Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

chiwule
12. máj 2010

kravské mléko je primárně určeno pro výživu telátek, pro ně má optimální složení 😉 lidský organismus mléko zahleňuje, například...

frog
12. máj 2010

Tak proč potom všichni lékaři doporučují pít alespon dcl mlíčka denně,že by tomu nerozuměli 😉 ??My teda máme AE,ale jako potrvinová alergie nám mléko rozhodně nevyšlo..

chiwule
12. máj 2010

VŠICHNI lékaři mléko nedoporučují 😉

daducha
13. máj 2010

chiwule , iba mudri a scitani doktori 😉 ,ostatni bohuzial nie a podla toho to v cakarnach lekarov aj vyzera ☹ . A to nehovorim o skôlkach , tam je neuveritelne mnozstvo mliecnych veci,zatial som dosiahla iba to , ze malemu nedavaju pit mlieko,nosi si cajik, no aj tak maju stale nejaky jogurt,syr,tvaroh 😠 😠 😠 .Ked tam maly zje tvaroh alebo jogurt, tri dni vykasiava hlieny 😠

fran
13. máj 2010

Ahoj, nam pomaha krem Likangschuang - cinsky krem. Dala nam ho poprve nase doktorka. Je vyborny a dost univerzalni, ale asi ne pro deti, co trpi ekzemem casto a hodne, protoze ho je jen 10gr a stoji 300Kč.

jozef123
14. máj 2010

Detský liečebný ústav v Trávnici okres Nové Zámky lieči sa tam ekzém..Je tam termálna voda ktorá obsahuje všetky prvky ako mŕtve more.Úspešnosť liečby je až 90%. Pobyt preplácajú poisťovne.Odporúčam

bodka13
14. máj 2010

jozef...neviem,či si odpovedal mne....toto všetko viem,moji rodičia pochádzajú z tej dediny a máme tam aj príbuzných ...len som chcela vedieť či tu nieje niekto kto tam bol na liečení a či im to aj naozaj pomohlo 😉

bajciatko
17. máj 2010

Ahoj maminy,
my mame ekzem asi od 3 - 4 mesiacov, je to vraj dedicne, Danielka to zdedila po tatinkovi. Kozna nam hned predpisala kortikoidnu mast, ta zabera uzasne, no povedala som si, ze nejdem malu hned natierat touto mastou, predpisali nam aj kadejake ine maste, oleje do vody, no ja som sa rozhodla nepouzivat nic. Tak velmi oblubena Lipobase nam nepomahala vobec, by som povedala, ze este stav akoby zhorsovala. Doslova unavena zo vsetkeho co nam predpisala kozna, som sa nahodou opytala v lekarni ci nemaju nieco setrnejsie, nekortikoidne a doporucili mi Imunoglukan mast. Jej ucinky sa prejavuju asi po 3 tyzdnoch natierania. Bolo mi vysvetlene, ze kortikoidne maste kozu stensuju, preto sa velmi nedoporucuju, tato mast Imunoglukan kozu lieci.... Neviem sama ci ekzem vylieci, nam sa stale vracia, ale mam lepsi pocit z toho, ze neobsahuje ziadne hormony a sama som kludnejsia.
Danielke sa ekzem najprv spravil na lickach, uz ho ma ja na rucickach, no verim, ze po case nam zmizne uplne.

chiwule
17. máj 2010

bajciatko, je fajn, že jsi našla mastičky, které tlumí kožní příznaky, ale bylo by dobré se zaměřit také na původ ekzemu, to co ho vyvolává a spouští - tj. nějaký alergen 😉 mmch, mě lipobase taky vadí 😉

