Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

simba13
23. dec 2011

zdravim vsetky mamicky,moja dcerka ma 4 mesiace a od 2 mesiaca trpi atopickym ekzemom.Dermatologicka nam predpisala mast afloderm,ma sa nanasat 2 krat denne,no ak je pokozka v klude tak len 1 krat.A pomedzi to ju natieram kremom Lipobase(ktory vobec nepomaha)a mame este olejcek do kupela Linola.No v lekarni mi lekarnicka poradila pripravky od znacky Cutis Help,dnes manzel pojde do lekarne tak to vyskusame,su to vyrobky z konope,cisto na bylinnej baze,neobsahuju ziadne kortosteroidy ani kortokoidy.Tak uvidime ako to mala bude znasat,nema to az take hrozne,no velmi ju to svrbi a preto sa v noci casto budi,davali sme jej aj kvapky Fenistil,no tie by sa nemali dlhodobo uzivat,tak sme ich vysadili,.mate niektora skusenosti s touto kozmetikou?(Cutis Help)

luthien.k
23. dec 2011

@simba13 ekzém má obvykle nějakou příčinu, zkoušení a zkoušení kosmetiky je obvykle vyhazování peněz, proto doporučuju prostudovat tyto články: http://www.proalergiky.cz/deti-do-tri-let/
Kdo dokáže postup v nich popsaný aplikovat, tak má vyhráno, kdo ne, tak ráda pomohu 🙂

lenulin
23. dec 2011

Našla jsem genialní stránky na kterých se o ekzému dočtete myslím všechny možné údaje www.atopickyekzem.org

luthien.k
23. dec 2011

Pokud stejně jako já nedůvěřujete imunomodulačním mastem, tak tam ani nechoďte....

dankakamil
23. dec 2011

Ahojte maminky môj malý tiež dostal atopický ekzém z ničoho nič a dermatologička nám poradila najskôr pred nasadením kortikoidných mastí výborný krém A-DERMA EXOMEGA ATOPIC SKIN ako krém a telové mlieko,mlieko sme používali neskôr už iba pri doliečovaní .Krém som kúpila v lekárni je to veľké 250ml.balenie a veľmi dlho vydrží.Najskôr si však v lekárni treba vypýtať vzorku krému a tú treba vyskúšať a hneď bolo viditeľne zlepšenie po prvom dni.Fakt po necelom mesiaci a pol bolo po atopickom ekzéme .Ale vravím je to prírodný ,nedráždivý ,nealergický krémik,ale fakt si vypýtajte vzorku v lekárni,možno máte známu lekárničku,že by Vám dala aj viac vzorkových balení a ak uvidíte zlepšenie,tak bude vhodný aj pre Vaše bábetko.Malý má teraz už 4 rôčky a vôbec musím poklepať sa atopický ekzém neobjavuje.S prianím prekrásnych vianočných sviatkov a želaním všetkého najlepšieho v každom dni nadchádzajúceho nového roku 2012.Danka.

kamilka22
23. dec 2011

Dcerka mala ekzem raz, ked vypila multivitaminovy dzusik, mala to od ramena az po predlaktie na oboch rukach, velmi skarede. Kortikoidove maste a kyselina mliecna nezaberali, skor sa mi to zdalo este horsie, nakoniec som to odlozila a natrela som jej to s nechtikovou indulonou. Nastalo okamzite zlepsenie a do tyzdna nemala nic.

cervena_ciapocka
28. dec 2011

@luthien.k nám dnes tiež povedali, že malý má ekzém. Má veľmi suchú a šupinatú formu. Dostali sme nejakú mastičku na 5 dní a potom niečo na premasťovanie. Hádam mu to ustúpi na teraz, ale chceli by sme tomu nejak predísť, aby už v budúcnosti nebol v takom stave ako je teraz. Tie linky na stránky čo ste tu dali si pozriem, ale dnes už na to nemám čas. Vedela by si mi prosím aj nejak v skratke poradiť čo a ako?
Napíšem IP.

kucierka48
28. dec 2011

Ahojte, môj malý zdedil AE po manželovi, do roka nemal na tele vyrážku a od roka sa to prejavilo. Pri chorobe alebo keď sa mu prerezávajú zúbky, vtedy je to najhoršie, celé noci sa škriabe až do krvi. Doktorka nám predpisuje stále nové maste, ktoré mu vôbec nezaberajú. Teraz ho mastím modrou indulonou aj 4x za noc a zdá sa mi, že tu pokožku nemá už až takú suchú. Na Fenistile je skoro už mesiac a veľmi ma to trápi, niekedy mu musím dať aj štvrťku dithiadenu, pretože by mi ani nezaspal, nie to aby prespal noc. Čo robíte aby sa vám deti neškriabali, ja už som zúfala. Za každú radu som vďačná.. Už som si o tom prečítala dosť veľa, ale nechcem z neho robiť pokusného králika.. Prosím poraďte ako zabrániť tomu škrabaniu, tak ho ľutujem, že už dlho sa poriadne nevyspal.. Cez deň to nie je až také zlé, keď má niečo oblečené tak je v pohode, iba keď prebaľujem tak vtedy sa začne škrabať ...

