Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

desszi
31. dec 2010

@tea333 urcite skus prisnu dietu, bude to tazke, ale da sa to zvladnut, testovanie u takych maly deti je zbytocne pretoze testy na alergeny su do 3-5 rokov nepreukazne, imunita sa vyvija, takze sa to moze menit a v konecnom dosledku aj tak ty, ako mamicka musis skusat, co vyvolava zhorsenie a co zlepsenie. Takze je zbytocne traumatizovat take male dietatko krvnymi a inymi testami 🙂 co sa tyka diety, viac by ti vedela poradit kamzyk v teme babske recepty na atopicky ekzem, ale ja som v kontakte s jednou mamickou, ktora drzala takuto dietu pocas dojcenia a dcerka sa krasne vycistila. Myslim, ze aj mam tu dietu medzi spravami, pozriem sa na to. Ak chces poslem ti to do IP.

impka
31. dec 2010

@desszi diki moc, mrknem sa na to. ja by som mala tiez zaujem o tu dietu 🙂

impka
31. dec 2010

@desszi dakujem za ochotu poradit 🙂 cim mu premastujes ekzemik, ked ho ma? co davas na suchu kozu a co ked je aj scervenana?

desszi
31. dec 2010

@impka pravdaze aj tebe poslem tu dietu, len ju musim vyhladat to chvilu potrva 🙂
Na ukludnenie pokozky pouzivame ovsenny kupel od firmy Topnatur, je to pomlety ovos v prasku a do malej vanicky davame asi 1PL. To sa nam osvedcilo najviac, oilatum nepomahal. Na premastenie pouzivam Exomega od Adermu, alebo momentalne Atoderm PP od Biodermy. Tieto pomahaju najviac. Ked je ekzem mokvavy, a je riziko infekcie, tak mam doma framykoin puder (dostali sme raz kortikoidovu masticku s antibiotikom na infikovany ekzem, ja som si zistila v lekarni ako sa to antibiotikum vola a kedze patri do rovnakej skupiny ako framykoin - na vyske sme mali aj farmaciu, tak trosku do toho vidim, tak som masticku kvoli kortikoidom nedavala, ale som pouzila len ciste framykoin), takze jemnunko na tenko posypem pudrom, rozotriem a nejaku hodinku na to potom dam kremik. Samozrejme antibiotikum pouzivam len v krajnom pripade a len kratkodobo - max 7 dni, ale obvykle uz po troch dnoch zabera, ranky sa krasne zhoja.
Ja vsak pouzivam aj doplnkovu liecbu jednej firmy, nebudem menovat, aby to admini nevymazali, vo forme bylinnych tinktur a oni maju aj preparaty do kupela, takze striedavo s ovsennym kupelom pouzivam aj ich kupele.

desszi
31. dec 2010

@impka mas IP 🙂

tea333
31. dec 2010

@desszi bola by som veľmi rada, keby si mi tú diétu poslala 🙂
určite to skúsim, ak to čo i len trochu zaberie. Ad kortikoidy, tiež máme predpísanú kortik. masť, aj keď veľmi slabú, ale dávala som ju len 2 dni, kým to pre malinkého bolo bolestivé.momentálne mu tam dávam mast na baze zinku, a premastujeme lipobase kremom a teraz ma kozu takmer cistu..som zvedava ako dlho 😒

desszi
31. dec 2010

@tea333 ja si myslim, ze ked das pozor na stravu, tak to bude dobre, pocitaj s tym, ze sa to vo vlnach moze vracat, ale opakovany navrat byva obvykle mensi. Nasa detska pani doktorka sama povedala, ze ked sa to vrati, nevadi, to je dobre znamenie, este nieco mal v telicku, co mu vadi a vylucuje sa to tymto sposobom.
Idem ti poslat tu dietku.

tea333
31. dec 2010

@desszi ďakujem 🙂 v manželovej rodine sú viacerí ekzematici, aj moj manžel mal AE do troch rokov, a potom ešte jednu recidívu v 15tich rokoch, takže sa na to pripravujeme.. 😒

maznacik007
31. dec 2010

Dievcata odbornicky.. prosim vas maly mal najprv uplen suche licka tak mu drapaveli supali sa trochu... natierali sme indulonou modrou...

teraz sa mu ale vyhodilo na telicku aj take draplave vyrazticky ci z prasku alebo z coh nechapem... periem stale v tom istom...
moze to byt AE?

desszi
31. dec 2010

@maznacik007 ahoj podla mna to nie ekzem, nezjedol nahodou nieco ine, co doteraz nemal, staci akakolvek prisada nova. inak modra indulona je spickovy krem 🙂 ma to este aj na tvari?