bajciatko
17. máj 2010

Nam bolo povedane, ze to zdedila a hotovo, ale ku tej koznej uz nikdy nepojdem, bez mihnutia oka nam dala kortikoid (zistila som to ale az ked som ho mala doma, inak by som sa jej opytala ci ma tolko svedomia, ze 4 mesacnemu babatku len tak predpise taky humus)....
nasa pediatricka to hned zamietla, ona si mysli, ze je to iny povod ako dedicnost, nie je velmi za to, aby sme to niecim natierali..., ale nijako to nielieci, vraj mame pockat na slniecko, ze to nam pomoze a este tato nova mlada zeleninka a hlavne pozitivne myslenie.... no nam nepomaha nic okrem masticiek
dnes som pozerala relaciu pre maminy a tam hovorili o Autopatii, je to nejaka liecba vlastnymi slinami a vraj sa tym da liecit aj ekzem u babatiek, nejaka nova forma homeopatie, teda nie nova, ono to tu uz par rokov existuje....
musim sa na to opytat nasej pediatricky, ona ma znalosti o homeopatii, mozno o tom nieco vie....
Mate niekto skusenosti??????

chiwule
17. máj 2010

dědičnost hraje roli a to velikou - pokud jeden rodič je ekzematik, tak je 50% šance, že dítě bude také. Ekzem je kožní projev autoimunitní reakce organismu na nějaký alergen, pokud se původ nenajde a neléčí, může si člověk "vypěstovat" i astma...
o léčbě vlastními slinami jsem nikdy neslyšela a přijde mi to totální nesmysl. Copak je člověk alergický na vlastní sliny aby si na ně musel vytvářet imunitu?
Co vím že funguje je "očkování" malými dávkami alergenu, kdy se tělo pomalu zvyká a po čase přestane alergen brát jako hrozbu... Ale nevím, jestli se to používá u malých dětí, znám to jen u dospělých...

bajciatko
17. máj 2010

No ja sama neviem, manzel to mal ako dieta, nijak inak to neliecili, len nejakymi mastami, potom z toho "vyrastol", ale teraz niekedy sa mu ekzem objavi, v malom nepatrnom mnozstve....
mala ma len 8 mesiacov, naozaj neviem co s tym a strasne sa jej to rozsiruje, licka, rucky....

bajciatko
17. máj 2010

no neviem ako je to s tymi slinami, oni by ta mali vyliecit.... naozaj neviem, vraj to funguje a nie je to take, ze tomu musis verit, jednoducho to vraj funguje 🙂... no poistovna to urcite nehradi, tak ktovie kolko si za to budu pytat....

chiwule
17. máj 2010

z alergie se dá "vyrůst", to máš pravdu. Existují totiž období v životě, kdy díky změnám v organismu může dojít k vymizení příznaků alergie. Jde hlavně o období 3 let dítěte a pubertu, kdy dochází k velkým hormonálním změnám v organizmu. Nicméně dispozice zůstává dál, alergie spí a může být znovu kdykoli vybuzena, například při velké stresové události, nemoci apod. Takže alergii a ekzem nemůžeš dostat, máš je v těle od malička do smrti i ty, jen záleží, jestli vůbec kdy v životě dojde k jejich propuknutí a za jakých okolností...

jinak chápu tvou zoufalost a bezmoc, je to strašně flustrující. Můžu se zeptat? Malého ještě plně kojíš, nebo jsi mu už zkoušela dávat nějaké příkmy? Nebo je na umělém mlíčku? U alergiků je třeba dávat větší pozor na zavádění potravin do stravy, musí se pomaleji a některé potraviny třeba do roka nedávat vůbec. Mrkni sem na www.kojeni.net, jsou tam ke stažení soubory, kde jsou přehledné návody co a jak, moc se mi to osvědčilo u naší malé, taky má AE, naštěstí pod kontrolou...

jestli budeš potřebovat se zeptat na něco konkrétně, ráda ti odpovím, pokud budu vědět, tak případně písni do IP 😉 páček

bajciatko
18. máj 2010

chiwule pisala som ti IP, mrkni to prosim 😉

chiwule
18. máj 2010

bajciatko, máš to tam 😉

bajciatko
18. máj 2010

dakujem, riadne vycerpavajuce, uz teraz nepojmem vsetko, zajtra sa k tomu vratim 🙂

bajciatko
19. máj 2010

pisala som ti IP 🙂

bajciatko
20. máj 2010

pre deticky s atopickym ekzemom sa nedoporucuje plavanie v bazene, mate napriek tomu niekto skusenosti?

