Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

luthien.k
2. júl 2013

@morningdew protože bez vody se není olej schopný dobře do kůže navázat a vytváří nepropustný film. Atopické kůži chybí hlavně voda, tu nedokáže správně udržet, proto základem kosmetické péče je hydratační emolieční krém nebo mléko, pokud je kůže vyloženě hodně vysušená a zhrublá, tak se hodí mastné krémy, ale vždy i v nich je obsažena voda (ale převažují tuky). Čisté oleje na suchou kůži skutečně ne, je to jedno ze základních pravidel kosmetické péče o atopika.

morningdew
3. júl 2013

@luthien.k dakujem velmi pekne za odpoved. Je to zaujiumave... mozno so mnou nebudete suhlasit, no moja skusenost je naslwedovna: Cez vikend sa atopicky exem velmi zhorsil, v pondelok rano bol purpurovo cerveny, rozskriabany, chrastovity a zdalo sa mi, ze zacina mokvat... doteraz som tomu vzdy predisli tym, ze sme natreli zvyraznene miesta cedrovym olejcekom - altajskym (extra panenskym) - vysledok bol, ze exem ustupil. Pred vikendom sa nam olejcek uz minul. V pondelok doobeda som kupila novy, dala dcerke pozit 1lyzicku (nie kovovu) a dlanami jemne natrela na tvaricku. Samozrejme sme boli aj u pediatricky. Po poobednoom spanku bola kozicka viditelne upokojena. Smirglovity efekt zacal miznut, bolo vidiet, ze sa hoji, farba presla na lososovitu. Na dalsi den sme boli objednani na kozne, tak som uz opakovane cedrovy olej nenaniesla, aby sa do prehliadky nahodou nevyhojil celkom... odporucili kortikoidy, co som odmietla. Opat sme sa ukazali u pediatricky. Cudovala sa velmi... Doma sme opat postups s cedrovym olejm zopakovali. na vecer tak isto. Dnes sme sa prisli ukazat znova. Exem je takmer vyhojeny!!! Bez akejkolvek aplikacie kortikoidov ci ineho lokalneho imunomodulatora... z lekarne sme si vyzdvihli namiesane maste, no nie je ich uz trebas pouzit... Moja skusenost s priamou aplikaciou cedroveho olejceka priamo na atopikovu podrazdenu pokozku je zatial velmi pozitivna. Pravdaze, tesne pred tym pokozku umyjeme Adermou, jemnucko vysusime a na takto hydratovanu tvaricku nanesieme extra panensky cedrovy olejcek z pohoria Altaj (ktore je ekolkogicky najcistejie uzemie pre pestovaniecedrov/ borovic sibirskych - pini sibirica). Kvalitny cedrovy olej stoji okolo 20eur na 1deci... su aj lacnejsie cca za 14eur, no tie maju v popise zlozenia aj stopy olova. Preto volim radsej tuto alternativu a kupujem cedrovy olej altajsky... Je vraj dokazane, ze cedre funguju zaroven aj ako zive cisticky vzduchu... objednali sme si teda aj cca 4 male stromceky v kvetinaci... kupujem od dodavatela z Ciech: http://sady-skolky.cz/borovice-sibirska-4.html Vrelo odporucam! Pravdaze to budem dalej sledovat... zdielam iba svoju aktualnu niekolko mesacnu skuseost, nehovorim, ze mam patent na pravdu. rada sa nieeco nove naucim, som otvorena debate a inym nazorom🙂

morningdew
3. júl 2013

na hydratovanie sa nam velm osvedcila Bioderma ABC Ato +

puska99
3. júl 2013

@morningdew prosi vas a odkial kupoujemte ten cedrovy altajsky olejcek?dakujem 😉

luthien.k
3. júl 2013

@morningdew upřímně, o cedrovém oleji jsem ještě neslyšela, on se každou chvíli objeví nějaký "zázrak" v léčbě AE, mně se nejlépe osvědčil postup Věry Zíkové, který využívá jak poznatky klasické medicíny (jak například správně nehormonálně ošetřovat různá stádia ekzému), tak i přináší trochu nový pohled například na potr. alergie jakožto podceňovaný spouštěč AE atd. http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-...

