Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

robi
15. jún 2010

ahoj,
dcera má 2 roky a měsíc.Před prvním rokem se jí objevil malinký flíček na ruce, v roce a půl (na dovolené - změna prostředí, ne úplně zdravé jídlo, solené) se jí to objevil ekzém v loketní jamce a pod kolenem.
Manžel je atopik, takže jsem všechno opravdu poctivě sledovala, ale spíš jsem neměla důvod chodit k lékaři. Sem tam pupínek, spíš zdravá pěkná kůže.
Pravidelně po koupání (sprchování) mažeme, od malička, takže už je to u nás příjemná procedura.

Dnes jsem už zašla k praktické doktorce, ať nás odešle na kožní nebo alergologii. Malá to má v loketních jamkách, do toho potničky a když jí neostříhám nehty na kraťoučko, tak má stroupky, jak to má rozškrabané (a když nemá nehty, tak vezme kostečku nebo jinou hračku a škrabe se).

Jenom chci říct, že jsem vypozorovala, že u naší malé to souvisí se změnami, stresem. Asi 3 měsíce má novou postýlku, špatně spí, hodně se v noci budí a ráno se budí předčasně (v 10 hod se vyslíkne a říká "pinkat jdu", to stejný v 17 hod). Mám pocit, že jakmile se zase "naučí" hodně a dobře spinkat, tak se jí ekzém zlepší nebo vymizí. Já jsem toho názoru, že děcka mají hodně spát (i když říkají, že spát nechtějí), naše malá když málo spí, tak je protivná, většinou hned chytne infekci a k tomu ekzém a pak pořád dokola.

Tak přeju hodně síly v boji s ekzémem 😉

katun
15. jún 2010

s tym premastovanim to zaberalo aj u nas na tie suche miesta - kyselina mliecna (najskor od lekarky, teraz kupujem tiez bioderma - som uz ako reklama 🙂 ) a na najhorsie najsuchsie miesta klasicka modra indulona 🙂 ale tiez sa to zlepsilo tym, ze malemu sa asi postupne vyvinuli tie mazove zliazky - lekarka vravela, ze ich nemusi mat este celkom vyvinute (narodil sa o mesiac skor) a postupne sa to teda zlepsovalo -- po roku fliacik uz iba obcas..malinky

mimi_tami
15. jún 2010

@talinka oo, tak potom dobre, len fakt natierajte ako o zivot, aby ho to nesvrbelo 🙂 my sme zatial takmer bez vlaskov, jedine stastie, no poti sa tak ci tak...prv som z toho bola nestastna, ale ked vidim, kolko deciek ma ten zakerny ekzem, a ako mamicky vytrvalo bojuju, nehadzem flintu do zita...

talinka
15. jún 2010

@mimi_tami 🙂 natierame, natierame ako o zivot a presne nehadzme flintu do zita, verim, ze to prejde,musi!!!! aj vam zelam to iste!!! 🙂

bajciatko
16. jún 2010

A aku biodermu pouzivate? My mame tiez, Atoderm Lait, ale natieram len po kupeli cele telo, aj ked ekzem mame na lickach a rucickach... Teraz sa nam znova vratil... neviem cim natierat uz, mam tolko masti a som zufala, ze ktoru dat

katun
16. jún 2010

bajciatko, my pouzivame po kupeli biodermu ABCderm Hydratant - to je rada urcena detom a tato obsahuje prave tu kyselinu mliecnu ktoru tusim pomaha nahradzat ten ochranny film ak chybaju tie mazove zliazky.. a tou mu aj tvaricku natrieram

bajciatko
16. jún 2010

katun a ako ta bioderma pomaha? uz ked mame ekzem, tak nemyslim, ze to pomoze, mozno este na suchu kozu ano, ale uz na hotovy ekzem, no neviem...

bluvatko
16. jún 2010

ja miesam lipobazu s biodermou,ale to je len na premastovanie na ekzem kortikoidy

bajciatko
16. jún 2010

bluvatko a nemas strach z tych kortikoidov, aj ked je pravda, ze ked uz je ekzem, tak nam na to nic ine nezabera, len kortikoid

bluvatko
16. jún 2010

kto by nemal strach,ale je lepsie vydiet dietatko ked sa smeje ako ked sa skriabe,kvici a ani sa neusmeje

bajciatko
16. jún 2010

a aku mas kortikoidnu mast? ja sa ich najviac bojim davat na tvar, ale ked zaberaju len tie, tak co mam robit?

bluvatko
16. jún 2010

mame uz asi vsetky elocom,fucicort,locoid,advantan a vcera sme dostali fucidin h na styri dni ho mame pouzivat

bajciatko
16. jún 2010

my mame locoid... ako casto chodis ku koznej?

beruska2x
16. jún 2010

@bajciatko na tvar muzes dat kortikoidni Imacort je to pry primo na oblicej - jemne...

