Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

luthien.k
8. feb 2012

@lucy56 dobře, důkladně vařené alergizují málo.

Jinak se nevynechává jen mléko, ale všechny mléčné výrobky a vše, co mléko obsahuje (sladké pečivo, sušenky atd.)

dedian
8. feb 2012

@lucy56, @luthien.k, nas maly ma atopicky ekzem na nôžkach pod kolienkami a na zahyboch na ručkach a kožná nám zakázala vajcia a citrusy, mliečne mu dávam normálne, to mi nespominali aby som vynechala.. a tiež nesmieme jablká, ani sučené, priamo na tele može nosiť len bielu bavlnu, nič farbene a s primesami... (aky problem je zohnať pančušky nejdem ani hovoriť..) tiež nám kožná zakázala pracie prášky, ale orechy proste neoperu dostatočne a pracia gula tiež nie...v čom periete vy? kupať raz do týždňa, inak len sprchovať a robiť hypermangánový kúpel hneď ako sa objaví problém... teraz to máme celkom dobre, bez problémov, ale poctivo krémujem 2x denne...

luthien.k
8. feb 2012

@dedian nemá smysl zakazovat, co reálně nevadí a co vadí, odhalí eliminační dieta - vysadí se hlavní alergeny na 2 - 3 týdny a když se situace zlepší (což se zlepší velice často), tak se zavádí postupně zpět a co vadí, to se minimálně půl roku nedává. Zakazovat něco na delší dobu jen tak, bez toho testu, je jen zbytečné ochuzování jídelníčku.
Mažete kortikoidy nebo ne?
Prát je dobré a účinné v mýdlovém slizu.

kala33
8. feb 2012

@lucy56 som z Bratislavy. No ono to väčšinou začína už ked kojíš, aj môj mal problém s tým čo som ja jedla, musela som dávať veľký pozor, mal aj dosť skaredé koliky , otom ked sme začali s príkrmamy tak u nás sa to začalo prejavovať. Ale nakolko informovanosť a o tomto ochorení, pokial nemáš skúsenosti je dosť mizivá začali sme to riešiť neskoro. Alergologička nám povedala, treba to riešiť hned pri prvých príznakoch.Tiež som si nemyslela , že precitlivelosť na potraviny a kožné prejavy hoci aj malé fliačiyk suché sú atopický ekzém.

dedian
8. feb 2012

@luthien.k , kortikoidovu mast som mu dala len raz ked bol velmi poskriabany lebo ho to svrbelo a to sa mu do druheho dne celkom pekne prehojilo, ale uz som mu ich nedavala, snažím sa tomu vyhnúť a zatiaľ úspešne.. teraz ked sa mu obcas spravi zapalene ložisko tak mu to natrem ichtamolovou pastou a potom kyselinou mliečnou žltou, inak mu davam 2x denne len tu kyselinu lebo bez nej ma taku viac suchu pokožku... so slizom nemam skusenosti zatiaľ ale sestra ma a tiež nebola spokojna, chystam sa vyskušať sonett a pridať plachanie... inak dnes som malemu skusila dať mandarinku , tak som zvedavá že ako zareaguje... lebo suhlasim že čo nevadí netreba zakazovať...

lucy56
8. feb 2012

@kala33 tak ja pozna tu pliagu od manzela,preto stale trvam u pediatricky na tom ze ma ekzem,a ona ma nikam nechce poslat ze netreba ze z toho vyrastie, a to ze je kopec zmatocnych info viem aj ja, a doktori celkovo su uplne malo informovany o tom, ja som si uz s muzom uzila svoje, ten reaguje ozaj na vsetko mozno,akurat ze je zataty ako mulica a nechce sa liecit, proste kasle na to, namaze sa kortikoidom , ked ma nervy v praci si to rozskrabe a tak stale dokola, ale luthien.k ma asi celozivostne svoje skusenosti a vie co a ako aspon co som stranku pozerala

lucy56
8. feb 2012

@kala33 a lekarka je teda z blavy predpokladam?

lucy56
8. feb 2012

@luthien.k to mi je jasne ze sa vynechava vsetko mliecne, sa zblaznim, ja milujem jogurty, kavu s mliekom a syry,mne nic nerobia tieto veci, ja som nikdy nemala alergiu na BKM, a to co akoze sa da jest, inak aj zeleninu lubim ale teraz nie je cerstva takze to je nula bodov ale skusim sa zatat a natyzden vynechat ci to vydrzim ale neviem

luthien.k
8. feb 2012

@lucy56 no jo, stres u dospělých hraje velkou roli, tak mu aspoň pořiď Probiosan, tato kombinace probiotik, prebiotického inulíny a chlorelly je moc dobrá na "posílení střev", kde sídlí slizniční imunita a má velký význam i u kožních atopických projevů...

