Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

sisaha
30. apr 2012

@terina25 mne to pride ako nejaka alergicka reakcia. Neskusila si tie pupence potierat fenistilom? pripadne dat na noc aj kvapky.

natty07
1. máj 2012

mamičky prosim poradte co najlepsie je dat malemu, ked si iadne rozskriabal nozicky?

luthien.k
1. máj 2012

@natty07 omýt v řepíku, nechat zaschnout a škrábance natřít genciánou.

luthien.k
1. máj 2012

@terina25 to bych si nechala diagnostikovat na kožním, o co jde.

luthien.k
1. máj 2012

@sisamato ano, je to dobrá věc, hlavně na ekzém infikovaný kvasinkou, ale spíše v oblastech mimo zapářku (má to celkem mastný základ).

terina25
1. máj 2012

@sisaha nedávam jej na to nič.už sa bojím jej to niečím potierať.a je to ekzém alebo nie?

luthien.k
1. máj 2012

@terina25 to Ti právě řeknou na kožním, co to je, typický projev atopického ekzému to ale podle mých zkušeností není.

kudrlinka82
2. máj 2012

@luthien.k dakujem za rady...praveze mliecne vyrobky papam, kebyze nejem mliecne tak nejem asi nic ☹ ale pre malinku ich vylucim...malu kojim len rano a vecer, lebo som prekonala pred tyzdnom zapal prsnikov a mliecka mam uz velmi malicko a mala uz moc ani nechce...a cez den Nutrilon HA...je potrebny naozaj ten Alergy Care? Malinka ma najhorsie nozicky - pod kolenymi jamkami ma uplne cervene skvrny, nemozeme sa toho nejak zbavit..neviete poradit, co na to davat, aby sa nam to ako tak ukludnilo? A takisto si skrabe nozicky az do krvi, preto davame fenistil kvapky ☹ Do kupela nam dr. odporucila morsku sol z mrtveho mora - mate s tym niektora skusenost? A este sa chcem opytat - kedy je mozne robit alergologicke testy, aby sa zistila pricina? Dakujem Vam moc!!

luthien.k
2. máj 2012

@kudrlinka82 to je jen pocit maminek, že bez mléčného se nic nedá jíst, naštěstí opak je pravdou. Možná ale nebude stačit vysadti BKM, ono vadí často i vejce, ryby, ořechy, sója... Ale základ je, aby malá byla na Nutrilonu alergy care, HA mléko nestačí, to BKM obsahuje. Alergo testy jsou u malých dětí velmi nesměrodatné, jediné, jak spolehlivě zjistit, co vadí, je podezřelé vysadit na 2 - 3 týdny a sledovat reakci.
Co na ekzém - dělám individuálně, podle fotek...

kudrlinka82
2. máj 2012

@luthien.k este raz dakujem 😉 poslem fotky ako vyzera to, co ma malinka pod nozickami

lulu73
3. máj 2012

moja dcerka ma bohuzial tiez atopicky ekzem, vyse roka uz bojujeme, behame po lekaroch, alternativnych liecbach, najnovsie ma zistenu intoleranciu na mlieko, cize mame prisnu dietu na 3 mesiace....kazde rano dostava bronchovaxom, zodac,biogaju...natierame , premastujeme..... bola zvyknuta jest cokolvek, teraz jej skoro vsetko zakazujem a stale vysvetlujem ze toto nemoze zjest, ze nemoze ist do piesku, ze nemoze ist do bazena, ze nemoze behat na slnku...je este taka malicka auz musi byt taka mudra aby sama aj v skolke vedela povedat ze toto moze a toto nemoze..... zacinam byt zufala, niekedy ked sa na nu pozriem, ake flaky ma po nozickach a rucickach, az mi zviera srdce a chce sa mi plakat. AE nam zmenil uplne vsetko, kazdy den sa na nu so strachom pozeram, ci sa to nezhorsuje. Trva to uz dlho, v noci sa nevyspime, stale sa skrabe, su tyzdne kedy je to lepsie ale boli aj take, ze nas chceli hospitalizovat. Verim ze sa to raz zlepsi. Musi. A moje zlaticko ked sa natierame (inak uz zacina byt na to nahnevana, niekedy je problem ju natriet tak natieram v noci ked spi🙂 ) mi vravi, maminka, ked vyrastiem, uz budem mat krasne rucicky a nozicky, uz ma to nebude svrbiet. 😉

@terina25 malej sa take ako stipanec od komara vyhodil v nedelu, dnes tam uz nic nema....a aj pred tym sa nam to par krat vyhodilo...ignorujem to, nechytam, nevytlacam

lulu73
3. máj 2012

a chcela som Vas poprosit mamicky, ktore mate deturence na bezmliecnej diete, mate nejake recepty? co varite? ake potraviny nakupujete a kde? dakujem velmi pekne

terina25
3. máj 2012

@lulu73 ja to nevytláčam,ani nemám čo.nie je tam žiadna vodička.ani ju to nesvrbí.nenatieram to tiež teraz ničím.ale už to má možno aj týždeň.trošku to má teraz už lepšie,ale stále to má. ☹

terina25
3. máj 2012

@lulu73 inak mne sa zdá,že má alergiu na čokoládu.teraz 11.5.ideme na testy na alergologiu so synom,tak berieme aj ju.som zvedavá,čo zistia.

