Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

bubca
30. sep 2008

melory: vďaka za odpoveď, o montessory viem, niečo som si našla sama, niečo z počutia, ale mne tá škola nie je práve sympatická, rada by som trošku niečo "tradičnejšie", každopádne ešte raz ďakujem. Budem pátrať ďalej, je to smutné, ale na detičky ako je náš Davidko a kopec ďalších detičiek sa akosi pozabudlo a tak sú školy buď pre detičky "normálne", alebo detičky, ktoré majú nejaký mentálny hendicap...

melory
30. sep 2008

mne sa zas velmi paci, len nam ju neodporucuju....

mracik
autor
30. sep 2008

no s výberom školy to bol des... Kubko je len druhák a už sme v tretej škole, nejaký čas som ho učila aj doma.
U nás v okresnom meste nie je ani jedna špeciálna trieda pre deti s poruchami učenia v Kubkovom ročníku, dokonca v žiadnej škole nemajú ani špeciálneho pedagóga ☹ A nech mi nikto nehovorí, že detí s poruchami učenia je tu málo... V klasickej škole ho nikde nechceli, do špeciálnej ho vziať nemôžu...
Takže my dochádzame každý deň 14 kilometrov do malej dedinky, kde takéto deti integrujú a to som veľmi šťastná, že sme vôbec nejakú školu našli

mumumu
30. sep 2008

Ahojky, nakukuju na toto téma, už mě to párkrát napadlo, ale nedokážu to zatím zhodnotit, asi ukáže čas. Můj starší syn 3,5 roku je od malička trochu náročnější. Ale pokud ADHD, tak asi lehčí forma. Když ho něco baví, dokáže u toho vydržet, ale určitou poruchu soustředění u něj pozoruju určitě. Je i cíťa a zároveň občas necíťa. Máme s ním velké problémy s jídlem (to sem ale možná nepatří). Vyžaduje spoustu pozornosti. Bývá nervózní. Teď nastoupil do školky a zvyká si poměrně těžko. Naštěstí má výbornou učitelku, třídu s Waldorfskými prvky...po nástupu do školky (ačkoliv tam pobrekává) pozorujeme obecně zlepšení...No, jsem zvědavá, jak se nám to vyvrbí. V tomto ohledu mě moc trápí fakt, že v těhotenství s ním jsem měla hrozné psychické problémy a měla jsem co dělat sama se sebou, až mi přišlo jako zázrak, že to děťátko ustálo. Teď máme druhého syna 15měs., těhotenství s ním byla po psychické stránce těžká pohoda a od začátku je i on podstatně klidnější a bezstarostnější dítě...

melory
1. okt 2008

mumumu skus mrknut aj do temy indigove deti

mumumu
1. okt 2008

Melory a myslíš, že ADHD děti jsou indigové? Já už tenhle termín znám pár let, četla jsem leccos na netu, mám o tom 2 knihy a stále si nejsem jistá, jestli to není celé podvod...tím spíš, když se teď tvrdí, že v posledních letech se rodí děti křišťálové. Co se týče duchovních záležitostí, tak jsem dost otevřená. Ale zase už neberu každej žvást, snažím se o věcech přemýšlet... Ze všeho jsem si pro sebe vybrala buddhismus. Ale to je tak na okraj, abych uvedla svůj způsob uvažování o věci🙂))

bubca
1. okt 2008

Tak ja si myslím, že s výberom školy pre deti, ktoré sú ako tie naše je problém asi všade. Ono tu v Bratislave to nie je o nič lepšie ako kdekoľvek inde na Slovensku. Ja osobne mám za sebou rozsiahle pátranie a aj keď som našla pár škôl, ktoré uvádzajú, že integrujú detičky s poruchami učenia a pod. vždy sa nakoniec ukázalo, že to v skutočnosti nie je až také pravdivé...dokonca mi jedna výchovná poradkyňa na jednej základnej škole povedala, že ona by tam svoje dieťa nedala...a to uvádzali, že detičky s Davidkovým problémom akceptujú...a poradiť nevie prakticky nikto, ani psychologička z pedagogicko-psychologickej poradne, ani pani doktorka za sanatoria detskej psychológie a patopsychológie kam dochádzame. Ak mám byť úprimná, chytá ma panika a veľmi sa bojím, ako to nakoniec všetko dopadne. ☹