morningdew
3. júl 2013

@puska99 myslim, ze staci vytukat do googla a najst si najlepsiu cenu niekde v eshope, pripadne pohladat niekde v kamennom bio obchode...
Ja konkretne kupujem tento: http://www.zdravie4you.sk/tradicne-liecive-olej...
Byva aj v baleni 250ml, no ten bol vo viacerych obchodikoch vypredany.

pise sa tam, ze je vhodny aj pre deticky: ''... tento produkt vhodný aj pre malé deti, u ktorých napomáha ich rastu a zdravému vývinu.''
Precitajte si pripadne vsetky tie uciny a ''vlastnosti'' olejceka.. myslim, ze je ma skutocne sirokospektralne vyuzite...

morningdew
3. júl 2013

@luthien.k dakujem. pozriem si a prestudujem... urcite to treba liecit a pristupovat k tomu komplexne... hladat pricinu a snazit sa ju eliminovat... my sme kupili aj probiotika. budeme si viezt dennicek a sledovat, co je spustacom... docitala som sa aj, ze vela moze urobit aj laskavy pristup, prijate, maznanie... Vsimla som si, ze sa polepsuje, ked sa smeje, santi, mazna... urcite to je beh na dlhe trate a to kolisavy... zatial sa len s problematikou zoznamujem

morningdew
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
morningdew
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
severanka96
4. júl 2013

@cukrikk ahoj,prosím chcela by som sa opýtať,či máte skúsenosti s vybavovaním kúpeľa,čo všetko je k tomu potrebné,aký stav atopika,mám na mysli rozsiahlosť ekzému,syn má 2,5 roka,kto musí odporučiť pobyt a kde sa tá žiadosť potom vybavuje a tak ...Ďakujem pekne Erika

severanka96
4. júl 2013

nechcem robiť reklamu,dúfam že to admin nezmaže,skúste si pozrieť toto www.atopickyekzem.org ,skutočne je tam veľa užitočných rád podľa najnovších poznatkov z dermatológie vyslovene zaoberajúc sa AE. 🙂

bianca2
28. júl 2013

Ahojte baby. Prosim poradite mi, asi budete mat uz viac skusenosti ako ja. Dcerke, 18 mes., sa pred vyse tyzdnom na kupalisku urobili na nozkach dve vacsie cervene kruhy. Nie su to vyrazky s cervenym stredom, v strede je normalna pokozka a cerveny kruh nasledne. Od minuleho tyzdna ich uz ma asi 10. Jeden aj ns licku.niektore dost velke, priemer aj 5-7 cm, ine male 2-3 cm.dnes som jej ten na licku potrels nechtikovou bravcovou mastou domacou,akoby este viac zhrubol ten kruh a ocervenel viac.nie je to suche,neskriabe si to.dnes sa mocila v horskom potociku chvilku a nabehli jej 2 nove male. Ten na licku je najvacsi, mala tam chvilu zaschnute ovocie z ranajok,ked sme ho vyutierali a umyli urobil sa ten kruh.len si pamatam ze prve kruhy sa jej urobili na kupalisku a odvtedy pocet rastie.neskriabe si ich.co by to mohlo byt?asi pojdeme k detskej lekarke,len ona velmi stresuje tak sa mi tam velmi nechce.aby ma zas len vystrasila a tyzden neviem potom spat.

katkasotakova
30. júl 2013

ahojte mamicky. viem co je to ked sa trapi babatko s atopickym ekzemom. vyskusane mnozstvo kremov sa neda zratat.... a vsetko zaberie len na cas. nebudem sa tu rozpisovat. len chcem dat do vasej pozornosti tento krem. v anglicku je tento krem najviac predpisovany vsetkymi lekarmi pre deti co sa tyka ekzemov aj atopickeho a koznych problemov. aj pre deti aj pre dospelych. je to aj krem aj sprchovy gel v jednom. a urcite sa niekto najde kto vam ho z anglicka vie doniest 🙂. takze drzim palce vsetkym mamickam a babatkam a hlavne vela sil
http://en.wikipedia.org/wiki/Aqueous_cream

sybo5
30. júl 2013

@bianca2 nič iné nevymyslíme....určite treba ísť k pediatričke..... možno to bude len nejaká alergia ... lekár posúdi .... . Nech všetko dobre dopadne.