rainee
3. máj 2012

ahojte tak sa hlasim spät z dovolenky. konecne nam tie vyrazky uplne zmizli a ani pokozka nie je sucha 🙂 zabral nam na to jedine protopic. nech si hovori kazdy co chce, natrela som tym malu 2x denne asi 3 dni a doslova pred ocami jej to mizlo. dufam ze uz taka reakcia ani ziadne vazne problemy nebudu a vystacime si len s indulonou a mliecnou mastou....

luthien.k
3. máj 2012

@terina25 většinou nezjistí nic.... IgE typ alergie mají většinou ti silní, rychle reagující atopici, co není problém reakce vypozorovat a zbytek má nonIgE alergie, které z testů nevyjdou.

luthien.k
3. máj 2012

@rainee a víš, že Protopic nemá na slunce, že? No, každého věc, já bych ho tedy na obličej rozhodně nedávala 😉 Kůže se po jednorázovém podráždění vyčistí i sama, jen to není za pár dní (pokud se tam nedostane infekce samozřejmě).

lulu73
4. máj 2012

aj my mame IgE negat. a AKMG ( IgG ) mame velmi vysoko pozitivne.....v tych vysledkoch sa vyznat, to chce dalsiu vysoku skolu 🙂

kajus0803
4. máj 2012

@dennis
zdravim vsetky mimicky, ktorych dti trpia touto chorobou....Nas pribeh
Moja 2 a pol rocna dcerka bola zdrave dietatko, nikdy nebola chora myslim tym ze sme nebrali ziadne lieky ale v jeden den som si vsimla ze ma na telicku take pupacky, myslela som ze dostala kiahne.....Bol november a bolo zima tak som zasla ku koznej ci nema alergiu na chlad, lebo beho 24hodin sa jej to rozliezlo po celom telicku......lekarka predpisala maste ale nic nezaberalo, koza sa jej velmi susula a mala to strasne podrazdene...cele noci sme nespavali co ju to stipalo, ziadnu mast sme nemohli na to dat az nas museli prijat do nemocnice v Ba na kramare tam bola az 3x....sice jej to pomohlo ale len na kratky cas hned ako prisla domov zacal ten isty kolotoc...v nemocnici jej davali kortikoidne maste ale po 3 navstevach som to odmietla....isli sme za dalsimi lekarmi ale nik nevedel pomoct a povedali ze to ma na cely zivot proste ATOPICKY EKZEM.
Moja znama mi poradila bylinkara pana Wojnara jeho strana www tečka wojnar tečka cz , ktory sa zaobera irisdiagnostikou a poviem vam ze skoro po roku nasho trapenia a prebdenych noci nam pomohol namiesany cajik a zeleny balzam od liecitela wojnara a za tyzden sme sa Atopickeho ekzemu podla lekarov nevyliecitelneho uplne zbavili. Neverila som tomu ale je to velka skusenost, kto mozte si pomozte ja som mu velmi vdacna

lulu73
4. máj 2012

@kajus0803 tak to je uzasne, ze mate s bylinkarom takuto skusenost a velmi drzim palce nech sa vam to uz nikdy nevrati. My mame skusenost s bylinkarom taku, ze po 3 tyzdnoch brania kvapiek od neho, nas chceli hospitalizovat a vyzerala tak ako na fotkach. "nastastie" mala v ten den sople a kasel, tak nas pustili domov, ale kazdy druhy den sme boli na Kramaroch. Nevinim toho bylinkara, mozno to bola iba zhoda nahod, ale uz sa jej bojim dat akekolvek bylinkove extrakty. Teraz mame ekzem ako tak pod kontrolou, mame dietu, obcas je to horsie, obcas lepsie.

kajus0803
4. máj 2012

presne toto sme mali aj my raz dobre a raz zle.....je pravda ze bylinkar a bylinkar je rozdiel.....aj on vravel ze nie vzdy bylinky musia zabrat cize dieta moze byt alergicke ale on dcerku vysetril on sa zaobera irisdiagnostikou a namiesal jej cajik podla toho co jej dobre nepracuje aby jej to neuskodilo.....neviem ci ste o tej irisdiagnostike nieco poculi ale pozrite jeho stranku www.wojnar.cz a vsetko precitajte.....moj svokor bol este u jeho otca a zachranil mu nohu od amputacie amputovali mu iba 2 prsty na nohe....ma cukrovku......neverila som ani ja ale hociakemu bylinkarovi by som fakt nesla, vsetky choroby organov su zobrazene v ociach, skuste mozno prekonava vasa dcerku daco o com neviete a prejavuje sa to na kozi.....moja mala problemy s hrubym crevom a ani som o tom nevedela a vsetky lieky co brala na ekzem jej oslabili imunitny system tak a on nas dal dokopy

luthien.k
4. máj 2012

@kajus0803 , to je známá věc, že atopický ekzém má úzkou souvislost se střevy, resp. s jejich slizniční imunitou. Já tedy radím s bylinkami opatrnost a vůbec s alternativní medicínou, jsou i tací léčitelé, kteří poradí silně alergické dítě na BKM vykoupat v syrovátce (s děsivými následky).