melory
1. okt 2008

mumumu to si nemyslim, ze je to to iste, len v nasom pripade je maly aj ADHD aj autista, aby si tomu lepsie rozumela...nie je autista ako taky, ale asperger. sama psychologicka povedala, ze sa im hovori aj indigove deti.
preto som ti pisala, aby si si ich pozrela, ci tvoj nezapada medzi tieto deti.

mumumu
1. okt 2008

Aha, Melory, to mě překvapuje, jak se to dává do souvislostí a že o tom mluví psycholožka. O aspergerech už jsem něco málo četla někde na webu. Já znám pojem "indigové děti" pouze z toho duchovního hlediska, tj. bytosti s indigovou aurou, tj. duchovně vyspělé bytosti. Vlastně jsem se zatím nedopátrala (nepátrala jsem tak moc) zdroje, kdo zjistil, že se začaly rodit v těch tuším 90.letech, kdo a jak zpracoval jejich charakteristiku(ty znaky podle kterých se poznají) na základě čeho... Je to hezké a taky tomu chci věřit, že se rodí vyspělejší bytosti (odsud nebo z jiných světů), které mají tento svět duchovně pozvednout a kéž by se tak dělo! Ale v té spoustě informací, trendů, výmyslů doby, které mají jako hlavní záměr přinést něco, co lidé budou chtít (slyšet) a hlavně za to platit, jsem pojala podezření, jestli to s těmi indigovými dětmi není také tak nějak... Náš Honzík do jejich charakteristiky celkem dobře zapadá, ale když si to tak čtu, tak snad každá maminka, která z jakéhokoli důvodu chce, aby to na její dítě pasovalo, si tam něco najde...připomíná mi to trošku různé ty zázračné léčebné přípravky na všechno možné.
Doufám, že jsem se tím nikoho nedotkla, tak to nebylo myšleno. Jen se snažím si ujasňovat pojmy. Taky mě tohle téma zajímá, jak ADHD, tak ID.
P.S. O těch křišťálových jsi slyšela?

Omlouvám se všem, že zanáším toto téma pojednáním o indigových dětech, řešíte tu spoustu osobně závažných a praktických věcí, tak je mi to trochu blbý.

melory
1. okt 2008

mumumu = taktiez nemozem tvrdit, ze to ze asperger sa rovna indigo je na kazde dieta...ona to povedala na moje...bola prekvapena, ze mam o tom znalosti a ja tak isto, ze on.

precsi
2. okt 2008

Ahojte, tak snazim sa tu zorientovat a nadviazat, pretoze mam tiez otazky a rada by som chcela v tematike zostat, len neviem ako zacat...
Mam 6 roc Filipka, nastupili sme do skoly, mame priznaky ADHD, momentalne riesim, ze zapadame do charakteristk ID, podla jeho slovnych prejavov a tiez mam pocit, ze sa zakazdym chytam stebla...pokazdykrat sme v jednej z kategorii, co sa tyka ADHD a zase raz ID. Neviem, ci je to dost vystizne, preto, aj ja mam problem dostat sa ku podstate... Kym nezacal chodit, len tak posedkaval, bol placlivy, rad sa hraval so snurkami od topanok...chodil od 1 a stvrt roka a to tak, ze od pomerne kolisaveho lozenia sa zo dna na den dvihol...

