Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

zlatiak
7. júl 2011

@luthien.k ja mam asi 4 roky alergiu na slnko, sesternicina dcera ma atopicky ekzem a manzel mal ekzem ked bol asi 4 mesacny ale jemu davali jest pomarance to mal z toho a z mlieka kravskeho, do roka mu to preslo...viac nikto nic nema...mala bola kojena do osmeho mesiaca a teraz sme na UM ale um sme pili aj pocas kojenia lebo vecer som nemala mliecko tak uz bola na neho zvyknuta...potraviny papame z ovocia jablko, banan, hrusku a marhulu a zeleninu mrkva, zemiak, ryza, telacie,kuracie maso, tekvica, patizon, cukina, kalerab, spenat, zltok, por, hrasok a to je asi tak vsetko....vtedy sme nic nove nezavadzali na papanie...ockovana nebola a ani chora...nidky nebrala antibiotika a v podstate nebola ani chora, raz mala asi 4 dni sopliky...asi cca pred mesiacom jej narastli 2 horne zubky a sa mi vidi ze jej idu dalsie.. Koliky mala chudatko od druheho mesiaca tak do stvrteho mesiaca, stolicu mala dobru vzdy...stery nam robili len z krku, ritky a nosteka a rozbor krvi a nejake dlasie testy ak oci je alergicka na zltok alebo kravsku bielkovinu , potom nejake ENA, ANA, IMG+IgE, AST,ALT,glukozu, kreat, CRP, FW, KO+diff...neviem vobec co to je ale ze vysledky ma dobre az na toho stafylokoka ale vcera sme kaurat boli u ORL a ten povedal ze jej ziadne problemy nerobi ze nema ziaden zapal v nose ani nikde ze antibiotika jej neda...a vsimla som si ked je vonku aj e tak chladnejsie ze nie su take horucavy tak to ma pekne, skoro sa to strati ale ako nahle prideme dnu tak to ma horsie...sa mi zda ze chlad jej robi dobre na to... mala trosku suchu kozu ale pripisovali sme to ze chodila na plavanie tak ze z toho chloru, lekarka jej dala excipial a bolo dobre, som ju ani nemusela uz potom kazdy den natierat uz to nemala suche... dakujem za prejaveny zaujem 🙂

luthien.k
7. júl 2011

@zlatiak, takže genetické předpoklady k atopii tam jsou - z obou stran, Tvé i manželovy.
Ještě se zeptám, ty potraviny jsi malé do jídelníčku zaváděla postupně, aspoň tři dny nekombinovaně s jinou novou potravinou (u atopiků nebo tzv. rizikových dětí, co mají v rodině nějaké alergie/astma/ekzémy se doporučuje pět dní až týden)?
Ty testy na potravinové alergeny nejsou moc vypovídající, častá je falešná negativita (i pozitivita) a také cca 50% potravinových alergiků vůbec nereaguje "v krvi", tj. tvorbou spec. IgE protilátek, které se vyšetřují, ale jinými složkami imunity. Nejdůležitější je, jak to funguje v praxi (tj. zavádět důsledně jen jednu novou potravinu po dobu pěti dnů, samozřejmě možno kombinovat s už osvědčeným).
Osobně si myslím, že u vás potraviny rozhodující roli hrát nebudou, vzhledem k tomu, jak se ekzém chová a reaguje na to teplo/chlad a také že se objevil poměrně později, než u potravinových alergiků bývá zvykem (i když více než polovina ekzematiků do jednoho roku reaguje právě na potraviny, ať už přes mateřské mléko nebo pak napřímo). Spíš si myslím, že reaguje na "výkyvy" imunity, tj. růst zubů (velmi častý faktor, může to být spouštěč, růst zubu = otevřená rána v těle, což imunitu vede k aktivitě a může se tak rozhýbat i problém s AE) a také to, že jsi přestala kojit, což zase může mít negativní vliv aneb přísun imunologicky hodnotných složek MM se tím ukončí a imunita dítěte se musí začít snažit sama. No a vliv tepla/zapocení už pak jen umocňuje problém.
Takže myslím, že u vás je důležité najít vhodnou kosmetickou péči zejména, kortikoidy nebrat, to je na takový ekzém zbytečné, jestli chceš, zkus mi poslat fotky ekzému na mail, zkusily bychom něco vymyslet, když na současnou kosmetiku to nijak zvlášť dobře nereaguje. Neslibuju zázraky, u ekzémů, kde se nedá moc odhalit nějaký jednoznačný vliv, je to často jako na houpačce (nejjednodušší jsou případy, kdy jde o reakci na potravinu, tam se to dá snadno vychytat a jako poslední možnost se to u vás také může zkusit, ale moc tomu tady šanci nedávám).
Pak hooodně důležité - dávat probiotika malé - Bio Gaia kapičky v tomto případě, mají na imunitu velmi pozitivní vliv. Vyhýbat se samozřejmě situacím, které máš vypozorované, že vadí.
Ještě - v čem pereš? Nemáte doma nějaké zvíře náhodou?

