zamenila na bezlaktozove mlieko AL110 a pritom lekarka mi predpisala, HYPERMANGAN( to je krystal ktory sa predava volne v lekarni stoji to 2Eura, nasypete stipku do vane kde dieta kupete a precistujete tvar najprv trikrat potom cele telo, potom septonexom alebo inym dezinfikacnym mydlom umyt, ususit pokozku, nakremovat BACTOBAN-om, hned to zmizlo za 3 dni doteraz ani stopy!