Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

mimikas
11. jún 2012

@lojzina kazdemu asi vyhovuje nieco ine

katyxq
11. jún 2012

@mimikas A stravu jste nějak upravili (vyřazení BKM, atd.)?
http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clan...

luthien.k
11. jún 2012

@mimikas Protopic - není u něj vyloučen vznik rakoviny jako vedlejší účinek. Zaměřila bych se raději na řešení příčiny, u dospělých to není snadné, ale nemožné to také není. Určitě prostuduj články, co dala @katyxq, je to nutnost řešit tu příčinu alespoň u dítěte, v první řadě hraje roli strava, a to i matky při kojení.

mimikas
11. jún 2012

@katyxq ja nic mliecne nejem lebo mlieko mi strasne nechuti a ked som maleho este kojila tak som si fakt davala velky pozor co som jedla, maly zatial papa len mlieko a to HA takze tam by problem nemal byt, mne sa ekzem zhorsuje hlavne ak som v spinavom a prasnom prostredi a niekde kde je vela pelov a namozem pouzivat cistiace prostriedky, vtedy sa fakt velmi vyhadzem. Ale ja trpim ekzemom cely zivot a uz viem co mam so sebou robit. Mna skor trapi moj syncek a to jeho skrabanie a hlavne to ze ideme zacat s prikrmamy a to ma teda poriadne strasi.

mimikas
11. jún 2012

@luthien.k o tom vzniku rakoviny som nevedela, takze dakujem za info

katyxq
11. jún 2012

@mimikas HA je neúplně štěpené (zhruba na 95%) - čili tam problém být může 😉. Je potřeba vyzkoušet UM s plně štěpenou BKM - Nutrilon allergy care, Nestlé althéra, nebo Neocate.

mimikas
11. jún 2012

@katyxq praveze od kedy nekojim a je ten Nutrilon HA tak je to podstatne lepsie a presli mu aj koliky, takze tam urcite je nejaka alergia na potraviny

majjjka24
14. jún 2012

ahojte maminy, tak sa pridávame aj my k vám. Drobec má 20mesiacov a alergologička diagnostikovala atop. ekzém... ekzém mal naposledy cca v 2-3 mesiacoch a po podaní advantanu hned na druhy den zmizol a dlho sa neobjavil, niekedy maval suchsie miesta, ale vzdy sme to nejako vyriesili premastovanim, ale teraz sme sa dostali do hrozneho stadia, červené fliačiky pod kolennými jamkami, na rukách, na chrbáte a najviac na tvári, v okolí očí a uší... dali sme na to opäť nejakú horm. masť, ale ono sa to po vysadení opäť vrátilo, ešte v horšom, väčšom rozsahu, teda kožná skonštatovala, že hormonálnymi to riešiť nebudeme, tak len premasťujem niveou sos baby, modrou indulonou, lipobasou repair... od pondelka som prešla na kozie mlieko a ekzém sa už takmer úplne vytratil... ale nechápem prečo, svrbenie ostalo, hoci kožu už má peknú... čo mi poradíte??? Stále sa škriabe, všade a hlavne po tvári, už si 2 chrastičky spravil... od dnes som mu začala dávať cetirizin a nejaky ketotifén, to mi dala alergologička... myslíte, že to zaberie??? Potieram ho aj tekutým púdrom, taký čo sa natiera na ovčie kiahne, ale nejako nezaberá, lebo aj napriek tomu sa škriabe.... už som zúfalá, lebo je z toho chúďatko nervózny, aj v noci sa budí a budím sa na to, že sa škriabe aj počas spánku...

natty07
14. jún 2012

@majjjka24 ja dav am syncekovi fenistil proti svrbeniu, myslim, ze zabera, lebo ked ho zabudnem dat tak sa skriabe nemozne. A mliecne vyrobky ste neskusali vysadit?