pjudelka1996
17. júl 2011

Ahoj jmenuju se Nikča a je mi 14 skoro 15 let ,a mam problém s tim že se mi udělal Atopický ekzém okolo pusy..! předtim sem nosila rovnátka a u Kožní mi řekly že můžu bát atopik a že sem nejspíš alergycká na kov, tu pusu uz mám skoro 14 dní :( prosim nemohly byste my poradit jaké léky nebo masti na to brát-vzít ? :( děkuji předem ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

sisaha
17. júl 2011

@pjudelka1996 my ti tu tazko nieco poradíme. Musí to vidiet lekár a takisto iba on ti môže na to niečo predpísať. Ty si môžeš akurát odsledovať či sa ti to nevyhadzuje po niektorych potravinách. Napr. alergénom môžu byť aj rajčiny. Mna niekedy svrbia ústa ked zjem žltý alebo oranžový melón...

mamca4
27. júl 2011

@lola31774 ahoj vtedy sme čakalil 1 týžden a išli, sama som tomu neverila, stale som volala či naozaj mame prísť. Vtedy sa ešte tak o tych kupeloch nevedelo, tak asi preto to išlo tak rýchlo. Vtedy som sa objednala do nadštandardnej izby, už bola volna len na 29,8., tak sa chytáme, volali nam že či isto prídeme, lebo maju velmi vela záujemcov, tak snad nam to držia, malý sa už nevie dočkať. papiere posielam najskor im ani si to vybavia s poisťovnou. A vraj tie smrdaky maju dosť agresivnu vodu pre male deti.

lola31774
4. aug 2011

@mamca4 ahoj prajem vam pekny pobit a date my vediet ako bolo ? dakujem

81potvorka
10. aug 2011

@c.e.r.t.i.k.
ahoj mamina,
neviem ci sem este chodievas ale mam otazku ohladom stravy pre deticky s ekzemom.
mam synceka ktory ma ekzem od 2 tyzdnov nepretrzite.. vytreli sme si svoje a do 7 mesiacov to bola katrastrofa, mal to vsade.asi 80%tela..najhorsie na tvaricke stale mokvave miesta. Maly bude mat za tyzden rok a posledne mesiace sme na tom pomerne dobre..len sem tam sa mu spravia flaky..ale na te tvaricke sa mu obcas vyhodia hnusne vyrazky. Kedze nas maly je uz velky a chuti mu papat chcem sa spytat co mu vlastne mozem davat jest..lebo skusali sme vylucit potraviny z ktorych sme mysleli ze sa vyhadzuje (presnidavky, rozky) ale nic...zatial toho moc nepapa ako ine deti v jeho veku.
Ktorym potravinam sa vyhybat..moze jest jogurty, aky druhy peciva..zeleninu vsetku? Vynechavam vsetky alergeny sladkosti nepapame ale aj tak by som bola vdacna za nejake konkretne rady.
dakujem velmi pekne...

