Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

pepa1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
potulka
1. mar 2013

@pepa1 synovi zacal ekzem tiez az ked mal 2,5 roka. mozno vysielal dake signaly aj predtym, ale taketo typicky ekzemove neboli, tak sme to mozno prehliadli. takze moze to prepuknut aj u starsich deti. dobre ze ste si sli hned po diagnozu a este lepsie, ze chodis do tohto fora, lebo moj nazor je, ze sa tu dozvies daleko viac ako v ordinacii. 😉 nas syn je toho dokazom, uz je cca 3/4 roka cisty.

tonka1977
3. mar 2013

@pepa1 dobry den,aj moj syn mal presne take iste cervene flaky.V Slovinsku mu namiesali krem a na druhy den nemal nic.Prisli sme na Slovensko a znova to iste isli sme k imunologicke a ma Astmu a alergie na pele,travu,macky.atd..Mame predpisane lieky a krem ADVANTAN.Teraz sa mu to znova vyhodilo na nohach a rukach,poradila mi krem v lekarni a som prekvapena ze uz treti den nema nic ziadne flaky... 🙂

pepa1
3. mar 2013

@tonka1977 a aky je stary syn? No ja to synovi natieram uz 3 dni a stale to ma rovnake a strasne sa skriaba..natieram od lekara kortik. mastou fucidin h+ nam predpisal excipial lipolotio ale to zatial nedavam len premastim modrou indulonou + bubchen krem. A aky krem ti poradili v lekarni? No astmu hadam syn nema,pretoze nema ziadne priznaky a zatial sme neboli testovany na ziadne alergeny...a ako sa prejavuje alergia u tvojho syna na tie pele,macku a atd...lebo syn nema tie klasicke priznaky ze soplik,kychanie..nic

tonka1977
3. mar 2013

@pepa1 Moj syn ma v juni 6 rokov.Aj ten Advantan je kortikoidna mast je len na lekarsky predpis.Excipial mame tiez predpisany tiez nam pomaha ale nie tak dobre ako tento franuzky krem-odfotim vam a poslem foto..Ako sa prejavu alergia u nas?Zacina to suchym kaslom,stazene dychanie este ze mame ten inhalator inak neviem..ked mal prvy krat zachvat museli sme ist na pohotovost a hned nas nechali v nemocnici..

pepa1
3. mar 2013

@tonka1977 a u syna to zacalo v 2,5 roku ci skor tie ekzemy? Ved to je najhorsie najprv to zacina ekzemom a konci inhalacnou alergiou... ☹ synovi tie maste aj tak nepomahaju skrabe sa ako o zivot, zajtra asi opat skocime na kozne nech vymyslia ine maste...

aurolea
4. mar 2013

@pepa1
Neuvazovali ste zajst s tymto problemom k lekarovi, ktory sa specializuje na celostnu medicinu?

deyana
5. mar 2013

holky.. 3.den na neocate - bílé tvářičky, 4.den šíííílené zhoršení.. co to?? máme jít ve čt na gastro.. pokud bude AE beze změn, vysadí nám ho.. já už nevim co dál, vždyt už snad víc dělat nemůžu ☹

luthien.k
5. mar 2013

@deyana dost pravděpodobně čištění nebo infekce (a nebo obojí). Pokud by se to do pár dní nezačalo zlepšovat, tak bych šupala na kožní na zhodnocení té možné infekce.

andie25
11. mar 2013

@luthien.k ahoj , zaujal ma tvoj príspevok ohľadom stravy dojciacej mamičky. Kedže nám dnes povedali ze moja 3 1/2 mesačná dcérka ma atopicky ekzem a je len dojcena. Chcela by som sa vyhnúť kortikoidnej masti, ale tak z toho co si vymenovala mi potom veľa neostane na vyber na konzumaciu. Nejaky tip? Budem vdacna, ďakujem.

luthien.k
12. mar 2013

@andie25 ahoj, základní tipy, co čím nahrazovat, dává paní Věra ve svých článcích: http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-...

katyxq
12. mar 2013

@andie25 A http://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/bezmle... (držet v té nejstriktnější podobě, bez hovězího, sóji, karobu) plus vyloučení dalších častých alergenů, jako je vejce plus kuře, případně i pšenice, ryby, ořechy.