Aj ja som v tehotenstve bola riadne depresivna a moze to mat suvislost, pripustam...
V skolke bol vzdy agresivnejsi, v predposlednej triede sme ho prelozili, ani som sa riaditelky nepytala, ze preco ma dopisom ziada o pohovor...a vymenili sme skolku za nahradnu s mensim poctom deti, co nam vo veci pomohlo, ale je to stale o tom, ze je netrpezlivy, nesustredeny,neposedny, velakrat sa pokusam, kym mi odpovie na otazku,
pravidla s velkymi utrapami zvlada...jedenie nehovoriac...to su otazky typu"...preco zasa jest..."preco musim jest...najhorsie je, ze ked sme boli u psychologicky, tak vlastne akousi oklukou sme sa od psychiatricky(ktora sa odvolavala, ze je to nezvladnuta vychova...), ano aj s manzelom sme mali problem a boli hadky, lebo uz som dalej nemohla trpiet, ze sa nezucastnuje na vychove), a tak sme presli len testami IQ, kde to skoncilo na vysledku, ze je tu super zasoba na 10roc. skolaka...
a tak by som vas poprosila, ak by sa dalo k naozaj osvedcenemu psychologovi...a hlavne nejaky manual na mojho anjelika, lebo ja a moja prchka povaha mu nie vzdy byvaju prinosom...a pri domacich ulohach je zjavny problem motoriky, ktoru mame zas z neurologickeho centra potvrdenu, nevyvinutu, alebo len slabu jemnu motoriku...a tak pisanie prvych tahov nam ide tazko, a piseme opacne...K tomu, mame problem presvedcit ho na rozne spolocne, ci spolocenske udalosti, zhluk a hluk mu jednoducho nerobi dobre.
Urcite dost z toho, co mame doma som zabudla. 😅

Co su prosim Waldforske prvky?
P.S. Vdaka, ak sa podari ma usmernit. 😅

´

mokuska
2. okt 2008

mila Presci moj 9 rocný syn alsolvoval u detskeho psychologa taký nový projekt vola sa kupos,kde sa snazia u týchto deti zlepsit ako motoricke tak aj vedomostne veci,dost mu to pomohlo.Rok chodil na modelarsky kružok,kde si vyrabal pomalicky svoje lietadielko a aj psychologovia odporucaju davat deti na taketo kruzky,aby si zlepsili jemnu motoriku a potom aj krajsie zacal pisat.Alebo skus ho nejako motivovat aby kreslil alebo nieco s cim by sa zabavil a zlepsil si pohybovu zrucnost.Na taketo deti treba ovela viac trpezlivosti ako s inými,pretože aj oni su iní a vnimaju svet uple inak ako ine deti .Ja som dala syna na stolný tenis a nastastie sa mu to strasne paci a celeho ho to chytilo a takto sa mu potom zlepsi motorika.Je to dlhodobý proces kde treba hladat odbornikov,pretože este stale ani ucitelia v skolach nevedia alebo ich to vobec nezaujima,že stale pribuda takýchto detí,ktoré si vyzaduju uplne iný pristup ako bezná populacia.Pokial som nemala papier od psychologicky,vzdy hodili najaký pruser na mojho syna a nakoniec on somarik bol len v nespravnu chvilu na nespravnom mieste a zato že neposedel,hadzali na neho vsetko co sa stalo.Neostava nam nic,len nadalej bojovat s ludskou blbostou a neochotou.Drzim všetkým maminkam a ockom palceky pri výchove .

precsi
2. okt 2008

mila mokuska, vdaka za radicku, takze kruzky zaujmoveho typu su idelane pre jeho motoriku, ale uz aj v tomto veku je to vhodne? a kdeze by sme to konkretne mohli absolvovat v BA, ak by si mi dala typ...kreslime vela, hlavne abstraktne, sci-fi, alebo z rozpravok, v podstate podstavy a technicke typy ako lietadielko, auticko, je v prejave dost netypicke na jeho vek, takze aj stolny tenis by sa dal v tomto veku a kde ste chodili?
tak a radis mi, ze psychologa by asi bolo vhodne raz vyhladat, a uistit sa v com sa mame zamerat a vediet orientovta...?