mamca4
11. aug 2011

@81potvorka
a neboli ste na alergologii, kde by vam zistili aspon niečo na čo je alergický? Lebo moj malý mal ekzém o d 4.mesiaca a v 4. roku sa to rapidne zhoršilo aj mokvanie a nic nepomáhalo ani nemocnica. a to chodi od malička k lekárom, dlho som ho kojila, tak sa to vraj tym oddialilo.. Zmenili sme doktorku a ta zistila že je alergicky skoro na všetko okrem ryže a masa a zeleniny. Nemohol ani zemiaky, pšenicu, mlieko , soju, vajcia... Bolo to strašne. A noci ani nehovorim. Potom sa strašne šupel, stale som vysavala a prašila plachtu, rano bola plna šupín a to som bola tehotná, vela som plakala, bolo mi ho luto, len som nechcela dať najovo že je iný, každý sa ma stale vypytoval čo mu je, už som im aj nadala, že sa ma to dookola vypytuju. Kupele nam pomohli, je krásny, čistý, už aj všeličo poje, noci sa krasne vyspíme, periny nie su krvavé a sme šťastní. Stravu vám urobia, aku poviete. Aj mixuju ak chcete malým deťom. varia tam zdravo. Aj bezlepkove. Ideme skusit kupele? Ja určite odporúčam. ideme 2. krát.

81potvorka
14. aug 2011

na alergologii sme boli a niz mu nezistili..teraz po pol roku ideme znovu, lebo ze najskor sa nemusi nic objavit co by mu mohlo robit zle a o pol roka to moze byt uz uplne nieco ine. Maly uz je teraz peknucky..len teraz sa mu cosi vyhodilo na rucke..ale citala som ze to moze byt aj reakcia na zubky. Boli sme aj pri mori a zda sa ze mu to pomohlo- teraz mu davam aj probiotika . Do 7 mesiaca sme to mali nieco podobne ako ty ale nastastie to preslo po tom ako som ho natrela locoidom...uz to nemokvalo takze potom sme len premastovali a uz mame 5 mesiacov pokoj🙂 Ale nas sa tiez pytali co mu je lebo to mal vsade a najhorise na lickach.
Ale teda ako vidim tak tvoj maly je alergicky snad na vsetko chudatko..to musi byt dost problem mu nieco uvarit..
Ja som si tiez poplakala lebo som si nevedela predstavit ze by to mal take skarede este mesiace ci roky...a tie noci..no nemusim opisovat ...my sme sa uz chystali do kupelov ale nastastie sa to omoho zlepsilo...ani sa mi nechce verit ze aky je krasny aj na fotkach🙂

poisonblu
14. aug 2011

kočky, poznám výrobky vhodné na atopický ekzém. dlhoročné skúsenosti, hlavne s detičkami. ak máte záujem, tak mi pošlite IP

ferdo1
22. aug 2011

ahojte. ja osobne odporucam na atopicky ekzem a aj akekolvek kozne problemy konopny olej. mam ho doma a je fakt vyborny. treba ho uzivat vnutorne, ekzem je v prvom rade vnutorny problem. skuste napr. tu www.konopny-olej.sk, su tam aj nejake info, alebo v casopise Zdravie 09/2011 vysiel clanok o konopnom oleji...

bubu100
1. sep 2011

@dadka1212 dobry den, chcem sa Vas spytat kolko mala dcerka mesiacov ked ste isli prvy krat do Podhajskej? Nas maly mal teraz 5 mesiacov a od 2 mesiacov sa trapime s ekzemom. Najviac nam pomohla namiesana masticka 0,5 % kyseliny mliecnej a este taka hneda masticka tiez namiesana vonia ako pytiol.

dadka1212
2. sep 2011

dobry den, mi sme tam boli asi ked mala dcerka rok a chodime pravidelne ,ale chodia tam aj s mensimi detmi ,mi teras nepotrebujeme nic iba Lipobase krem na premastovanie

sisiska
6. sep 2011

mamicky, moze suvisiet slansi pot dietatka s atopickym ekzemom? Pozorujete to u vasich deticiek, ktore atopicky ekzem maju? Lebo nasa mala sa velmi poti a kozna vravela, ze to u deti s atopickym ekzemom byva a ma aj slany pot, ale na to som sa nepytala, ci to moze s tym suvisiet a teraz ma to trapi...proste ked jej skusim cielko, tak ho ma slane, ked sa spoti a vraj u malych deti by pot slany byt nemal, tak neviem teraz....dakujem za kazdu reakciu

modrofuzik11
6. sep 2011

my mame lahsie stadium atopickeho ekzemu. pomaha nam bepanthen. kazdopadne odporucam navstevu lekara.

