Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

bluvatko
24. nov 2010

@u2jana no nam to začalo na líčkach a na krku keď som kojila,potom ked som dala umele mlieko tak aj na pod kolenami,na lakťoch a ked nam dala kožna krémy tak sa nam to rozširilo po celom tele ☹ Zo začiatku si to neškrabal,ale potom zistil,že sa to dá tak sa škriabe až do krvi 😢

u2jana
24. nov 2010

@bluvatko ja som s nou este u dr. radsej nebola, tiez sa bojim toho skusania kremov.
nema toho vela, to pod kolenami a na laktoch sa jej uz zhojilo len to ma za krkom a obcas si do toho rypne.
Najprv som myslela, ze to ma z toho, ze sme pred dvoma mes. presli na na KM.
Ale teraz som si spomenula, ze na krizoch mala nieco podobne aj v lete.
Len vtedy este bola na UM a zacala nosit gatky, miesto plienok, tak som myslela, ze ju drazdi ta gumicka...
fakt neviem, co to ma...
vam na to pomaha najaka mast?

bluvatko
24. nov 2010

nam pomahaju iba kortikoidy.mame ambiderman v nom je locoid a aj teraz som kupila krém exomega od A-DERMA.Skus zmeniť mlieko,mi pijeme pohankove chutí uplne ako kravske 😉 @u2jana

bajciatko
25. nov 2010

@miska1981 bojis sa asi ako kazda mamina, ja sa tiez velmi bojim, ale davam, lebo nam ekzem po nicom nezmizne, len po kort. masti.. dnes sme boli znova u koznej a uistila ma, ze sa nemusim bat kortikoidnej masti, my mame Afloderm, ze ked ju budem pouzivat tak ako nam povedala, ze sa nemam bat....nuz hold, ja ked jej natriem ekzem tou mastou, tak zmizne, potom uz len premastujem.... ale ono sa to vracia, co uplne chapem, toho sa nemusime zbavit vobec alebo sa hovori o veku 3 rokov.... Takze nemozem ti povedat, ze neboj sa a masti, ale mozno ta trosku utesim..., je to vecny vnutorny boj u mna, ale vzdy dam ten kort., lebo viem, ze sa toho zbavime nacas....

dadulienka2404
27. nov 2010

baby mozem vam pomoct tie prirodne vyrobky 100 % pomahaju...o viac info si napiste...

miska1981
1. dec 2010

@bajciatko ahoj a odkedy to ma tvoja? skusala si ci nema alergiu na BKM? ja neviem ci jej to mam tym natriet...inak ta zinkova mast z lekarne moc nepomaha. davas jej aj fenistil kvapky?

bajciatko
1. dec 2010

@miska1981 my to mame od 4 mesiacov, dietu som neskusala a ani nebudem zatial, skor ju dam pretestovat a ak sa to preukaze, tak potom, ale nebudem experimentovat... je to dost dlha doba byt bez ml. vyrobkov, nechcem ju takto sama od seba skusat, ked som sa pytala koznej, tak mi povedala, ze si nemysli, ze je to z ml. vyrobkov, ale ze ak chcem, ze nasa pediatricka jej moze spravit testy... Fenistil sme brali do 1 roka, teraz uz mame Aerius, no nedavala som Fenistil uplne pravidelne od zaciatku, no potom uz ano a teraz Aerius davam pravidelne...
Z vlastnej skusenosti viem, ze ked som o tomto probleme nic nevedela a nenatierala som jej to kort. mastou na zaciatku, tak sa nam spravil ekzem na pol licka a trvalo to strasne dlhu dobu kym sme sa ho zbavili pravidelnym natieranim a teraz uz len pri malom naznaku zacinajuceho ekzemu dam kort. a mam potom pokoj, ja uz nechcem znova zazit to, ze nas ten ekzem doslova zaplavi.... Ono sa to casom bude menit, moze to uplne zaniknut alebo to prenikne do nejakej alergie.... Da sa s tym zrejme bojovat zvnutra, ale ja som este nedospela k presvedceniu, ze svoje dieta budem obmedzovat.... no viem, ze urcite potraviny papat nebude, ale co v pripade, ze jej vylucim mlieko... dobre, kym sa o nu staram ja, tak pohoda, ale ked mi nastupi do skolky, skoly, tak to jej budem musiet robit obedy ja a nebude moct potom skoro nic jest... Tak preto zatial mlieko nechavam a niekedy nezareaguje vobec a niekedy ano a preto neviem ci to je tym mliekom, lebo ak by mala alergiu na BKM, tak by podla mna musela zareagovat stale a nielen niekedy. Tolko moj nazor, viem, ze kopa z mamiciek zastava uplne iny....