Vdaka,vdaka za podporu v nasom boji... 🙂

bubca
2. okt 2008

precsi: ahoj, vidím, že sa boríme s rovnakým problémom, my máme 6 ročného Davidka, ktorý je už zdiagnostikovaný ako ADHD. My chodíme do centra detskej psychológie a patopsychológie do Krasňan a momentálne sa boríme s výberom vhodnej školy pre Davidka, pretože rovnako ako váš Filipko má oneskorený vývin a jemnú motoriku prakticky žiadnu, čiže kreslenie a písanie je naozaj veľmi veľký problém...Ak smiem vedieť, kam chodí Filipko do školy?

precsi
2. okt 2008

Ahoj bubca, sme zo senca, a nakolko mame starosti s doprovodom a vyberom,mame 1au-pair, ktora pomaly nastupuje do prace, tak hladame dalej,takze navstevujeme miestnu skolu a bojim sa dalsich dni, pretoze uz vudim, ze ma stre, tazko znasa neuspech a dava to znacne najavo...
a uxitelka vcera povedala, ze...skaredé Filipko..." a v ponde mal incident so spoluziakom, co kopopl spolusediaceho do intimnych miest, a Pipko to vratil za avojho kamarata...samozrejme uz sa stihol nahanat na hod, najkrajsie na tom je fakt, ze mi to cele sam vylicil ako prvy, takze je anjelik pravdomluvny...ale este naozaj nepoznam skutocne okolnosti, kedze zo skoly odchadza s pestunkou..
mam cakat az ako sa budeme znasat s ucitelkami? 😅

precsi
2. okt 2008

ozaj, a pokrocili ste v niecom, co sa tyka Davidka, v com sa orientuju v tom centre, alebo o com je v praxi patopsychologia?

bubca
2. okt 2008

precsi: ahoj, vďaka za rýchlu odpoveď, tajne som dúfala, že budete z BA a doporučíš mi školu, kde sú empatické pani učiteľky, ktoré majú pochopenie pre deťúrence ako sú tie naše...lebo ako som už písala, to je momentálne náš problém number one a je mi čím ďalej tým ťažšie, keď vidím, že to nebude také jednoduché.Náš Davidko je tiež taký pravdovravný anjelik, vždy na seba všetko "práskne" 🙂 . Čo sa centra týka, pracuje tam s ním viacej odborníkov, psychologička, arteterapeutka, chodil do predškolskej skupinky, kde sa učili ako to bude v škole...A či sme pokročili? Ja ti ani neviem, David už dlhšiu dobu dosť stagnuje, takže asi sme skôr nepokročili ako pokročili, ono je to zlé v tom, že okrem ADHD má aj oneskorený vývin a táto kombinácia je zabijak. Preto aj také problémy pri hľadaní školy, na normálnu základnú to nie je, ale zase ani do špec. školy nepatrí, pretože IQ má v pohode. A tak sa okrem nepochopenia okolia, čo asi tiež poznáš, boríme aj s týmto. No nič, veď snáď to dobre dopadne. To isté prajem aj vám. 🙂

bubca
2. okt 2008

precsi: inak, ešte si sa pýtala, na čo sa v tom centre orientujú, pokrývajú všetko, majú tam psychológov, psychiatrov, neurológa, logopéda, arteterapeutku, rehabilitačnú sestru, čiže pokryjú všetko. A zameranie, no sú tam všetky možné prípady psychických porúch, aj ľahšie formy, aj ťažšie, ako napr. detičky s ťažkým mentálnym postihom...

andy333
2. okt 2008

Ahojte, som tu dnes prvy krat, tak sa taktiez snazim zorientovat ako precsi! 😉 V prvom rade Vam chcem povedat, ze som rada, ze som nadabila na tuto temu, pretoze so synom a s jeho poruchou pozornosti sa najeky ten rocik uz trapime a skusenosti a novych informacii nie je nikdy dost. Syn bude mat 10 rokov, chodi do stvrteho rocnika. Problemy mame v podstate uplne od malicka, pri porode bol priduseny, takze tam nastala chyba. Vdaka velmi sikovnej p. doktorke, ktora zanedbala svoje povinnosti. ☹ 😠 😢 😢 😢
Syn chodi do normalnej dedinskej skoly, uci ho p. uc. , ktora nema pochopenie pre dieta, ktore sa vymyka normalu a tak si viete predstavit tie galeje! Ale nemam moznost ho dat niekam inam. Samozrejme na skole nie je spec. pedagog, tak chodime do okr. mesta. Tam spolupracuje krasne, p. doktorka ho chvali. Ale zo skoly nosi niekedy aj 5 poznamok za den! Zavidim mamam vo vacsich mestach, maju predsa vacsie moznosti ako my z dediny. No co uz. Tak to len na uvod a zoznamenie.