darca30
12. sep 2011

@peha Ďakujem za info, isto využijeme 🙂. Darina

garicka
15. sep 2011

ahojte máte s týmito výrobkami niektorá skúsenosť - http://sk.cutishelp.com/ ? dnes som ich objavila a miško má tiež ekzem, tak rozmýšľam či ich neskúsiť, zatiaľ používame oilatum do vodičky a emolienčný krém Exomega od firmy A-DERMA

luthien.k
16. sep 2011

@garicka , ahoj, a jak má malý ekzém dlouho a jak přesně vypadá? Řada mamin si konopnou kosmetiku chválí, já osobní zkušenost nemám, s čím ale mám zkušeností hodně je to, že ekzém není jen o kosmetice a vnější péči, ale zejména o stravě (u dětí do tří let). Vidím, že píšeš o sójovém mléku - sója je dost častý alergen, obzvlášť u dětí, co mají alergii na kravské mléko a nedoporučuje se při ní podávat...

garicka
16. sep 2011

@luthien.k ahoj, ekzem má tak asi od cca roka ale liečime ho len nejaké cca 2 mesiace. ja som si najprv myslela že to bude alergia na stravu alebo na prášok, ale ked sa mu to začalo rozširovať tak mi došlo že to tým nebude ☹ sojove mlieko som dala miškovi len raz lebo mu nechutilo, tak som mu rovno dala to čo pil aj predtým... sojove mlieko mal piť kvôli tomu že ho preháňalo, tak aby začal s mliečkom postupne. inak na miškovi ten ekzem vyzerá tak že má vyrážky po ramenách, lýtkach, stehnách a už aj na zadočku. ten krem čo mu dávam mu to trošku zjemnil nie je to až také suché.... a niektoré vyrážky sú také biele....

luthien.k
16. sep 2011

@garicka , a proč si myslíš, že když se to rozšiřuje, že to není reakce na stravu? Naopak, ve stravě může být alergen, který vadí a na který se zatím nepřišlo! Jak jste to měli s kojením/UM? Co ten průjem, jakou měl příčinu?

vikazv
8. okt 2011

Dobry den, chcela by som poradit, mojej 6mesacnej dcerke sa na tvaricke vyhodili vyrazocky, obvodna nam povedlaa, ze to je normalne babatka sa cistia....potom mala uz chrplave licka , som bola znepokojena a isli sme ku koznej...ta nam diagnostikovala ekzem....prdpisala jarisch sol na obklady a hormonalnu mast,,,,v lekarni mi povedali aby som jej nedavala tu hormonalnu mast, ze ona to vylieci, ale opat sa jej to vrati...ponukli mi pripravky z biodermy, kt. su zevraj na prirodnej baze.....tak treti den jej davam obklady z tej soli a tie pripravky z biodermy...uvidm....mate nejake skusenosti s ekzemom????....je sanca na vyliecenie, ci malicka bude musiet cely zivot s tym zit????...je mozne ak by sa nasiel alergen co to sposobil, ze sa jej to strati????...sme zufali, aj s manzelom...dakujem pekne .....citala som tu ze nejake obklady z pliev /šupky zo zrna / pomahaju?????ako sa pripravia????

vikazv
8. okt 2011

Dobry den, chcela by som poradit, mojej mesacnej dcerke sa na tvaricke vyhodili vyrazocky, obvodna nam povedlaa, ze to je normalne babatka sa cistia....potom mala uz chrplave licka , som bola znepokojena a isli sme ku koznej...ta nam diagnostikovala ekzem....prdpisala jarisch sol na obklady a hormonalnu mast,,,,v lekarni mi povedali aby som jej nedavala tu hormonalnu mast, ze ona to vylieci, ale opat sa jej to vrati...ponukli mi pripravky z biodermy, kt. su zevraj na prirodnej baze.....tak treti den jej davam obklady z tej soli a tie pripravky z biodermy...uvidm....mate nejake skusenosti s ekzemom????....je sanca na vyliecenie, ci malicka bude musiet cely zivot s tym zit????...je mozne ak by sa nasiel alergen co to sposobil, ze sa jej to strati????...sme zufali, aj s manzelom...dakujem pekne .....citala som tu ze nejake obklady z pliev /šupky zo zrna / pomahaju?????ako sa pripravia????