maznacik007
31. dec 2010

@desszi ano ma to aj na tvari... ktovie sak uvidime.... natieram teraz a hadam to prejde

desszi
1. jan 2011

@maznacik007 tak to moze byt ekzem, aj ked my sme ho nemali taky vyrazkovy, ale neviem ako ine mamicky. a cim natieras?

darla333
1. jan 2011

@desszi Kazdy exematik alebo drviva vacsina ma alergiu na mlieko ??? Lebo ja len teraz zacinam vlastne skumat co vysadit. Zacali sme s cokoladou, kakaom a podobne, dalej orechy a cistrusy..Ze by to dako ustupilo nemozem povedat len takto ked je to rozbehnute asi to chce cas 😒 Co podla teba by som mala vysadit. Ako obohatenie som jej zacala davat bio mliecko, nepasterizovane...ale neviem ci je to dobry napad podla toho co tu citam. Z koze jej brali aj vzorku a ze tam je aj daky stafilokok tak uz teraz vobec neviem co jej dat. Akoze dala mi doktorka kortikoidy (ako inak) ktore jej nedavam ale este IMAZOL na tie otvorene akoby rany a ten jej davam...

desszi
1. jan 2011

@darla333 to sa asi neda zovseobecnit, ze kazdy je alergik na bielkoviny kravskeho mlieka, ale vela ekzematikov ano.
urcite to budes mat tazsie z toho hladiska, ze vlastne musis ist akoby dozadu - vy mate siroku skalu a musite zuzit, co je podstatne tazsie ako moj pripad - my skalu potravin rozsirujeme. ja nedavam mlieko zatial, malicky ma len 16 mesiacov takze sme na UM, ale mlieko neplanujem davat ani v buducnosti, nepovazujem ho za dolezite vo vyzive vacsich deti ani dospeleho. kysle mliecne vyrobky dietatu neodopriem ale nebudem ho do nich ani tlacit.
keby som bola na vasom mieste vysadila by som lepok, mlieko a akykolvek cukor okrem ovocneho. Urcite sa ti velmi zuzi skala potravin, pretoze tieto sa nachadzaju prakticky vsade. Bezlepkove obilininy su napriklad ryza, pohanka, pseno, kukurica (nam vsak vadi aj kukurica), amarant, namiesto cukru mozes pouzit ovocny cukor, hroznovy cukor, javorovy sirup a sladke ovocie (bana, hrusky). Vela ti poradi kamzyk v teme babske recepty na atopicky ekzem, dovolim si povedat ze ona je v tomto skutocny odbornik. Teraz poskytla v teme tea333 strucny zoznam co ma vynechat, co cim nahradit - tea 333 sice dojci ale podla mna to sa kludne da aplikovat aj u vacsich deti ako je aj tvoja dcerka. A netreba sa bat ze cely zivot bude taky na pohlad strasny, ze nic nebude moct, jedalnicek sa postupne rozsiri, napriklad moj syncek dlho nemohol ziadne ovocie, dnes uz moze banany, hrusky, jablcka 🙂 treba len zo zaciatku dosledne dodrziavat dietu a pomaly sa traviaci system a jeho imunitny system zregeneruje a bude to ovela lepsie, chce to vsak vela trpezlivosti 🙂

monmud1981
7. jan 2011

@desszi aj my sme sa zaradili medzi deticky s AE,aj ked je to zatial iba v pociatocnom stadiu, syncek sa neskriabe a suche fliacky mame pod kontrolou, ak o nich clovek nevie, tak ich na telicku ani nenajde. Kozna nam dala nejaku masticku, ktoru nam zarabali v lekarni,ale mam ju pouzit len v pripade krvavo cervenych flakov. Inak nam dost pomaha aj Holtov krem.Kedze syn ma len 7 mesiacov a teda v strave este nema toho vela,hlavne alergey sme este nezaradovali, tak s nimi budeme cakat este asi pol roka. Mlieko som zatial nevysadila (kojim) a nemyslim si,ze AE ma z mlieka,lebo to pijem od narodenia maleho a nikdy mu nic nerobilo. Ked nam dr. prvykrat povedala,ze by to mool byt AE velmi som sa prelakala a prerevala som dva dni,ale ked si citam dalsie info, zistujem,ze niektore deti s tym ziju uplne normalne a prejavi sa im to len sem tam. dufam,ze aj my budeme taky pripad.Rada by som ta poprosila o tu dietu na AE. Nechcem sa velmi vzdavat mlieka a mliecnych vyrobkov,ktore mam rada,ale ak to bude nevyhnutne,samozrejme pre synceka to urobim. A dakujem.