katrenka111
29. dec 2011

baby a nahodou skusenosti s kremom Leciderm???
Ja už som vyskusala kadečo a nic nepomaha.... práveže sa mi zdá že ekzém sa mi rozsiruje.....
ja už som z toho zufala.... ☹
poradte co na to....

cervena_ciapocka
29. dec 2011

@kucierka48 aj náš malý sa škriabe a dávame mu rukavičky. Nám tiež predpísali fenistil kvapky. Ako dlho sa smú užívať?

cervena_ciapocka
29. dec 2011

Ešte by som chcela vedieť ako to je s tým mliekom HA. Dokedy to má vlastne piť? Od roka alebo neskôr mu môžem dať aj obyčajné mlieko? Alebo kozie napríklad? A to potom neskôr nesmie ani mliečne výrobky?
Som sa na to zabudla spýtať doktorky.

luthien.k
30. dec 2011

@cervena_ciapocka jak jsem psala do IP, HA mléko je špatně a pít plně štěpené mléko a být bez mléčných výrobků musí být dítě do té doby, dokud na ně reaguje zhoršením stavu (což se zkouší po minimálně třítýdenní bezmléčné dietě = eliminačně expoziční test). Pokud po tomto několikatýdenním vysazení a znovuzavedení BKM reaguje, tak se musí BKM vysadit nejméně na půl roku, než se to znovu otestuje.

luthien.k
30. dec 2011

@kucierka48 a jaký je ten ekzém, červené fleky, pupínky? Jestli ano, tak indulona je špatně!!! Na subakutní fázi nesmí přijít nic mastného, ale nějaký hydratační emolient a léčebná pasta. A hlavně pátrat po příčině, zuby jsou zhoršující faktor, málokdy provokační.

cervena_ciapocka
30. dec 2011

@luthien.k je možné, že už 4 mesiace pijeme Nutrilon a teraz sa objavil ten ekzém? Lebo to sa behom pár dní strašne rýchlo zhoršovalo. No a každú chvíľu budeme mať aj prvé zúbky vonku.

luthien.k
30. dec 2011

@cervena_ciapocka a jiné potíže nebyly - zažívací - koliky, stolice hlenovitá nebo s krví, nadýmání nebo ublinkávání, zvracení, obecně neklid, špatné přibírání, chudokrevnost, zahlenění, dušnost, častá nemocnost...? I pokud ne, tak alergie jsou nevyzpytatelné, někdy se na alergii na BKM přijde až po několika letech nespecifických potíží, které si nikdo s touto alergií nespojil a následky mohou být nepříjemné - poškození střev, multiproteinová alergie, celiakie i horší věci, proto vždy u atopických projevů doporučuji jako první vysadit BKM, protože je co do počtu příčin potíží na prvním místě.

cervena_ciapocka
30. dec 2011

@luthien.k nič z toho čo píšeš, malý má 5 mesiacov 70cm a 8,5kg. Nikdy nemal koliky, pekne a pravidelne kaká, chorý nebol, nezvracia. A taký ten nepokoj to bolo len keď spinkal, že z času na čas mikal rúčkami, už od malička, hlavne keď bol hladný a sa nevedel zobudiť. Ináč je to spokojné a veselé dieťa, neplače.

luthien.k
30. dec 2011

@cervena_ciapocka to je dobře, přesto bych to otestovala, k normálnímu UM se můžeš vždy vrátit, HA mléko, pokud bys vliv BKM neshledala, je zbytečné.

kaja73
30. dec 2011

@cervena_ciapocka A kedy ste boli ockovany? nam sa ekzem ,ale taky fakt fest objalvil az po hexe a prevenare 😒 cca po 7 dnoch . Z noci do rana bol ako v ohni.
Po 2 preockovani v 6m už zacal aj krvacat v podkolennych jamkach a na krku-do druheho dna bolo strasne zhorsenie a vlastne už po hodine od zaockovania to bolo viditelne na nožickach-stehnach-tam nastalo zhorseneie ekzemu priam raketovo po preockovani.
tak ci to aj vas nespustilo toto-mate 5m,takže by ste mali byt po hexe necele 2 mesiace a zhorsenie pokožky po ockovani dochadza cca do mesiaca po nom a potom sa to može stale zhorsovat-aspon take mame skusenosti,ti co sa nam to objavilo kratko po ockovani-je nas dost.