miska1981
1. dec 2010

@bajciatko ja totizto neviem z coho to ma. da sa to aj tak, ze jej urobia testy ci to nema alergiu na mlieko?
to som nevedela, lebo to je lepsie ako sa takto trapit, ja uz neviem co mozem jest, lebo kojim a niekedy neustriehnem a zjem nieco mliecne. poradili mi tu na MK, ze to mam vysadit a uvidim ci to zmizne.
neutlmoval ju ten fenistil? mne sa zda, ze je po nom taka utlmena, spava. lenze ak jej ho nedam stane sa nieco?
asi sa bude skriabat, vsak? on je len na to svrbenie ci na co vlastne?

bajciatko
1. dec 2010

@miska1981 neolutovali... a davala som ho len pred spanim, aby mi potom nebola pocas hrania utlmena.... Danielka to zdedila po mojom manzelovi, on ma ekzem este doteraz a je alergik, cize my sme s tym viacmenej ratali... Tie testy sa daju spravit u pediatricky.... Ja som si vsimla, ze z akeho jedla ked som dala napr. sladku smotanu (privarok tekvicovy) tak to rapidne stuplo, ale napr. po jogurte sa neprejavi, uz som aj mala obodbie, ze aj po jogurte sa vyskytol, ale nie je to pravidlo... ja som sa uz naplakala dost, no som bezradna, neviem uplne 100% povedat, ze z coho to je... no a tie testy sa robia len na urcite potraviny, takze to nie je tiez uplna 100% pomoc.... Ja som dala aj mandarinku a to som presne cakala, ze sa to zhorsi, ale tak ked neskusim, nebudem vediet a uz teraz mi je do placu z toho co vsetko nebude moct Danielka papat....

miska1981
1. dec 2010

@bajciatko takze aj vas utlmoval, tak aj ja skusim davat len pred spanim, aj ked mam davat 3x denne, uvidim, ci sa nebude chudatko skriabat viac. ja to este neviem odsledovat kedy to ma viac, po akom jedle, po kupani to zcervenie, ale ake potraviny vadia...mandarinky jem, musim dat pozor ci to aj nam nezhorsuju.
inak neviem co je za doba, strasne vela deticiek ma ekzemy, alergie na rozne potraviny....ak nam potvrdia alergiu na BKM tak si aj poplacem, vsak to jej co budem davat? viem, ze sa da na to zvyknut, ale v skolke, skole... 😒 nejdem na to ani mysliet...ani obycajny keksik ci piskotku jej nebudem moct dat ☹
takze tvoja teraz papa vsetko? davas tu kortik. mast ako casto? a okrem nej este niecim natieras?
ja len zinkovou mastou a excipialom. a do kupela balneum davam.

bajciatko
1. dec 2010

@miska1981 tu kort. davam tak raz za tyzden, ale ak treba tak aj castejsie, no len raz za den... vsade nam pomaha, len na rucicke sa toho nevieme zbavit, tam to ma najhorsie, medzi palcom a ukazovakom, to si aj skrabe a svrbi ju to, na ostatnych miestach som nepostrehla, ze by ju svrbelo, no ale tak este sama nepovie a mozno sa ani nevie inde poskrabat.... No urcite obmedz, resp. vyrad citrusove plody, to je spustac... citala som, ze kakao nie je spustac, ale ak uz ekzem je, tak potom drazdi aj kakao, ale samotne ekzem nespusti... Zima je najhorsia, uz na jesen sa nam to zhorsovalo a teraz je to uplne zle, v lete sme nemali okrem tej rucky noazaj nikde, uplne sa to stratilo a teraz znova.... su to aj obdobia, ktore jednoducho pridu bez toho, aby si nieco zjedla co to vyvolava... Drzim palce, nech sa vam podari bojovat... Ja som do kupela este nedavala nic a my sa teraz uz len sprchujeme...., no kozna vravela, ze mozeme pouzit Linola Olbad aj ako namiesto kozmetiky co umyvame (ale my nepouzivame ziadnu zatial)... Tak pri najblizsom sprchvoani vyskusame, zatial sme to odkladali... E este sa mi nepriamo potvrdilo, no nie som si ista, ze po kupeli ked natriem Biodermou pre suchu a atopicku plet, tak sa nam to zhorsi... nedam za to ruku do ohna, ale na 90% by som povedala, ze ano

