Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

eva265
29. nov 2007

Chruminka, zkus se podivat na stranky ministerstva zdravotnictvi nebo skolstvi. Urcite to bude nejak regulovane. Na skolku bych rekla, ze budes muset mit nejake pedagogicke vzdelani. Na jesle asi i zdravotnicke.

m311293
5. dec 2007

Ahoj maminky. Ráda přispěju do diskuse. nečetla jsem to však celé. Můj syn měl atopický akzém od narození. Byl plně kojen. Nejvíc ho měl na čele a tvářích v loketní jamce, a pod kolenem, ale jinak na celém tělíčku měl suchou kůži. Zkoušeli jsme nějako mastičku, už si nepamatuji název na bázi glyerínu, koupali ho jednou za tři dny, žádné přísady do koupele, žádná aviváž, všechno žehlit, nejedla jsem čokoládu, ořechy, exotické ovoce apořád se škrábal, až do krve, mokvalo mu to. Přikrmovali jsme Nutrilonem Pepti a nic. Pak jsme šli na kožní, dostal kortikoidy a my i on jsme se po půl roce vyspali. Nejlépe bylo v létě kdy jůže dýchala. Kupodivu nevadil mu kyselý rybíz, meruňky, jahody, ale nemohl hrozny a švestky. Postupně mu to ustupovalo, a dnes (5 let) má jedině suchpou kůži a po ekzemu ani stopy( klepu na dřevo). Přeji všem maminkám i mimikům ať se toho ce nejdřív zbaví.

michalag
1. feb 2008

Ahojte maminy 🙂 ,

Mozno pre niekoho blba otazka, ale chcem sa spytat ako rozpoznam ekzem od nejakeho ineho vyhadzania? Citala som ze to moze byt alergickeho i nealergickeho (nejakym rozdrazdešnim koze) povodu.
Nas maly ma 22 mesiacov a doteraz nemal ziadne problemy, ale pred 2 dnami som mu spozorovala pod bradou nejaky vysyp, ma to suche a cele akoby zliate 😒 ☹ .
Este stale mame cumlik 😅 , ale iba ked ide spinkat a vtedy mu dost tecu sliny, ci to nemoze byt aj tym ze sa mu podrazdila koza

Ja som to nikdy nemala tak ani neviem ako to vyzera, prosiiim poradte 🙂

michalag
1. feb 2008

A este som zabudla, ze maly si to "zatial" neskriabe 🙂

mounty
1. feb 2008

ahoj machalag, moze to byt reakcia na slinky v kombinacii so zimou, skus natierat...... 😉 a keby si mala podozrenie na atop, sup radsej k doktorke, ja som to takto par mesiacov zanedbavala ☹

michalag
1. feb 2008

mounty, staci aj obycajnym detskym kremom Nivea? Ved uvidim ak sa mu to nebude zlepsovat, tak v pondelok skocim asi za Dr.

mounty
1. feb 2008

No niveu by som zrovna nedavala, nas ma atop a niveu neznasa...radsej modru indulonu alebo olivovy olejcek z lekarne, ten nie je alergenom....

michalag
1. feb 2008

ta nivea mi nerobi nic a pouzivame ju od zaciatku 😅

lucy81
2. feb 2008

ahojte,
moja 7-mesačná dcérka má tiež atop. ekzém, sme v štádiu udržiavania, čiže stále premasťujeme, ak má sem-tam nejaký červený fliačik tak použijem advantan, ale fakt len minimálne.. chcem sa vás opýtať ako je to s pobytom vo vode u takéhoto dieťatka, mám namysli plávacie jasličky, kožná mi to nezatrhla, povedala, že sa uvidím na najbližšej kontrole.. jasné, že by som ju musela riadne ponatierať aj pred aj po kúpaní.. máte niekto s plávaním skúenosti? dík

vanila
11. feb 2008

Ahojte! Moj maly sa vyhadzal ma take suche bodky po tele trochu zcervenaju ked ich natriem tel. mliekom je to ekzem alebo nieco ine? Ja som si vasu diskusiju necitala lebo nejako mi to nevida si precitat vsetko. Moze mi na to niekto zodpovedat? A este keby to bol ten ekzem ci je potrebne navstivit lekara alebo by mi na to dali nieco v lekarni?

dadulka19
11. feb 2008

..ja som asi 2 roky dozadu natierala v zime dcérke atopický práve niveou tou na tvár do vetra.A super jej zaberala,aj dokina sa čudovala.... 😉 ..to je všetko individuálne,každý si musí nájsť to svoje...