bianca2
30. júl 2013

@sybo5 dik pekne, prave sme sa chystali lebo to uz bolo vyse tyzdna a dnes jej to zmizlo.tak to necham asi tak.ked by sa objavili,idem hned.ale asi to bola reakcia na nevhodnu vodu na kupalisku kedze tam sa jej to vytvorilo.som rada ze to mala zvladla sama a nic sme jej nedavali.tak hadam je to prec.asi tento rok na kupko uz nepojdeme.boli sme na inom a potom 2 dni teploty a vyrazky asi siesta choroba.mne sa zda ze clovek tam len nieco chyti a nie je vhodne tam chodit s tak malymi detmi.

girl2013
1. aug 2013

Mamicky mozno vam to pomoze. Moja dcerka mala ekzem na celom tele aj potnicky a jedine co jej pomohlo bol BEPANTHEN. Teraz ho uz len tak preventivne pouzivame.

matej123
14. aug 2013

Ahoj chci se podělit o svojí zkušenost s atop. ekzémem. Dělá se mi na obličeji - obočí, pod nosem, trochu i na tváři a poslední měsíce i na bradě. Používám na to mast pulmicort, je to malé balení ale vystačilo mi na dlouhou dobu, stačilo mi postižené místo namazat na noc 2 dny a většinou byl na nějakou dobu pokoj. Jenže už ji asi měsíc nemám, tak zkouším různé promašťovadla, oleje a nic mi nepomáhalo. Tak jsem si půjčil od kamarádky MMS - najdete na internetu, je tam spousta diskuzí pro i proti. Použil jsem 4 kapky MMS + doplnil 4 kapkami kyseliny citronové - záleží na poměru vody a kyseliny citrónové - a celé to pak doplnil 1 - 2dcl vody - příprava je dle návodu. Navečer jsem si postižená místa potíral nejdříve asi 5min. a za 2 hodiny před spaním asi 10 min. Musím teda říct, že den předtím to bylo kritický a už jsem si chtěl zajít zase k doktorce atˇ mi předepíše ten pulmicort. Ráno jsem se šel samozřejmě podívat do zrdcadla a nebylo ani stopy po nějaké šupince a kůže nebyla zarudlá ale normální. To je pro mě obrovský úspěch i kdybych to měl aplikovat každý večer. Napíšu později jak dlouho to vydželo. 🙂 Napište sem, pokud vyzoušíte to MMS, pokud byto takhle fungovalo u více lidí, tak je to prostě bomba. Chci taky upozornit, že se nejedná o reklamu protože to MMS se dá vyrobit doma za náklady 10 korun, ale je samozřejmě lepší si to koupit už namíchané, těch eshopů, kde se dá sehnat je víc.

veverka84
19. aug 2013

ahojte chcela by som sa opytat ci ma niekto skusenost s AE neni cerveny ani nesvrbi ale su to take biele mapky po tele kozu ma suchu sem tam sa jej objavi ruzovy fliacik ale nemam pocit ze by to mala po tom ale dvaja lekari rozni jej to diagnostikovali ze vraj je to atopicky ekzem.teraz jej dali mast protopic a excipial natierat.

luthien.k
20. aug 2013

@veverka84 může se tak atopická kůže projevovat, Protopic bych zcela jistě nepoužila, viz například: http://www.fda.gov/Drugs/DrugSafety/PostmarketD...

Výborné jsou například na Slovensku běžně míchané promazávací masti s kyselinou mléčnou a nebo emolieční mléka typu Bioderma Atoderm PP Baume, A-Derma Exomega, Eucerin 12% Omega apod. Na takový stav kůže by mělo stačit pravidelně promazávat.

modrofuzik11
20. aug 2013

v pripadoch, kedy atopicky ekzem nie je nijak velmi rozsireny, teda vidiet, ze je pokozka sucha, ale nie je potrebna liecba kremami, ktore obsahuju ucinne latky, staci pokozku pravidelne natierat mastnymi kremami. u nas kubka mazem pravidelne bepanthenom. pomaha nam to.

veverka84
21. aug 2013

@luthien.k prislo mi divne ked som si precitala v pribalovom letaku informacie pisali tam o svrbeni cervenych loziskach a podobne ale ona z toho nic nema.mam zarabane maste s kyselinou mliecnou a excipial mlieko a do kupela linolu al.oilatum.rozmyslala som ze vymenim za a-dermu aj ten umyvci olej aj mlieko.neviete poradit este nejaky sampon na vlasy ma dost suchu pokozku aj na hlave.dakujem

veverka84
21. aug 2013

@luthien.k neviem dobre po anglicky vies mi v skratke napisat preco neni dobry?dik

luthien.k
21. aug 2013

@veverka84 dobrý šampon je třeba CutisHelp lupy - ekzém, ale snášenlivost kůže je značně individuální, takže nemusí sednout každému. Jinak imunomodulační masti - při jejich používání se u některých pacientů objevila rakovina kůže, která je dávána do souvislosti s jejich používáním. Ony zasahují do imunitních dějů na té úrovni kůže, proto jsou to masti, které by měly být použity až jako léky poslední volby, kdy selhávají všechny další způsoby léčby.