klikklok
2. dec 2010

kocky vcera som si nahodou zapla relaciu ktoru nesledujem a zaujalo ma ze hovorili o atopickom ekzeme skuste sa pozriet v archive markizi je te relacia reflex zo dna 1.12.2010 vysielanej vecer o pol siestej bolo to zaujimave a mozno vam to pomoze

salvinka
5. dec 2010

ahojte, aj ja som dnes malemu objavila cervene, drsnejsie licka :( taka som nestastna z toho.. mam sledovat stravu? z coho to mohol dostat? v rodine nikoho s ae nemame

impka
7. dec 2010

@vkrocova protopic by som detom nedavala, po uzivani viac ako pol roka sposobuje vraj rakovinu koze

pavlikova
7. dec 2010

Ahoj, náš syn má ae od 3 rokov a v rodine to tiež nikto nemá, ani žiadnu alergiu.Môže za to vraj naše znečistené životné prostredie(to povedala alergologička a kožná). U nás to vždy spustí viac vecí: choroba , antibiotiká, citrusy, orechy, paradajky, čokoláda,džúsy, korenie.A vadia nám aj veci kde nieje len bavlna. Tol som odsledovala za 2 roky.Vždy keď sme na tom boli lepšie tak som skúsila nejakú potravinu(napr. citrusy) a do rána som videla obrovskú zmenu na koži- fľaky, svrbenie...Takto na to môžeš prísť- čo je spúšťačom a vyhnúť sa tomu.Človek síce robí z dieťaťa pokusného králika ale nám to pomohlo.Ďalšie výrazné zhoršenie nastane príchodom jesene a trvá to až do jari! Takže teraz sme na tom dosť zle, máme suché červené fľaky na celom tele. Nezabral poriadne žiaden krém, dokonca ani antihistaminiká od kožnej!Veľmi nám pomohlo more.Chystáme sa na jar do kúpeľov- Smrdáky, sú vraj na to super.Tak uvidím, dám potom vedieť. Na tvári nám vždy pomôže Holtov krém z lekárne( dá sa kúpiť bez predpisu), tým ho natriem na noc a ráno umyjem a dám mastný krém.

impka
7. dec 2010

@bajciatko radsej budes malej cele detstvo natierat kortikoidy na telo, ako by si jej mala upravit stravu???? Ja som bola tiez atopicka ekzematicka dlhe roky a uzivala som vselijake maste, ale jedine co mi pomohlo bolo vylucenie masa a mlieka zo stravy. Od vtedy namam ziaden ekzem. Takze ta uprava stravy je nutna!!! Okrem toho kortikoidy stensuju kozu po dlhodobom uzivani!!! takze neviem, neviem........ Co by ti mozno mohlo pomoct: ekzemy su casto reakciou na bielkovinu kravskeho mlieka - treba na cas vylucit vsetko mliecne - syry, smotany, maslo, jogurty, mlieko, nahradit napriklad sojou, tofu a pod. Tofu dokaze dobre pokryt potrebu bielkovin, plus strukoviny. Ekzemy su tiez dosledkom existujucich infekcnych lozisk v creve a plucach - treba jest vela vlakniny, aby sa crevo precistovalo.... to je zopar tipov. drzim palce

bajciatko
7. dec 2010

@impka dakujem impka...ja som len citala, ze po vyluceni ml. vyrobkov zo stravy a naslednom nasadeni tych vyrobkov sa ten ekzem zhorsi ovela viac... a ja neviem ako zabranim, aby moja dcera v skolke nedostavala tieto vyrobky.... u nas nefunguju skolky, ktore varia dietnu stravu al. upravenu stravu.... Preto radsej nevylucujem zo stravy ml. produkty, ale ich obmedzujem, aby sa nestalo to, ze vylucim, potom ked o 2 roky pojde mala do skolky jej daju mlieko a ona dostane z toho nejaky sok....

bubinko83
27. dec 2010

kočky viete mi poradit nejaky praci prostriedok ktory použivate a osvedčil sa vam pri atopickom ekzeme? Dakujem

bubinko83
27. dec 2010

a čim nahradzate mlieko? Mne maly vypije dost mlieka a myslim že sa mu to tedy viac zhorši?