jabber
11. feb 2008

vanila - těžko říct, jestli je to atopák, radši si k dr zajděte. U atopáku je hlavní promazávat a promazávat a promazávat - my používáme modrou indulonu, ale jestli máte něco jiného, tak vám třeba dá dr něco přímo na to.
Držím palce.

lucy81 - já bych jí teda plavat nedávala, kdoví co ta chlorovaná voda s ekzémem udělá 😖

dadulka19
11. feb 2008

vanila,atopický môže sčervenať po natretí... 😒 ale podľa opisu neviem,či je to atopický...a kde presne na tele to má?.....
..a či ísť k lekárovi?..no asi na potvrdenie,či je to naozaj AE.V lepšom prípade nebude 😉 ....Na AE doki môže predpísať akurát kortikoidy,prípadne poradí premasťovať,na to je viac mastičiek,treba len vyskúšať,čo zaberie...Nám dobre zaberá indulona modrá,teraz máme A-Derma Exomega a už spomínaná Nivea.Napríklad nám vôbec nepomáhalo mliečko Excipial(už si nepamätám presný názov),ale mnohým atopikom pomáha...
..inak,s mladšou dcérkou som s AE ani u dokiny nebola,lebo viem,že jej nepomôžu.Len som jej to na poradni ukázala s tým,že ju natieram a hotovo.Zapísala si to do karty.So staršou som si toho preskákala dosť a v podstate to bolo zbytočné,lebo lekári to vyliečiť nevedia.... ☹

dadulka19
11. feb 2008

chlor ekzém vysušuje... 😖

jabber
11. feb 2008

dadulka19 - Excipial nám taky moc nepomáhal a ani ta Exomega 😖

Jinak stejné téma je ještě v kojencích - babské recepty na AE - řešíme to i tam. Několik holek (včetně mě) zkouší homeopatickou léčbu, tak uvidíme

vanila
12. feb 2008

ma to vedsinou na brusku no vsimla som si ze to ma aj na laktikoch . no co je zaujimave na nozickavh to nema raz take podobne mal no kozna nam na to dala hormonalnu mast. mal to s prasku na pranie.

veverica
12. feb 2008

ako vyzera atopicky ekzem prosim vas? Ja som to vcera ukazala obv. ekarke a povedala mi, ze to nic nie je, ze maly ma potnicky! Dnes som to ukazala inej obv. lekarke a ta povedala, ze ma nejake podozrenie na alergiu pripadne eskzem a dala mi papier na kozne. Su to take drobne cervene bodky, sem tam fliacik a tiez som si vsimla, ze ked to natriem tak mu to scervenala a zacal plakat, ale neviem ci ten placs tym suvisel. Vyrazky ma na brusku, chrbatiku, trosku na rukach a aj na nohach a niekedy ich nema skoro vobec a inokedy ma toho zas viac a je to viac viditelne.

vanila
13. feb 2008

Ahojte! Tak som dnes bola u dermatologa neni to ekzem chvala bohu... Ma to zase s prasku na pranie. Dala nam na to hormonalnu mast a roztok do kupela Oilatum. dakujem za rady. 😉 😉

jabber
14. feb 2008

vanila - má jen vyrážku z prášku na praní a dr vám na to dala kortikoidy? No to mi teda přijde drsná léčba! 😲

vanila
14. feb 2008

ja som ho vcera natrela a uz sa to pomaly trati. Vies ja si nemam zcoho tu vybrat vravia o nej ze je to trubka 🙂 ale co mam robit. ja tu ani dlho nebyvam tak neviem kde by& som dobreho dermosa nasla.

jabber
14. feb 2008

vanila - no jo trubka, to je teda smutný, ale já bych ho tím rozhodně nemazala a už vůbec ne, když to má jen z prášku na praní, vždyť to se samo za chvíli ztratí, jen co změníš prášek. Kortikoidy jsou neuvěřitelný prevít a ničíš mu tím kůži 😖

vanila
17. feb 2008

Ahoj jabeber . ja som sa rozhodla ze ho tym natierat nebudem. Radsej pouzivam holtovu mast ta je asi lepsia . Nos strasne sa mi vyhadzal na tvary tak teraz riesime tvari.

fejusa
17. feb 2008

ahojte maminy.ja som ako pat rocna mala atopicky ale to taky ze to este doktory nevideli a mali zo mna pokusneho kralika.a moja dcerka je tiez atopik.raz sa nam hrozne vyhadzala a samzrejme nam dali same hormonalne maste. 😠 .davali sme jej senistil gel.ale ja by som uz nedovolila aby jej davali take lieky,jedine homeopatika 🙂 .

