Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

katyxq
27. nov 2012

@abbie na stěpené uM se dá přejít postupně, prostě do bězného UM přidáš trochu toho štěpeného a postupně zvyšuješ podíl štěpeného, u starších dětí se pak dá místo UM zkusit rýžové nebo ovesné "mléko".

abbie
27. nov 2012

@katyxq tak uz bude mat 2 roky, tak asi by som rovno presla na tie alternativne mlieka ... ryzove, sojove atd... a co maslo? je bezpecne pre male dieta davat rastlinne?

marketkapraha
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katyxq
27. nov 2012

@abbie Sóju ne, zhruba půlka alergiků na BKM reaguje i na ni, navíc sójové mléko neni zas tak nic zdraví prospěsného. Pokud máš blízko DM, tak tam mají reis nebo hafer drink calcium Alnatura 😉.
Při testu máslo ne, taky ne hovězí a telecí maso, u všeho číst složení (pečivo, margaríny, uzeniny, sladkosti - to vše s velkou pravděpodobností obsahuje mléčné složky, u sušených rostlinných mlék bacha, některé značky - třeba Zajíc - obsahují kasein, to je taky mlécná bílkovina, stejně jako laktalbumin, syrovátka).

abbie
27. nov 2012

@katyxq tu je DM-ka na kazdom kroku, tak to nie je problem 😉 takze na chleba iba nejaku pomazanku? ani rastlinne maslo?

katyxq
27. nov 2012

@abbie pokud najdeš margarín bez BKM, tak ten se může, ale margaríny samy o sobě nejsou zrovna zdravé, takže na pečivo pomazánky, za studena lisované olej, avokádo.

abbie
27. nov 2012

@katyxq no ved to som si aj myslela, ze to nebude vhodne pre male deti ... ja sama margarin do ust nedam 🤐 ja len dufam, ze ta dieta bude na nieco dobra a ekzem zmizne ... ked nie, tak to na mlieko potom naozaj nebude

lubako
27. nov 2012

Ahojte maminy. chcem sa spýtať, moja dcérka má atopický ekzém. Dlhšiu dobu pozorujem, že má veľmi citlivú pokožku a sliznicu v oblasti genitálií a konečníka. Máva začervenanú sliznicu na genitálich- hlavne v oblasti hrádze, už sa aj stalo, že jej praskla pokožka v tej línii, ako sa spájajú vpredu veľké pysky. Tiež má taký výrazne červený fľak akoby čerstvo zošúpanej kože tesne vedľa konečníka. rybacia mastička to ukľudní, ale celkom sa to nestratí.Máte podobné skúsenosti? neviem, či aj toto môže byť prejavom AE alebo je to niečo iné. Nezdá sa, že by ju to svrbelo, skôr ju to niekedy štipká. Má 2 roky, plienky už nemá, hygiena pravidelná, myslím správna, po každej stolici sprška čistou vodou. Díky za odpovede.

katyxq
27. nov 2012

@lubako nechat na kožním udělat stěr - jestli tam není infekce, kvasinka. Jinak na předchozí stránce jsem dávala odkaz na články Věry Zíkové, to je takový základ pro ekzematiky.

luthien.k
28. nov 2012

@abbie tak se zdá, že na dietu bez BKM nakonec dojde... 😉

abbie
29. nov 2012

@luthien.k no bohuzial 😢 ale zacnem az po vianociach lebo maly chodi do jasli teraz a na zimu si ho nechavam doma az do marca
inak nam dost dobre zabera na ekzem tento krem

elys
30. dec 2012

Ahojte, chcem sa poradiť, ako vyskúšať u 6-mesačného bábätka, ktorá potravina mu škodí (má ekzém, resp. myslím, že to je ekzém, je to čerstvé, ale Holtov krém na to zaberá, ale keď nenatriem, objaví sa znova). Dnes som kúpila Alnatura Reis drink Natur pre prípad, že mi odporučíte vysadiť UM. Tu je jeho jedálniček:

ráno - UM (Beba 2)
desiata - ovocná výživa (buď. jablková, banánová, marhuľková, broskyňová, tekvicová, slivková, karotková)
obed - kurací vývar s mäskom, mrkvičkou, petržlenom, zemiačikom
olovrant - ovocná výživa (buď. jablková, banánová, marhuľková, broskyňová, tekvicová, slivková, karotková)
večera - UM (Beba 2) zahustená nemliečnou ryžovou alebo nemliečno lipovou kašou

Čo z toho dať úplne preč, na čo z toho ekzém nereaguje a môže mu ostať a ako potom skúšať, čo mu vadí, resp. ako to naspäť zaradiť a sledovať (hlavne sa mi jedná o dobu).