majjjka24
14. jún 2012

@natty07 od pondelka som vysadila všetky výrobky z kravského mlieka a nahradila som kozím a hore som písala, ekzém hneď na 2 deň začal miznúť... dnes sme boli na krvných odberoch, za 2-3 týždne sa dozvieme výsledky, čo ho alergizuje.. hoci viem, že tieto výsledky bývajú dosť nepresné... ale pred rokom mu robili testy na lepok, aj BKM a vyšli negatívne.. ja by som skor povodcu alergie skor hladala v peloch... ja mam tiez alergicku nadchu od jari do jesene... ☹ ale pokiaľ beriem cetirizin, da sa to zvladat..

luthien.k
14. jún 2012

@majjjka24 v žádném případě bych kravské nenahrazovala kozím, je zde velké riziko zkřížené alergie, nemusí se projevit hned, ale může naskočit záhy. Testy na potr. alergeny jsou skutečně dost nesměrodatné. Inhalační alergeny už v tomto věku začínat mohou, tam jsou testy o dost spolehlivější.

majjjka24
14. jún 2012

@luthien.k a keď mu to kozie pomáha??? Aj v ľudovom liečiteľstve sa na liečbu ekzémov využíva kozie mlieko a veľa atopikov má len dobré skúsenosti... dokonca sama alergologička nám odporučila nahradiť kravské mlieko kozím... a má vyše 50rokov, teda má už dosť skúseností...

majjjka24
14. jún 2012

@luthien.k a alergia na BKM sa dá 100% zistiť z krvného obrazu? Alebo môže vysjsť negatívne, a napriek tomu ju môže mať?

luthien.k
14. jún 2012

@majjjka24 všeho do času... Reakce může nakočit až časem. Tuším že @kaja73 má takovou zkušenost. To, že reakce není na kůži ve formě zánětu (přímo atop. ekzém) neznamená, že neprobíhá skrytě ve střevech, dítě může být klidně za půl roku chudokrevné (protože se mohou špatně vstřebávat živiny) atd.
Já zase znám řadu atopiků, co mají zkušenost jinou. Žádný dobrý alergolog nemůže doporučit kozí mléko místo kravského, to by měl spíš vrátit diplom 😉 Kozí mléko jako alternativa kravského, pokud nejsou potíže - proč ne, ale když už, tak jedině v zakysané formě.

luthien.k
14. jún 2012

@majjjka24 nedá se 100% zjistit, jsou dva typy alergie, se zvýšenými protilátkami, co se zjišťují z krve a bez tohoto zvýšení (účastní se jiné složky imunity, imunita buněčná). Jejich poměr mezi dětmi je asi půl na půl. Navíc i testy na spec. IgE protilátky vykazují falešnou pozitivitu i negativitu.

majjjka24
14. jún 2012

@luthien.k teda čím nahradiť kravské mlieko, rastlinnými??

luthien.k
14. jún 2012

@majjjka24 přesně tak, jsou i rostlinná mléka s vápníkem z mořských řas s výbornou vstřebatelností 🙂 A dbát na přísun bílkoviny (maso, vejce pokud nevadí, luštěniny...).

majjjka24
14. jún 2012

@luthien.k vaječný bielok nemôže.. zatiaľ som ho skúsila len 2x... 1x po roku a očervenelo mu okolie úst a potom v 18 mesiacoch som skúsila ešte raz a opäť sa to stalo.. teda bielok v strave nemá.. žĺtok mu nerobí problémy.. mäsko má veľmi rád, až moc, ale tiež tam môže byť reakcia na kuracinu... myslím, že tam je to prepojené s tým bielkom, však? teda robím mu najčastejšie teľacie... zatiaľ som len na začiatku, musím toho ešte veeeeeľa načítať o tejto diagnoze... viem, že to chce ozaj prísne zloženie jedálneho lístka... ale našťastie moje dieťa nadovšetko miluje zeleninu a sladkosti odmieta, čomu som veľmi rada a ani mu ich neponúkam 🙂

luthien.k
14. jún 2012

@majjjka24 to je bezvadné s tou zeleninou 🙂 Jinak to samé riziko jako s kuřecím a vejcemi je i s mlékem a hovězím, tak pozor na to 😉 Přečíst stojí za to zejména tyto články: http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-...