elenaza
13. mar 2013

@peha dobrý večer,čítala som váš príspevok kde píšete ,že poznáte dobrých liečitelov v žiline ,môžte mi poslať kontakt dakujem

fifitko25
13. mar 2013

@elenaza
@peha aj ja som zo ZA a máme atopický ekzém, zatiaľ natierame postihnuté miesta kortikoidom (locoid), ale rada by som to riešila inou formou ako hormónmi, ak je to možné... tiež by som rada poznala nejakého liečiteľa 🙂

petrapana29
15. mar 2013

@dennis
ahoj denis, prave citam tvoj prispevok. uz dlhsie sa chystam sa chystam napisat do tejto rubriky k teme atopicky ekzem. Nas maly ma teraz 7 mesiacov. Ekzem sa mu zacal tvorit hned po 3 tyzdnoch zivota. zacalo to ako detska vyrazka ale pomaly na spankoch sa mu to vyschlo a uz tam mal take pluzgieriky a kedze ja som mavala ekzemy tak uz som vedela ktora bije. dlho to bolo iba pri spankoch tak som este cakala ci to nezmizne samo ale prave sa to iba zhorsovalo a pomaly sa mu to rozsirilo na cele telo hlavne nohy uplne cele ich mal mapove sucha koze skor taka hrosia a stale si to skrabal prestaval dobre spat ked uz to mal najhorsie. jeden mesiac bol kriticky vobec sme v noci nespali on bol kazdu pol hodinu hore a driapal sa a ja som mu len ruky chytala aby si to nerozskriabal. potom som sa docitala na gogli o jednom ludovom liecitelovi, ktory je expert na ekzemy (inak lieci snad vsetko) a hned som mu volala. vela mamiciek si ho pochvalovalo a ja uz zufala som mu volala. po telefone mi dal radu ze proti tomu skriabaniu si mam kupit slez lesny a robit z toho vyluh ako caj a v tom ho macat. tak sme aj zacali kazdy vecer sme ho v tom kupali miesto kupela vo vode.zacalo to uzasne zaberat mapy pomaly mizli tak som sa zacala tesit ze snad mame vyhrate. Dohodli sme si navstevu u pana Dedika v BA ale kedze tam je len 2x do mesiaca tak este 2tyz sme museli pockat. zatial sme ho premastovali tymto a robilo mu to velmi dobre http://www.produktyzkonope.sk/ekzem-atopicky-ek... je to sice drahsia mast ale ked pomoze tak clovek na to nepozera. Pan Jan Dedik je ludovy liecitel a diagnostikuje cez oko kde sa zobrazi na roznych miestach na oku ktory organ vlastne nie je v poriadku. Konecne som sa dockala dna kedy sme isli za nim. No a moj sok bol riadny ked povedal: ten ekzem ma z tej kvasinky co mate! no ide o tu beznu kandidu co sposobuje mykozy. u mna sa neprejavuje ale maly ma slabu imunitu a ona mu prave naburava imunitny system a z toho ten ekzem. takze mi pan Dedik povedal: uz ziadne sladke-lebo ona sa prave sladkym zivy! takze moje diety nejest cokoladu boli dobre mienene ale nedostacujuce kedze som jedla cukor v inej forme. Odporucil mi jeden laktobacilovy napoj aby sa mi preliecila flora v crevach a malemu dal na preliecenie taky prasok bylinny co mu davam na cumlik. Ten napoj som si hned objednala z netu a malemu zacala davat prasok. Uz v tu noc mi lepsie spal a tie dalsie noci boli uzasne presne tak ako ked bol malicky a este spinkaval dobre a budil sa iba na kojenie. Ja poctivo dodrzujem zivot bez cukru(najprv to bola hroza ale ten napoj uz zabera lebo uz na sladke ani nepomyslim) a je to mesiac co takto fungujeme a maly uz ma mozno tak 5perc z toho co mal. vobec sa neskrabe a kto ho nepozna ani nevie ze by mal problemy. My sme dovtedy neboli lieceni u ziadnej koznej ale pediater krutil hlavou ze ideme bylinkarovi s takym strasnym ekzemom a na poslednej poradni co bola tento tyzden neveril vlastnym ociam a vsetko si zapisoval co som u povedela o nasej liecbe. Nas pediater je byvaly primar detske odd a ma uz asi sto rokov ale s takym sa este nestretol:D tato nasa liecba trva tak 3 mesiace a potom uz nebude maly na nic alergicky a imunita sa mu posilni. mne zrejme tiez lebo som trpela aj alergiami vsetkeho druhu a teraz sa citim vyborne ziadne ekzemy ani nic podobne. Vrelo odporucam. este sme dostla na premastovanie od pana Dedika tuto mast a uzasne sa to s nou dalo dokopy. ani netreba kupovat tu drahu konopnu lebo ked sa registrujete tak stoji 1,52 http://www.herbarius.sk/48/Echinacea-s-nimbovym...