monikakovacova
8. jan 2011

@desszi Ahoj. Môžem poprosiť o tú poštu aj ja? Môj malý má tiež ekzémik a i keď som skúšala už hádam všetko, nič nepomáha. Ďakujem.

desszi
8. jan 2011

@monmud1981 ahoj, poslala som ti v IP tu dietu. Je toho vela, pretoze ako som pisala, je to korespondencia tej mojej kamaratky a kamzyk, ktora jej radila. U nich tato dieta krasne zabrala, aj ked bola pre mamicku kruta. Precitaj si to cele, mozno niektore veci vam nerobia problem, naopak ine ano, treba to prisposobit, pripadne kontaktovat kamzyk v teme babske recepty na atopicky ekzem. Verim ze sa z toho dostanete, len potom opatrne aj so zavadzanim prikrmov. Chce to vela trpezlivosti. Kto tym nepresiel, nevie, ake to je narocne a ako to da zabrat vsetkym clenom rodiny. Drzim palce, nech sa dari! 🙂

kaja73
8. jan 2011

@monmud1981 Skus aj tak vysadit mlieko,nam sa ekzem rozbehol po očkovani a potom som zistila,že zložka na hemofila v hexe može sposobovat potravinovu alergiu.telo sa proste pomyli a namiesto na hemofila začne tvorit protilatky na stravu,ktoru v tej dobe babo papalo.takže ak si pila mlieko v čase očkovania maleho,tak sa dostalo aj do mat.mlieka a mohlo sa stat,že sa alergia vytvorila až vtedy.Vobec sa s nou dieta nemusi narodit.U nas v rodine to nik nema a maly bol až do očkovania OK.na 7 den po hexe sa vyhodil z večera do rana celotelovy ekzem . ☹ Po dlhom trapeni som zistila že mu robi zle mlieko a od vtedy pije spec.mlieko pre alerg.deti.

desszi
8. jan 2011

@monikakovacova mas IP
@kaja73 ahoj uplne suhlasim s tym co hovoris 🙂 a ake mlieko teraz pijete? my zatial ziadne, teda Dado pije AL 110 bezlaktozove

kaja73
8. jan 2011

@desszi Ahoj.Asi 5m pijeme neocate a teraz znovu testujem Alergy care- 5 den a zatial je to Ok.Dufam,že aj bude.ten neocate mame schvaleny len do aprila ,aj to len 4 plechovky-jednu nam teraz stiahli-mali sme 5 a ani to nestačilo na mesiac.takže dufam že ten alergy care bude dobry,tam si aj sami dokupime,ked bude treba.16 euro nie je problem dať za plechovku,ale 78 už je "trochu"problem 😒

desszi
8. jan 2011

@kaja73 Kajka to nemyslis vazne. Ten neocate stoji taky majland? Aj vam nieco preplacaju?
Ja kupujem AL 110 ale davam dovazat z Ciech tam stoji 4.40 eur u nas okolo 9 eur. Ja som tie druhe typy neskusala, toto nam sadlo, tak neexperimentujem.

desszi
8. jan 2011

@kaja73 inak nam celkovo vyobky nutrilon nevyhovovali, beba a vyrobky od nestle nam sadli

kaja73
8. jan 2011

@desszi Ked ho nemaš na predpis tak stoji tych 78 euro,inak 4 eura.Alergy care na predpis 6 euro,bez predpisu 16.Inak moc na vyber nemam-bud alergy care,alfare,althera-to su silne hydrolyzaty,alebo neocate to je až na aminokyseliny hydrolyzovana bielkovina-taky je len neocate na trhu.

monmud1981
9. jan 2011

@desszi ahoj, dakujem, no je o sila a riadna. maly to nema az take zle, je to len par suchych fliackov a aj to nema na mietsach,ktore vsade pisu, ziadne lakte ani kolena. Boli sme uz aj na koznnom a dr. mi nekazala drzat ziadne drasticke diety,len sa vyhybat alergenom - cokolad,jahody,citrusy a tak. Syn uz dva mesiace paap prikrmy, lepok tiez a mlieko a mliecne vyrobky konzumujem od porodu, nikdy mu nic nebolo az asi na konci 4 mesiaca sa objavil jeden fliacik pod bradou na krku a neskor som si vsimla take suche flaky na ruke, nohe a na bokoch,ktore ale postupne zmizli. Tak dufam,ze to bude ok. Este raz dakujem a snad nebudem musiet prejst touto brutalnou stravou

monmud1981
9. jan 2011

@kaja73 dik za radu, maly pije od zaciatku nutrilon HA pre deti so zvysenou rodinnou anamnezou alergie

