Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

pavlikova
14. feb 2011

@blandik Dobrý deň,naša alergologička povedala že máme sledovať reakcie na potraviny. Tie ktoré mu vadia(po ktorých sa ekzém alebo jeho dýchcie ťažkosti zhoršia) budeme musieť zo stravy vylúčiť.Takže som skúsila mlieko a sledovala ho týždeň.Pocelú tú dobu som sa vyhýbala ostatným alergénom.Potom som rovnako skúšala vajcia, ryby, čokoládu, kakao... Takto som zistila že mu vadia citrusy, kiwi,paradajky a nič iné.Napríklad po paradajkách nastal výsev až po 3 dňoch!Pretože z ostatných vecí nenastala absolútne žiadna reakcia, nevylúčili sme ich.Mlieko náš syn normálne nepije, lebo mu nechutí.Papá syry a jogurty.Alergologička povedala že ak mu nevadia jogurty,mliečne výrobky, vajcia, ryby, kakao...Tak ich normálne môže papať.
Do 2 rokov bol skoro v poriadku, nemal alergiu na nič, aspoň sa nikdy z ničoho nevysypal.Iba v 4 mesiacoch mal seborhoickú dermatitídu. Z čoho sa podľa lekárky dostal. Ale ja som sa divila, pretože som čítala že seborheou človek môže trpieť celý život.Po 2 rokoch zrazu prišiel strašne zo škôlky opuchnutý. V ten deň boli na prechádzke na lúke a tak nasledovali krvné testy na alergológii.Potvrdili alergiu na brezu, trávy a raž.
Nieje to ľahké a človek nevie čomu má veriť, lebo každý lekár povie niečo iné.

blandik
14. feb 2011

@bimky - jestli je to světlé, tak už to mizí...tak že by ta aviváž? Ono nějakou dobu tvá, než to zmizí úplně...bioderma je určitě dobrá. Niveu bych nepoužívala...Můžeš mrknout na ty fotoblogy, co jsem dávala výše link - je tam i péče o pokožku...

blandik
14. feb 2011

@luapa - zdá se to dost jasné, od přechodu na mlíčko se udělal ekzém. Chce to tu změnu na NAC, co nejdříve. Tím že se dále podává alergen, dochází k zesilování alerg. reakce na danou potravinu. Každou novou potravinu zkoušet 7 dní, jestli nenastane reakce...aby sis mohla být jistá, že nová potravina nedřáždí.. dávat probiotika a doporučuji velmi si přečíst fotoblog o atopickém ekzému, na který jsem dávala link výše..

bimky
14. feb 2011

@blandik ďakujem...pozriem...

blandik
15. feb 2011

@pavlikova - přehlídla jsem se, že syn má už pět let, z příspěvku jsem myslela, že má něco kolem tří a že má ekzém od malinka...ATB ekzém zhoršují, protože dojde k "vybití" střevní mikroflory a ekzém má původ ve střevě - proto jsou do těch 3-5 let hodně důležité potravinové alergeny...u většiny děti dochází pak k vyhasnutí reakcí na potraviny - možná i u vás toto probíhá, jak píšeš, že z 90% má kůži v pořádku...ale začal reagovat na pyly...asi u vás probíhá ten přesun z ekzému na inhalace...jsou některé děti, kterým ekzém zůstane déle...

pavlikova
15. feb 2011

@blandik Ja len teraz neviem ako ďalej postupovať. Nejako by som mu chcela ešte pomôcť.Koža je na tých 90% v poriadku. Až na dobu kedy berieme antibiotiká. Aj keď počas nich mu dávam probiotiká a prebiotiká( a aj nejakú dobu po nich).Alergie máme tiež celkom v pohode vďaka liekom Xyzal a Allergodil.Problém máme totiž s imunitou(už 2 roky). Podľa lekárky je jeho bunková imunita katastrofálna! A je fakt že býva veľmi často chorý a vždy berie antibiotiká. Často aj 2 druhy za sebou, lebo prvé často nezaberú. Minulú jeseň a aj túto bral ribomunyl. Napriek tomu bol počas jesene a zimy 6-krát chorý a vlieklo sa to vždy 2-3 týždne.Teraz dostal liek Imunor. Neporadíte mi ešte niečo čím by som mu mohla pomôcť posilniť imunitu?Niekto mi odporúčal kúpiť kolostrum, čo vy na to? Ďakujem

bimky
15. feb 2011

@bimky prosím ťa...a mám ísť teraz s ňou k doktorke alebo až keď to bude na začiatku? teraz to už mizne...a môžem sa spýtať? si dermatologička?