tkmama
4. máj 2012

Maminky, mojej dcérke sa vytvorili suché svrbivé miesta pod kolienkami, na hrudníčku, na lakťoch i na stehienkach po tom, čo som zožrala celý ananás 😒 Vyskúšala som radu, ktorú som tu čítala na viacerých miestach: jeden deň som okúpala v solamyle, druhý deň v odvare z otrúb, takto som to striedala týždeň a natierala som ju Excipialom a zlepšilo sa to. Teraz jej do kúpeľa dávam Balneum a už to takmer nevidno 🙂

caterine
4. máj 2012

Ahojte baby idem si k vam po radu, snad mi budete vediet poradit. Mala ma od 6-tich mesiacov na ličkach taku krupičku, uplne drobne vyražky, sem tam to ma červene hlavne v zime, premastujeme mastami mali sme aj biodermu, linolu, infadolan, ale vobec to nemizne, kožna povedala, že z toho može aj vyrast alebo ked nie a bude staršia tak jej da mastičku akoby na zbrusenie kože. Toto som už moc ani neriešila kedže malu to nesvrbi ani sa jej to nijako nehorši. Lenže asi pred tyždnom sa jej na hrudniku objavili take drobne vyražky červene vyzerali ako potničky, bolo teplo tak som si myslela že to ma z tepla, lenze teraz sa jej na chrbatiku na boku z obidvoch stan strašne začala sušit koža ma to suche, uplne drobne vyrazky ako keby mala husiu kožu, nema to červene ani ju to nesvrbi, neviem čo to može byt. Asi pred tromi tyždnami sme začali pit kravske mlieko, doteraz pila nutrilon, mohlo by to byt z toho??? na alergologii jej robili testy minuly rok v lete aj na mlieko a to vyšlo negativne, tak neviem. Potom som rozmyšlala, či to nemože mat z kremu kupila som A derma exomega ten použivame asi tri tyždne, ale to by mala aj na ličkach a nožičkach kedže ju s tym natieram celu. kožna ma momentalne tyžden dovolenku, tak musime počkat, snad mi budete vediet poradit trochu. dakujem

luthien.k
4. máj 2012

@tkmama reakce na jednorázovou konzumaci něčeho nevhodného vymizí i sama 😉

luthien.k
4. máj 2012

@caterine změna na KM zásadní vliv mít nebude, protože Nutrilon též obsahuje bílkovinu kravského mléka. Určitě si nechte udělat diagnózu, to je základ. Jak je dcerka stará? Testy na alergologii jsou velmi nesměrodatné.

caterine
4. máj 2012

@luthien.k dcerka bude mat dva a pol roka. Ku kožnej chodime už dlhšie, ale tieto vyrazky na hrudniku a brušku s tym sme tam ešte neboli, teraz to ma prvy krat, je to uplne drobna krupička ako keby husia koža a take suche to je, dneska som jej to premastila s linolou, predtym sme ju použivali len na tvaričku. Teraz byva dost často chora, čo predtym do dvoch rokov nemala ani nadchu, tak neviem či ma nejak oslabenu imunitu

luthien.k
5. máj 2012

@caterine u těch testů na alergu dělaly se i parametry imunity? Zkoušely jste už někdy vysadit na nějaký čas hlavní alergeny (BKM, vejce, ryby, ořechy, pšenici...)? Ty totiž bývají u dětí do tří let spouštěči atop. ekzému číslo jedna, samozřejmě ne jedinými, ale velmi častými. Ekzém se zhoršuje (může se zhoršit) též při nemoci, změně počasí (ta vedra teď taky byla...), změně pracího prášku a konečně i při změně kosmetiky.

modrofuzik11
5. máj 2012

musime sa pochvalit🙂. minule sme nemali sunar. tak sme kubkovi museli dat, aby zaspal prvy raz normalne kravske mlieko. velmi som sa bala na reakciu. sice je nejaka, ale nic hrozne. juj, ale som si vydychla. verim, ze sa kubkovi posilnuje imunita a tak sa zlepsuje aj jeho ekzem. uz dlho sme nepouzili ziadny kortikoid ani antibiotikum. len bepanthen a menalind derm. vsetkym vam drzim palce, nech su ekzemy vasich ratolesti tiez v pohode...

luthien.k
6. máj 2012

@modrofuzik11 v 10 m kravské mléko? Nedala bych ho ani ve třech letech, je velmi zatěžující na ledviny (vysoký obsah fosforu) i na trávení (plná palba bílkovin, lakózy...). Nicméně v alergencitě bys rozdíl poznat neměla, Sunar stejně jako kravské mléko, obsahuje bílkoviny kravského mléka, jen v jiném poměru.