andy333
2. okt 2008

mokuska! Mozes mi prosim Ta podrobnejsie napisat o projekte kupos? Dakujem

precsi
3. okt 2008

Ahoj bubca, mokuska, andy, vsetky, vcera sme mali pokrok doma zo skoly, pretoze pani ucitelka pochvalila, ze sa zlepsil a snazi sa, akurat si trva na niektorych svojich pozoruhodnostiach., ako ze on chce pisat ciernou fixkou...nie ceruzou a to este neviem vsetko, dnes sa popytam...
zvlastne, ze nas Pepino, si vlastne na seba prifarbi, co ani nie je pravda, akoze pani ucitelka o tom nevie...
mate tiez take situacie s detickami? 😅
bubce: my sa v podstate do BA orientujeme, aj tu pracujem, tak ak by si mala typ skor, nez ja, tak daj vediet 😉aj mna zaujima ako mokusku projekt kupos...diky, ze ste tu vsetky
drzim palcek

bubca
3. okt 2008

precsi: no tip by som aj mala, pre vás možno použiteľný, pre nás bohužiaľ nie...našla som špec. školu na Dolinského v BA, tuším je to súkromná škola, to by ale nebol problém, ten predstavuje fakt, že nemajú prvú triedu, takže pre nás to zatiaľ nie je reálne...ale podstatné je, že sa programovo zameriavajú aj na detičky s ADHD! Volala som tam a hovorila s jednou veľmi milou dámou a mala som z toho celkom dobrý dojem, minimálne sa tam chcem pozrieť, lebo je dosť možné, že sa im prvú triedu otvoriť podarí a to by bola pre našeho Davidka výhra. Ja som inak obvolala skoro všetky školy v BA, ktoré uvádzajú, že integrujú deti s problémami ako majú tie naše, ale pri osobnom kontakte sa veci nakoniec ukázali inak...

andy333: vitaj medzi nami, ako tak pozerám, je nás viac s rovnakým problémom ☹ . Čo sa toho pridusenia týka, sme na tom rovnako, mne tak dlho oddialovali pôrod, až sa nakoniec Davidko narodil s pupočnou šnúrou dvakrát obtočenou okolo hrdielka a dve hodiny po pôrode už ho viezli na JIS, pretože prestával dýchať...takže aj my vďačíme za všetko pánom doktorom...pritom v nemocnici som bola vyše týždeň pred pôrodom, nakoľko som mala markantne zvýšené pečeňové testy...

mokuska
3. okt 2008

mile žienky čo sa týka pridusenia je to len mýtus,pretože lekari tvrdia že geneticky dane mame až 70 percentnu sancu ,že dieta bude ADHD a porod je len 5 percent,mne boli pridudene obidve deti ,z toho starsí syn asi dlhsie,lebo sme chodili na neurologiu casto a ten nemá vobec žiadne problemy,nastastie,skuste sa opýtat v rodine,ci náhodou nemali nejakého certíka ,ktorí by na to sedel,este sa vobec nevie nakolko je to v skutocnosti dedicne ,ale zda sa že coraz častejsie pribúda takýchto detí.O kupose zistím,lebo manžel chodí s ním,takže dam vam potom nejaké infarmacie.Neviem,ci je to miestne alebo celoslovenské skusanie tohto noveho prpojektu,skuste sa napojit na stranku .www.čiernypeter.sk ktorú založili v Bratislave rodicia takto postihnuteho dietata,dokonca vraj maju niekde na obchodnej predajnu pre takéto deti s nazvom tiež Čierny peter.Počula som o tom pred polrokom v radiu,vraj tiež zistili,až ked dieta bolo v osmej triede a žiadne informácie o tom nemali.Pozor na to,že tieto deti sú velmi precitlivené a nepomože nic ,len ho stale chvalit ak sa mu nieco podarí a treba mu zvysovat sebavedomie,ktoré mu v skole prizabiju.. Učitelia učia vsetky deti akoby neexistoval žiadny rozdiel,a iba na velmi doslednom trvaní na tom,aby brali dieta inak docielite ,že mu učivo nesprotivia.Skúste sa spojit so psychologickou,možno vam poradi nejaký vhodný kružok alebo nejakú domacu cinnost,pri ktorej sa mu zlepsi motorika.Držím palceky a dam vam vediet.