kaja73
9. jan 2011

@monmud1981 Aj moj mal HA mlieko,ale pri problemoch to už nestači,to je len na prevenciu.museli sme potom prejst na alergy care,ale ani to mu nstačilo,aj ked sa ekzem o 80 percent zlepšil,tych zvyšnych 20 zmizlo až po prechode na Neocate.Ono ekzem u deti ,hlavne babatiek na 90 percent sposobuje mliečna bliekovina a potom vajičko.Ostatne je zriedkave.Samozrejme sa može jednat aj o kontaktny ekzem-na napr.praci prašok.Ja by som na tvojom mieste aspon na 2 tyždne vylučila mlieko a vyrobky z neho a vajičko a vyrobky ktore ho obsahuju.2 tyždne nie je tak dlho a uvidiš.Ked už bude mat aj maly viac potravin ,tak už bude velmi tažko patrat ,kde je problem.Teraz je ešte čas a lahko to vypozoruješ.Držim palce.

alca80
12. jan 2011

Ahoj holky, synek ma od 4 mesicu AE. Ma suche flicky, ty mu promazavam, ale v trislech ma jeden velky cerveny zivy flek, nemokva nastesti, nastesti se ani neskrabe. Dnes mu je 7 mesicu, porad ho kojim, alergenum se vyhybam. KOzni nam predepsala tekuty pudr / ichtyoli/, mazu ho tim den co den. Moc to nepomaha, je obdobi nachlazeni, zoubky atd. Ale proc pisu: ten dehet - ichtyol, je trochu jiny nez kamenouhelny dehet. Ale je to taky dehet. MAm strach, aby mu to nejak neublizilo, patlam ho tim uz 3 mesice. Je to normalni postup? Je tu taky nektera maminka, ktera miminko maze dehtem tak dlouho? Mudr, rikala, ze se toho nemam bat, ze pres tu zimu to je horsi...ale vite jak me to hryze, abych mu neublizila do budoucna, prece jenom trisla / uzliny, varlatka... bojim, bojim. Kortykoidy zatim nechci. napiste prosim do IP, dekuji moc. Alca

brisalek
14. jan 2011

Chtela bych poprosit o radu. Dcera ma uz tak od 4-5m porad nejakou vyrazku. Bohuzel nase dr. kdyz tam prijdem se tvari , ze vlastne nic nevidi☹. Bohuzel jak to tak byva, kdyz tam jdem je to vzdy nejsvetlejsi nebo se to zkoro ztrati. Ma dva typy vyrazky...jedna takove suche misto s cervenym okrajem, ktere je rano svetle a vecer cervene.(pridavam foto). Pri posledni navsteve nam dr. dala holtoho mast a rekla, ze je to mozna ekzem mozna ze je to z puncochacu.tAHLE VYRAZKA SE VZDY NAJEDNOU UKAZE ROZSIRUJE a pak zase zmizi a treba 2-3 mesice nic
Druha vyrazka je takova jako jemnounka krupicka, kterou ma na nozickach nebo rucickach nebo zadech a tu ma dost casto. Ale zase dva dny vubec nic pak se objevi pak treba tyden, 14 dnu nic.....o tehle vyrazce vzdy obe dr. rikali, ze mozna alergie, mozna z prasku...
Tak se chci zeptat, jestli myslite, ze to muze byt exem? A jak kde zacit zjistovat na co je alergie, kdyz ji uplne vse uz pul roku🙂(samo krome orechu atd., moc nekorenime jen kmin, paprika, bobkovy list, nove koreni obcas pepr, ale vse malo). Diky

brisalek
14. jan 2011

Jeste jsem zapomnela , ze tu druhou vyrazku do roka mela jen malokdy, tu ma spis az posledni 2-3 mesice...pred tim mela tak 2x a mela hodne potnicky, takze jsem to prestala resit, ale ted je jasne, ze potnicky to nejsou🙂
a dcera byla plne kojena do 6 mesice , pak prikrmy , ale do roka toho moc nepojedla par lzicek a prso. Od 12 m do 16m kojeni jen vecer a v noci, Ted uz ma vecer sunar. Prospiva dobre (18m 11,6kg a 83cm min pribirala jen od tech 6 do 12m- porodni 4950g a 49cm). A krome 2x rymy bez teplot zatim nestonala.

jansta80
15. jan 2011

@cukrikk - to nemyslis vazne? naozaj sa da vyliecit tento exem v podhajskej? moj syncek to ma tiez a ziadne hormonalne maste mu nezabrali. na tyzden a potom uz nefungovali. byvam sice dalej ale za vyliecenie mi stoji dochadzat. ako sa dostanem k tym kupelom? nasa lekarka mi o takejto moznosti nikdy nepovedala!