denisenko
16. feb 2011

baby, a kto ste sa stretli s týmito prípravkami: TRIDERM LENIL+, TRIDERM OIL, alebo BIOCLIN A-Topic?

romaroma
17. feb 2011

ahojte, prisla som sa s vami podelit o pozitivnu skusenost s mlieckom babylove (je tam mandl. olej a bambucke maslo, zlty obal to ma). moj syn zdedil po mne atopicky ekzem, po celom tele mava suche, cervene loziska a casto sa skriabe. bezne pouzivam lekarnovy sortiment (excipial, balneum do kupela a pod.) a nikdy mu to cele nezmizne, v najhorsich casoch davam trochu locoidu. ani neviem, co ma to napadlo, aby som mu dala toto obycajne mlieko. za den nam to zmizlo 😲 drzi sa uz skoro mesiac, neberie ani antihistaminika. tak kto je zufaly, moze skusit, nemalo by to ani stipat, aspon mojho to nestipalo...

leanax
17. feb 2011

Ahojte. Moja dcérka má nejaký ekzém, vraj atopický, ale nemáme to potvrdené. Naša doktorka mi tvrdí, že ona z toho vyrastie a dala nám Holtov krém a nejaké lipolo maste. Ten holtov krém jej to vysuší a potom tým lipolo krémom to suché treba potrieť, ono to trošku ustúpi, ale nezmizne celkom a stále sa to vráti. Veľmi ju to svrbí, dokáže sa doškriabať až do krvi. Na svŕbenie nám dala doktorka Fenistil kvapky, ale nezaberá. Malá sa škriabe, musím jej dávať rukavičky, alebo zabaliť rúčky do paplona. Ak je takto zabalená, skôr zaspí, spinka kľudnejšie a dlhšie. Ale ako náhle ju rozbalím hneď si škriabe ušká a šúcha čelo. Niekedy mám pocit, že je to zlozvyk. Vyrážky jej vyšli ako troj mesačnej a to po tom ako sa znervozňovala. Ukludnila som ju tak aj vyrážky ustúpili, ale teraz sa ani neznervozňuje a červené flaky na tváričke, uškách, hrudi a rúčke sa stále vrátia. Mám strach aby sa jej to nezhoršilo a nič nezaberá. Zmenila som prášok, sledujem potraviny a neviem prísť na koreň toho všetkého ☹ ☹ ☹
. Ja len dúfam, že naozaj z toho vyrastie.

luapa
18. feb 2011

@blandik Děkuji za rady už pijeme NAC, chtěla jsem se zaptat v jaké formě bych jí měla ty probiotika dávat, nebo mi můžeš přímo poradit, co je vhodné. Děkuji

pralinkan
21. feb 2011

Ahoj, moje kamarádka má dceru, která má atopický ekzém, před rokem začala používat na doporučení produkty od missivy, dceři se výrazně změnšila svědivá ložiska, Klárka se méně škrábe a je klidnější..já už také půl roku po této zkušenosti missivu používám, moje Natálka měla na bříšku pořád vyrážku prý z pracího prášku, ale po měsíci praní v Permonu bylo po vyrážce 😉 na missivu nedám dopustit 🙂

chanel5
21. feb 2011

Ahoj, neviem ci sem patrim ale asi ano...
Dcerke 9 mes. sa spravili vo vrchnej polovici chrbatika vyrazky a dost sa zacala tahat za vlasky a chytat si uska. Pediater nas poslal ku koznej ta napisala kontaktna alegi. dermatitida a dala nam daaky namiesany kremik a hormonalnu vodu do vlaskov. To hormonalne som sa rozhodla radsej nedavat a tym kremikom ju natieram 4 dni. Vyrazky na chrbatiku zmizli ale na krku to mame cervensie a suchsie ako predtym ☹ a zacala byt cervena aj na lickach ale to nieje suche ako na krku. Mate podobnu skusenost?natieram uz aj indulonou ale nevidim daake zlepsenie. Kontrolu mame v piatok neviem ci cakat alebo ist skor....
Dakujem