bubca
3. okt 2008

mokuska: ahoj, vidíš a mne práve včera psychologička v jednej škole a pred časom aj logopedička tvrdila, že ADHD v Davidkovom prípade je spôsobené práve pridusením...názory sú evidentne rôzne...veď ono je to už aj tak vlastne jedno, čo to spôsobilo, podstatné je, že sa s týmto problémom boríme a snažíme sa ho nejako zvládnuť...čo sa pozitívnej motivácie týka, my chválime Davidka stále a skoro za všetko...presne ako si napísala, je to jediný spôsob, ako mu zdvihnúť sebavedomie, ktoré mu okolie s pravidelnosťou ubíja...ale veď my si ho nedáme 😵

mracik
autor
3. okt 2008

tak ja som zas čítala, aj sme sa učili v škole, že ADHD je tak spolovice spôsobené genetikou a spolovice rôznymi príčinami v peripartálnom období. Aj u nás to má na svedomí dedičnosť (ja mám ADD, čo je porucha pozornosti bez hyperaktivity, dyspraxiu a dysgrafiu), ale aj okolnosti pred pôrodom a po ňom, ale pridusený Kubík nebol.

KUPOZ robíme aj my, zatiaľ len druhý týždeň, takže výsledky sa zatiaľ nedajú posúdiť. Je určený pre detičky od 8 do 12 rokov, sú tam rôzne cvičenia na posilnenie jemnej motoriky, pozornosti, zaraďovanie vecí do rôznych skupín, vyfarbobanie, triedenie...
Cvičenia sa každý týždeň menia, pričom v rámci jedného týždňa sú niektoré cvičenia rovnaké a niektoré jemne obmenené. Jeden deň v týždni sd Kubkom pracuje špec. pedegogička, ostatné dni ja. Trvá to asi tak do hodiny denne, podľa toho, ako sa Kubko sústredí. Počas tých pár týždňov, čo budeme robiť KUPOZ, je oslobodený od domácich úloh, ale dávam mu aspoň čítať z čítanky
Zatiaľ to Kubka dosť baví, ale vraj zvykne prísť kríza, tak uvidíme.

bubca
3. okt 2008

mracik: prosím ťa, ako ste sa k tomu KUPOZu dostali?

mracik
autor
3. okt 2008

bubca, v škole nám to navrhla špec. pedagogička, s ktorou má Kubko špeciálne hodiny, ale aj jeho psychologička nám to ponúkala. Skús sa spýtať vašej psychologičky 😉

inak váš Dávidko už chodí do školy, alebo máte odklad?

andy333
3. okt 2008

Caute kocky, nam na ped. -psych. poradni po vysetreniach povedali, ze Andrejova poruch je sposobena prave tym pridusenim, ale naozaj je to uz jedno, pretoze treba pozerat dopredu.
S tym chvalenim mate pravdu!!! Ale niekedy som z toho vsetkeho taka unavena, ze na to zabudam. Napr. dnes! Robili sme ulohu z matematiky: od 16. 00 do 19. 30! Samozrejme s prestavkami, ale uz nevladzem robit nic ine. Andrej ma samozrejme energie este do polnoci! Ale rozmyslat nad matemakou nie je jeho prioritou 😖
Zajtra budeme robit ostatne ulohy. Uz sa neviem dockat!
Aj ked to vyzera, ze sa stazujem, fakt som rada, ze ho mam, a nevymenila by som ho, za nic na svete!
Starsia dcera ma 13 a pri nej bolo vsetko od malicka ukazkove, tak som si naivne myslela, ze to tak bude aj pri druhom dietati, ale co by som potom robila, ze!
No drzte sa, my sa tiez budeme! 😉