veverka84
21. aug 2013

@luthien.k tak to je teda dost zavazny ,,vedlajsi ucinok,, alebo ak oto nazvat no to jej nedam ako som pisala ona nema vobec problem s nicim len to zle vyzera a na to sa mozem vykaslat za taketo riziko mi to nestoji.a myslis ze mam zostat na tom oilate excipiale a kyseline mliecnej alebo prejst na tu a-dermu alebo to striedat?tie prve su od koznej na predpis ostatne su drahe ale o peniaze v tomto pripade vobec nejde ide o to co bude pre nu najlepsie.sampon skusim najst a kupit.inak ten protopic ani v lekarni nemali museli ho objednat a pozerali tak divne na mna ale toto ma nenapadlo...este raz dakujem

andrejka1983
22. aug 2013

maminy na ekzém alebo začervenanú pokožku, červené flaky či mapy vám velmi pomože mastička Beloderm (je ale len na predpis) ....može sa používat aj na plienkovu dermatitídy ale aj na všetky iné kožné choroby a robí zázraky priamo pred očami!!! je silnejšia ako imazol,holtov krem .....možem len odporučit, ja som sa dva týždne trapila s velkým červeným flakom u malej dcerky v slabinách a potrela som to belodermom a do ráno to zmyzlo na 80% a na druhý den to už nemala vobec 🙂 🙂

luthien.k
22. aug 2013

@andrejka1983 tak to se nedivím, když je to kortikoidní mast s kortikoidem, který je třetí nejsilnější ze čtyř skupin účinnosti. Ten já tedy rozhodně doporučit nemohu. Velmi často se totiž po ukončení používání takových mastí problém vrátí zpátky i s úroky. Neřeší totiž příčinu potíží, pouze je potlačuje "pod povrch".

andrejka1983
22. aug 2013

@luthien.k no to maš ako s ATB, niekto je zásadne proti a niekto nie,vec názoru 🙂..... vieš lekar by mi ju asi len tak bez príčiny nepredpísal ale asi bol na to dvovod....lebo ja som sa tým trápila vyše dvoch týždnov a stale to mala škaredé, skušala som kadečo a nič nepomohlo, nakoniec som šla k doktorovi a po použití tejto mastičky to krásne zmizlo 🙂 ja sa tomu ako matka teším a myslím že každá by sa tešila rovnako keby videla krásne hojenie u svojho bábetka pri akéjkolvek chorobe a nešpekulovala by ....a čitala som si aj príbalový leták, može sa používat od 1. roka dieťaťa a liečit max.5.dni,možu ju používat aj dojčiace matky.......nuž a nám to prešlo hned za dva dni 😉 dieťa som si vyliečila, ma to zahojené,po flaku ani stopy....ja možem tuto mastičku len odporúčit

luthien.k
22. aug 2013

@andrejka1983 kortikosteroidy a antibiotika, to je dost velký rozdíl. Pokud je prokázána infekce, která je na atb. citlivá, tak mají samozřejmě smysl. Ale s hormonálními mastmi tu má naštěstí velká řada mamin dost zkušeností na to, aby věděla, že jejich použití vede v naprosté většině případů jen k potlačení projevů, které se po vysazení vrátí, pokud se neodstraní příčina problému.
S tím, že bez příčiny by je lékař nepředepsal, nesouhlasím. Naprostá většina lékařů je předepíše hned a po příčině jaksi nepátrá.

milota164
27. sep 2013

my na vsetky problemy pouzivame Bepanthen, pomohol nam aj na ekzem aj na potnicky, zapareniny

lencika
28. sep 2013

mojej kamoske syncek mal fakt skaredy exzem a viem ze pouzivala bepanthen a velmi si chvalila asi treba vyskusat a hlavne poradit s lekarom, aby to nebolo vaznejsie nieco