livia1
29. dec 2010

@bubinko83 Ahoj ja používam výlučne len batole prach a úplne bez aviváže, pekne vonia a vyperie tiež. Inak v poslednej dobe som si všimla že nám velmi pomohol aj seba med mydlo a krém. čo nám dala doktorka oilatum gél a kupel tiež používam ale od kedy ho nemastím krémom od doktorky ale tým seba med krémom je to ovela ôepšie, z otho čo sme mali po celom tele, nám ostali dva flaky na nohe, tá kozmetika pre deti je genialna, odporúčam

bari1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
moncicak.as
30. dec 2010

My řešíme exém u Tádi už od 2. měsíce, ted jsou mu 2 roky a má ho furt. Zjistili jsme, že se mu to zhoršuje po jahodách, čokoládě, kakau, a oříškových věcech, a další se snažím vypozorovat, tak doufám, že to jednou přejde. Na léto mu to uplně zmizí, a s podzimem se mu to vrátilo... ☹ Má to na nohách, ramenu, zadečku... 😒

darla333
30. dec 2010

Zdravím mamičky... Mám 4 rocnu dcerku a od prichodu z porodnice bojujem s exemom. Je to dost hrozne...a ako som dufala ze sa to bude vekom zlepsovat, opak je pravdou. Atopicky exem sa premenil na poriadnu alergiu a ja uz neviem ani sama co jej od radosti davat. Po takom dlhom case som zistila ze i ked kortikoidy pomahaju tak napriklad malej na nohe narastli take cierne chlpy ako mam ja dospela... ☹ A tak mam nervy na cele kremy. Najhorsie je to skrabanie, ktorym si to rozsiruje... U nas sa to prejavilo aj v dychacich cestach tak musi dva krat do dna inhalovat aby nemala v buducnosti astmu 😖 Uz nas aj hospitalizovali. Najvacia vec ktoru lutujem je ze som nedavala pozor na stravu, ale bola som presvedcena ze moze vsetko, a vsak ju natriem. Keby som to mohla vratit spät tak to NIKDY neurobim ale dodrziavala by som prisnu dietu, pretoze takto si moje dieta nevybudovalo ziadnu imunitu a teraz takto trpi.Na nohach, rukach ma take chrasty akoby ju zrazilo auto. Je to uz mokvave casto a vyzera to ako otvorene rany. Tymto chcem vsetky mamicky varovat....!!! Davajte detom stravu velmi opatrne...prosim Vas. Naozaj je to dolezitejsie ako si myslite. My berieme kazdy den lieky, sirupy a tolko kremov ze sa to neda ani vypisat. Verim ze jedneho dna to bude krasne dieta a nie sama jazva a chrasta...a budem robit vsetko preto, aby to tak bolo. Len nestaci len zvonka ukludnovat prejavy exemu ale hlavne nedavat alergenom pricinu sa prejavit... Prajem vam, aby vsetky Vase dedicky sa uzdravili a nikdy sa tym netrapili... 🙂

desszi
30. dec 2010

@darla333 mas uplnu pravdu, zial si sa musela poucit ako sa vravi na vlastnej kozi. Ja mam synceka tiez s ekzemom, ale som sama zdravotnicka a je mi uplne jedno co si moji kolegovia zdravotnici budu o mne mysliet, ale hned ako mi v dobrej snahe pomoct predpisali kortikoidy, som ich hodila do kosa. Mozu mi blabolit, ze su to take male mnozstva ze neskodia, to nech hovoria pani Strakovej. Sama vidis, ze to nie su neskodne veci. Oni len potlacaju zapal dovnutra a vsetok ten humus, co by sa mal vylucit cez kozu, ostane v tele a nakoniec to vyusti do dychacej formy. My sme sa od zaciatku dali na boj prirodnou cestou a drzime prisnu dietu. Ma to svoje ovocie, aj ked je to boj na dlho. Ale osobne si myslim, ze ani u vas nie je neskoro - detsky organizmus ma neskutocnu schopnost regeneracie a na liecbu stravou nikdy nie je neskoro. Mozno to budete mat tazsie, pretoze dcerka si uz na urcite chute zvykla, ale vsetko sa da. Drzim palce, aby ste sa z najhorsieho co najrychlejsie dostali a nech vam novy rok prinesie nove moznosti - mozno aj v liecbe ekzemu.