bubca
3. okt 2008

mracik: psychologičky sa určite spýtam, chodíme s ním do centra detskej psychológie, tak tam by o tom snáď vedieť mali. Davidko má odklad, je decembrový, takže mu zle vychádzajú roky a vzhľadom na problém, ktorý má sme školu ešte o rok, aj na základe doporučení psychologičky, odložili. Teraz sa mu snažím nájsť vhodnú školu, ale napriek tomu, že sme v BA akosi nemám šťastie...a u Davidka je bohužiaľ problém ešte aj v tom, že okrem ADHD má oneskorený vývin a jemnú motoriku nemá skoro vôbec vyvinutú...pracujeme na tom, ale to je hlavne záležitosť dozretia nervovej sústavy a to sa urýchliť nedá...no a okrem toho bojujeme aj s neporozumením okolia, ako to u takýchto detí býva, to zrejme poznáte aj vy...

andy333: veľmi dobre ti rozumiem, ja mám ešte staršiu dcéru, od mala anjelik, dobre sa učí, poslúcha...a k tej únave, myslím, že to pozná každá jedna z nás, ktorá má dieťa s ADHD, ja by som Davidka nedala ani za nič, milujem ho a som rada, že ho máme, napriek tomu som z neho niekedy strašne zúfalá a vyčerpaná, najmä keď má jeden zo svojich zlých dní...ale potom ku mne príde, objíme ma, dá mi uslintanú pusu a povie mi, že som jeho láska a hneď viem, že to trápenie za to stojí 🙂

mumumu
3. okt 2008

Ahojte, jen jsem nakoukla a tolik nových příspěvků!
Jen odpovím na otázku Precsi:
Waldorfské prvky. Jde o třídu v rámci "normální" školky, kde se paní učitelka snaží aplikovat co nejvíce prvků z Waldorfské pedagogiky, ale není to čistě Waldorfská školka. V praxi to vypadá tak, že vše se odehrává v cyklech (denních, týdenních, ročních), určité činnosti mají své pravidelně se opakující místo (příklad: pondělí-den pohádkový, úterý-den hudební, středa-den malovací, čtvrtek- den pečící, pátek-den modelovací). Dodržuje se mnoho zvyků, svátků. Děti si hrají jen s hračkami z přírodních materiálů a taky s dřívky, kaštany, peckami, mušlemi... Slaví se narozeniny a to opravdu krásným, slavnostním způsobem. Oslavenec dostává dárky od každého z dětí a pokud možno (vlastno)ručně vyrobené. Na děti není vyvíjen nátlak, mají větší volnost, nemusí za každou cenu jíst, když nechtějí, mohou si hrát, to samé se spaním. Učitelka komunikuje pouze vlídným tónem a s respektem. Výsledkem je to, že děti z velké většiny dělají, co mají a fungují celkem bezproblémově samy od sebe. Mnoho akcí je "veřejných" pro celé rodiny, nikdo nebrání matce, která chce trávit čas s dítětem ve školce. Bohužel proto, že v rámci "normální školky" není možné dodržet nízký počet dětí ve třídě, je jich tam 25, menší počet by byl samozřejmě lepší. Třída je věkově smíšená.
Já konkrétně jsem tam s Honzíkem pár dní byla, jedna maminka tam chodí se synem doteď. Oba začínali letos v září. Oba s manželem už teď pozorujeme u Honzíka pokroky v komunikaci, spolupráci, ochotě apod...

Jo a Precsi, tvoje zmínka o nezvládnuté výchově...to je moje věčné utrpení, když mi sem tam někdo naznačuje, že bychom měli Honzíka naučit ohleduplnosti k ostatním, jíst apod... Obvykle lidé, kteří nemají vůbec tušení, jak to u nás chodí a kolik úsilí už jsme do toho vložili. Člověk se nad to může jedině povznést...

P.S.Myslím, že když už něco, tak na Honzíka pasuje charakteristika ID, uvidíme, co ukáže čas...