cervena_ciapocka
30. dec 2011

@kaja73 očkovali nás pred 7 týždňami prvá dávka hexy, ale dobre to znášal, žiadne reakcie, ani na koži ani iné.

kaja73
30. dec 2011

@cervena_ciapocka Ale raekcia nemusi prist hned-ono horucky ,bolest nozicky-to je hned-take sme napr po prvej davke vobec nemali-ale to ostatne-ta vacsina vedlajsich ucinkov prichadza neskor ☹
Vacsinou sa ekzem vyvinie do 4-6 tyždnov po ockovani,ale aj skor,aj neskor sa može.
Je to zasah do imunity a telo si zacne vytvarat mylne protilatky proti napr bielkovine kravskeho mlieka-je to podobna bielkovina aku ma napr zložka na hemofyla v hexe-proste neutoci imunita len na hemofyla ale aj na bielkovinu z mlieka.

cervena_ciapocka
5. jan 2012

Ešte by som chcela vedieť, ak má dieťa atopický ekzém, čo všetko môže konzumovať napríklad po prvom roku života. Môže jogurty? Čisté biele ... alebo tak. A čo ovocie, napríklad zavárané čučoriedky? Sa pýtam možno ako blbá ale všade sa píše viac čo nesmú, a ja by som radšej počula čo smú 🙂

luthien.k
5. jan 2012

@cervena_ciapocka odpověď je jednoduchá - smí vše v rámci zdravého životního stylu a na co nemají reakci, nepřehánět to s potravinami, co mají schopnost histaminové reakce (uvolňují histamin) - čokoláda, citrusy, hodně zralé ovoce i zelenina, nakládané, kvašené a kořeněné věci, zrající sýry, černé a zelené čaje... Jako potraviny nevhodné pro děti vůbec vidím ty s bílým cukrem (veškeré sladkosti, i ty, co se tváří "zdravě", jako jsou lipánky, mléčné řezy, sladké cereálie...), éčky (takže i uzeniny, různé dětské nápoje atd.), rafinované oleje, tučná masa, příliš věcí z bílé mouky (klidně menší množství celozrnného pečiva nebo aspoň půl na půl s bílou mouku)... Určitě jsem na něco zapomněla, ale tak ve zkratce to snad je srozumitelné.
Takže - neexistuje potravina, kterou by atopik nesměl, protože je atopik, zakázané jsou ty potraviny, na které má reakci a které nejsou slučitelné se zdravým životním stylem 😉

adka12
7. jan 2012

Baby nemáte náhodou skúsenosti s biodermou na atopiu? malá je teraz vyhádzaná len na tváričke a dr. nám pred rokom dala locoid alebo tak nejak a nezaberá jej to vôbec. viem, že sú to kortikoidy, ale nepomáha 😢

jarkamartinkova
7. jan 2012

Bioderma atoder po zinc a je po ekzému,ale radši bych se poradila s kožním lékařem

adka12
7. jan 2012

@jarkamartinkova ahoj, nejak som nepochopila tvoju odpoved 😅

jarkamartinkova
7. jan 2012

adka12 ahoj,ptala ses jestli má někdo zkušenost s biodermou na atopický ekzém jestli jsem to správně pochopila.Moje dcera na to taky trpěla a kožní nám doporučila mast Bioderma Po zinc a opravdu to pomáhá

adka12
7. jan 2012

@jarkamartinkova ja som našla len bioderma s iným názvom, preto som sa pýtala 😀 tak dakujem, asi ju kupim a dufam, že pomôže

katrenka111
19. jan 2012

@adka12
@jarkamartinkova no mne sa exzém vyhodil počas tehotenstva a Bioderma mi vobec nepomahala, skor to bolo horšie, jedine čo mi zaberá je Leciderm masť a krém....
a počula som že aj Dermalex pre babätká je dobrý....
Baby nikdy som exzém nemala, len teraz počas tehu, myslíte že to môže mať aj malinký v brušku????

luthien.k
19. jan 2012

@katrenka111 a měla jsi jiné potíže, alergie (sennou rýmu), potravinové alergie nebo dokonce astma?

katrenka111
19. jan 2012

@luthien.k ahooj, nie nikdy nič podobne.... aj lekári si to nevedia vysvetliť že z coho.... síce mam problemy s krvou ale to nie je z toho....