anait
15. mar 2013

Ahojte, nestíham čítať celú tému, ale môžem povedať, že nám určite pomohlo kozie mlieko... malý vypije každé ráno a večer cca 2dcl, do pudingu a tak dávam normálne, ale pije len kozie...aj imunitu má lepšiu...plus teda mal protopic na premastenie, na začiatku, keď to mal veľmi výrazné...a na umývanie používame len prípravky Linola

luthien.k
15. mar 2013

@petrapana29 moc pěkná zkušenost, posilování zdraví střev je moc moc důležité a je potřeba u všech atopiků 🙂

magre
17. mar 2013

DIevcata, manzel omylom kupil Bioderma atoderm moussant - tekuty cistiaci gel na suchu pokozku a ja to neviem vyuzit. Ak by ste niektora pouzivali a potrebovali, pov.cena bola 19.80 - predam za 17+postovne.

laura27m
21. mar 2013

Ahojte, moj syncek mal kratko po narodeni na lickach cervene fliaciky, ktore sa objavovali po papani alebo ked plakal. Postupne sa to zhorsovalo az nas detska lekarka poslala ku koznej. Ta nam povedala ze je to zo stravy a ze ma atopicky ekzem. Dala nam fenistil kvapky, advantan(hoci mal len asi 3 mesiace!) a postupne nejaky zarabany krem, leniens,lipobase, locoid, excipial... Po zacati natierania sa to vzdy na chvilku trochu zlepsilo, ale potom sa to rychlo zhorsilo viac ako predtym. Najhorsie zareagoval na excipial mastny krem - po par hodinach bol akoby obareny - cely cerveny a pluzgierovy! a celu noc sa strasne skriabal a nevedel ani spinkat. Vtedy sme sa rozhodli zmenit kozno a spravili sme dobre! Navstivili sme doktora Hemzu z Bojnic, ten nam predpisal 3 zarabane masti (nejaku bielu-zinkovu,hnedu- ichtamolovu a po kupeli) a 2 obklady (zlty a priesvitny) a o tyzden nebolo po ekzeme ani stopy! Samozrejme davala som si pozor aj na stravu, ale to som robila aj predtym a nestacilo to. Jedla som len maso, ryzu, zemiaky, cestoviny, chlieb, mzkvu, kukuricu, hrasok, uhorku...a bolo dobre potom uz aj bez kremovania. Ked som zacala skusat nejake nove jedla tak sa to opat zhorsilo a kremy a obklady uz nezaberaju tak rychlo, ale predsa. Zistila som, ze synovi vadia rajcinove veci, skorica, horcica, soja, mak, niektore mliec. vyrobky...este stale testujem. Chcem sa spytat ci naozaj dieta premastujete aj ked ma AE v klude a ak ano tak cim? Hladam nieco kde je malo zloziek a najlepsie keby boli prirodne. Zatial na vsetky mastne kremy zareagoval dost zle. Zo zaciatku nam zo skusanych najviac vyhovoval lipobase, lek. vazelina a leniens, ale po niekolkych dnoch pouzivania sa mu po nakremovani zacali robit aj po nich take drobne vyrazky na ktorych sa robili kvapocky. Urcite este pojdeme k doktorovi Hemzovi, ale teraz nechceme chodit po doktoroch, pretoze je vsade vela chorych a maly uz niekolko tyzdnov kasle...

potulka
22. mar 2013

@laura27m my si miesame biodermu atoderm PP so zltou vazelinou, cca 1:1. bioderma zhydratuje a odlahci, vazelina zasa premasti. ale priznam sa, ze nemastime kazdy den, len ked si spomenieme. 😅 syn je uz tristvrte roka bez vysypu.
inac, uchvatny pristup - ma to zo stravy, preto ho napatleme mastami a najlepsie kortioidmi. 🙄 uzasne riesenie. dobre ze ste isli inde.

laura27m
22. mar 2013

@potulka Dakujem za radu. Keby si videla z akej dialky sa na syna pozerala pri kontrolach! Asi z 2 metrov! Aj pri poslednej kontrole tvrdila ze som nieco nespravne zjedla, i ked som si uz naozaj davala velky pozor na to co jem a nejedla som uz vlastne skoro nic! A po 3 mesiacoch nam advantan vymenila za iny kortikoid!!! - ten sme uz ale nedali ani raz. Advantan sme tiez davali opatrne, ale len preto ze som si co to prestudovala na nete, ona nas ani neupozornila ze s tym opatrne a nie dlhodobo. Nie je doktor ako doktor. Treba sa pytat, zistovat a ak nie ste spokojní treba ho cim skor zmenit. My lutujeme ze sme cakali az 3 mesiace...