lukin
18. feb 2008

Holky, kvůli čeho vzniká ten atopický ekzém? Nechápu. A jakto, že to je teď tak rozšířené a mají to i malá miminka?

ajuskamimi
18. feb 2008

LUKIN ten AE je podmieneny genetikou. Ak bol niekedy v rodine jedneho rodica ekzem, mimino ma 50 percentnu sancu, ze ho bude mat tiez /ale nemusi/ a ak sa vyskytol ekzem v rodine oboch rodicov, je tam viac menej 100 percent, ze mimi bude mat tiez ekzem. Nam sa prejavil v 8 mesiaci ☹ takto nam to povedala kozna, ale takisto povedala, ze uz o pol roka nemusi ho mat, ze je to individualne, ako sa s tym telo vysporiada. Ono to obvykle zmizne do 10 roku zivota.

lukin
18. feb 2008

Aha, děkuju za vysvětlení 🙂

jabber
18. feb 2008

lukin - u nás ani v manželově rodině třeba nikdy nikdo žádný ekzém neměl a naše dcera ho má 😖 . Ono stačí mít i jinou alergii a dítě už má k ekzému dispozici 😒 . Ekzém je prostě alergie a může to být na cokoli - na jídlo, na prach, na zvířata, na prášek na praní....takže je dost těžké (spíš nemožné), speciálně u toho jídla přijít na to, co to způsobuje.

lucaa
25. feb 2008

ahojky holky,
rada bych Vas pozadala o radu. Manzel byl jako maly atopik a my chceme tomu u naseho predejit a nevim si rady jak nakupovat pro mimi co se tyce obleceni a luzkovin(asi by vse melo byt z bavlny,ze?)...mame i nakoupeny flecovy vecicky a frote...myslite, ze to vadi?a pak co se tyce kosmetiky mame vse koupeno od sebamedu, ale nekde jsem cetla, ze by se nemel pouzivat hezmanek, ktery nektere vyrobky od sebamedu obsahuji...tak taky nevim...prat budeme v lovele, ale taky nevim, jestli to je vhodne... 😒 a pak posledni vec je matrace...prijde mi, ze ty celokokosove jsou hrozne tvde na pater...myslite, ze vadi, kdyz to bude polokokos(kokos-molitan-kokos)...doufam, ze my otazky nezni blbe, ale budu rada za jakoukoliv odpoved...... 😉 luca

ajuskamimi
25. feb 2008

LUCAA ak ma raz mat dietatko AE, tak tomu nepredides. Ono ak bol manzel atopik, je u vas 50 percent sanca, ze aj mimi bude mat ekzem /ale nemusi ho mat/. Ak si aj ty v rodine mala nejakeho ekzemistu, je to viac menej 100 percentne, ze aj mimi bude mat 😒 u nas to mala moja segra, ked bola mala, inac nikto nikdy. A moj maly ho ma. Objavil sa mu v 6stom mesiaci. Pytala som sa koznej, ci sa dalo tomu predist. Bohuzial nedalo a neda sa tomu predist, ak ma na to predispozicie, ze to moze mat, bude to mat. Ale ak ti mozem poradit, tak vylucila by som urcite mydlo. Tiez sme pouzivali od narodenia sebamed, ale teraz uz pouzivam iba olejove kupele pre miminka, napr. nechtikovy od Weledy. V lekarni by ti mali vediet poradit, ktore su od narodenia. Mydlo vysusuje pokozku, nech je od akejkolvek znacky. No a potom platia dalsie zasady, prat v Lovele nam kozna schvalila, ze to je dobry prasok pre ekzemistov. Avivaz nedavat do 1 roka. Oblecenie bavlnene, ale samozrejme ked ma obleceny bavlneny pulovrik, tak na to moze ist aj fliska aj hocico ine, dolezite je, aby to co sa priamo dotykalo telicka bola bavlna. Odstrihovat vsetky stitky a skor svetlejsie ako tmavsie veci, lebo tie tmavsie su viac farbene 😉 no a vyhybat sa alergenom, ci uz ty, ked kojis, alebo to co davas miminku 😉

lucaa
25. feb 2008

ajuskamimii...mockrat dekuji za rady...u nas nikdy zadne alergie nebyla, tak doufam, ze nas to mine...ale bohuzel je tu velka pravdepodobnost...rodim za 3mesice, tak uz sbiram info 😉