chiwule
20. máj 2010

nedoporučuje se, protože chlor obsažený v bazénové vodě na její desinfekci velmi vysušuje ekzematickou pokožku, takže zhoršuje průběh onemocnění - a hlavně to pak svědí o moc víc. Ekzematická pokožka naopak potřebuje velmi promazávat a nedráždit 😉

bajciatko
20. máj 2010

chiwule a ako si to dostala pod kontrolu ? len premazavanim?

chiwule
20. máj 2010

no je to složitější 😉
koupání:
malou koupu ve vaně 1x za 3-4dny, jinak sprchujeme. Při sprchování umývám jen čistou vodou, bez mýdel, jen zadeček hypoalergenním mýdlem nebo konopnou kosmetikou. Po koupání vždy promažeme, střídáme Excipial lotio a ten mastnější, pak také konopnou kosmetiku a namýchaný krém od mudry bez kortikoidů, jeden den v týdnu nemažeme, aby si pokožka také odpočinula. Samozřejmě ten den nemyjeme mýdlem ani nemácháme ve vaně, aby nebyla vysušená. Na vlásky používáme konopný šampon a nebo pivní šampon.

oblečení:
jen bavlněné, pereme v prášku určeném pro průmyslové praní, žádná aviváž, když byla malá (do půl roku), dávala jsem na její prádlo ještě jedno máchání navíc. Všechny její věci žehlím s párou.

domácnost:
žádné koberce, jen plovoučky, vysáváme každý druhý den, vytírám 2x týdně... máme kočky, ale ty už jsou staré, kdyby mi nebylo líto dát je do útulku, raději bychom je doma neměli... nepoužíváme agresivní čističe atp...

strava:
tam nemůžeš moc porovnávat, jsme o dost starší, a je to dost složité. Ale nedáváme nic co by jí mohlo dráždit (viz dokumenty na kojeni.net), nejí citrusy, jahody, nepoužívám dráždivé koření, málo solíme, jíme hodně bio, žádné věci s éčkama, žádné uměliny, no hodně to má podobné mojí stravě, jsem taky alergik...

chiwule
20. máj 2010

jo a taky : do roka a čtvrt pila hypoalergenní mlíčko (kojila jsem bohužel plně jen do 4 měsíců a částeně do půl roku). Do roka a čvrt nemléčnou stravu i kaše, na přípravu jídel jsem mléko začala používat až poté, na pití jí ho nedávám stále. Nejí čokolády a podobné záležitosti, naštěstí ani nemá ráda sladké.

bajciatko
21. máj 2010

chiwule u nas je to dost podobne, vela veci robim rovnako, az ha tie hypoalergenne mliecka, tie ona nevypije, vzteka sa odmieta, tak radsej uz nedavame, bolo to tazke obdobie kym sme si nasli mliecko pre Danielku, vyskusali sme ich dost vela, tak nakoniec som rada, ze sme prisli na to co vypije a uz teraz v 7apol mesiacoch nemam chut s tym znova experimentovat. My sme ovocie este nedali ziadne, stravu len z neskodnej zeleniny, o ktorej viem, ze jej nevyvolava alergiu, tiez len bavlnene vecicky, kupeme kazdy druhy den bez nicoho, len cista voda a potom namazem Bioderma pre alergikov, take mliecko, no tiez nie kazdy den, len vtedy ked kupeme....
Ale ten ekzem stale mame, na lickach a rucickach :(

chiwule
21. máj 2010

tak jí nechte udělat testy u alergologa, za to nic nedáte a budete vědět víc 😉 třeba se tam něco najde...