denisenko
21. feb 2011

pre všetky mamičky, ktoré už naozaj nevedia čo s ekzemom......pozrite si: http://www.stv.sk/online/archiv/cesty-nadeje
je to o liečebni v Trávnici.. . .😀

bimky
21. feb 2011

prosím vás, ak niečo dieťatku škodí, reakcia sa ukáže hneď...okamžite...napríklad, ak zje orechy, vyrážky nabehnú hne´d? dík...

michamicha
23. feb 2011

@romaroma ahoj, my taky zkoušíme nejdřív to z lékárny a pak mě napadlo, namazat mu obličej tím krémíkem do zimy od babylove (žlutá tuba) a ono se mu to fakt zlepšilo 😵 takže běžně používáme na promazávání celého těla Ambiderman (masťový základ z lékárny), když mi dojde a nemám doma další v zásobě, tak mažu bepanthenem a když nezabere ani bepanthen, tak zkouším ten krém od babylove, koukala jsem na složení a nic v zásadě škodlivýho tam není a navíc obsahuje panthenol, takže se mu ta zarudlá suchá místa asi díky tomu zlepšila 😉

geegee
23. feb 2011

u nas na AT zazracne zabrala kozmetika Linola. Pouzivame olej do kupela a krem a uz mesiac sme uplne bez kortikoidoveho kremu, a lozisko uplne zmizlo. Rucku ma syn uplne cistu 😵 😵 😵 Neviem, co by sa stalo ak by som ho nekremovala, ale radsej ani nejdem skusat. Kremujeme len 2x za den 🙂

maca_p
23. feb 2011

@denisenko 4.4. nastupujeme s dvojrocnym na toto kurirovanie, tak dufam, ze zaberie.

luapa
24. feb 2011

Ještě se chci zeptat, jestli nemáte někdo zkušenost s tím, že byste přešli na jin mlíčko a AE se zlepšil? My jsme začali pít místo Nutrilonu obyčejného, Nutrilon Alergy care a zajímalo by mě za jak dlouho by se mělo ukázat zlepšení. Zda to má vůbec cenu, abychom to pili.

niki2
24. feb 2011

mate prosim nekdo zkusenosti s celostni medicinou? Idealne primo s MUDr. Solarem z Bratislavy? Dekuji

mauska
24. feb 2011

spousta dobrých rad je v tomhle tématu https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/babske-r...
Jinak nám pomohla nejdřív 14 dní HA dieta, tzn. vynechat hlavní alergeny jako mléko, vejce, soja, kuřecí a hovězí maso, rybu apod. a spolu s pitím mléka Nutrilon AC ekzém mizel. Po 14ti dnech zhruba jsem začala jednotlivé alergeny vracet, vždy asi 7dní každou potravinu a přidávala jsem její množství než se objevila/neobjevila reakce.
Držím palce! 🙂
takže to AC mléko má cenu, ale jen pokud se přidá celková HA dieta, příp. i matky, pokud kojíš. Samotné by mělo smysl jen pokud by byla alergie jen na mléko a nebyly ve stravě žádné mléčné výrobky 😉

luapa
24. feb 2011

@mauska My jsme před 14 dněmi začali pít NAC a začali s příkrmy. Takže zatím jíme mrkev, brambor a brokolici. Zatím žádné velké změny, nezhoršilo se to, tak jí to jídlo snad nevadí. A nekojíme. Takže mi šlo o to, za jak dlouho se změna projeví, možná ta změna mléka nebude mít účinek. Ono jde o to, že ten NAC je dost drahý a pokud by to nemělo výsledky, tak se můžeme zase vrátit k obyčejnému.

mauska
24. feb 2011

@luapa obrať se na holky v té diskuzi co jsem dala odkaz, ony ti poradí! Já myslím, že problém bude jinde než v jídle (např. kosmetika,...) protože nám ten ekzém opravdu začal mizet prakticky hned. Na druhou stranu pokud byla malá jen na UM tak by to ukazovalo na mléko. no víc opravdu neporadím, každý to má trochu jinak. Tak se držte a neboj, bude to dobré! 🙂

anduca
24. feb 2011

@luapa
ahoj, máme skúsenosť, cca. 2-4 týždne. viditeľné zlepšenie. určite vyskúšajte!