Ďakujem veľmi pekne za každú vašu odpoveď, moc si to budem vážiť. Ku kožnému a k homeopatovi ideme až po sviatkoch, no niečo ako matka môžem urobiť už teraz.

elys
30. dec 2012

...a ešte jedna otázočka. Máte dobré skúsenosti s kozím mliečkom? Je nejaké sušené vhodné aj pre bábätko? Od kedy môže piť čerstvé?

bluvatko
30. dec 2012

@elys môj maly pije pohankove mlieko,ale najprv pil neocate asi rok

potulka
30. dec 2012

@elys kozie mlieko urcite nie, ci uz susene alebo cerstve. jednak je vyzivovo chudobnejsie (aj ked ma vela dobrych vlastnosti, chybaju mu tie, ktore su potrebne, napr. v kravskom) a druhak pre sedemmesacne dieta je este velmi skoro na taketo pokusy. popozeraj v tejto teme par stran dozadu, luthien.k dost casto pise, ktore UM je bez kravskej bielkoviny. nevsimla si si nahodou, ci to, co pokladas za ekzem, sa objavilo s prikrmami alebo este predtym? ekzem moze byt zo vselicoho, kazde dieta moze reagovat inak. petrzlen je napriklad dost silny alergen, ale ktovie.
bude dobre nechat si urobit diagnostiku, ale to, co vam na to predpise dermatolog, ber s velkou rezervou a pred vybratim receptov sa radsej prid sem poradit. 😉 ja viem, o internetovych diskusiach sa casto vedu pohrdlive reci, ale nebyt tejto, nas syn by bol stale pravdepodobne v ekzeme az po usi napriek kvantu lekarkou odporucanych masti.

pegggy
1. jan 2013

@potulka ďakujem za nasmerovanie, už som tu a čítam aj spätne 😉

@luthien.k ahoj, prišla som sem tiež po radu a ako čítam spätne tak niektoré veci sú presne totožné ako u nás.
Staršiemu synovi sa vyhádzala červenými flakmi celá riťka, nebolo to také od začiatku, najskôr tú kožu mal len suchú a drsnú a teraz už ju má celú flakatú červenú /cca mesiac/, okrem toho pred pár dňami sa mu objavili po celom tele červené bodky a koža mu ostala drsná, hlavne bruško, okolo pipika, a okolo úst. To si myslím, že by možno mohla byť akoby nejaká alergická reakcia /jedol jahodovú dreň, paradajky - aj keď tie jedáva od malička a nikdy nič/.
Boli sme aj u kožnej, dala nám imacort na 5 dní jemnou vrstvou mazať a dosť, potom premasťovať /len zadok/ bepanthenom, zobrala mu z kože vzorku a ešte u pediatričky sme dávali stolicu na parazity, ale to vyšlo negatívne, neviem ešte výsledky z tej kože. Akonáhle mu príde tá koža do kontaktu s vodou, ešte viac mu to očervenie. Nebolí ho to,nesvrbí, vôbec na to neupozorňuje, ale ako ho pozorujeme drobné fliačiky /červene/ sa mu začínajú robiť aj na nožkách. Sme z toho úplne nešťastní, hrozne sa na to pozerá. Ešte si prečítam túto tému aj ďalej dozadu, ale ak by si vedela poradiť, bola by som veľmi vďačná.
Ešte ako som spätne čítala niečo so stoptusinom, tak dosť dlho sme užívali rôzne sirupy na soplík aj kašlík /aj stoptusin/, pretože sme začali so škôlkou a cca od oktobra sa nevieme zbaviť soplíka a kašlu, teraz konečne ako sme cez sviatky doma, to u oboch ustupuje, tak aj to či nemôže mať vplyv tie rôzne sirupy čo som mu dávala /stoptusin, fenorin.../Ďakujem veľmi pekne.

luthien.k
2. jan 2013

@pegggy podezřívala bych v první řadě kvasinkovou infekci, též lékařka si to zřejmě myslí s ohledem na nasazený Imacort. Na internetu se dá najít celá řada protikvasinkových opatření, v čele stojí omezení příjmu sacharidů, zvýšení příjmu zeleniny, masa, zdravých tuků. Co se týče těch sirupů, tak ty mají jednak alergizující složky a za druhé mohou způsobit zablokování enzymů, který štěpí histamin - zvýšení hladiny histaminu v těle se v podstatě nerozezná od alergické reakce. Zvýšit jeho hladinu umí i ty jahody nebo rajčata. Ono dost často potíže působí kombinace různých faktorů a nezbývá, než po nich systematicky pátrat.

pegggy
2. jan 2013

@luthien.k dakujem velmi pekne za reakciu.k dr mame ist az 22.1. A moze sa mu to tak rozsirit ze to ma okolo pusiny a take male koliecka aj po nozickach?on miluje paradajky od malicka tak skusime vysadit.