eva.85
16. jún 2010

ahoj holky, s těma kortikoidama pozor, taky je používám, ale jen, když už nic nezabírá, ale už je používat nebudu, máme ekzém od 2 měsíců a teď jsme na tom v tak šíleným stavu, že v pondělí nastupujeme do nemocnice na celkové vyšetření a budeme tam pár dnů. Během měsíce jsme byli 3x na kožním a z toho nám naordinovali 2x kortikoidy a antibiotika a pokaždé nám to zmizelo na 3 dny a pak se to vrátilo ještě v horší formě, už na ty kortikoidy kašlu. Je to s nimi pořád dokola, jen to zmizí na pár dnů a hned je to zpátky a ještě horší.

bajciatko
16. jún 2010

Evu presne ako pises, po kortikoidoch je to super a potom sa to objavi znova za par dni..

beruska2x
16. jún 2010

no my to ted mame dobry, uz dlouho je pouzivat nemusime, mel je asi 3x kdyz to mel fakt zly, nez jsme prisla na to co mu vadi, ale musim rict ze stacilo opravdu parkrat maznout a ze nezname pak prave ten zpetnej horsi nastup...
to se nam vyhlo, mozna to nechce fakt pouzivat do uplneho zhojeni, jen na nejhorsi reakci 3 - 4x maznout a dost 😅

nevim... preju at to mate dobry 😉

bajciatko
17. jún 2010

@beruska2x a cim si mazala beruska?

beruska2x
17. jún 2010

@bajciatko jako kdyz to mel spatny?? mel ozisko na tvari - to tim Imacortem, pak mel nejako michanou od Dr a Locoid.. ale hodne nam pomohl Eucerin 12%omega, a do koupele jsem davala odvar z oves. vlocek ted pozuivam Leciderm mleko nabo tu obyc. promazavaci z lekarny na promazani a do koupele tak 1x za 3 dny to sadlo 😉

v zaloze mam doma Locoid kdyby neco...

a u kozni jsem nebyla tak rok 😝 na ty jeji pokusy 😝 nekdy mam pocit ze maji medicinu taky jen na zkousku vystudovanou s tim "zkusime tohle" 🙄

bajciatko
17. jún 2010

Ja jej to natieram, len ked to uz ma cervene, to asi robim chybu, ze? ked to ma pekne, tak jej na to nedavam nic a za tri dni to ma opat cervene, tak asi ked to ma pekne by som mala tiez niecim natierat ? teraz to ma cervene a suche, tak neviem aku mast ci krotikoidy alebo len premastovaciu

beruska2x
17. jún 2010

ja promastujici davam kazdy den po koupani, rano nekdy konopny balzam, ale ne kazdy den... podle bys takovy to pomazavaci, zvlhcovaci mliko nebo neco mela davat kazdy den, aby udrzovala kuzi vlacnou a nevysusovala se... 😉

pak nebude mit takovy skoky

beruska2x
17. jún 2010

kotrikoidy hned nedavej, zkus to promazavat, to muzes i treba 3x denne at ji to nesvedi a bude lip 😉

bajciatko
17. jún 2010

tak idem na to ked sa zobudi, mne sa paci, ze po tych korti to okamzite zmizne to cervene, ale nechcem jej ich davat... zacarovany kruh, tak to skusim len premastovat

beruska2x
17. jún 2010

@bajciatko to sice jo, ale je na to mala, chudak, podle me je dobre to treba za pomoci kortikoidu "uzdravit" a pak uz jen promastovat aby kuze byl pruzna, chranena, odolnejsi...

proste to chce stalou peci 😉

bajciatko
17. jún 2010

tak tak, hor sa na to, ododnes sa ide premastovat, je to hrozne, zmizne jej to vobec niekedy?

beruska2x
17. jún 2010

@bajciatko hele rikaj, ze kdyz to maji takhle odmala ze to zmizi vekem... ze je to horsi kdyz to dostane nekdo treba v puberte nebo jako dospely, t uz pak ma naporad...
tak doufat muzeme vzdycky 😉 chce to proste vychytat co jo a co dobre na to nedela....

majateka
17. jún 2010

Naše malá měle dle kožní lékařky atopický ekzém od 2 měsíců. Vyzkoušeli jsme skoro i nemožné. Prostě snad všechno. Nejlépe se nám osvědčilo na promazávání neškvařené vepřové sádlo a super úžasná mastička ELIDEL!!!
Je pouze na lékařský přepis kožného lékaře a je hlavně bez kortikoidů... 😉 😉 😉 Doporučuji... 🙂 🙂

safron1
17. jún 2010

Majateko, Elidel je imunomodulator a ma sice jine vedlejsi ucinky nez kortikoidy, ale taky ma...a navic se daji pouzivat az od 2 let (tedy spravne by to tak melo byt). Zcela zasadni je, ze ten ekzem NECO zpusobuje a mazanim "cehosi" se to nevyresi, ale pouze potlaci. Vim o cem mluvim, mam dceru od narozeni s AE, ted je diky diete a prisnemu rezimu, mazani spravnou kombinaci atd... 6 mesicu bez jedineho loziska.

beruska2x
18. jún 2010

@majateka no Elidel mi kozni vnutila taky a byla to moje posledni navsteva u ni, cetla jsi pribalovy letak co je to za svinstvo 😅 ? a to nam ho dala pred rokem, to byl malej jeste prcek...
radim dobre zahod to 😔

bianka234
18. jún 2010

safron a aké máš overené mastičky?