veronika19833
8. feb 2012

Ahojte mamicky, moj synko mal tiez tento ekzem, (dostal ho do mesiaca ako som ho prestala dojcit). vyskusali sme vselico mozne, pobehali kade-tade a nic.. az nakoniec po rokoch trapenia mi kolegina poradila zmiesat vceliu matersku kasicku (odporucam kupit original u vcelarov) s obycajnou lekarskou vazelinou.
Matersku kasicku v mnozstve cca "ako hrasok" som zmiesala v tegliku od jogurtu s vazelionou (teglik bol asi do polovice plny) a potierala 2x denne. pri prvom pouziti som natrela iba malu plochu na ruke a cakala, aby nahodou nebola nejaka horsia reakcia...
Matersku kasicku treba skladovat v chlade a tme, nesmie prist do styku s kovom!

lucy56
8. feb 2012

@luthien.k s nim je tazko,vsetko odmieta lebo ma zle skusenosti so skusanim roznych veci, ma to od mala a liecene len doktormi a on je proti nejakym alternativnym metodam uplne a momentalne ma kludovu fazu

luthien.k
8. feb 2012

@lucy56 no jo, s chlapama je to horší, než s dětma 😀

kala33
8. feb 2012

@lucy56 to poznám aj ja☹ môj má silnú alegriu odmieta akúkoľvek liečku, 20rokov nebol už u lekára , vtedy mu nič nepomohlo tak to odmieta do teraz , nedá si vysvetliť , že dnešná doba ako v tom napredovala a že je to už úplne iné a účinná liečba. tak radšej to 2x do roka pretrpí , 3týždne mu je totál na ho..... ledva vidí , oči ako žaba ,ale povedať si aj tak nedá.
Čo sa týka tvojho muža, no zlá kombinácia stres, sesternica má 22 , ekzém má v klude , vôbec ho nevidieť , ale ked príde stres v období skúšok tak sa tiež vyhádže. Je to taký bludný kruh.
Ta veru ako píše luthien.k s chlapi sú horší ked sú chorí ako malé deti.
Lekárka je z Bratislavy

lucy56
9. feb 2012

@kala33 presne taky je aj moj muz, on k lekarom nechodi, jeho nevlastna mama je doktorka takze co jej povie ze mu zabera to mu napise, inak je velmi zla obvodacka,nikam neposle o zdrav.stav sa nezujima najma u rodiny takze muz ma aj astmu slabu a alergie na vsetko co existuje a tiez si mysli ze ked mu vtedy nepomohli teraz mu nic nepomoze, ale oni ho aj hodne zanedbavali a jedine co mu ako tak pomaha je more

larmimi
9. feb 2012

@veronika19833 nad tou vazelinou som uz aj ja rozmyslala, nic nepremasti tak ako "ona" akurat sa zle rozotiera, teda ja mam skusenosti s takou co sa dala kupit v obyc.drogerii alebo v tescu v anglicku...ale je to zrejme taka ista...este zohnat tu med.kasicku 🙂

veronika19833
9. feb 2012

@larmimi myslim, ze vo vazelionach velky rozdiel nebude ;). Drzim palce! 🙂

luthien.k
9. feb 2012

Jen upozorním, že včelí produkty mohou někomu vyvolat alergickou reakci...

larmimi
10. feb 2012

takze malemu ani nebudem skusat dat med do stravy, ze ? aj ked my nemame ekzem potvrdeny od dr, no vyzerata to nan....