pisis
3. jan 2013

prejem vsem pekny den a prosim vas o radu. Mam 17 mesicniho syna, do ted byl bez problemu, nove potraviny zvladal. Jedine minulou zimu mel hodne cervenou a suchou kuzy, ale nic zvlastniho. Pred Vanoci se mu ale objevil exem, byla jsem s nim u dr., ten mi dal kortikoidovou masticku, ale z ceho by to mohlo byt, na to neprisel. Mela jsem podezreni na citrusy, sice je jedl uz docela dlouho, ale pred Vanoci si nejak zamiloval mandarinky a jedl je hodne. Kortikoidy jsem teda hned nedala a snazila se ho krmit dost "nealergenne". Nicmene to nepomohlo, cely se obsypal (hlidala ho taky babicka, myslim, ze tam dostal neco, co bych mu nedala jako medovy pernicek a tak, o citrusech vedela, tak ty ne) a uz mi prislo, ze mu to vadi (do te doby byl celkem v pohode), tak jsem masticku pouzila a ted uz se mu to dost lepsi. Nicmene se bojim, ze se to muze opakovat a kortikoidy mu porad mazat nechci. Sama mam autoimunitni onemocneni, kortikoidy jsem brala cele tehotenstvi a i v dobe kojeni (male dovolene davky, ale brala), trochu se bojim, jestli po me nepodelil spatny imun. system. Chtela bych se tedy zeptat, jak by ted bylo nejlepe pokracovat, jaky muze byt duvod, rada bych ho objevila a vyvarovala se ho. A jeste, muze se mu objevit alergie na neco, co uz dlouho a bez problemu ji - jako napriklad kravske mleko - ji jogurty cca od 8. mesice a zadny problem nebyl ( a ma je moc rad) , cerstve mleko jeste nemel. Dekuji moc.

papulka167
4. jan 2013

babzy prosim vas som zo slovenska ale chcela by som sa vas opytat ci nepoznate v cechach nejake kupele kde liecia atopicky ekzem a hradi aspon nieco poistiňovna alebo aj nie dakujem

pepa_pepa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
matahara
18. jan 2013

Ahojte mamicky,co tu vsetko citam je mi stoho zle...Ja som si ten atopicky ekzem ,,vytrpela",moj maly mal pol roka ked to zacalo no hroza...,nespaval/ani my pri nom/,bol stale nervozny a na lickach cervene flaky ktore si skrabal az do krvi...
No ktori rodicia maju dietatko s toutou chorobou vedia o com pisem...
V skratke-tiez sme navstevovali roznych koznych lekaroch,ale vsetko zbytocne,nemam nic proti,ale tie masticky su na ...
Kozu natierat ked to ide vsetko znutra?
Nikdy by som neverila keby som neskusila bylinkara p.Dedika/mam aj tel.cislo ak by ste niektora chcela/,od vtedy sme mali pokoj,v tu noc sme sa prvy krat vyspali a cela rodina hotova ci to je zazrak...ha ha
Masticka proti svrbeniu a na cumlik bylinkovy prasok,to sa mu cele znutra vyrutilo a maly mal pokoj...je to na dlhe rozpravanie,ale aspon Vam takto pomozem kludne mi napiste,tiez sme drzali diety a to vobec nepomahalo ani mlieka to je somarina,teraz ma Tobiadko 3a pol roka a ani znamky atopickeho a to mal rok ked mu to zmizlo...Mam kamaratku zdravotnu sestru a jej dcera ma 5rokov atopicky a maju stale taketo problemy s dievcatkom,lebo je zdr.sestra a ona tam nemoze ist,no mne je luto tej malej .Fakt vyskusajte to nic za to nedate,cim skor tym lepsie...pa

potulka
18. jan 2013

@matahara to je fajn, ze ste sa z ekzemu vyhrabali. nam zasa pomohla dieta, tiez je po jej absolvovani syn uplne bez priznakov. takze az taka somarina to asi nie je. kazdy sposob, ktory problem vyriesi (a nie len potlaci - vid kortikoidy a spol), je fajn. 😉

monuska342
19. jan 2013

ahojte kedy ste zistili ze vase babo ma atopicky ekzem? malemu sa po stehnech teraz urobili skarede cervene flaky moze to byt ono?ci to by mal od narodenia?

luthien.k
19. jan 2013

@monuska342 AE se může objevit kdykoli. Diagnózu udělá kožní lékař 😉

monuska342
19. jan 2013

@luthien.k a keby som ty poslala foto vedela by si mi poradit?ku koznej sa dostanem az v pondelok a ja som vystrasena 😖

luthien.k
19. jan 2013

@monuska342 není třeba panika, předpokládám, že zrovna zavádíte příkrmy, tak zapátrej, co jsi dávala nového v posledním týdnu, co se to objevilo, obzvlášť pokud by tam bylo mléko, vejce, pšenice, tak bych zbystřila. Ale může jít i o kožní infekci atd. V každém případě - nejsem lékař, diagnózy nestanovuju, na to je opravdu lepší si počkat.

monuska342
19. jan 2013

@luthien.k ok dakujem asi teda pockam prikrmy prave zavadzam ale nic nove som nedavala preto sa mi to nezda ale mozno je to kozna infekcia....ale maleho to asi nesvrbi neskriabe sa a ani nieje nervozni

matahara
20. jan 2013

@potulka urcite kazde dieta je ine,alergeny ako ryby,oriesky...su na ekzem stvorene,ale maly ked vdety co videl to jedol bol papkos a od vtedy moze zjest vsetko...atopicky sa da vyliecit,no nie len dietou!!!