katie.2906
30. dec 2010

Ahojte.
Aj my riešime ekzém u dcérky od malička. Chodíme ku kožnej lekárke, ktorá tvrdí, že je to ekzém. Mne sa to ale nezdá. Zo začiatku mávala len červené líčka akoby vyštípané. Potom mala trošku šupinky, ktoré keď sme premastili bol pokoj aj 9 mesiacov. V podstate ide o to, že len cez zimu máva také akoby červené lišaje po tvári, ktoré jej na druhý deň zmiznú. Doktorka nám predpísala zodac sirup a premasťujeme s lipobase. Môže byť ekzém len na tvári a nikde inde? Máte niektorá s týmto skúsenosť? Ďakujeme za akýkoľvek koment.

desszi
30. dec 2010

@impka 🙂 strava je zaklad vsetkeho, ako vravis, chce to vsak vela discipliny a tu clovek tazko nadobuda. Jednoduchsie a rychlejsie je natriet mast. A nechcem sa tu skutocne nikoho dotknut, aj ja som od prirody pohodlny clovek a tiez si stokrat radsej dam hotovu masticku ako pripravovat nejaky bylinny odvar alebo macerat. Ale u syna tak nerobim - urcite je jednoduchsie otvorit detsku vyzivu ako nastruhat jablko, ale po detskej vyzive sa mu ekzem zhorsil, tak mu ju predsa nebudem davat. Takisto nemoze hotove detske kase, tak mu ich nebudem davat. To ze nepije kravske mlieko ma vobec netrapi. Davam pozor na jeho stravu - bezlaktozova, bezlepkova, bez cukru, bez kukurice a niektorych druhov ovocia a zeleniny - ale existuje kopec dalsich zdravych obilnin a potravin, ktore mu pripravit mozem a moj syncek doteraz chvala Bohu nemal ani len sopliky. Vyvija sa uplne normalne, dokonca je trosku vacsi ako priemer, nema anemiu, imuno parametre sa mu zlepsuju a v podstate mu nic nechyba.

desszi
30. dec 2010

@bajciatko podla mna mozes kludne poziadat v skolke, aby tvojmu dietatu mlieko a mliecne vyrobky nedavali. Samozrejme nezabranis aby neochutnalo, ale nebude ich dostavat v takom mnozstve, aby uskodili.

impka
31. dec 2010

@desszi skodia mu hotove kase? lebo ja som dala 2 krat synovi vecer a sa mi zda, ze sa mu to na tvaricke zhorsilo. myslis, ze to moze byt fakt z toho? inak sa chystam mu robit ryzovu kasu normalne z ryze, ale nemala som dost casu tak som mu dva krat dala hotovu, co som mala doma vzorku..... ach....som z toho nestastna, rozsiruje sa mu to uz kade tade a ma to cervene a drsne, hlavne na tvaricke, ale aj na rukach a nozkach :( neviem co s tym :((((

desszi
31. dec 2010

@impka veru impka, takmer vsetky detske kase mu skodia - moj drobec totiz reaguje na cukor (len si precitaj, skoro vsetky obsahuju cukor), dalej na kukuricu (znova drviva vacsina bezlepkovych obsahuje kukuricu), lepok a niektore Ecka, takze som mala co robit kym som nasla zopar kasi, ktore akotak moze, ale tiez ich nesmiem davat dlhodobo, musim striedat lebo zacne reagovat.
Neviem ake kasicky davas, ale my sme presli na bio a zdrave prirodzene produkty - na zaciatok skus pohankovu od Nominal (dostat v zdravych obchodoch), bio-ryzovu od Poex (dostat v Kauflande aspon u nas ano), ryzovo-pohankovu od Poex (tiez dostat v Kauflande). Su bez prisad, bezlepkove, a dokonca lacnejsie ako hotove detske kasicky. Ked je syncek zvyknuty na sladke, daj trosku javoroveho sirupu alebo bananik. S bananikom tiez pozor, nas mal na neho zo zaciatku silnu reakciu, vysadili sme ho na dlhsie a potom uz mohol.
Kludne sa pytaj, ked ta este nieco napadne, ked viem, poradim, vyskusali sme toho viac, uz v tom mame ako tak jasno 🙂

tea333
31. dec 2010

Ahojte,
mam 4 mesacneho synceka a pred tyzdnom nam diagnostikovali AE. Kedze maly je plne dojceny, lekar nam odporucil vysadit najcastejsie alergeny a drazdidla. Na viacerych strankach som ale citala, ze treba vysadit ovela sirsiu skalu potravin, cize uplne vsetko co moze alergizovat, a po ocistnej diete treba pomaly skusat jednu potravinu za druhou..bol to lekarsky clanok.Niektore baby idu rovno na dermatologiu robit testy, aby vedeli na co su deticky alergicke..
neviem co z toho si mam vybrat..poradite?