Diabetes insipudus. Kam ísť na ďalšie vyšetrenia ?

alenakopaskova
31. máj 2008

Ahojte, máte niekto skúsenosti s touto chorobou, pretože to diagnostikovali môjmu 4 mesačnému synovcovi a mi vôbec nevieme čo bude nasledovať. Dajte nejaké svoje skúsenosti, kam chodíte na vyšetrenia, pretože vraj na SR sa nedá nikde vyšetriť stav antidiuretického hormónu, či ho má málo alebo veľa. Dakujem za rýchle odpovede.

andy.a
31. máj 2008

http://www.medinfo.sk/?s=heslo&id=754

Alenka,ako to tomu malému diagnostikovali ??podľa toho,že veľa močil,alebo aké vyšetrenia má urobené ?? 😕

alenakopaskova
autor
31. máj 2008

najskôr bol hospitalizovaný so zápalom pľúc, potom z toho bol zápal priedušničiek, už sa mu začal zlepšovať stav a zrazu sa mu zvýšil obsah sodíka na 170 a stále mal teploty cca 39, tak ho previezli do FNsP v Martine kde na základe asi rozboru moču ktorý neobsahoval žiadne minerály diagnostikovali uvedené ochorenie a to sa im potvrdilo aj na magnetickej rezonancii že je problém v podmozgovej žlaze ktorá produkuje antidiuktívny hormón. Bol na kontrole aj u neurológa to je ok, endokrinológa to budeme vedieť až v pondelok. Takže zatiaľ mu zrážajú obsah sodíka na normal a aj teplotu až potom mu chcú skúsiť dať ten hormón ak ho má málo, taký pokus.
Bratovi povedali že to môže byť dedičné alebo vírusom, Paťko však od malinka dosť veľa pije čaju a má aj veľmi nacikané plienky takže si myslíme že to má asi geneticky. Ty máš nejaké skúsenosti.

andy.a
31. máj 2008

nie,Alenka,skúsenosti našťastie nemám/klop-klop/,len som sa udivila,že také dosť zriedkavé ochorenie diagnostikovali malému bábätku 😒

po určení diagnózy,ak sa potvrdí táto diagnóza-diabetes insipidus-zrejme malému nasadia antidiuretický hormón 😉
býva vo forme kvapiek do nosa/Adiuretin SD/,teraz je myslím na trhu Minirin 😉

držím palce 😉

alenakopaskova
autor
31. máj 2008

no veď práve ako potvrdia tú diagnózu, keď vraj na to nie je na Slovensku prístroj. Čo to bude pre neho znamenať, či ho bude musieť užívať celý život alebo keď to zachytili tak skoro či je možné že sa z toho vyliečia ako ho to môže postihnúť, ako vlastne táto choroba prebieha_

andy.a
31. máj 2008

Alenka,ten link,čo som dala,tam je o tom podrobne popísané,ale nepíše sa,ako sa postupuje u detí 😕

na rezonancii boli vidno na hypofýze nejaké zmeny ??
asi nie,keď píšeš,že vám povedali,že to bude u malého zrejme dedičné,že ??

alenakopaskova
autor
31. máj 2008

Ja som zatiaľ so švagrinou nebola osobne tak viem len to čo mi povedala do telefónu a vraj to zapípalo ma hypofýze, oni zatiaľ nevedia ako to vlastne vzniklo, len my sme si uvedomili že malý od narodenia veľa cikával aj pil,pretože ja mám tiež 4,5 mesačnú dcéru a tá mi toľko čaju nevypila, len my sme to pripisovali tomu že ja som ju kojila a Paťko mal Nutrilon a tak viac pil čajík a tak aj viac ciká, vôbec sme nevedeli že takéto niečo existuje