ewwwulka1
23. mar 2013

Ahojte mamičky ako čítam je nás dosť čo sa pasujú s tou strašnou chorobou. Ja som už zúfala a neviem kde sa mám ešte obrátiť. Náš malý mám 8 mesiacov a trpí tým od narodenia. Začalo to malou vyrážkou na tvári a stále sa to len zhoršuje najhoršie na tom všetko je, že máme strašne silne mastičky a viem, že mu tým stále nemôžem potierať lebo mu poškodím tváričku ale ja mu neviem inak pomôcť. Zmenila som už aj kožnú, chodím tam ako na hodiny klavíru každý týždeň a myslím si, že mu nič nepomáha čo mi dáva ale práve zhoršuje. Vysadila som na týždeň tu silnu mať fucicort a malému sa pohoršilo o 360 stupňov neviem, či to bolo práve tým alebo stravou dávam si na to fakt pozor. Kazala mi to natierať holtonov krém ale to sa mu tiež zhoršilo a neskutočne si to škrabal nechcem mu tou silnou mastiť na tvár ale fakt neviem akú mú mám dať keď po každej sa mi to zhorší. Už som dostala aj odporúčanie k alergiológovi ale povedali mi že najbližšie v októbri to kde sme ☹ Fakt som zúfala ja viem, že na internete je toho moc ale budem vďačná za každú radu ☹

katyxq
23. mar 2013

@ewwwulka1 Přečti si články od Věry Zíkové (odkaz výše na téhle stránce), mazání je jen pomoc, základem je úprava stravy, eliminační dieta a nalezení potraviny/potravin, které vadí. Pokud kojíš, tak se dieta týká i tebe, pokud je dítko na UM, tak to máš jednodušší.

ewwwulka1
23. mar 2013

@baby8686 veľmi ti závidím, že ti to prešlo náš malý má 8 mesiacov a stále s tým bojujeme a je to len horšie a horšie ale držím vám palce nech vám to len vydrží nič nieje horšie ako smutné očka detičiek viem o čom hovorím ☹

demo
24. mar 2013

@ewwwulka1 malym detom sa na tvar nesmie v ziadnom pripade davat akekolvek kortikoidne maste. viem si predstavit, ze v krajnom pripade na telo ano, ale na tvar nikdy - tuto robia obrovsku skodu, tazke problemy s perioralnou dermatitidou, ktoru tiez niektori experti odporucaju liecit prave kortikoidmi. viem to bohuzial z vlasnej, resp. synovej skusenosti.

ewwwulka1
24. mar 2013

@demo ja viem,že robia obrovsku škodu najhoršie je na tom,že naša kožna lekárka to v pohode predpisuje.Nenatieram mu tym vela a a ni casto len v krajnych pripadoch.Čo ste používali na tvár a na telo vy?

demo
24. mar 2013

@ewwwulka1 aj ked ma syn AE, ta skusenost s kortikoidmi na tvar sa tykala inej diagnozy. Nieco, co neskusena kozna diagnostikovala na tvari ako AE a radila premastovat a premastovat plus kortikoidy, skoncilo uplne inak. Bola z toho perioralna dermatitida a ta si vyziadala niekolkomesacnu liecbu u ineho dr. - inak stvrteho v poradi. Odvtedy viem, ze kortikoidy na tvar nesmu ist a AK, tak len pod dozorom lekara, ktory vie co robi. a takych je podla mojich skusenosti malo.

demo
24. mar 2013

@ewwwulka1 co na tvar a na telo sa este len ucim, podla rad z MK. Urcite si pozri linky, ana ktore sa tu vyssie odkazuje.

ewwwulka1
24. mar 2013

@demo ďakujem určite si to prečitan lebo veľa z nás máme ten istý problema je dobre keď si máme kde poradiť

petrapana29
24. mar 2013

@pepa1 odporucam ti navstivim tohto pana Jan Dedik ludovy liecitel. nam velmi pomohol maly mal atopicky ekzem sucha poproskana koza vsade po tele a teraz to uz ma krasne a hlavne mi dobre spinkava a to sa liecime mesiac aj pol. som velmi spokojna. Byva v ba prvu stredu a stvrtok v mesiaci takze teraz to vychadza 4 a 5 april. deti bere prednostne a vysetr stoji 5 eur. Inak ordinuje aj inde, treba pozriet na nete resp mu zavolat cislo je 0905513908 precitaj moj pribeh hore.