anduca
24. feb 2011

@luapa
vydržte mesiac, potom chodˇte k doktorovi, nech vám to vypíše, povedz mu, že sa od toho zlepšil stav pokožky tvojho bábätka.

k.jolanka
27. feb 2011

Ahoj holky, mám dotaz synovi je 14měsíců a již několikrát mu zčervenalý líčka, vypadalo to jako ze zimy, ale udělalo se to k večeru doma z ničeho nic no a přes noc to zmizelo, takže jsem to neřešila...nyní už asi 3 týdny má malý podobné červené fleky na bradě a na nose..má na bundě pod krkem suchý zip, tak jsem si myslela, že by to mohl mít z toho jak ho to dráždí na bradičce a i ten zip ho tam občas škrábne, vždy když jsme přišli z venku tak to měl strašně rudé, namazala jsem to indulonou a postupně to vždy vymizelo, ale přidal se k tomu i nosík...stále jsem to neřešila a přikládala jsem to k těm mrazům, protože se to objevilo vždy když jsme přišli z procházky...nemá to permanentně, ono to prostě zmizí a zase se to objeví..ale nyní jsme již 14dní doma a objevili se mu zase v pátek ty červené fleky na tvářích, k tomu se přidala i červená brada a trošku nosík..přes noc to zesvětlalo ale nezmizelo a dnes přes den to ještě trošku má, pokožka je v tom místě suchá taková zdrsněná, ale malého to nesvědí ani se nic neloupa a nikde po těle to nemá...k doktorce jdeme v pondělí na očkování tak se jí na to zeptám, ale obávám se že mu to do té doby stejně zase zmizí...teoreticky vím, jak vypadá ekzém atd, ale přesto mě nenapadá co jiného by to mohlo být..může se stát, že se objeví ekzém a že pak takhle mizí a zase se vrací? já měla zato, že když se objeví tak ho prostě dítě má a rozšiřuje se po tělíčku a že se děti škrábou a místo se loupe a mokvá...ale možná to už jsou ty těžší formy..četla jsem že se může objevit až do šesti let věku, ale malý doted neměl vůbec žádné potíže s kůží 😕 děkuju za názory 😉

zubecek
27. feb 2011

k. jolanka - může to být projev ekzému, moji to mají takhle oba, starší občas někde flíčky a mladší rudé tváře a drsné ručičky. Na ven mazat a doma také promazávat, nic na to ale nepomůže, že by se to venku zase neudělalo. S věkem se to zlepšuje. Bylo mi doporučeno všechno možné - nejíst rajčata atd...ale ty červené tváře prostě nemizí, nic nezabralo. V létě je to o moc lepší, ale zase pozor na suchou kůži. Je to takový počáteční projev atopické kůže. No říkám si, že můžu být moc a moc ráda, že to nemají takové škaredé mokvací a loupací... 😉

zubecek
27. feb 2011

Dokonce mi učitelky ve školce v minulosti kázali několikrát jít k dr., jestli malý nemá pátou nemoc, že má červený tváře 😀 jenže oni to mají opravdu z venku pokaždé, i když nevyjdou z domu nenamazaní 😀

k.jolanka
27. feb 2011

@zubecek díky za reakci 🙂 ale on ty rudé tváře měl třeba jen dvakrát v měsíci..už mu to zase zmizelo, ale na bradičce stále zůstává červený zdrsněný flek...vždycky zintenzivní, když něco jí a je všude opatlaný 😅 nebo když si to něčím podráždí atd...a myslíš že se to může ještě zhoršovat, nebo jak to bylo u vás? měli to kluci takhle hned od začátku a už se to nehoršilo? a mizí jim to a znova se to objevuje, nebo to mají stále? píšeš totiž že červené tváře nemizí..

desszi
27. feb 2011

@leanax na svrbenie nam nasa pani doktorka detska - homeopaticka odporucila staphysagriu 15CH 2 gulicky az 5 krat denne v zavislosti od zavaznosti stavu. Nam pomohli.