komisakpd
11. feb 2012

baby pridavam sa...v pia nam kozna potvrdila AE ..synator to ma na zadku, nohach a chrbate kompletne..aj na semenikoch to ma...☹

ccaarroollaa
11. feb 2012

Ahoj, moje obě děti mají ekzém - nejsem si jistá jestli AT - u starší začínaly suchá místa na lýtkách, později začaly zarudávat a ted už má fleky komplet po nožkách a začíná jí to i na ručce 😠 suché začervenalé flíčky, mladší to má taky na nožkách a bříšku.... Dr. nám doporučila pouze nějaký krém a Fenistil...
Když se drobci okoupou tak jim fleky vyskáčou rudě 😒
Koupila jsem kosmetiku od Biodermy.
Zatím se nám nedaří zjistit z čeho to může být - prací prášek vyměněný, snažím se oblékat jen do 100% bavlny (jen teda punčošky zatímnemáme, nejdou u nás sehnat, musím koupit přes net...)
Obo dvoum to začalo v období Vánoc - tak jsem to tipovala na přemíru oříšků a čokoládek... ale ač jsme tohle vysadili, tak se ekzému nemůžem zbavit...
Nevím jestli děti mají zrovna AE, ale nevím co s tím, co jim ještě nedávat či vysadit...
Dík za každou radu 😉

euka210
12. feb 2012

@ccaarroollaa a stále ich to svrbí, alebo uz je to hnedšie? nie take cervené? Lebo to dlhsie trva.

martina46
16. feb 2012

ahojte, moja dcerka zrejme ma ekzem, cervene licka + cosi podobne na predlaktiach.
necitala som celu diskusiu, ani nebudem, zrejme to nepostiham z nedostatku casu,cize neviem, ci sa to tu uz preberalo. z mojuch zatial takmer ziadnych info.

1, ekzem je zalezitost plesni v tele, treba ho riesit z vnutra, najlepsie nasadit bezsacharidovu dietu, samozrejme vyradit ,liecne vyrobky.

2, jedna maminka mala dieta ciste bez ekzemu za 2 tyzdne, p tom, co vyradila mliecne a lepok.
stoji to za zvazenie.
masticky su len zakryvanie skutocnej priciny. co som postrehla, reakcie tela na citrusy + paradajka a iny ovozel, vsetky tieto tzv alergeny maju cistiace ucinyk, a cistenie tela sa zvycajne prejavuje navo nok vyhadzanou vrazkou ci niecim podobnym, odpadovy kanala tela je crevo, pluca (vykasliavanie hlienov) a pokozka.

ak ste tu mali niektora skusenost s vyssie popisanym, napiste prosim.

ema72
16. feb 2012

@kaja73 ja placem nad tym, co sa v tejto zemi deje. Minimalne 11 rokov su publikovane studie o priamej suvislosti ockovania najma DPaT a vzniku atopii a tento stat s pediatrami na cele to trvalo ignoruje. zatajuju mamickam vazne fakty, najma v ohrozenej skupine deti, prihliadaju tomuto devastovaniu imunity, lebo vsak preockovanost je dolezita. Ked som precila zahranicne zdroje, zostala som znechutena nad pohrdanim zdravim nasich deti. Nedam ockovat svoju dceru, lebo mame rizikovu anamnezu v rodine. Myslite si, ze sa ma nato pediater pytal ?

luthien.k
17. feb 2012

@martina46 ekzém není záležitost plísně v těle, ta může být jako doprovodný jev, to ano, je dobré proti ní bojovat souběžně, ale zásadní je eliminovat základní alergeny, které u dětí spouští potíže: kravské (a jiné savčí) mléko, vejce, sója, ryby, ořechy, pšenice. To je ověřený postup, který funguje, bílý cukr se také nesmí, protože ohrožuje zdravou střevní mikroflóru. Kosmetika je důležitý doplněk (ta nehormonální samozřejmě).

larmimi
17. feb 2012

@martina46 a co mu mam dat ked nesmie mliecne a lepok ked vsetka strava co zje sa z toho sklada ☹

larmimi
17. feb 2012

@ccaarroollaa presne co si napisala mame aj my, tiez nemame AE potvrdeny...ale pojdeme zrejme na alergologiu 😒

larmimi
17. feb 2012

@komisakpd a cim ho natieras?

luthien.k
17. feb 2012

@larmimi to není takový problém, jak se zdá, vše má své alternativy (my sami na nich existujeme a žijeme si celkem spokojeně 🙂)

henulienka
17. feb 2012

@dedian môjmu synčekovi sa ekzém zhorší naozaj aj z banálnych vecí, ale periem v Lovele balsam a tá mu vyhovuje 🙂

komisakpd
17. feb 2012

@larmimi no nejaku zarobenu masticku z lekarne s taninom, potom lipobaza, excipial..a ked je najhorsie nejake kortikoidy..ale tie sa snazim nedavat a stale premastovat..dala som ich len 1x...