potulka
14. jún 2012

@majjjka24 ak sa bojis vynechat mlieko kvoli vapniku, tak mozes vytazit vela zo synovej lasky k zelenine. plno vapnika ma napr. tepelne upravena brokolica, kel, kapusta, cinska kapusta a semienka, najma sezam, ale aj slnecnica. takyto rastlinny vapnik sa navyse ovela lepsie vstrebava - z mlieka si telo vie vziat len asi 40%, kym z takej brokolice aj 60.

luthien.k
14. jún 2012

@potulka ahoj, zrovna jsem Ti dopsala mail 🙂

potulka
14. jún 2012

@luthien.k ahoj, dufala som v to, ked som videla, ze si tu. 😉 uz datlujem odpoved.

luthien.k
14. jún 2012

@potulka v klídku a pohodě, ať Tě nebolí ruka 😉

balance111
15. jún 2012

Chcela by som o radu.. mam prvé dieťatko.. a má sedem mesiacov.. lenže stále sa jej robia vyrážky.. na hrudníku a tiahnu smerom po bruško.. rozmýšlala som či to nebude nejaká alergia.. kto mi vie poradiť. Vyrážky su drobné pupáčiky.. a teraz sa jej objavujú dosť často.

luthien.k
16. jún 2012

@balance111 v tomto Ti poradí kožní, je třeba si nechat udělat správnou diagnózu, o jaký kožní projev jde. Jak to má dlouho? Máte v rodině nějaké alergie (jakékoli), astma, atopický ekzém, autoimunitní choroby...?

majjjka24
17. jún 2012

@luthien.k od rána do večera nič nerobím, len premasťujem... a chcem sa spýtať, dnes som ho natrela len raz a celého som ho potrela tekutým púdrom, lebo sa hrozne škrabal, po natretí so škrabaním prestal a zdá sa mi to lepšie, keď ho toľko krát nenatieram(včera to bolo snáď 20x)... a po tele už nemá ,,ložiská ekzému" ale vyzerá to ako žihľavka a okrem zadku a genit. to má všade, najviac na bruchu a chrbáte.. dávam mu jesť ozaj len zemiaky, mrkvu, kukuricu, brokolicu a nič mu nedávam, čo by ho mohlo alergizovať... niekde som čítala, že žihľavku treba vysušiť, teda nemám tak často premasťovať???

majjjka24
17. jún 2012

@luthien.k a ešte jeden postreh, včera sme boli chvíľu von a strašne sa mu koža zhoršila a očervenela a do večera sa stále škrabal, hoci obliekla som mu pančušky a tričko s dlhým rukávom, aby si to nezoškrabal, ale chˇudatko nervozny bol strasne, dokonca mu z nosa kvapkali číre soplíky... a dnes sme vonku neboli, tak to nemá takmer vobec červene a je vesely, neskrabe sa, ale to bude mozno aj tym tekutym pudrom...???

luthien.k
17. jún 2012

@majjjka24 to bych musela vidět...

nasekuratko
17. jún 2012

@luthien.k Ahoj Katko, prosim te, je mozne ze by maleho Eucerin a Bioderma stipaly? Namazala jsem ho Biodermou a on se uplne svijel a kricel jak blazen a zcervenalo mu to. Pritom jeste nedavno to snasel uplne vyborne. To stejne Eucerin. ☹ Kdyz jsem ho pak namazala zinkovym olejem, tak byl v pohode. Bojim se ted mu namazat uplne cokoliv. ☹

luthien.k
17. jún 2012

@nasekuratko ano, může mu to vadit, jsou fáze ekzému, kdy vadí naprosto vše a je lepší nemazat nic... Ale pokud zinkový olej je OK, tak zinkový olej.