bajciatko
21. máj 2010

a to uz sa da u takych malych babatiek? nam to alergologicka nenavrhla.... :(

chiwule
21. máj 2010

co mám informace tak dá... my zatím nebyly, chci počkat do 3let, zatím se nám daří držet pod kontrolou...

soporova
22. máj 2010

No dievčatá, ja Vás nechcem strašiť , ale snáď Vám pomôže môj príbeh, takže pekne po poriadku, môj synček ako 3 mesačný sa mu objavil suché koliesko kože na členku, šli sme samozrejme na kožné, ale ona, že to môže byť z kozmetiky,... dala mastičky , nie kortikoidá, pomohlo, no keď mal 9 mesiacov takéto suché fliačiky sa nám objavili na celom tele, takisto nám nikto nepovedal že atopický ekzém, znova iné mastičky... znova pomohli a zhruba do 3 rokov sme mali pokoj, no potom znova, tak som ho zobrala k inej kožnej tá samozrejme že je to atopický ekzém,,,,no davidko začal byť chorý, soplíky, virusi, zápaly priedušiek.... keď som sa pýtala na alergo, lebo ja som sama silný alergik, mi povedali, že netreba že až keď bude mať tri roky , že prejde , keď som sa konečne na vlastnú žiadosť dopracovali ku alergolóvi zistil mu silnú alergiu na trávy, to by sa dalo, ale čo je horšie na zemiaky, ryžu, múku, orechy, jablká, mrkvu,,, a absolútne zničenú imunitu, na otázku prečo som neprišla skôr som mu vysvetlila že až keď budeme mať 3 roky povedal, že to je dávny prežitok, že teraz je taký stav počasia, prostredia... že dieťatko z toho samé určite nevyrastie, keby som šla skôr nemuselo to zájsť tak ďaleko, od novembra sme v škôlke neboli až v septembri na skúšku ako to zvládneme..mám mladšieho synčeka, ktorý bol tiež celú zimu chorý a ako sa oteplilo pustil sa mu taký biely soplík, ale pri ňom nečakám, má 1 a pol roka a za mesiac ideme na testy, tie na upresnenie sú veľmi jednoduché zoberú krvičku a z nej presne zistia na čo je dieťatko alergické príp. stav imunity, vravia že sú moc drahé, že sa robia iba ďeťom, ale nebojte sa mamičky, ak máte podozrenie trvajte na nich, aby sa potom dieťatko nemuselo trápiť, ja som rada, že sme to zistili aspoň teraz a nie až vtedy kedy by sa nám pridružila astma... ja Vás naozaj nechcem strašiť, ale radšej jedno vyšetrenie navyše a budete si istejšia ako sa má dieťatko trápiť celý život, však platíme nehorázne peniaze poisťovňam tak nech zaplatia, keď to naozaj potrebujeme 😉 mimochodom, náš pán doktor je uzvnávaný odborník, má atestáiu na pediatriu, detskú neurológiu a alergológiu volá sa MUDr. BALLO zastrešuje stránku www.alergia.sk pre L. Mikuláš tak sa môžte s ním spojiť , príp. s lekármi ktorí sú určení pre Váš okres a konzultovať stav Vášho dieťatka priamo s nimi, Ale jedno som sa naučila, v dnešnej dobe musíte dupeť nohami, ak sa Vám niečo nezdá, čo sa týka celého zdravotného stavu vášho pokladu, nielen alergie, lebo inštinkt matky sa nemýli, no bolo to trošku na dlhšie, ale dúfam že som vám aspoň trošku pomohla.

bajciatko
22. máj 2010

soporova 🙂, no uz som sa registrovala na stranke, manzel ako alergik ju hned vychvalil, ze super stranka....
pisla som ti IP, ak by si mala cas sa na to mrknut, budem rada ...

bajciatko
22. máj 2010

otazne je ci na zaklade atopickeho ekzemu bez priznakov nejakej alergie vedia urobit alergologicke vysetrenie ...