lulu73
17. okt 2011

Ahojte maminky, pripajam sa aj ja do diskusie o ekzeme...nasa mala Emma ma pravdepodobne tiez atop.ekzem, kozna to zatial nahlas nevyslovila, predpisala nam uz vsetko mozne a nemozne, vyskusala som aj ja vsetko mozne vratane homeopatie a nic sa nam nelepsi. Ani more nepomohlo a to sme boli v lete 2x len kvoli malej. Mava to vacsinou na rucickach. Pride to z nicoho nic a zmizne (utisi )sa to tak rychlo ako prislo. Rucicky mava stale suche, ako smirgel. To mala aj ako babatko. Pamatam si ze aj kolienka mavala suche, tie ma teraz ako tak ok. Ked ma silny ekzem na rukach, mava ho aj na zhybe noh a pod kolenami a na rukach sa jej to siri k laktom. Absolutne netusime z coho to je. Kojila som ju naplno skoro 2 roky a problemy zacali ako som ju postupne odstavovala. Od narodenia vykazovala totalny odpor k akemukolvek UM vyskusali sme asi vsetky a neznasa aj kravske mlieko. Ked skusila odpit z pohara, vmomente sa povracala. Jogurty vsak lubi a aj puding a ten je z mlieka. Jedna kamaratka mi poradila susene kozie mlieko, ze to zabera ale neviem ho do malej dostat. Citi ho vsade kam ho pridam. Som zufala, hlavne ked ku mne pride, skrabe si tie male rucicky a vravi mi ze ma bobenko. Ak mi viete ktokolvek cokolvek poradit, budem rada a budem skusat pokial nezistim z coho to je a co na to. Vdaka

lulu73
17. okt 2011

@vikazv ahoj, nasa mala sa takto cistila ked mala no nepamatam si presne, ale nejake 3 mesiace. Chudatko vyzerala vtedy fakt strasne. Trvalo to cca 3 tyzdne a neviem ci nam zabrala holtova mast, ktoru som vyskusala ako poslednu, alebo ci to proste skoncilo lebo sa uz docistila. Neboj, vsetko sa jej pekne upravi, nebude to navzdy🙂

luthien.k
18. okt 2011

@lulu73 vysaď zcela výrobky z kravského mléka, minimálně na 2 - 3 týdny, místo nich dávej na pití a do vaření (pudink, kaše) reis drink calcium z DM drogerie. Sušené kozí mléko je s prominutím blbost, pokud má alergii na BKM (což si já myslím), tak je velká pravděpodobnost, že bude mít alergii na i na kozí. Věřím, že uvidíš rozdíl.

luthien.k
18. okt 2011

@vikazv , v měsíci věku se vůbec nemusí jednat o atopický ekzém, většina dětí má nějaké kožní projevy, které s atopií vůbec nesouvisí.

dana3262
18. okt 2011

@luthien.k ahoj luthien, tak mame druhe dite a vsechno resim znovu 🙂 Ockovat TBC zatim nedame, myslim, ze by to rozjelo akorat ekzem. Chci se zeptat, co si myslis o vakcine Colinfant? Rozhodla jsem se ji dat miminu.

dana3262
18. okt 2011

@zlatiak
@luthien.k ty kozni projevy u zlatiak muze prece delat ten stafylokok, ne? Malej ho ma taky a k tomu hemofilus. Na stafylokoka nechci atb, ktery mi furt vnucujou. Chystame se na autovakcinu.

zsossi
18. okt 2011

@vikazv Skúste Holtov krém z lekárne, nám úcinne pomohlo.

luthien.k
18. okt 2011

@dana3262 , Jidřišek je kojený? Pokud ano, já za dostačující považuju, když budeš Ty brát probiotika, Colinfant bych zvažovala u nekojených dětí, po sekci nebo u nedonošenců.
Ze st. aureus se špatně bojuju, taktéž s hemofilem, na zkušenost s autovakcínou budu zvědavá 🙂